Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα πλήθη!Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο forum,αν και το παρακολουθώ εδώ και πάρα πολύ καιρό.Τα συγχαρητήριά μου σε όλους αυτούς που γράφουν τακτικά,καθώς τα πράγματα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα με έχουν βοηθήσει πολύ,όντας τελείως ερασιτέχνης και αρκετά αδαής κιθαρίστας.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να βελτιώσω/αλλάξω τον ήχο μου.Έχω μια hamer explorer (όχι slammer,αλλά δυστυχώς κορεάτικη) με σώμα από alder και μαγνήτες duncan designed.Ενισχυτή μη τα ρωτάτε,πάντως για το τζάκι καλός είναι...

 

Παίζω χμμμ (να το πω;) metal (ακούω από jazz μεχρι black metal,αλλά όταν πιάνω την κιθάρα ξυπνάει το κτήνος μέσα μου :oops: ) και θέλω να αποκτήσω πιο ογκώδη,distorted και "σκοτεινό" (κακός,ε;) ήχο για ρυθμική κιθάρα,κυρίως.Κάτι σαν metallica των τελευταίων ετών,sentenced,καθώς και διάφορα σουηδικά συγκροτηματα τύπου In flames.

 

Ποιο θα ήταν το πιο σωστό βήμα για να προχωρήσω;Έχοντας ακούσει τα γνωστά πετάλια του χώρου (τίποτα δεν μου άρεσε) και μη έχοντας ακόμη τα λεφτά να πάρω αυτόν τον Tech21 trademark60 που με έχει στοιχειώσει (οι φτηνοί line6 θεωρώ ότι είναι ημίμετρα) νομίζω πως η πιο σωστή κίνηση είναι η αλλαγή μαγνητών,οι οποίοι στο κάτω-κάτω θα μου μείνουν και για την επόμενη κιθάρα.

 

Δεδομένων των απαιτήσεών μου,μετά από μια σχετική έρευνα,κατέληξα σε έναν από τους seymour duncan sh6 distortion και sh8 invader (μιλάμε πάντα για θέση bridge).Συνεχίζοντας το ψάξιμο,όμως,άρχισαν να μου "κολλάνε" και οι emg 81,τους οποίους αρχικά είχα απορρίψει (μάλλον κακώς) για να αποφύγω τα πειράματα με τους active μαγνήτες.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει,τα βασικά σημεία των active είναι ο άχρωμος (κατά κάποιους) ήχος τους και το γεγονός ότι ακούγονται όλες οι νότες σε μια οποιαδήποτε συγχορδία,με αποτέλεσμα να μην κρύβονται τυχόν λάθη.Τα παραπάνω για άλλους αποτελούν μειονεκτήματα και για άλλους πλεονεκτήματα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ιδίαν πείρα από emg ή αν τους έχει ακούσει.Εγώ πάντως έχω έναν φίλο που πίνει νερό στο όνομά τους,αλλά δεν έχει ακούσει ποτέ καλούς duncan για να συγκρίνει.

 

Επίσης,θα υπάρχει πρόβλημα αν μείνει στο neck ένας pasive και στο bridge μπει ένας active.

 

Τι έχετε να πείτε για τα παραπάνω;Σωστή η κίνηση για αλλαγή μαγνήτη;Μήπως θα έπρεπε να κάνω κάτι άλλο;Emg ή duncan;Γιατρέ τι έχω,θα γίνω καλά;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις και sorry για το μεγάλο post.Καλώς σας βρήκα!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ...Μου θυμίσες τις αρχικές μου αναζητήσεις!! 8) Και εγώ το έψαχνα πολύ το θέμα σε σημείο που κουράστικα κιόλας!Καταρχήν απο όσο ξέρω active και passive μαγνήτες δεν γίνεται να δουλέψουν μαζί οπότε πας για ένα απο τα δύο.Για τον ήχο που θέλεις θα πρότεινα EMG(βλέπε Kirk Hammet,μια και είπες για Metallica.Χρησιμοποιεί τους EMG-81 που απέρριψες :wink: ).Αν θές ρίξε και μια ματιά στο DIGITECH METAL MASTER ίσως σου αρέσει.Οι active πράγματι "αρπάζουν" το παραμικρό.Αυτό μπορεί να σε ενοχλεί μπορεί και όχι.Το θεωρώ πλεονέκτημα στα solo μιας και έχεις μεγαλύτερη ευκρίνια στις νότες σου.Και φύσικα επειδή εχουν μεγαλύτερη έξοδο απο τους passive έχουν πιο ογκώδη ''γκάζια''! :twisted: Παρόλα αυτά παίζουν και άλλες παραμέτροι στόν όγκο(ενισχυτής,ξύλα στην κιθάρα,πετάλια distortion)όχι μονο οι μαγνήτες,αν και πάιζουν τον σημαντικότερο ρόλο.

Ελπίζω να βοήθησα :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Janick για τους emg, αν δεις όλες οι esp που είναι για ποιό metal καταστάσεις φοράνε τους 81. Για metallica ήχο θέλεις ή messa boogie ή κάποιο modeller που να εξομοιώνει boogie καλά. Εγώ έπαιξα με το sansamp το rack το prs1, αν θυμάμε καλά το μοντέλο, και μπορούσες άνετα να παίξεις τέτοια πράγματα. βέβαια το συγκεκριμένο έκανε αρκετά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τελικά ο emg81 είναι η καλύτερη επιλογή.Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι,αλλά όλα τα συγκροτήματα που ανέφερα τον χρησιμοποιούν.

 

Εδώ όμως μπαίνει το άλλο ερώτημα;;Λόγω οικονομικής κατάστασης (έχουμε και ενισχυτή να πάρουμε εν καιρώ) θα βάλω μόνο τον 81,οπότε πρακτικά θα παίζω μόνο με έναν μαγνήτη,στη θέση bridge.Η κιθάρα θέλει και ένα καλό set up (με φάγωμα του Nut κλπ-#$@% την Κορέα μου!),οπότε υπολογίζω 200+ ευρώ.

 

Και τίθεται το φιλοσοφικό ζήτημα:αξίζει στην συγκεκριμένη κιθάρα ή να την πουλήσω και να πάρω πχ μια μεταχειρισμέμη esp/ltd/yamaha για να είμαι ήσυχος;Ο βασικός λόγος που ανησυχώ είναι το αν θα είναι δυνατόν να γίνει σωστό set up,καθώς αυτή τη στιγμή η βέργα είναι άγνωστο αν έχει περιθώρια να γυρίσει κι άλλοκαι οι χορδές βρίσκονται ακόμα αρκετά ψηλά.Επαγγελματίας δεν έχει αγγίξει ποτέ πάνω της,αλλά με τους μάστορες της Θεσ/νίκης δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.

 

Απ' ότι καταλαβαίνετε είμαι βαθιά προβληματισμένος.Μήπως να πω αλλού τον πόνο μου για το setup για να με ακούσει κάποιος περισσότερο γνώστης;Γιατρέεεε....

 

Thanx για τις συμβουλές!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw2_index.html?sn=49401510a0b3c28af83a6aff05cce6ab

 

http://www.boxymusic.com

 

http://www.musik-produktiv.de/home/home01g.asp/sid/!06082002

 

Κάνε καμιά βόλτα και δές καμιά κιθάρα, amp στα λεφτά σου γιατί με το να δώσεις μια 400αρα για να φτιάξεις την παλιά σου δεν βλέπω να βγάζεις άκρη.

Φυσικά ΕΣΥ αποφασίζεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το να δώσεις μια 400αρα για να φτιάξεις την παλιά σου δεν βλέπω να βγάζεις άκρη.

 

Τελικά έτσι το βλέπω κι εγώ!Ισχύει στο έπακρο αυτό που είχε γραφτεί κάπου αλλού ότι ο μουσικός (τρομάρα μου!) είναι κατεξοχήν καταναλωτικό ον.Ξεκίνησα για πεταλάκι,δε μου άρεσαν,πήγα στους μαγνήτες και τώρα σκέφτομαι για κιθάρα!Capitalism rules!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου