Προς το περιεχόμενο

Brexit - Goodbye stranger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που άλλαξε είναι η φύση των συνθηκών, των παραμέτρων και των προβλημάτων σε τέτοιο βαθμό που ουσιαστικά μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Προφανώς και μπορούν να ψηφίσουν. Το ότι άλλαξαν τα πράγματα δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να ψηφίσουν. Έγινα κατανοητός τώρα;

Οκ τότε. Καλώς ψήφισαν. Προς τι η συζήτηση;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

Πάντως είναι μια καλή αρχή για όποιο επόμενο δημοψήφισμα.

 

Το οποίο θα το προκαλέσουν ποιοι; Και ποιες θα είναι λύσεις που θα προτείνουν; Σήμερα ακούστηκαν πολλές φωνές στην Ευρώπη για δημοψηφίσματα- στην Ολλανδία, την Σλοβακία, την Γαλλία, την Αυστρία, την Ιταλία μεταξύ άλλων. Όλες φωνές ακραίων και δημαγωγών.

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι είναι. Αλλά τους άριστους που και πώς θα τους βρεις;

Και ποιος σε διαβεβαιώνει ότι οι άριστοι ή κατ'άλλους τα "γουρούνια" δεν θα είναι "πιο ίσα από άλλα ζώα" και δεν θα αρχίσουν "να περματάνε στα δύο πόδια";

(Στα λέω έτσι επειδή σε κόβω διαβασμένο... ;) )

 

Δεν ξέρω αν είμαι ο Βενιαμίν  ;) και σίγουρα δεν ξέρω πως θα ξεχωρίσουμε τα "γουρούνια"...

 

Όμως αυτό που ξέρω, είναι ότι αν είμαστε διατεθειμένοι να καταπιούμε αμάσητο το παραμύθι που θα πλασάρει ο κάθε Farage η ο κάθε "θα βαράνε τα νταούλια", είναι νομοτελειακό ότι θα βρεθούμε σε προβλήματα, 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Αλλά τους άριστους που και πώς θα τους βρεις;

 

Το να βρεις τους άριστους είναι πολύ δύσκολο.

Ευτυχώς, το να βρεις τους άλλους είναι πανεύκολο.

 

α) άνθρωποι με χαρτί από ψυχιατρείο.

β) άνθρωποι που δεν ξέρουν τι σημαίνει η λέξη "Ευρωζώνη"

γ) άνθρωποι που πιστεύουν στις προφητείες του Παίσιου

δ) άνθρωποι που ακούνε real FM και μένουν στην Χαλκίδα  :)

ε) άνθρωποι που έχουν θέση μόνιμου υπαλλήλου στο Δημόσιο

 

Όλοι οι παραπάνω θα έπρεπε να στερηθούν του εκλογικού τους δικαιώματος, μαζί με όσους δεν πάνε να ψηφίσουν χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας (στο στυλ "δεν ενδιαφέρομαι, κόφτε το λαιμό σας").

 

Εγώ θα ξεκίναγα ως εξής : θα ακύρωνα όλα τα εκλογικά βιβλιάρια, και θα έδινα έξι μήνες στον πληθυσμό να πάει να προμηθευτεί τα νέα. Όσοι δεν το έκαναν εγκαίρως, θα τους στερούσα τα εκλογικά δικαιώματα για μία εκλογική αναμέτρηση. Απλά πράγματα.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ΔΥΝΑΤΟΝ για τέτοια θεματα (αμιγώς τεχνικά) ο απλός λαός να έχει, αν όχι τις γνώσεις (που δεν τις έχει), να έχει κάτι πιό απλό....την πληροφόρηση (κυρίως απόρρητη) , τις τυχόν κεκλεισμένων θυρών συνομιλίες....κ.λ.π, για να μπορέσει να "αποφασίσει" με όλες  τις παραμέτρους στα χέρια του;

 

Δηλαδή μου λες ότι οι πολιτικοί πρέπει να αποφασίσουν για τον αδαή λαό, που είναι αδαής επειδή του αποκρύπεται η πληροφόρηση από τους πολιτικούς;

Οκ...

Και δεν μιλάμε για ημιδημοκρατία.

Οκ...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο θα το προκαλέσουν ποιοι; Και ποιες θα είναι λύσεις που θα προτείνουν; Σήμερα ακούστηκαν πολλές φωνές στην Ευρώπη για δημοψηφίσματα- στην Ολλανδία, την Σλοβακία, την Γαλλία, την Αυστρία, την Ιταλία μεταξύ άλλων. Όλες φωνές ακραίων και δημαγωγών.

 

Που είναι λοιπόν οι φωνές των κεντρώων και σοβαρών;

 

Δεν ξέρω αν είμαι ο Βενιαμίν  ;) και σίγουρα δεν ξέρω πως θα ξεχωρίσουμε τα "γουρούνια"...

 

Όμως αυτό που ξέρω, είναι ότι αν είμαστε διατεθειμένοι να καταπιούμε αμάσητο το παραμύθι που θα πλασάρει ο κάθε Farange η ο κάθε "θα βαράνε τα νταούλια", είναι νομοτελειακό ότι θα βρεθούμε σε προβλήματα, 

 

Δεν ξέρω αν πέρασε το νόημα. Αναφέρομαι στη "Φάρμα των ζώων". Την αλληγορία του Όργουελ για την Οχτωβριανή Επανάσταση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Που είναι λοιπόν οι φωνές των κεντρώων και σοβαρών;

 

Δεν ξέρω αν πέρασε το νόημα. Αναφέρομαι στη "Φάρμα των ζώων". Την αλληγορία του Όργουελ για την Οχτωβριανή Επανάσταση.

Ο Βενιαμίν είναι ο γερό γάιδαρος της Φάρμας  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW υπάρχει μια σκηνή στο "Remains of the day" οπου ο butler Anthony Hopkins καλείται - χωρίς καμία προηγούμενη συζήτηση η ενημέρωση - να απαντήσει σε ερωτήσεις εξωτερικής πολιτικής για να αποδείξει ο ένας λόρδος στον άλλο ότι οι απλοί άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν λόγο στη διαμόρφωση της πολιτικής μιας χώρας.

Just saying...

Πάω να δω το Ρονάλντο να κλαίει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

BTW υπάρχει μια σκηνή στο "Remains of the day" οπου ο butler Anthony Hopkins καλείται - χωρίς καμία προηγούμενη συζήτηση η ενημέρωση - να απαντήσει σε ερωτήσεις εξωτερικής πολιτικής για να αποδείξει ο ένας λόρδος στον άλλο ότι οι απλοί άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν λόγο στη διαμόρφωση της πολιτικής μιας χώρας.

Just saying...

Πάω να δω το Ρονάλντο να κλαίει.

 

Δεν είπε κανείς να μην έχουν. Αλλά να ξέρουν...

 

Θα είδες σήμερα, ότι σωρηδόν πολλοί Βρετανοί που ψήφισαν υπέρ του Brexit, δήλωσαν ότι το έπραξαν διότι πίστευαν ότι δεν θα συμβεί και ότι η ψήφος τους δεν θα παίξει ρόλο. Επίσης ζητούσαν επανάληψη της ψηφοφορίας για ψηφίσουν κατά της εξόδου...  :o

 

Δεν είναι πλακίτσα/χαβαλές το τινάζεις τον πλανήτη στον αέρα, και innocence is no excuse  ;)

 

Για αυτό έγραψα πριν για τους άριστους.   

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή μου λες ότι οι πολιτικοί πρέπει να αποφασίσουν για τον αδαή λαό, που είναι αδαής επειδή του αποκρύπεται η πληροφόρηση από τους πολιτικούς;

Οκ...

Και δεν μιλάμε για ημιδημοκρατία.

Οκ...

 

Μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος (και τον σκοπό) των ερωτήσεών μου.

 

Δεν σε ρωτάω για να σε πείσω για κάτι αντίθετο, αλλά για να καταλάβω τη θέση σου.

 

ΑΝ π.χ. μου έλεγες ότι "η άμεση δημοκρατία είναι η καλλίτερη", θα το δεχόμουν ως άποψη σου (με την οποία δεν συντάσσομαι για τους λόγους που αναλύθηκαν ανωτέρω, αλλά δεν έχει σημασία αυτό) και θα καταλάβαινα καλλίτερα την θέση σου στο ζήτημα που συζητάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου