Προς το περιεχόμενο

Brexit - Goodbye stranger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολουθεί προσωπική γνώμη, δηλαδή μη-στηριγμένη σε γεγονότα (προς το παρόν).

Oμοίως

 

Περιέργως πως, οι κ.κ. Ξανθόγαβγούβης και Πρίτσαζ δεν βιάζονται καθόλου να φύγουν...

Δεν ξέρω τι ισχύει στη ΜΒ και το κατά πόσο είναι δεσμευτικό το αποτέλεσμα ενός δημοψηφίσματος αλλά πιθανόν και αυτοί οι δύο στην τελική να μην θέλουν να φύγουν καθόλου και να ψάξουν να βρουν τρόπο ώστε να κάνουν και τη δική τους κωλοτούμπα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ο Καμερον δήλωσε ότι, αν και παραιτήθηκε, δεν θα ενεργοποιήσει αυτός το άρθρο 50 της συνθήκης ΕΕ, αλλά ο νέος πρωθυπουργός που θα τον διαδεχθεί σε τρείς μήνες ήτοι περίπου τον Οκτώβριο.

 

Και δεν παραιτείται ΑΜΕΣΑ, και δεν ενεργοποιεί τις διαδικασίες εξόδου ο ίδιος.....δηλαδή άλλοι 3 μήνες....αστάθεια.

 

Που να έπαιρνε και την απόφαση ΜΟΝΟΣ του....χωρίς την επικύρωση του σοφού λάου.......κάτι που λέγαμε για "πολιτική ευθύνη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο Καμερον δήλωσε ότι, αν και παραιτήθηκε, δεν θα ενεργοποιήσει αυτός το άρθρο 50 της συνθήκης ΕΕ, αλλά ο νέος πρωθυπουργός που θα τον διαδεχθεί σε τρείς μήνες ήτοι τον Οκτώβριο.ξόδου

 

Μικρό λάθος που αναπαράγουν τα ελληνικά μέσα. Ο Cameron είπε "a new prime minister BY"... και όχι IN.

 

Οσο για την αντίδραση των Ευρωπαίων, ο Juncker είπε να ξεκινησουν άμεσα οι διαδικασίες καθως οι υπεύθυνοι του Brexit δεν μπορούν να συνεχίζουν μεσα στις Βρυξέλλες να υποσκάπτουν τα θεμέλια της Ευρώπης, ενω χτες η Merkel είπε απευθυνόμενη προς τους Ευρωπαίους : there is no need to get nasty.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποσο, μα Ποσο Χουντα_τυπου Βορειας Κορεας_θελει αυτη η κωλοχωρα.

Μονο και μονο για να σταματησουν να λενε την "αποψη" τους καποια νεοπλουτα Ζωα που ζουν στην κοσμαρα τους και γαμανε ολη τη χωρα....

μήπως να κρατάς λίγο τη γλώσσα σου; πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι και ποιοι νομίζεις ότι σε διαβάζουν;

 

Ντροπή! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

μήπως να κρατάς λίγο τη γλώσσα σου; πού νομίζεις ότι βρίσκεσαι και ποιοι νομίζεις ότι σε διαβάζουν;

 

Ντροπή! :(

Νικόλα μου γι αυτό πιστεύω πως πρέπει να γράφουμε επώνυμα.

Δύσκολα βάζει κανείς την υπογραφή του σε τέτοια "κείμενα".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εθνικισμός στην Ευρώπη σαρώνει, κόντρα στις πολιτικές ελίτ – Το κύμα των μεγάλων αλλαγών πλησιάζει .

www.bankingnews.gr

Aξιζει να το διαβασετε .14/15 ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΤΕ .ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΣΤΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΡΕΧΟΥΝ  ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εθνικισμός στην Ευρώπη σαρώνει, κόντρα στις πολιτικές ελίτ – Το κύμα των μεγάλων αλλαγών πλησιάζει .

www.bankingnews.gr

Aξιζει να το διαβασετε .14/15 ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΤΕ .ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΣΤΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΡΕΧΟΥΝ  ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

 

Τα "καλύτερα" είναι ο εθνικισμός; του Brexit, του φάρατζ , του Όρμπαν και της Λεπέν; Και μας το λέει το χρυσαυγίτικο banking news?

Η Ευρώπη το έχει ζήσει ήδη αυτό με κόστος ένα παγκόσμιο πόλεμο που τη ρήμαξε απ άκρη ως άκρη. Δεν θα πάρουμε.

 

Γιάμεθ ,

αν μου επιτρέπεις, ίσως θα έπρεπε να πέφτει και κανένα delete σε σχόλια που απλώς προσβάλλουν/φλαμάρουν, χωρίς να προσθέτουν ούτε μισό επιχείρημα στη συζήτηση.

Το να (κάνουμε όλοι πως) τα αγνοούμε, δεν λειτουργεί αποτρεπτικά - απλά μας συνηθίζει στην ασχήμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιλαροτραγωδία: οπαδός του Brexit προσπαθεί να κάψει τη σημαία της ΕΕ, αλλά δεν μπορεί λόγω των κοινοτικών προδιαγραφών που έχουν επιβληθεί για τα εύφλεκτα αντικείμενα...

 

https://youtu.be/GXKv07ghKIw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα περί δημοκρατίας, εκλογικού δικαιώματος και ποιοι πρέπει να το έχουν. δημοψηφισμάτων κλπ. Όσο κι αν συμφωνώ με πολλά από αυτά που γράφτηκαν, έχω να παρατηρήσω το εξής:

 

Η δημοκρατία, δια της εξουσίας που παρέχει στο "δήμο", οφείλει να λειτουργεί και ως όχημα ωρίμανσης των λαών. Τουτέστιν, η δημοκρατία πρέπει να κάνει λάθη. Γιατί όσο κι αν είναι επώδυνο για τον ίδιο το λαό, οι λανθασμένες αποφάσεις και η συνειδητοποίησή τους, αποτελούν εμπειρία για την πολιτική και κοινωνική ωρίμανσή του. Αλλιώς έχουμε διχοτόμηση σε πολλά επίπεδα και καταλήγουμε σε ένα κράτος με ελίτ η οποία αποφασίζει για τα πάντα ενώ στον αντίποδα μένουν οι "χωρικοί" οι οποίοι είναι καταδικασμένοι να μην θεωρούνται ποτέ ικανοί να αποφασίσουν για το μέλλον τους. Οι επιπτώσεις εδραίωσης ενός τέτοιου σχήματος είναι νομίζω εμφανώς καταστροφικές.

 

Για το brexit δε θέλω να πάρω ακόμα θέση. Έχω την άποψή μου αλλά είναι πολύ νωρίς για να εξαχθούν συμπεράσματα για τη Μεγάλη Βρετανία αλλά και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Πάντως αν όντως οι Βρετανοί έκαναν ένα τραγικό λάθος και αυτό αποδειχθεί πρακτικά εντός της επόμενης περιόδου, πιστεύω ότι οι όποιες συνέπειες θα τους αποβούν ιδιαίτερα χρήσιμες όσον αφορά τις επόμενες μεγάλες αποφάσεις που θα κληθούν να πάρουν.

 

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για εμάς τώρα, θεωρώ ότι χάσαμε μια "ευκαιρία" πέρσι το καλοκαίρι. Ο λαός αποφάσισε κάτι και η κυβέρνηση του στέρησε την εμπειρία της εφαρμογής αυτής της απόφασης. Ό,τι ακολούθησε, ήταν στο ίδιο με πριν μοτίβο: Ακραία συναισθηματική αντιμετώπιση της πραγματικότητας, συνέχιση της αιθεροβασίας, πολιτικός ρομαντισμός και κατά συνέπεια καταπόντιση των πραγματικών συνθηκών. Και το γαϊτανάκι συνεχίζεται.

 

Οπότε εγώ λέω ότι τα ΟΧΙ πρέπει να εφαρμόζονται.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημοκρατία, δια της εξουσίας που παρέχει στο "δήμο", οφείλει να λειτουργεί και ως όχημα ωρίμανσης των λαών. Τουτέστιν, η δημοκρατία πρέπει να κάνει λάθη. Γιατί όσο κι αν είναι επώδυνο για τον ίδιο το λαό, οι λανθασμένες αποφάσεις και η συνειδητοποίησή τους, αποτελούν εμπειρία για την πολιτική και κοινωνική ωρίμανσή του. Αλλιώς έχουμε διχοτόμηση σε πολλά επίπεδα και καταλήγουμε σε ένα κράτος με ελίτ η οποία αποφασίζει για τα πάντα ενώ στον αντίποδα μένουν οι "χωρικοί" οι οποίοι είναι καταδικασμένοι να μην θεωρούνται ποτέ ικανοί να αποφασίσουν για το μέλλον τους. Οι επιπτώσεις εδραίωσης ενός τέτοιου σχήματος είναι νομίζω εμφανώς καταστροφικές.

 

Έχεις δίκιο, η δημοκρατία πρέπει να γίνεται ενίοτε όχημα ωρίμανσης των λαών. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι λαοί θα πρέπει να συμπεριφέρονται σαν χαζοβιόλες χαζογκόμενες. Το ότι η δημοκρατία σου δίνει την δυνατότητα να εκφράζεις την άποψή σου αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις χωρίς να αναγνωρίζεις το γεγονός πως αυτή η δυνατότητα είναι στην ουσία ευθύνη. Κοινως η δημοκρατία πρέπει να μπορεί να κάνει ειλικρινή λάθη και όχι χαζά και ανώριμα λάθη που θα μπορούσαν να αποφευχθούν. Κι αυτό δεν είναι θέμα της δημοκρατίας (του νομοθετημένου συστήματος που υλοποιεί τις δημοκρατικές αρχές) αλλά αυτών που έχουν δικαίωμα ψήφου.

 

Γιάμεθ ,

αν μου επιτρέπεις, ίσως θα έπρεπε να πέφτει και κανένα delete σε σχόλια που απλώς προσβάλλουν/φλαμάρουν, χωρίς να προσθέτουν ούτε μισό επιχείρημα στη συζήτηση.

Το να (κάνουμε όλοι πως) τα αγνοούμε, δεν λειτουργεί αποτρεπτικά - απλά μας συνηθίζει στην ασχήμια.

 

+1000

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου