Προς το περιεχόμενο

'Ενας κλασικός εναντίον λαϊκού-ρεμπέτικου


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω να πω την αμαρτία μου, δεν ειχα ιδέα ποιός και τι είναι ο Καβάκος, δεν ετυχε και με έναυσμα τα συμφραζόμενα του thread, καθησα και τον εψαξα, διάβασα τη βιογραφία του και ακουσα καποιες εκτελέσεις του ετσι προχειρα.

 

Εντάξει, ο ανθρωπος ειναι μεγάλος και θα του αφιερωσω το χρονο που του αρμοζει να τον ακουσω  στο σαλονι μονος στο ηχοσύστημα να με παρουν τα ζουμιά  ;D

 

Τοσο πολυ εντυπωσιάστηκα μεχρι στιγμής που αδιαφορώ που δεν υπηρέτησε στα πλαίσια της ισονομιας, της ιεράς υποχρέωσης προς την πατρίδα κλπ. κλπ.

 

Μην σας πω οτι αμα τυχει και μας την πεσουν και πολεμησω και τον εχω διπλα μου , θα του πω εσυ κατσε σκυφτος εκει στο αναχωμα και μην κανεις τιποτε αλλο και προσεχε τα χέρια σου μην τα χτυπήσεις και γινει καμμια ζημια χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη το ειδα καθυστερημενα το ολο θεμα θα ηθελα να πεταξω κ εγω την ¨κοτσανα" μου!

 

1)παντοτε ημουν ΚΑΤΑ του διαχωρισμου σε καλα/κακα ειδη μουσικης, αν και πιστευω οτι εχει υπαρξει ενας εκφυλισμος σε μεγαλο βαθμο σε πολλα ειδη ωστοσο υπαρχουν ατομα που αυτο που το κανουν το κανουν σωστα (πχ ο Drake κανει καλο commercial o Justin Bieber οχι-κατα τη γνωμη μου)

 

2) για να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου (Καβάκου) ;D, αυτο που ειπε οτι το ρεμπετικο και λαικο βγαζει αισθηση παρακμης θα επρεπε οι θιασωτες αυτης της μουσικης να το παρουν υπερ τους! Τι εννοω (κυριως για το ρεμπετικο γιατι το λαικο ειναι τελειως αλλη ιστορια): ως μουσικη που χτιστηκε και γεννηθηκε μεσα απο το περιθωριο και ως τετοια γνησια και αυθεντικη το εξεφραζε, επομενο δεν ειναι να βγαζει ενα αισθημα παρακμης το οποιο αν μη τι αλλο πιστοποιει την αυθεντικοτητα της?

 

3)θεωρω ακρως γελοια τον οποιο ποιοτικο διαχωρισμο μουσικων ειδων επειδη καποια ειναι πιο περιπλοκα απο τα αλλα (δεν λεω οτι αυτο απαραιτητα υποστηριξε ο Καβακος αλλα εχω δει απο δεκαδες αλλους και δασκαλους μου στο παρελθον μια υπεροψια αναλογα με το ειδος που διδασκαν) με αλλα λογια ενα μπαροκ κομματι εχει μια αξια για καποια αυτια, ενα πειραματικο για καποια αλλα, ενα πανκ για καποια αλλα κλπ

δεν λεω οτι η μουσικη ειναι μια σωνει και ντε, αλλα ας χαλαρωσουμε λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου