Προς το περιεχόμενο

PSR A3000-CUBASE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Αγόρασα πρόσφατα το YAMAHA PSR A3000 και δεν μπορώ να το συνδέσω με το Cubase 7 το οποίο έχω γνήσιο σαν midi file. Μπορεί κάποιος να μου πει που θα πάω στο Cubase και τι ρυθμίσεις θα κάνω από το όργανο( έχει 2 usb και 2 midi)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά το συνδέεις με usb στον υπολογιστή σου και κατεβάζεις τους drivers αν έχει.

Μετά στο cubase στο project/add track/instrument track και το επιλέγεις.

Αλλιώς vst instruments το επιλέγεις και μετά θα σε ρωτήσει να φτιάξει μόνο του ένα track.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπληρώνοντας δες στο μενου του Α3000 αν εχει utility - midi και να βαλεις set midi in-out στο usb, αν το εχει γιατι δεν το ξερω καλα το οργανο αλλα συνηθως έχουν.

 

Αφου εχεις ριξει τους drivers και εχεις κανει την ανωτέρω ρυθμιση δοκίμασε να εχεις πρώτα ανοιχτό το όργανο και συνδεδεμενο μεσω usb στο pc χωρις τα midi καλωδια πανω και μετά να εκκινήσεις το cubase.

 

Δες τοτε αμα στο midi device manager του cubase φαίνεται η συσκευη και κανε τις απαραίτητες επιλογες in out. Δεν εχω το cubase για να  βοηθήσω περισσότερο.

 

(Ειμαι SONARAS χαχαχαχαχαχαχ)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τον χάσαμε ;D

Μάλλον τα βρήκε.

 

Πάντως, βασικά πράγματα:

1. ανοίγουμε πισι

2. Ανοίγουμε πλήκτρα

3. Ανοίγουμε cubase.

 

Μια ένδειξη ότι φορτώθηκαν οι drivers θα δεις να καθυστερεί αρκετά στο φόρτωμα του cubase και θα λέει installing midi.

 

 

Για να δεις αν φορτώθηκαν οι drivers θα πας devices.

Εκεί κάπου θα πρέπει να δεις το yamaha

Επίσης στο devices/midi port setup θα το αναφέρει επίσης

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση που δειξατε μεχρι τωρα.

Θα ηθελα να κανω μια ανακεφαλαιωση.

Λοιπον

1.Εχω κατεβασει τους drivers απο το site της yamaha για το οργανο.

2.Εχω εγκαταστησει τους drivers και μου εχει αναγνωρισει το οργανο (κανοντας το χαρακτηριστικο ηχο).

3. Εχω συνδεσει το οργανο μεσο USB HOST με το PC.

4. Ανοιγοντας το cubase-create-add midi track , στα options μου αναγνωριζει το οργανο στο input και στο output ως Digital keyboard 1

Το προβλημα που εχω ειναι το εξης. Ενω πατωντας ενα πληκτρο δειχνει πως περνει σημα, στην εξοδο δεν ακουω τον ηχο .

Αν ανοιξω καναλι instrument track (π.χ halion) τοτε ακουγεται κανονικα ο ηχος απο το halion πανωντας πληκτρα απο το οργανο

Εχω τα εξης. tascam fw-1884  και την χρησιμοποιω ως καρτα ηχου η οποια ειναι συνδεμενη με το pc μεσω firmwire, επεισης εχω ενα midi port ESI το οποιο ειναι συνδεμενο στο pc με USB και τελος το οργανο( yamaha psr a 3000). Cubase 7 (γνησιο).

 

Επειδη  δεν ειμαι σιγουρος για τις ρυθμισεις και την συνδεσμολογια που εχω κανει. Θα ηθελα αν μπορειται να μου πειτε βημα βημα τι ακριβως πρπει να κανω (σε περιπτωση που εχω κανει κατι λαθος) και τι ρυθμισεις πρεπει να κανω απο το cubase και το οργανο αν χρειαζεται.

 

Ευχαριστω Πολυ

Χρηστος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου