Προς το περιεχόμενο

Περί του Block AdBlock


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν ξέρω για το post του Mauromouris, το δικό μου πάντως διαγράφηκε

Και θα διαγράφεται ότι είναι ασεβές προς την σελίδα όπως αναφερουν οι Κανονισμοί..

 

Οποιαδήποτε απορία για κλείδωμα ή διαγραφή μηνύματος ή θέματος ή τη διαχειριστική διαδικασία θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα (PM) ή e-mail στους αρμόδιους moderators ή τον administrator και όχι με δημιουργία θέματος (topic). Οποιοδήποτε παρόμοιο θέμα δημιουργηθεί, θα κλειδώνεται ή σβήνεται αμέσως.

 

Ως μέλος αποδέχεστε να αποθηκευτούν τα κείμενα και οι πληροφορίες που θα εισάγετε, σε βάση δεδομένων. Θα παραμείνουν όσο εξυπηρετούν την ροή των συζητήσεων κατά την κρίση του διαχειριστή. Οι πληροφορίες αυτές δεν πρόκειται να γνωστοποιηθούν σε τρίτο πρόσωπο ή φορέα χωρίς την άδειά σας, όμως ο webmaster, ο διαχειριστής ή ο συντονιστής δεν φέρει την ευθύνη απώλειάς τους από κακόβουλους χρήστες σε περίπτωση εισβολής τους στον διακομιστή.

 

Θυμηθείτε: Η πρόσβαση σε αυτό το forum δεν είναι κεκτημένο δικαίωμα κανενός. Πρέπει λοιπόν να το χρησιμοποιείτε με σεβασμό στους κανόνες. Αν αυτοί οι κανόνες δεν σας αρέσουν, θυμηθείτε πως κανένας δεν σας ανάγκασε να γίνετε μέλος στο forum μας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε μάγκες πόση ειρωνία πια? Πόσο κυριλλέ ιντερνετικό "χωσιμο" του-την-ειπα-χοντρα-αλλα-και-πολυ-καθωσπρεπει-ναπουμε....

 

Καταρχην, ο τεράστιος όγκος γνώσης σε ένα φορουμ, ανηκει σαυτους που συνεισφερανε για να υπαρχει και οχι σαυτους που πληρωνουν τον σερβερ, οπότε (και πριν μου παραθεσει κανεις καποιο κομματι απο τους ορους χρησης) κατεμε και αφου πολλοι εδω μεσα γνωριζεστε κιολας λογω του φορουμ, για μενα τουλαχιστον ρωτα πρώτα τους χρηστες. Ναι, ισως εχεις το "νομιμο" δικαιωμα, αλλα το φορουμ δε θα ηταν τιποτα χωρις την τεραστια γνωση που εχουν συνεισφερει οι χρηστες ΤΣΑΜΠΑ το ιδιο οπως δε θα ηταν τίποτα και αμα δεν ηπηρχε καποιος να το υλοποιει. Μη τα ξεχναμε αυτα.

 

Επισης οσοι αναρωτιέστε για τις διαφημίσεις τι τις φοβομαστε.....

Καταρχην κολλάει το σύμπαν. Κατα δευτερον ενοχλουνε την αισθητική μου και τα ματια μου που για οσους δουλευουν στο pc καταλαβινουν τι εννοω, κατα τριτον ενοχλουνε το κεφαλι μου οταν πεταγονται πραματα που ειναι ασχετα με αυτο που σκεφτομαι εκεινη τη στιγμη. Αυτα για μενα.

 

Η δωρεαν εισφορα με ανοιχτους λογαριασμους ειναι πολυ πιο εντιμη κινηση για να στηριχτει ενα ΦΟΡΟΥΜ και αν υπηρχε τετοιο κουμπι θα τοχα πατησει παμπολλες φορες. Οι διαφημισεις ειναι στηριξη στα τυφλα. Που ξερω εγω ποσα δινω στον καθε ιδιοκτητη σαιτ? Δηλαδη θα μπορουσε ο καθε ιδιοκτητης σαιτ απο το να βαζει απο τη τσεπη του για να στηριξει το σαιτ, μεχρι να κερδιζει πολλες χιλιαδες το χρονο, χωρις εγω να καταλαβαινω τιποτα. Αν θες υποστηριξη, γραψε τα εξοδα που πρεπει να καλυψεις και βαλε κουμπι donate. Στην τελικη ηδη στηρίζουμε με τις γνωσεις μας, σιγουρα καποιοι πιο ευαισθητοποιημενοι θα στηριζανε και με τα λεφτα τους, αλλα οχι στα τυφλα.

 

Και ενταξει παιδια, θα το ξαναπω... Τοχετε σκισει μαυτη την ειρωνια εδω μεσα, τελευταιο καιρο ο,τι και να διαβασω στο νοιζ δε κραταει πανω απο 2-3 μηνυματα και να μην αρχισει η ιντερνετικη ειρωνια... αηδια...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mods δεν είναι υπάλληλοι της σελίδας αλλά μέλη με προσφορά που ανέλαβαν να νοικοκυρέψουν τις ειδικές κατηγορίες που ελέγχει ο καθένας τους, ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ. Οι απόψεις είναι δικές τους και δεν τους επιβάλλονται.

Σε καμία περίπτωση δεν είπα κάτι τέτοιο.

Και ακριβώς για αυτό δεν θα έπρεπε να ασχολείσαι εσύ με αυτό το σχόλιό μου.

Δικές τους οι απόψεις, δικός τους και ο αντι-σχολιασμός.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω: Κι εμείς απεχθανόμαστε τις ενοχλητικές διαφημίσεις, γι αυτό ελέγχουμε τις δικές μας κι επιτρέπουμε μόνο όσες δεν ενοχλούν με pop-ups και ήχο.

 

το τι είναι ενοχλητικό για τον καθένα ποιος το κρίνει;

για κάποιον ή για κάποια μπορεί να είναι ενοχλητική η χρήση του γυναικείου κορμιού στη διαφήμιση, για μένα π.χ. είναι χυδαία η εξύμνιση του καταναλωτισμού (και έτσι εισπράτω κάποιες διαφημίσεις).

 

Ειναι δική τους η επιλογή "να κλείσουν το ραδιόφωνο" όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Προτιμούν όμως να κλείνουν μέρος του προγράμματος...

 

και είναι κακό να κλείσει κανείς μέρος του προγράμματος;

μας προτείνετε επίσημα "ή όλα ή τίποτα" αν κατάλαβα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με ενόχλησε αρκετά ο τρόπος που η σελίδα σου απαγορεύει την πρόσβαση, αν δεν επιτρέψεις διαφημίσεις. Βέβαια, μπορεί κανείς εύκολα να παρακάμψει τον έλεγχο js αλλά στην τελική αυτό δεν είναι σωστό. Το noiz δεν είναι δημόσιος χώρος να δικαιούμαστε πρόσβαση σε αυτό: είναι ιδιωτική σελίδα με κανόνες, που πρέπει να τους σέβεται κάθε χρήστης. Όπως δε γράφεις greeklish, έτσι πια δεν πρέπει να χρησιμοποιείς adblock.

 

Προσωπικά, κανένα περιεχόμενο καμίας σελίδας δε θα με έκανε να ενεργοποιήσω τον μηχανισμό συλλογής δεδομένων στον οποίο βασίζονται οι διαφημίσεις του Google (και κρίμα που για αυτό μπορεί να θεωρηθώ «ψεκασμένος»), οπότε όσο ισχύει το adblock-block απλά δε θα μπαίνω. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, το παραπάνω το γράφω σαν άλλη μια άποψη που δεν είδα μέχρι στιγμής στη συζήτηση, όχι σαν drama-queen απειλή :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

το τι είναι ενοχλητικό για τον καθένα ποιος το κρίνει;

για κάποιον ή για κάποια μπορεί να είναι ενοχλητική η χρήση του γυναικείου κορμιού στη διαφήμιση, για μένα π.χ. είναι χυδαία η εξύμνιση του καταναλωτισμού (και έτσι εισπράτω κάποιες διαφημίσεις)..

 

Επειδή δεν ξυπνησαμε μια μερα στην ζούγκλα, υπάρχουν κανόνες δεοντολογίας διαφήμισης και μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον IAB.

The Interactive Advertising Bureau (IAB) is an advertising business organization that develops industry standards' date=' conducts research, and provides legal support for the online advertising industry. The organization represents a large number of the most prominent media outlets globally, but mostly in the United States and in Europe.[/quote']

Τωρα ποιός έλληνας εκδότης τους τηρεί είναι δικό του θέμα αλλά και όσων επισκέπτονται την σελίδα του.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξυπνησαμε μια μερα στην ζούγκλα, υπάρχουν κανόνες δεοντολογίας διαφήμισης και μπορείς να ρίξεις μια ματιά στον IAB.

 

πρέπει να να συμμορφωθώ με αυτές ή μπορώ να έχω τη δικιά μου αισθητική, ιδεολογία κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

πρέπει να να συμμορφωθώ με αυτές ή μπορώ να έχω τη δικιά μου αισθητική, ιδεολογία κλπ;

Οσο μοναδικές και ιδανικές κι αν είναι, παραμένουν δικές σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις διαφημίσεις πάντως είναι αρκετά πολύπλοκο, όσο έλεγχο και να κάνει ο διαχειριστής, οι διαφημιστές πάντα θα βρίσκουν νέους τρόπους για να "χώνουν" τα σκουπίδια τους. Και αν είναι απλά διαφημίσεις για τοστιέρες ή κολλαγόνα, οκ λες, δε γαμιέται; Αλλά το πράμα αλλάζει όταν βγαίνουν νύφες εξ ανατολών και μετά πρέπει να εξηγήσεις στους γύρω σου τι παίζει.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να το θεσω διαφορετικά;

Ηδη ελέγχονται και έχουν αποκλειστεί πολλά δίκτυα διαφημιστών που προτείνουν ενοχλητικές με pop ups και πολλές φορές πονηρές "διαφημίσεις" του τυπου "κέρδισες ένα λαχείο, έλα να το εισπράξεις".

 

Τηρώντας μια λογική στάση, τι θα λέγατε να φτιάχναμε ένα διαφημιστικό μοντέλο που θα ακολουθήσουν και άλλα ελληνικά σάιτ που βομβαρδίζουν ανηλεώς με ότι σαβούρα προκύψει.

 

Ενας απο τους λόγους που η σελίδα δεν έχει τετοιες διαφημίσεις είναι γιατί στο παρελθόν αρνήθηκε συνεργασία με διαφημιστικές εταιρείες που επέμεναν σε interstitials (δηλαδή όλη σελίδα μια διαφημιση για πολλά δευτερόλεπτα πριν διαβάσεις αυτό που σε ενδιαφέρει) που θα έχετε δει σίγουρα.

 

Αν δείτε κάτι αντικειμενικά ενοχλητικό και στα όρια της δεοντολογίας, κάντε μια αναφορά για να αποκλειστεί η διαφήμιση αυτή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου