Προς το περιεχόμενο

Επιλογη digital piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

εννοώ μέσω MIDI θα συνδέεται με τον Η/Υ σου και ΕΚΕΙ θα έχεις άλλους ήχους. Εγώ το κάνω με ένα παλιό Casio Privia PX110 άρα γιατί όχι με τα νεότερα μοντέλα της όποιας εταιρίας;

 

Για παράδειγμα αν πας στα "κλιπς" και ακούσεις κάτι ερωτικά κομμάτια που έχω γράψει, έτσι τα έχω γράψει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα το PX-160 live, αλλά πέτυχα ένα PX-130 (νομίζω καταργημένο μοντέλο), και δεν ήταν άσχημη η αίσθηση του πληκτρολογίου (υποκειμενικά μιλώντας).

 

Ρώτησα στο μαγαζί για διαθεσιμότητα του PX-160, αύριο θα μου πούνε (από ότι φαίνεται, δεν στοκάρει κανείς). Κατέβασα το manual σε PDF, από ότι είδα εμφανίζεται ως MIDI device μέσω USB.

 

Είδα review του PX-360, μου αρέσει πολύ η οθόνη αφής εργονομικά, αλλά το κόστος ανεβαίνει δραστικά (όχι μόνο εξαιτίας της βέβαια).

 

Ν. Φ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι korg? πχ

 

KORG DIGITAL PIANO ΜΕ 88 ΒΑΡΥΚΕΝΤΡΙΣΜΕΝΑ ΠΛΗΚΤΡΑ

 

Γιατι οχι kurzweil? πχ

 

KURZWEIL STAGE PIANO 88 KEYS

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι korg? πχ

 

KORG DIGITAL PIANO ΜΕ 88 ΒΑΡΥΚΕΝΤΡΙΣΜΕΝΑ ΠΛΗΚΤΡΑ

 

Γιατι οχι kurzweil? πχ

 

KURZWEIL STAGE PIANO 88 KEYS

 

το korg ειναι korg. οκ γνωστο και μεγαλο ονομα στο χωρο και απο κει και περα καθαρα θεμα γουστου και προτιμησεων. τωρα το συγκεκριμενο KURZWEIL? χμ!! ??? μαλλον μου μοιαζει για κλωνος αυτων εδω

https://www.thomann.de/gr/thomann_dp_26.htm

 

http://alesis.com/products/legacy/coda-pro

 

http://www.gear4music.com/Keyboards-and-Pianos/SDP-4-Stage-Piano-by-Gear4music/16B5

 

http://www.medeli.com.hk/sp4000

νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να πληρωσει καποιος 570 ευρω μονο και μονο για να παρει κατι το οποιο λεει πανω KURZWEIL απο τη στιγμη που μπορει να παρει το ιδιο πραγμα με τουλαχιστον 100-150 ευρω λιγοτερα. μαλλον η medeli κατασκευαζει για πολλους οργανα τετοιων τιμων.

οποτε αν καποιος θελει τη γνωστη ποιοτητα KURZWEIL τοτε καλειται να πληρωσει KURZWEIL το οποιο συνεπαγεται ακομα και στα entry level μοντελα της 900+ ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα!!! H Kurzweil κατασκευαζει κλωνους και αντιγραφει τις κατασκευες του Θωμα... Ενδιαφερον..

 

Παντως σαν ιδιοκτητης του dp 26 θα σου πω οτι, εκτος απο τον εξωτερικο σχεδιασμο, το πως δειχνουν,

τιποτα δεν συνδεει τα 2 οργανα.

Απο τα πλαστικα, τους διακοπτες, μεχρι το βαρος των πληκτρων ειναι διαφορετικα οργανα.

Δεν ειμαι πιανιστας οποτε δεν γνωριζω ποιο ειναι το πιο σωστο, "πιο κοντα στην πραγματικοτητα",

αν υπαρχει κατι τετοιο.

 

Το σιγουρο ειναι οτι το dp-26 εχει  την πιο χαμηλη τιμη που εχω δει, οσο το εχω ψαξει.

 

Με το Alesis δεν εχουμε συστηθει.

 

...οποτε αν καποιος θελει τη γνωστη ποιοτητα KURZWEIL επωνυμου προιοντος τοτε καλειται να την πληρωσει...

fixed 8)

 

Λιγο πολυ, το ειπε κι ο Nikolas, μερικες απαντησεις πιο πισω, στην αναφορα του για τα Yamaha.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα!!! H Kurzweil κατασκευαζει κλωνους και αντιγραφει τις κατασκευες του Θωμα... Ενδιαφερον..

 

Παντως σαν ιδιοκτητης του dp 26 θα σου πω οτι, εκτος απο τον εξωτερικο σχεδιασμο, το πως δειχνουν,

τιποτα δεν συνδεει τα 2 οργανα.

Απο τα πλαστικα, τους διακοπτες, μεχρι το βαρος των πληκτρων ειναι διαφορετικα οργανα.

Δεν ειμαι πιανιστας οποτε δεν γνωριζω ποιο ειναι το πιο σωστο, "πιο κοντα στην πραγματικοτητα",

αν υπαρχει κατι τετοιο.

 

Το σιγουρο ειναι οτι το dp-26 εχει  την πιο χαμηλη τιμη που εχω δει, οσο το εχω ψαξει.

 

Με το Alesis δεν εχουμε συστηθει.

fixed 8)

 

Λιγο πολυ, το ειπε κι ο Nikolas, μερικες απαντησεις πιο πισω, στην αναφορα του για τα Yamaha.

 

καλε μου φιλε δεν χρειαζεται ουτε ειρωνια ουτε να διορθωνεις τα γραφομενα μου. γραφω ακριβως αυτο που εννοω. οτι αν θες ποιοτητα Kurzweil τοτε θα πληρωσεις ποιοτητα Kurzweil με οτι αυτο συνεπαγεται.

δεν ειπα εγω οτι η Kurzweil αντιγραφει τα πιανα του θωμα αλλα τα μοντελα που παραθετω μαζι και το αμφιλεγομενο  Kurzweil ειναι το ενα κλωνος του αλλου.

η medeli με το καλουπι του http://www.medeli.com.hk/sp4000  κατασκευαζει για διαφορους με το δικο τους brand.

απ` οτι φαινεται προκειμενου λογω των εποχων που διανυουμε και για να τραβηξει περισσοτερο αγοραστικο κοινο με την κατασκευη  φθηνοτερων οργανων μπηκε και η Kurzweil στο τρυπακι αυτο.

τωρα στα συγκεκριμενα μοντελα αν καποιο εχει λιγο πιο ποιοτικα κουμπια απο τα αλλα καποιο περισσοτερη πολυφωνια και καποιο αλλο πιο δυνατα ηχεια δεν μου λεει τιποτα απολυτως. το αποτελεσμα ειναι ενα. Kurzweil  και 570 ευρω δεν συμβαδιζουν, οταν οπως σου εγραψα πιο πριν τα enry level μοντελα της ξεκινουν απο 900+ ευρω.

μονος σου γραφεις οτι δεν εισαι πιανιστας οποτε δεν γνωριζεις ποιο ειναι το πιο σωστο, "πιο κοντα στην πραγματικοτητα".

οπως επισης οτι για ενα τετοιο ονομα οπως η Kurzweil  δεν υπαρχει στο διαδυκτιο ενα επισημο review για το συγκεκριμενο μοντελο δεν σου προκαλει εντυπωση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβασε σε παρακαλω τι γραφεις καθως επισης την απαντηση.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου