Προς το περιεχόμενο

Dream Theater - Metropolis, pt I: "The miracle and the sleeper" (keyboard cover)


GZaimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πραγματικά πολύ μεγάλη χαρά σας παρουσιάζω ένα "πληκτροκόβερ" της αγαπημένης μου prog metal μπάντας, παίζοντας το πολύ γνωστό Metropolis part I των Dream Theater! Πρόκειται για μια από τις πιο διάσημες συνθέσεις τους, με μεγάλη φόρμα και συχνές αλλαγές ρυθμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο οργανικό μέρος της μέσης, έχουμε αλλαγή ρυθμού σε κάθε μέτρο!

 

Χρησιμοποιώ σαν backing track μια keyboard-less ηχογράφηση που είχαν κάνει οι VRA! πριν κάποια χρόνια στο YouTube, προσφέροντας από τα πρώτα δημοφιλή split screen covers... Όλοι οι ήχοι μου προέρχονται από το Korg Triton Studio και ειδικά από την EXB-MOSS του, καθώς επίσης και έξτρα ήχους από το Yamaha DX7 και Roland D50.

 

Ελπίζω να το απολαύσετε! Καλή σας ακρόαση!

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πραγματικά πολύ μεγάλη χαρά σας παρουσιάζω ένα "πληκτροκόβερ" της αγαπημένης μου prog metal μπάντας, παίζοντας το πολύ γνωστό Metropolis part I των Dream Theater! Πρόκειται για μια από τις πιο διάσημες συνθέσεις τους, με μεγάλη φόρμα και συχνές αλλαγές ρυθμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο οργανικό μέρος της μέσης, έχουμε αλλαγή ρυθμού σε κάθε μέτρο!

 

Χρησιμοποιώ σαν backing track μια keyboard-less ηχογράφηση που είχαν κάνει οι VRA! πριν κάποια χρόνια στο YouTube, προσφέροντας από τα πρώτα δημοφιλή split screen covers... Όλοι οι ήχοι μου προέρχονται από το Korg Triton Studio και ειδικά από την EXB-MOSS του, καθώς επίσης και έξτρα ήχους από το Yamaha DX7 και Roland D50.

 

Ελπίζω να το απολαύσετε! Καλή σας ακρόαση!

 

 

Γεώργιε, απόλαυσα όλο το performance σου με τον πρωϊνο μου καφε.

Και εχω ενα πω απλά.

ΜΠΡΑΒΟ αγαπητέ!!!!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναν μπαρτσινεβελο (να σου γυριζει σελιδα στην παρτιτουρα) αλλιως παρε ipad, ενα ξυρισμα στο κεφαλι και εισαι ετοιμος για παγκοσμια περιοδια  8)

 

 

Πως αλλαζεις ηχους μεσα στο κομματι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεώργιε, απόλαυσα όλο το performance σου με τον πρωϊνο μου καφε.

Και εχω ενα πω απλά.

ΜΠΡΑΒΟ αγαπητέ!!!!

>:D >:D >:D >:D

Τελειο!

Πάρα πολύ ωραίο, μπράβο!!! :)

okay.gif

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το θετικό feedback! Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε!

 

Εναν μπαρτσινεβελο (να σου γυριζει σελιδα στην παρτιτουρα) αλλιως παρε ipad, ενα ξυρισμα στο κεφαλι και εισαι ετοιμος για παγκοσμια περιοδια  8)

Πως αλλαζεις ηχους μεσα στο κομματι?

Σε live αλλάζω τους ήχους πατώντας ένα απλό foot switch pedal που δίνει εντολή στο synthesizer -αλλά και σε άλλα synths ή racks που είναι συνδεδεμένα μαζί τους μέσω MIDI- να πάει στο επόμενο sound program / combi. Σε παλαιότερα όργανα όμως, όπως το Triton εδώ που είναι δεκαετίας+, ανάμεσα στην αλλαγή των ήχων υπάρχει μια μικρή παύση στον ήχο της τάξης msec που είναι ενοχλητική ειδικά για τέτοια μουσική που οι αλλαγές πρέπει να γίνονται πολύ γρήγορα. Οπότε για τις ανάγκες του βίντεο ήταν πιο εύκολο να ηχογραφήσω τον κάθε ήχο ξεχωριστά, ενώ μέσω MIDI patchbay, είχα την δυνατότητα να παίζω στο Triton, αλλά να παράγεται ταυτόχρονα ο ήχος και από το DX7 και από το D50, όπως για παράδειγμα στα μέρη των Strings των οποίων ο ήχος είναι αποτέλεσμα και των τριών synthesizers μαζί...

 

Για παγκόσμια περιοδεία, πρέπει να αφήσω και μουσάκι για να έχω όλο το πακέτο όπως ο Jordan!  ;D Το iPad το χρησιμοποιώ για τέτοιες περιπτώσεις. Είναι πρακτικό και βολεύει πάρα πολύ ειδικά στις αλλαγές σελίδων, απλά προτίμησα εδώ να χρησιμοποιήσω το βιβλίο που είναι πιο ξεκούραστο για τα μάτια...

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιός καλός Kevin Moore..

Πράγματι, είχε μια ιδιαίτερη και λεπτή μουσικότητα η συμβολή του Kevin Moore στους Dream Theater... Φυσικά και οι τρεις πληκτράδες στην ιστορία του συγκροτήματος, έδωσαν το στίγμα τους στην εξέλιξη του ήχου της μπάντας.

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου