Προς το περιεχόμενο

vb3 και σετάρισμα σε midi keyb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτές τις μέρες δοκιμάζω το vb3.

Εχω το nektar LX49.

LX49_90d.jpg

Προβλήματα επικοινωνίας δεν υπάρχουν.

Προσπαθώ όμως να σετάρω το keyboard όσο το δυνατόν καλύτερα.

Εχει μια σειρά faders τα οποία τα σετάρισα στο αριστερό σετ drawbars. (upper) και παίζω χωρίς split.

Εχει κάποιος κάποια ιδέα πως θα μπορούσα με κάποιο άλλο πλήκτρο να μπορώ να σετάρω τα ίδια faders στο δεξί σετ drawbars? (Lower)

 

vb3.jpg

 

Επίσης το VB3 έχει ανάμεσα στο upper και lower drawbars άλλα δυό που τα λέει pedals.

Αυτά μέχρι στιγμής δεν κατάλαβα τι κάνουν και πως να βγάλουν κάποιο ήχο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, θες μια οκταβα παραπανω για να παιξεις Hammond organ. Δευτερον, γιατι να αναθεσεις τα lower drawbars στα faders? Δεν εχεις αρκετα faders για ολα τα drawbars, οποτε αραξε με τα faders του upper manual που ειναι το "κυριο" πληκτρολογιο του Hammond και που μονο σ'αυτο μπορεις να κανεις χρηση του percussion, και αλλαζεις τα lower drawbars με το ποντικι, οοοοοοταν αυτο σου χρειαστει, οταν δηλαδη θα εχεις ενα μεγαλυτερο πληκτρολογιο splitαρισμενο σε upper & lower ή οταν εχεις δυο πληκτρολογια.

 

Τα pedal drawbars ειναι για τα pedals του Hammond. Δεν φανταζομαι να εχεις συνδεσει pedals ε? 8) Δεν ξερω αν το προγραμμα σου δινει την δυνατοτητα να splitαρεις το πληκτρολογιο και να αναθεσεις (και) τον ηχο των Pedal στο αριστερο/lower μερος του πληκτρολογιου. Στο Hammond μου υπαρχει κουμπι Manual Bass που μεταφερει τον ηχο των pedals στα αριστερα του πληκτρολογιου, σε περιπτωση που δεν εχω συνδεσει bass πεταλιερα και θελω να παιξω μπασα με το αριστερο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank you....

δεν έχω άλλη οκτάβα...θα πρέπει να ζήσω μ αυτές...

άσε που για την ώρα πονάει το αριστερο μου χέρι... >:(

 

ΟΚ και με τα πεντάλ.

Ασε θα πορευτώ έτσι...

(Εβαλα και το Mr. Ray73..... ;D )

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα και το Mr. Ray73..... ;D

Τι'ναι αυτο? Να υποθεσω καποιο προγραμμα με "τραντζιστορατο" ηχο οργανου, οπως τα Gibson G101 και Vox που επαιζε ο Ray Manzarek?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ το lower manual δεν το πολυπειράζουμε?

 

 

επίσης το xk1c βλεπω έχει leslie built in.

Αρκεί ? (ψιλο οφ τοπικ...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις και lower manual (πληκτρολογιο) το πειραζεις οσο θελεις. Αφου δεν εχεις ομως τι να πειραξεις? Αφου ενα πληκτρολογιο εχεις. Οτι ηχο εχει το upper εχει και το lower, με εξαιρεση το percussion που παιζει μονο στο upper manual.

 

επίσης το xk1c βλεπω έχει leslie built in.

Αρκεί ?

Αρκει και παρααρκει. Ειναι παρα πολυ καλο SIM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις και lower manual (πληκτρολογιο) το πειραζεις οσο θελεις. Αφου δεν εχεις ομως τι να πειραξεις? Αφου ενα πληκτρολογιο εχεις. Οτι ηχο εχει το upper εχει και το lower, με εξαιρεση το percussion που παιζει μονο στο upper manual.

Αρκει και παρααρκει. Ειναι παρα πολυ καλο SIM.

 

εσύ δεν έχεις xk1c?

γιατί τότε πήρες το burn?

 

επίσης μια και είσαι εδώ γύρω....

κάποιος που έχει πχ το xk1c γιατί να πάρει (ή μπορεί να πάρει και ) το ferrofish?

 

τέλος τα mojo61

το numa organ 2 και

sk1 πως συγκρίνονται μεταξύ τους και με το xk1c?

 

(σορρυ....αλλά ενδιαφέρομαι, ακαδημαϊκά μέν, έντονα δε.... ;D)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ δεν έχεις xk1c?

γιατί τότε πήρες το burn?

Εγω εχω το ΧΚ1. Το ΧΚ1c ειναι πιο νεο μοντελο, πολυ πιο ελαφρυ και με καλυτερο Leslie SIM απ'το δικο μου. Την ιδια sound engine εχουν και τα δυο, αλλα το ΧΚ1c σου επιτρεπει να κανεις edit σε καθε tonewheel ξεχωριστα. Η sound engine εχει 96 tonewheels και καμια 10ρια preset tonewheel sets, συν τα δικα σου tonewheel sets που μπορεις να φτιαξεις. Στο δικο μου υπαρχουν επισης 10 preset tonewheel sets αλλα δεν μπορω να κανω edit σε καθε tonewheel ξεχωριστα. Αυτα ειναι λεπτομερειες βεβαια, τα 10 sets που εχει πανω ειναι υπεραρκετα και καλυπτουν ολα τα γουστα, απο clean/new ηχο B3 μεχρι παλιο 60s Β3 με θορυβο (leakage) κλπ. Για να πειραξεις το καθε tonewheel ξεχωριστα πρεπει να ξερεις και τι θες να κανεις, για παραδειγμα, υπαρχουν custom tonewheels φτιαγμενα απο τριτους, απο τον Jim Alfredson για παραδειγμα που ειναι Jazz οργανιστας. Αυτος εχει "κοπιαρει" τον ηχο του vintage B2 του σε ενα custom tonewheel set και οποιος εχει καποιο Hammond απο τη σειρα SK, το ΧΚ1c ή το XK3c, μπορει να το φορτωσει. Εγω παλι οχι.

 

Πριν κανα μηνα πουλαγα το ΧΚ1 για να αγορασω το ΧΚ1c, κυριως γιατι το ΧΚ1c ζυγιζει τα μισα κιλα (7.5) και το εδιναν πακετο προσφορας με το softcase του και ενα volume pedal. Το ΧΚ1 δεν εφυγε τελικα και το αναβαθμισα αγοραζοντας το Burn. Κανενα προβλημα, εχει ηχαρα και για να πουμε την αληθεια, η "παρουσια" του σαν Hammond ειναι καλυτερη. Δηλαδη, κορυφαιο το XK1c, αλλα θα το προτιμουσα λιιιιιιιγο πιο μακρυ, οπως το XK1 μου, το οποιο βλεπεις παρακατω συνδεδεμενο σε ενα Leslie.

 

xk1.png

 

επίσης μια και είσαι εδώ γύρω....κάποιος που έχει πχ το xk1c γιατί να πάρει (ή μπορεί να πάρει και ) το ferrofish?

Oχι βεβαια, τι να το κανει το ferrofish οταν εχει το Hammond διπλα του?

 

τέλος τα mojo61

το numa organ 2 και

sk1 πως συγκρίνονται μεταξύ τους και με το xk1c?

Υπαρχουν πολλα reviews για ολα αυτα και πολλα back to back συγκριτικα επισης. Το Mojo θεωρειται κορυφαιο Hammond clone, πολλοι δε υποστηριζουν οτι εχει καλυτερο ηχο απο τα Hammond. Περι ορεξεως....Το  Mojo εχει οντως φοβερο ηχο, αλλα οχι τοσο βαθυ προγραμματισμο που εχουν τα Hammond, τα οποια γι αυτον ακριβως τον λογο μπορουν να προγραμματιστουν και να ακουστουν_θεωρητικα_σαν οποιοδηποτε Hammond. Προσωπικα ο ηχος της Hammond με υπερκαλυπτει, η ολη φασαρια γινεται απλα για την φασαρια. Ολα τα συγχρονα Hammond clones/Hammond ακουγονται υπεροχα, και πρωτη φορα ενας πληκτρας εχει τοσες πολλες ποιοτικες επιλογες σε τοσο χαμηλο κοστος.

 

Στο Numa Organ 2 μ'αρεσει πολυ το design του, αλλα οσο και αν προσπαθησα βρηκα τον ηχο του πολυ "clean" για τα γουστα μου. Για Jazz ειναι πολυ καλο, αλλα οταν μπαινει το overdrive και το Leslie SIM του χανει πολυ. Πολυ καλη η τιμη του επισης.

Η σειρα SK εχει την ιδια sound engine με ολα τα Hammond, την VASE III. Αυτη η σειρα διαθετει και πληθος αλλων πολυ καλων ηχων, ειναι εκτος απο organ και ενα all around keyboard. Το XK1c στην ουσια ειναι ενα SK χωρις τους εξτρα ηχους, ειναι δηλαδη μονο organ, οπως ολα τα Hammond πλην της SK σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου