Προς το περιεχόμενο

vb3 και σετάρισμα σε midi keyb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks

άρα να υποθέσω ότι εσύ με το burn μπορείς να γλυτώσεις το κουβάλημα του leslie.

 

Το numa έχει απίστευτη τιμή (αν δε σε νοιάζει να φαίνεται το hammond στην πλάτη που το πληρώνεις κάπου 250 ευρώ...)

 

Θα χρειαστεί να κάνω ένα παραπανίσιο ψάξιμο...

Να υποθέσω ότι όλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως midi keyboards...

 

Θα δουλέψω για λίγο στα κομμάτια που φτιάχνω το VB3 που κοστίζει 50 ευρώ, να δω πως πάνε τα χέρια μου και αν πάνε καλά....θα το δώ σοβαρά. Εδώ Ελλάδα καμμιά μάρκα από τις hammond, crumar, studiologic?

 

Αλλη μια ερώτηση, βλέπω συνήθως το leslie όπου υπάρχει και σε soft εκδόσεις έχει fast, slow, stop.

Αυτό με ένα πεντάλ ή footswitch μπορεί να ενεργοποιηθεί?

 

Επίσης επανερχόμενος στην αρχική ερώτηση περί lower manual.

Εντάξει δεν πολυχρειάζεται.

Φαίνεται όμως να υπάρχει ένας εύκολος τρόπος ώστε η ίδια σειρά faders με αλλαγή ενός πλήκτρου να γίνει assigned σε άλλο manual? - ρωτάω αν το έχει κάνει κανείς ή απλά δεν γίνεται - πέραν του δεν πολυχρειάζεται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα να υποθέσω ότι εσύ με το burn μπορείς να γλυτώσεις το κουβάλημα του leslie.

Αν ειχα Leslie να εισαι σιγουρος οτι θα ειχα και τον τροπο να το κουβαλαω. :P Το Leslie στη φωτο δεν ειναι δικο μου, η φωτο ειναι ασχετη. Τα μονα που εχω απο αυτα που βλεπεις στη φωτο ειναι το XK1, μια ιδια βαση και ενα ιδιο volume pedal που ειναι της Yamaha. 8)

Μια και μιλαμε για Leslie, το παρακατω μοντελο (Leslie 2101 MkII) ειναι ιδανικο για live. Στην ουσια ειναι το πανω (και το σημαντικοτερο) μερος ενος Leslie, αφου ο χαρακτηριστικος ηχος προερχεται κυριως απο την περιστρεφομενη κορνα. Σ'αυτο το Leslie ο bass rotor ειναι digital/virtual, κατι που κανεις δεν θα καταλαβει. Αυτο που μετραει ειναι η κορνα. Εξαιρετικο μοντελο με παρα πολλα settings που ενα vintage Leslie δεν εχει δει ουτε στα ονειρα του. Ζυγιζει 21 κιλα και κοστιζει €2000.

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

Αν θες το ιδιο Leslie σε πιο παραδοσιακο/ξυλινο look, παιρνεις το Leslie 2103 MkII στα €2500. 8)

 

image.jpg

Leslie 2103 MkII & Hammond XK1

 

Παρε κι ενα βιντεακι με τον εκπληκτικο Tony Monaco να παιζει το ΧΚ1 συνδεδεμενο στο Leslie 2101 MkII. image.gif

 

 

Το numa έχει απίστευτη τιμή (αν δε σε νοιάζει να φαίνεται το hammond στην πλάτη που το πληρώνεις κάπου 250 ευρώ...)

Τα επιπλεον 250-300 ευρω (φανταζομαι το συγκρινεις με το XK1c) δεν τα δινεις για το ονομα στην πλατη, τα δινεις για την απιστευτη sound engine και τον ηχο του XK1c, το οποιο ειναι κατι ετη φωτος πιο προηγμενο σε σχεση με το Numa 2.

Και ΝΑΙ, με νοιαζει να φαινεται απο πισω το ονομα Hammond και οχι Numa/Mojo/Roland κλπ. Παιζει μεγαλο ρολο στην ψυχολογια σου και στην ψυχολογια αυτων που σε βλεπουν να παιζεις, και αν θες να το δουμε κι απο την πιο πεζη του πλευρα, ενα Hammond θα εχει παντα μεγαλυτερη/πιο σταθερη αξια σαν μεταχειρισμενο απο οποιοδηποτε αλλο organ.

Και οπως λεει και μια ψυχη, "Hammond, anything else is just a clone". glasses2.png

 

Εδώ Ελλάδα καμμιά μάρκα από τις hammond, crumar, studiologic?

Την Hammond την φερνει το Bon Studio. Αλλα οι τυποι δεν πρεπει να εχουν και πολυ σχεση με τα Hammond. Στο eshop τους, περα του οτι δεν υπαρχει κανενα διαθεσιμο μοντελο, εχουν τιμες εκτος τοπου και χρονου. Το SK1 για παραδειγμα το εχουν στα €2500, οταν στο Thomann πωλειται €1000 λιγοτερα. ;D

 

Αλλη μια ερώτηση, βλέπω συνήθως το leslie όπου υπάρχει και σε soft εκδόσεις έχει fast, slow, stop.

Αυτό με ένα πεντάλ ή footswitch μπορεί να ενεργοποιηθεί?

Ναι. Διαφορα ειδικα ή standard πεταλια μπορουν να κανουν τη δουλεια αυτη, αναλογα το μοντελο και την μαρκα του οργανου. Και πολλα ακομα MIDI controllers μπορουν να προγραμματιστουν γι αυτη τη δουλεια, εγω οπως εγραψα και στο θρεντ με το Burn, χρησιμοποιω το mod wheel σαν Slow/Stop/Fast με το Stop να ειναι στη μεση της διαδρομης, οπως ακριβως και στα κλασσικα half-moon controllers των B3/C3 κλπ.

 

Επίσης επανερχόμενος στην αρχική ερώτηση περί lower manual.

Εντάξει δεν πολυχρειάζεται.

Φαίνεται όμως να υπάρχει ένας εύκολος τρόπος ώστε η ίδια σειρά faders με αλλαγή ενός πλήκτρου να γίνει assigned σε άλλο manual? - ρωτάω αν το έχει κάνει κανείς ή απλά δεν γίνεται - πέραν του δεν πολυχρειάζεται.

Δεν ξερω τι παιζει στο συγκεκριμενο προγραμμα που δουλευεις κι αν αυτο μπορει να γινει. Το ΧΚ1 μου, ολη η SK σειρα καθως και το XK1c εχουν μονο ενα σετ απο drawbars, και μεσω των Upper/Pedal/Lower κουμπιων διαλεγεις καθε φορα αν τα drawbars του οργανου θα αλλαξουν τον ηχο των Upper/Lower ή των πενταλ. Συνηθως το μονιμα πατημενο κουμπι ειναι το κουμπι του Upper. Σπανια χρησιμοποιω τα αλλα δυο κουμπια γιατι σπανια παιζω με splitαρισμενο πληκτρολογιο. Σε αρκετα live παντως που εχω και καποιο synth μαζι με το Hammond, χρησιμοποιω το synth σαν Lower manual του XK1. Αυτο γινεται αυτοματα, γι αυτο εξαλλου το XK1 εχει δυο MIDI IN, το πρωτο IN ειναι για δευτερο πληκτρολογιο (Lower) και το δευτερο IN ειναι για καποια bass πεταλιερα. Στην οθονη του οργανου φαινονται παντα σε πρωτο πλανο τα drawbar settings των δυο πληκτρολογιων και των πενταλ με γραφικη ή αριθμητικη αναπαρασταση, ετσι ο χρηστης εχει μια συνολικη εικονα του ηχου του οργανου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Ναι. Διαφορα ειδικα ή standard πεταλια μπορουν να κανουν τη δουλεια αυτη, αναλογα το μοντελο και την μαρκα του οργανου. Και πολλα ακομα MIDI controllers μπορουν να προγραμματιστουν γι αυτη τη δουλεια, εγω οπως εγραψα και στο θρεντ με το Burn, χρησιμοποιω το mod wheel σαν Slow/Stop/Fast με το Stop να ειναι στη μεση της διαδρομης, οπως ακριβως και στα κλασσικα half-moon controllers των B3/C3 κλπ.

Δεν ξερω τι παιζει στο συγκεκριμενο προγραμμα που δουλευεις κι αν αυτο μπορει να γινει. Το ΧΚ1 μου, ολη η SK σειρα καθως και το XK1c εχουν μονο ενα σετ απο drawbars, και μεσω των Upper/Pedal/Lower κουμπιων διαλεγεις καθε φορα αν τα drawbars του οργανου θα αλλαξουν τον ηχο των Upper/Lower ή των πενταλ. Συνηθως το μονιμα πατημενο κουμπι ειναι το κουμπι του Upper. Σπανια χρησιμοποιω τα αλλα δυο κουμπια γιατι σπανια παιζω με splitαρισμενο πληκτρολογιο. Σε αρκετα live παντως που εχω και καποιο synth μαζι με το Hammond, χρησιμοποιω το synth σαν Lower manual του XK1. Αυτο γινεται αυτοματα, γι αυτο εξαλλου το XK1 εχει δυο MIDI IN, το πρωτο IN ειναι για δευτερο πληκτρολογιο (Lower) και το δευτερο IN ειναι για καποια bass πεταλιερα. Στην οθονη του οργανου φαινονται παντα σε πρωτο πλανο τα drawbar settings των δυο πληκτρολογιων και των πενταλ με γραφικη ή αριθμητικη αναπαρασταση, ετσι ο χρηστης εχει μια συνολικη εικονα του ηχου του οργανου.

 

το midi keyb μου έχει μόνο ένα footswitch.

Το πρόγραμμα το vb3 από default βάζει το λέσλι στο mod wheel.

Το θέμα είναι αν παίζεις κάτι με δυό χέρια και θες να γυρίσεις το λεσλι πρέπει να αφήσεις ένα χέρι.

Θα δοκιμάσω το footswitch και βλέπουμε...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν παίζεις κάτι με δυό χέρια και θες να γυρίσεις το λεσλι πρέπει να αφήσεις ένα χέρι.

Ετσι γινεται στα περισσοτερα Hammond, ο διακοπτης του Leslie ειναι στα αριστερα. Υπαρχουν και expression pedals βεβαια που εχουν ενσωματωμενο kick switch για να ελεγχεις με το ποδι το Slow/Fast του Leslie, αλλα τα πενταλ αυτα δεν ειναι για ολα τα Hammond και ειναι και πανακριβα. Ενα τετοιο πενταλ για το Hammond XK3c για παραδειγμα κοστιζει €180.

 

Θα δοκιμάσω το footswitch και βλέπουμε...
Με τα απλα footswitch θα αλλαζεις απλα απο Slow σε Fast ταχυτητα. Στην αρχη το ειχα κανει κι εγω αλλα τελικα το εβγαλα και χρησιμοποιω τα dedicated πληκτρα για το Leslie, γιατι με το απλο footswitch δεν μπορεις να εχεις και το Stop/Brake του Leslie στο ποδι, οποτε παλι με το αριστερο χερι θα γινει η δουλεια. Θες ενα footswitch με δυο διακοπτες, εναν για το Slow/Fast και εναν για το Stop. Σκεφτομαι να παραγγειλω ενα τετοιο για το Burn. Τα πληκτρα σου δεν ξερω αν δεχονται τετοιου ειδους footswitch.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι έτσι ...θα κάνω ό,τι κάνουν όλοι... ;D

και εγώ σκέφτομαι ότι με το διακόπτη θα έχω είτε fast είτε slow ενώ σίγουρα χρειάζεται το φρένο...

Θα το ψάξω, αλλά δεν βλέπω άλλη λύση...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεται_και πολυ μαλιστα_το Stop. Το Stop δεν σταματαει μονο τους ροτορες, αλλαζει ριζικα τον ηχο του Hammond. Οι ροτορες δεν εχουν καποιο standard σημειο που σταματανε. Καποιες φορες η κορνα μπορει να σταματησει πχ καπου στο αριστερο εξω μερος του Leslie, αλλες φορες να σταματησει στο πισω μερος και μακρια απο το μικροφωνο κλπ. Ο ηχος διαφερει πολυ και παιζει αναλογα με το σημειο που θα σταματησει η κορνα καθε φορα. Καποιοι βεβαια δεν χρησιμοποιουν καθολου το Stop, οποτε αυτο δεν τους ενδιαφερει. Στη Jazz παλι παιζουν συνηθως μονο με το Stop και το Fast και αποφευγουν το Slow, μερικοι παλιοτερα μονταραν τα Leslie τους να εχουν μονο Stop/Fast. Tα Leslie ως το 1963 ειχαν μονο  Stop και Fast.

 

Στα Lelsie SIMs τα πραγματα παιζουν αναλογα την εταιρεια. Στο Ventilator η κορνες σταματανε παντα με την "φατσα" μπροστα, για πολλους αυτη ειναι η ιδανικη θεση σταματηματος. Αλλα SIMs παλι εχουν τυχαια θεση σταματηματος οπως γινεται στα πραγματικα Leslie, το Burn για παραδειγμα ή τα ενσωματωμενα SIMs στα συγχρονα Hammond.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου