Προς το περιεχόμενο

Σολντερίνη στις συνδέσεις καλωδίων XLR?


ManosSouranakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν λίγο καιρό αποφάσισα να πάρω εργαλεία, να αφιερώσω χρόνο και να βάλω μπόλικο μεράκι ώστε να αρχίσω να φτιάχνω μόνος μου τα καλώδια του εξοπλισμού μου! Πήρα βύσματα και καλώδιο ότι πιο φτηνά υπήρχαν και έκανα τις πρώτες μου κολλήσεις με πλήρη επιτυχία!Τώρα έχω Βύσματα Neutrik και παρήγγειλα και καλώδιο Klotz MY 206!

Μέχρι τώρα τις κολλήσεις τις έκανα με απλό καλάι και ένα απλό κολλητήρι. Διάβασα κάπου για την σολντερίνη η οποία όπως λένε βοηθάει στην κατακράτηση κάποιων ουσιών του καλάι ώστε να έχεις καλύτερη κόλληση στο καλώδιό σου. Έχει χρησιμοποιήσει κανείς για καλώδιο που έφτιαξε? Αν ναι έχει κάποια διαφορά? Κολάει καλύτερα και έτσι δεν έχεις το άγχος αν θα σου ξεκολλήσει κάποια στιγμή?Αξίζει να βάζω κι εγώ στα βύσματα και στις κολλήσεις μου γενικά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα άγχους, ούτε ότι θα ξεκολλήσει κάτι αν δεν βάλεις.

Αν η τεχνική σου είναι σωστή, και μόνο η κόλληση αρκεί.

Πολλές φορές όμως η σολντερίνη βοηθάει.

Αν τα σημεία κόλλησης είναι καθαρά και "γανωμένα" από πριν δεν χρειάζεται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες καλές κολήσεις (το λεγόμενο καλάϊ) περιέχουν σολντερίνη που βοηθά στο να απλωθεί σωστά η κόληση και να κολήσουν τα εξαρτήματα σωστά αποφεύγοντας τις ψυχρές κολήσεις που αργότερα δημιουργούν προβλήματα

Καλές κολήσεις ειναι για αυτή τη δουλειά τύπου 60/40 που δηλώνει τη περιεκτικότητα σε Μόλυβο/ κασσίτερο μήν χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο

Με όλα αυτά δεν χρειάζεται να βάζεις και παραπάνω σολντερίνη

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες καλές κολήσεις (το λεγόμενο καλάϊ) περιέχουν σολντερίνη που βοηθά στο να απλωθεί σωστά η κόληση και να κολήσουν τα εξαρτήματα σωστά αποφεύγοντας τις ψυχρές κολήσεις που αργότερα δημιουργούν προβλήματα

Καλές κολήσεις ειναι για αυτή τη δουλειά τύπου 60/40 που δηλώνει τη περιεκτικότητα σε Μόλυβο/ κασσίτερο μήν χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο

Με όλα αυτά δεν χρειάζεται να βάζεις και παραπάνω σολντερίνη

 

+1

 

Το μόνο που μπορεί να σε βοηθίσει στον χαλκό(πέρα από το καλό καλάι) είναι να καθαρλισεις το χαλκό με λίγο γυαλόχαρτο ή και συρματάκι.

 

Έτσι αφαιρείς την πρασινήλα που πιάνει ο χαλκός και κολλάς ακόμα πιό εύκολα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου