Προς το περιεχόμενο

How to change strings on a tele with vintage tuners


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω,

 

Εφτιαξα ενα βιντεακι για το πως αλλαζουμε χορδες σε μια Τele με vintage κλειδια.

 

Οι περισσοτεροι πιθανον θα γνωριζουν αλλα σιγουρα υπαρχουν και αλλοι που θα τους φανει χρησιμο..

 

Enjoy  O0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος.

 

Δυο παρατηρησεις,

 

1.καλο ειναι απο την ρε και μετα να αυξανουμε τα τυλιγματα (τουλαχιστον 4 στη ρε και 6 στη σολ ) σε κιθαρες χωρις string tree στην ρε & σολ για να εχουμε μεγαλυτερη γωνια πισω απο το nut & να μην εχουμε τριξιματα και χανουμε sustain.

Στη σι και μι παλι καντε τουλαχιστον 4 τυλιγματα για να "πιασει¨καλα η χορδη στο κλειδι.

 

2.Πριν κοψουμε τις χορδες καλο ειναι να κανουμε ενα kink/bend & να κοψουμε κατω απο αυτο (και προς το αχρηστο κομματι της χορδης) ωστε σε περιπτωση που οι χορδες ειναι flatwound ή roundwound με round core να μην καταστραφει η χορδη μια και τα τυλιγματα "φευγουν" (αυτο συμβαινει και σε πολλες hex core χορδες)    .

 

Καλα αυτες οι Rotosound ....πιο MAΠA χορδες δεν εχω ξαναματαδει....μεσα σε 1 ωρα οι τυλιχτες χορδες ακουγονται σαν flatwound.... ;D ;D ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλα αυτες οι Rotosound ....πιο MAΠA χορδες δεν εχω ξαναματαδει....μεσα σε 1 ωρα οι τυλιχτες χορδες ακουγονται σαν flatwound.... ;D ;D ;D

 

στη δεκαετία του 70 νομίζω υπήρχε μια διαφήμιση που έλεγε if you don't know about rotosound ask John Entwistle....

 

κάτι τέτοιο...

 

 

ωραίο το βιντεάκι...μου αρέσουν αυτά τα βιαστικούλια....

 

έχει κάτι αμερικάνους που σου λένε.....λενε.....λενε.... πως να πιάσεις το κατσαβίδι, το σφυρί, τη ματσόλα....και έχουν και βρώμικα νύχια....  ;D

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος.

 

Δυο παρατηρησεις,

 

1.καλο ειναι απο την ρε και μετα να αυξανουμε τα τυλιγματα (τουλαχιστον 4 στη ρε και 6 στη σολ ) σε κιθαρες χωρις string tree στην ρε & σολ για να εχουμε μεγαλυτερη γωνια πισω απο το nut & να μην εχουμε τριξιματα και χανουμε sustain.

Στη σι και μι παλι καντε τουλαχιστον 4 τυλιγματα για να "πιασει¨καλα η χορδη στο κλειδι.

 

2.Πριν κοψουμε τις χορδες καλο ειναι να κανουμε ενα kink/bend & να κοψουμε κατω απο αυτο (και προς το αχρηστο κομματι της χορδης) ωστε σε περιπτωση που οι χορδες ειναι flatwound ή roundwound με round core να μην καταστραφει η χορδη μια και τα τυλιγματα "φευγουν" (αυτο συμβαινει και σε πολλες hex core χορδες)    .

 

Καλα αυτες οι Rotosound ....πιο MAΠA χορδες δεν εχω ξαναματαδει....μεσα σε 1 ωρα οι τυλιχτες χορδες ακουγονται σαν flatwound.... ;D ;D ;D

 

Θενκς για τα σχολια!

 

Χρησιμα τα εξτρα τιπσ κυριως για το τριξιμο στις τελε - για το σαστεην οι 2 εξτρα στροφες που θα αλλαξουν τη γωνια δεν πολυ βοηθανε και ιδιως αν ειναι μαπα το κλειδι η κακοκομμενο το nut.

Επισης ειναι πολυ σημαντικο (για τους πιο νεους στο αθλημα κυριως) να κρατας αντισταση στη χορδη την ωρα που γυρνας γιατι οντως ειδικα τα καντινια εχουν την ταση να γλυστρανε..

 

Για τις Roto ειναι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα με τις μαρκες..θα διαφωνησω στο μαπα λογω χρονου ζωης , τι να πουμε και τις ernie ball που ειναι καταπληκτικη χορδη σε κουρδισμα , ηχο και αισθηση και πεθαινει με τη δυναμη της σκεψης!  >:D >:D >:D

 

Προσωπικα πρωτα μου εκατσαν και μετα κυνηγησα συνεργασια μαζι τους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..δεν σπανε (βαραω σαν κανιβαλος) , κουρδιζουν καλα και δεν ξεκουρδιζουν, δεν φαλτσαρουν, και στα χερια μου κρατανε 3-4 προβες και αρκετες ωρες παιξιματος σπιτι ενω με αλλα σετ 2 προβες μαξ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη δεκαετία του 70 νομίζω υπήρχε μια διαφήμιση που έλεγε if you don't know about rotosound ask John Entwistle....

 

κάτι τέτοιο...

 

 

ωραίο το βιντεάκι...μου αρέσουν αυτά τα βιαστικούλια....

 

έχει κάτι αμερικάνους που σου λένε.....λενε.....λενε.... πως να πιάσεις το κατσαβίδι, το σφυρί, τη ματσόλα....και έχουν και βρώμικα νύχια....  ;D

 

Χααχαχαχα οντως παιζει πολυ φιμε νυχι σε τετοια βιντεο και πολυ μπλα μπλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμα τα εξτρα τιπσ κυριως για το τριξιμο στις τελε - για το σαστεην οι 2 εξτρα στροφες που θα αλλαξουν τη γωνια δεν πολυ βοηθανε

 

εχεις δικιο,πιο καθαρη νοτα εννοουσα και οχι sustain,

 

Για τις Roto ειναι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα με τις μαρκες..θα διαφωνησω στο μαπα λογω χρονου ζωης ,

 

ισως να επεσα σε κακο batch...απο Thomann τις πηρα....σε 5 σετ μεχρι τωρα ολες οι τυλιχτες πεθανανε σε 1 ωρα...παει το twang.... ;D

 

τι να πουμε και τις ernie ball που ειναι καταπληκτικη χορδη σε κουρδισμα , ηχο και αισθηση και πεθαινει με τη δυναμη της σκεψης!

 

εμενα παλι μου κρατανε πολυ και ειδικα οι τυλιχτες twang-αρουν σαν τρελλες ακομα και μετα απο 10 ωρες παιξιματος,φυσικα μετα απο τις 12 ωρες ειναι για πεταμα οπως ολες οι χορδες αλλα οχι και μια ωρα οπως οι RS...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο,πιο καθαρη νοτα εννοουσα και οχι sustain,

 

ισως να επεσα σε κακο batch...απο Thomann τις πηρα....σε 5 σετ μεχρι τωρα ολες οι τυλιχτες πεθανανε σε 1 ωρα...παει το twang.... ;D

 

εμενα παλι μου κρατανε πολυ και ειδικα οι τυλιχτες twang-αρουν σαν τρελλες ακομα και μετα απο 10 ωρες παιξιματος,φυσικα μετα απο τις 12 ωρες ειναι για πεταμα οπως ολες οι χορδες αλλα οχι και μια ωρα οπως οι RS...

 

Μαυρη καταρα αυτο με τις χορδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Roto ειναι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα με τις μαρκες..θα διαφωνησω στο μαπα λογω χρονου ζωης , τι να πουμε και τις ernie ball που ειναι καταπληκτικη χορδη σε κουρδισμα , ηχο και αισθηση και πεθαινει με τη δυναμη της σκεψης!  >:D >:D >:D

George δοκιμασες DR? τις απλες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαυρη καταρα αυτο με τις χορδες...

 

Elixir δοκίμασες...; ;Όχι πως αλλάζει το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή, κοστίζουν το τριπλάσιο από τις άλλες και αντέχουν το.. τριπλάσιο από τις άλλες. Συζήτηση να γίνεται δηλαδή.

 

Εγώ πάντως κατέληξα να βάζω παντού D'Addario 11-άρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως οι d addario μου βγάζουν πολύ σύρσιμο.

Εχουν λαμπρότητα, αλλά κάπου το πληρώνεις.

Δηλ αλλιώς θα μου βγούν καινούργιες ή φρέσκες και αλλιώς κάπως παλιές.

(και να πω ότι προτιμώ τις πιό παλιές)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου