Προς το περιεχόμενο

Ηχητικό τεστ - καρφί vs πεταλιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήταν καλό να ακούγαμε τα δύο κλιπς με κάποιο μπακιτράκι για να δούμε πως στέκεται ηχητικά στη μίξη.

 

Αυτό θα ήταν χρήσιμο αν εξετάζαμε ποιος από τους δύο ήχους μας αρέσει περισσότερο. Εδώ η βασική ερώτηση είναι αν ακούμε διαφορά και ποιος ήχος είναι ποιος. Πάντως, μια που ούτως ή άλλως συζητάμε και ποιο μας αρέσει, εγώ δηλώνω φανατικά υπέρ του ενός απ' τους δύο ήχους.

 

Εκτός κι αν βγαίνεις μόνο με μια κιθάρα στο stage και παίζεις μόνος σου  ;D

 

Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά όταν γίνει, θα προειδοποιήσω το κοινό ότι πρόκειται να ακούσουν non true bypass ήχο και θα καταλάβω αν κάποιοι σηκωθούν να φύγουν.  ;D

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ η βασική ερώτηση είναι αν ακούμε διαφορά και ποιος ήχος είναι ποιος.

Ακούω διαφορά. Ο πρώτος είναι πιο καθαρός οπότε είναι ο "καρφί" και ο δεύτερος πιο μουντός και ελαφρώς κομπρεσαρισμένος . Αν τα έβαζα σε κάποιο daw θα φαινόταν και απ' το wave form η διαφορά αλλά δε χρειάζεται αφού ακούγεται καθαρά. Ο ήχος που μου άρεσε πιο πολύ είναι ο πρώτος μόνο στο neck μαγνήτη όμως. Στον bridge κάπου έξυνε το αυτί σε σημεία.

 

Αν πέφτω τόσο έξω μάλλον γέρασα και πρέπει να πάω σε ΩΡΛ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει, εν αναμονή των αποτελέσματων σου  ;D , προσωπικά θα είχα πρόβλημα αν είχα τόση μεγάλη διαφορά στον ήχο με τα πετάλια και χωρίς. Έχεις ένα πολύ καλό ενισχυτή και ουσιαστικά με τόση μεγάλη διαφορά στον ήχο λόγω μάλιστα ενός πεταλιού, είναι σα να τον αχρηστεύεις. Προφανώς άλλο το να παίρνεις έναν ά ήχο με το πάτημα ενός πεταλιού κι άλλο να παίρνεις έναν ήχο απλά και μόνο έχοντας συνδεδεμένο το πετάλι στην αλυσίδα.

 

Φυσικά εσύ ξέρεις τί προτιμάς, το σίγουρα είναι πάντως πως ΟΛΟΙ ακούμε αισθητή διαφορά μεταξύ των δύο ήχων. Συνεπώς, υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελέσματα:

 

Όλοι είπατε ότι ακούτε διαφορά και μάλιστα μεγάλη. Είναι προφανές λοιπόν ότι η διαφορά στον ήχο γίνεται έντονα αντιληπτή ακόμα και από τον ακροατή της ηχογράφησης.

 

Όπως οι περισσότεροι από εσάς κατάλαβαν, το πρώτο κλιπ ήταν το "καρφί" και το δεύτερο ήταν με την πεταλιέρα.

 

Το ενδιαφέρον είναι όμως ότι η πλειοψηφία προτίμησε ηχητικά το δεύτερο κλιπ. Η αλήθεια είναι ότι αν θα μπορούσα να περιγράψω τη διαφορά στον ήχο (η οποία όπως πολύ σωστά σημείωσε ο μαυρομούρης είναι εμφανής και στο waveform) θα έλεγα ότι έχουμε σαφές χαμήλωμα των υψηλών συχνοτήτων και παράλληλα ένα "περιγραφικό' στρογγύλεμα των χαμηλομεσαίων. Το αποτέλεσμα γίνεται αντιληπτό ως κομπρεσάρισμα αλλά ουσιαστικά δεν είναι κι εξηγώ:

 

Ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει σαφή treble προσανατολισμό ενώ δεν έχει καν middle knob. Παίζοντας κατευθείαν στον ενισχυτή, ένα δυνατό χτύπημα με την πένα και ειδικά στις G,B,E θα προκαλέσει πικάρισμα υψηλών συχνοτήτων, παρόν και στην κυματομορφή. Το ίδιο attack με την πένα κι ενώ παρεμβάλλεται η πεταλιέρα, δε δίνει το αντίστοιχο πικάρισμα. Όμως ρίχνοντας την ένταση της πένας στο δεξί, έχουμε κανονική ανταπόκριση και στις δύο περιπτώσεις.

 

Τώρα, ένα πράγμα που δεν μπορεί να ακουστεί στην ηχογράφηση είναι το γεγονός ότι με την πεταλιέρα, έχω και μικρότερη ανταπόκριση στα λεγκάτα. Με άλλα λόγια, θέλει περισσότερη δύναμη και ακρίβεια για να ακουστούν. Ειδικά τα γρήγορα περάσματα με λεγκάτο, πάνε περίπατο και ακόμη περισσότερο παίζοντας με μπάντα. Επίσης κάτι που προσωπικά με χαλάει είναι ότι με την πεταλιέρα, χάνεται μέρος της "χορδίλας" των τυλιχτών και αυτό γίνεται πολύ περισσότερο αντιληπτό με τη στρατ.

 

Μετά και τις δικές σας επισημάνσεις, είναι πια για μένα μονόδρομος η αλλαγή του wah με ένα true bypass (όπως γράφω στο αρχικό ποστ, αυτό το μοντέλο δεν μοντάρεται). Δυστυχώς γιατί ο ήχος του είναι υπέροχος. Αν έχετε καμιά πρόταση για παρεμφερές ηχόχρωμα σε true bypass πακέτο, ρίχτε τη.

 

Αυτά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος του πρωτου κλιπ, ειναι πιο σκαστος ενω ο δευτερος με πιο round edges.

Βεβαια η γνωμη ειναι ακυρη μιας και ηρθε μετα την ληξη του επεισοδιου απο τον OP και πολυ μπορουν να πουν οτι η αποψη μου επιρρεαστηκε  απο τις απαντησεις που ο ιδιος εδωσε.(Do not care... ;D)

Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι πιο crybaby χρησιμοποιηθηκε και γιατι δεν γινεται tru bypass.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια η γνωμη ειναι ακυρη

 

Μια χαρά έγκυρη είναι. Κι εμένα αυτός ο ήχος μου αρέσει.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι πιο crybaby χρησιμοποιηθηκε και γιατι δεν γινεται tru bypass.

 

Το μοντέλο είναι αυτό: http://www.jimdunlop.com/product/gcb95f-cry-baby-classic

 

Πήγε σε τεχνικό ο οποίος απεφάνθη ότι δεν μοντάρεται γιατί "μέσα είναι όλο πλακέτες με κυκλώματα και όχι καλώδια"

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοντέλο είναι αυτό: http://www.jimdunlop.com/product/gcb95f-cry-baby-classic

 

Πήγε σε τεχνικό ο οποίος απεφάνθη ότι δεν μοντάρεται γιατί "μέσα είναι όλο πλακέτες με κυκλώματα και όχι καλώδια"

Αυτός εδώ πάντως έκανε διάφορες μόντες, ανάμεσά τους και TB  ;)

 

http://www.instructables.com/id/Modify-Your-Wah-Pedal/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά έγκυρη είναι. Κι εμένα αυτός ο ήχος μου αρέσει.

 

Το μοντέλο είναι αυτό: http://www.jimdunlop.com/product/gcb95f-cry-baby-classic

 

Πήγε σε τεχνικό ο οποίος απεφάνθη ότι δεν μοντάρεται γιατί "μέσα είναι όλο πλακέτες με κυκλώματα και όχι καλώδια"

 

Μπαραξενο!!! ;D

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός εδώ πάντως έκανε διάφορες μόντες, ανάμεσά τους και TB  ;)

 

http://www.instructables.com/id/Modify-Your-Wah-Pedal/

 

Δεν ξέρω αν είναι αυτή η ειδοποιός διαφορά αλλά αυτός έχει το GCB-95 που είναι το πιο basic crybaby ενώ εγώ το GCB-95F

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι αυτή η ειδοποιός διαφορά αλλά αυτός έχει το GCB-95 που είναι το πιο basic crybaby ενώ εγώ το GCB-95F

Nαι έχεις δίκιο  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου