Προς το περιεχόμενο

Ηχητικό τεστ - καρφί vs πεταλιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά και τις δικές σας επισημάνσεις, είναι πια για μένα μονόδρομος η αλλαγή του wah με ένα true bypass (όπως γράφω στο αρχικό ποστ, αυτό το μοντέλο δεν μοντάρεται). Δυστυχώς γιατί ο ήχος του είναι υπέροχος. Αν έχετε καμιά πρόταση για παρεμφερές ηχόχρωμα σε true bypass πακέτο, ρίχτε τη.

 

Δεν έχουν περάσει πολλά wah από τα χέρια μου, αλλά πήρα πέρσυ το dunlop mini wah. Ρίξε του μία ματιά, true bypass, mini  ;D , 3 διαφορετικά voicings (με έμφαση σε μπάσα, μεσαία και τέλος κλασσικό gcb95). Τη δουλειά του την κάνει, οικονομικό είναι κλπ. Όπως καταλαβαίνεις, μιας και μου άρεσε ο δεύτερος ήχος σου, το έχω ρυθμισμένο ώστε να δίνει έμφαση σε μεσαία  ;D

 

Ακόμα και μετά τ'αποτελέσματα, ο ήχος χωρίς την πεταλιέρα εξακολουθεί να μην μου αρέσει. Πολλά πρίμα, χωρίς βέβαια να σημαίνει πως είναι κακός. Άλλωστε ήθελα να τον πάρω τον Deluxe Reverb. Απλά σίγουρα θα έβαζα λιγότερα πρίμα στον ενισχυτή ή απλά θα τα έκοβα από την κιθάρα. Ο bridge δεν μου άρεσε, ο neck μια χαρά ήταν από την άλλη.

 

Γενικότερα, όπως έγραψα και παραπάνω, είναι κρίμα να έχεις αυτόν τον ενισχυτή και να παίρνεις άλλο ήχο λόγω ενός πεταλιού, είτε ο ήχος με την πεταλιέρα σ'αρέσει περισσότερο είτε όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλλά πήρα πέρσυ το dunlop mini wah. Ρίξε του μία ματιά, true bypass, mini  ;D , 3 διαφορετικά voicings (με έμφαση σε μπάσα, μεσαία και τέλος κλασσικό gcb95).

Μπερδεύτηκα λίγο γιατί η Dunlop λέει ότι και το δικό σου έχει ΤΒ όπως και το GCB95F του OP  ??? ::)

 

http://www.sweetwater.com/feature/dunlop/wah-pedals/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, όπως έγραψα και παραπάνω, είναι κρίμα να έχεις αυτόν τον ενισχυτή και να παίρνεις άλλο ήχο λόγω ενός πεταλιού, είτε ο ήχος με την πεταλιέρα σ'αρέσει περισσότερο είτε όχι.

 

Έτσι είναι αλλά τον DR δεν τον βγάζω πια σχεδόν ποτέ. Δε μου κάνει για λάιβ γενικώς. Τον χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις μόνο αλλά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αλλά τον DR δεν τον βγάζω πια σχεδόν ποτέ. Δε μου κάνει για λάιβ γενικώς. Τον χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις μόνο αλλά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα.

Α οκ μια χαρά τότε! Ωραίο thread πάντως γιατί δεν περίμενα τέτοια διαφορά στον ήχο από ένα πετάλι. Σε μένα όποτε συνέβη αυτό έφταιγε η συνδεσμολογία που χωρίς να το πάρω χαμπάρι ότι καλώδιο έβρισκα το κούμπωνα  ::) ;D

 

Μπερδεύτηκα λίγο γιατί η Dunlop λέει ότι και το δικό σου έχει ΤΒ όπως και το GCB95F του OP  ??? ::)

 

http://www.sweetwater.com/feature/dunlop/wah-pedals/

 

Στο sweetwater τα έχουν μπερδέψει μάλλον. Αν μπεις στο site της dunlop στο mini wah στο manual αναφέρει bypass: true hardwire ενώ στο gcb95f αναφέρει bypass: hardwire.

 

Άσε όμως που είμαι τόσο περίεργος που όταν πήρα το mini wah το δοκίμασα να δω μήπως μου αλλοιώνει τον ήχο, αλλά όχι δεν υπήρχε τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει τις απαντησεις των αλλων παιδιων οποτε δεν ξερω αν έχει αποκαλυφθει τι ειναι τι, προσωπικά ακουω διαφορα στους δυο ηχους και θεωρω οτι ο δευτερος ειναι ο ενισχυτης.

 

Ομως overall μαρεσει ο Bridge μαγνητης στον πρώτο ήχο και ο neck στον δευτερο!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το έχει ο Νάκας το mini θα πάω να το ακούσω αλλά με 46 νούμερο παπούτσι μάλλον αποκλείονται τα μίνι γενικώς.  ;D

 

Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως Mistral.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το έχει ο Νάκας το mini θα πάω να το ακούσω αλλά με 46 νούμερο παπούτσι μάλλον αποκλείονται τα μίνι γενικώς.  ;D

 

Ευχαριστώ για την πρόταση πάντως Mistral.

 

Τίποτα αλοίμονο. Το μέγεθος παπουτσιού μην σε απασχολεί. Μέχρι να βρεις το sweet spot είναι. Παίζει και να μην το βρεις βέβαια με 46 νούμερο παπούτσι!  ;D ;D

 

Είχα βάλει στο μάτι και το jam wachko που τα σπάει, αλλά ακριβό οπότε εγκατέλειψα. Δεν είναι πως παίζω διαρκώς με το wah άλλωστε και τη δουλειά μου την κάνω άριστα τελικώς και με το mini. Άντε καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όχι μόνο ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξε ο Σπύρος αλλά και πολύ χρήσιμο για όλους...

 

βασικό γνώρισμα ποιότητας "κυκλωματικού" σχεδιασμού και κατασκευής, είναι η απόλυτη (ιδανικά) "διαφάνεια" μιας ηχητικής συσκευής σε κατάσταση bypass... ειδικά για συσκευές όπως τα "πεταλάκια" που παραμένουν "μόνιμα" ως κρίκοι μιας ηχητικής αλυσίδας, η απαίτηση από τον χρήστη μιας ανάλογης (κατά το δυνατόν) συμπεριφοράς, είναι εκ των ουκ άνευ ... το πρώτο λοιπόν που πρέπει να κάνουμε δοκιμάζοντας ένα νέο "πεταλάκιον" είναι να εξετάζουμε τυχόν εμφανή ηχητική διαφορά απο την κατάσταση bypass του σε σχέση με το αρχικό σήμα χωρίς αυτό...

 

έλα μου όμως, που υπάρχουν περιπτώσεις σαν του εν λόγω, που η διαφάνεια έχει αντικατασταθεί από μία εμφανώς διάφορη ηχητική συμπεριφορά,  η οποία όμως διακατέχεται από στοιχεία υποκειμενικής "ευφωνίας"?

 

απόδειξη ότι σε αρκετούς εδώ όπως και σε μένα, η "αλλαγή" (περιγράφηκε με διάφορους τρόπους από φίλους παραπάνω) που παραπέμπει καθ υπερβολή σε χαρακτηριστικά saturation κυκλώματος λάμπας, άρεσε περισσότερο... θα μπορούσε λοιπόν  κάλλιστα από πολλούς να χρησιμοποιηθεί ως process device... θεμιτόν?...

 

ΟΧΙ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν προσφέρεται ως "επιλογή" με αναίρεση, αλλά αντιθέτως ως "λάθος" αναίρεση μιας άλλης κατάστασης για την οποία και πληρώθηκε από τον χρήστη... ;)

 

ΥΓ πάντως προσωπικά αν έπεφτε στα χέρια μου, θα το χρησιμοποιούσα σίγουρα στοχευμένα by pass, ψάχνοντας ανάλογο ήχο για κάποιο project, αλλά ποτέ δεν θα το άφηνα μόνιμα σε μια αλυσίδα στην οποία ως reference ΠΑΝΤΑ πρέπει να είναι το "καθαρό" αρχικό σήμα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια οπως απεδειξε και ο Δημητρης ο Χεντριξ  ;D ακομα και με το αθλιοτερο coil cable (τι capacitance να ειχε αραγε 2000pf /meter ?  ;D ) &  τα αθλιοτερα πεταλια του πλανητη απο πλευρας επιδρασης στο σημα (oλα με hardwire bypass της πυρκαγιας)  ΟΛΑ μπορει να τα διορθωσει ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ.... ;)...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου