Προς το περιεχόμενο

Slim Neck vs Fat Neck



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Once you go fat you never go back.... ;D

 

Δεν υπαρχει τιποτα το κουραστικοτερο απο τα λεπτα μπρατσα..

 

Απο την αλλη με ενα μεσαιο παχους μπρατσο ειμαι εξισου οκ ειδικα αν εχει και ελαφρως U σχημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτό πιστεύω .Αφού σκέφτομαι να δώσω την 335 μου σε luthier να μου παχύνει το μπράτσο .Είδα τέτοια δουλειά που έκανε σε ακουστική και μου άρεσε.Δε παίρνεις χαμπάρι ότι έχει επέμβει.Βέβαια μετά θα την παντρευτώ κανονικά. Ελα όμως που έχει ηχάρα η ρουφιάνα και δε θέλω να τη πουλήσω.Ας ακούσομεν και καμία άλλη γνώμη όμως!

 

Πίστευα πώς θα το συνήθιζα  το slim taper μανίκι αλλά πλέον με κουράζει μετά το 2ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει συνταγη. Δεν μπορω να παιξω σε οτιδηποτε ειναι πανω απο slim neck. Τα παχια μπρατσα με κουραζουν απιστευτα, και επιπλεον, σε εμενα που δεν ειμαι και κανενα τερας τεχνικης,  ειναι ακομα ενα εμποδιο που πρεπει να υπερνικησω για ενα κατα το δυνατον πιο fluent παιξιμο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η απάντηση μπορεί να δοθεί με το εξής πείραμα:

 

Πάρτε ένα λεπτο βιβλιο και προσπαθηστε να το κρατήσετε οριζοντια για κάποια ώρα

 

Μετά πάρτε και ένα χοντρο βιβλιο  και προσπαθηστε να το κρατήσετε οριζοντια για κάποια ώρα

 

Θα παρατηρήσετε οτι το χοντρο θα το κρατήσετε περισσότερη ώρα, γιατι όπως είναι η φυσιολογια του χεριού "αγκαλιαζει" καλυτερα το χοντρο βιβλιο, οπότε η δύναμη και η κούραση μοιράζεται.

 

Παρόλα αυτά, πιστεύω οτι είναι καθαρά όπως μάθει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο τα παχιά μπράτσα.

Βρίσκω πως είναι πιό ξεκούραστα στο παίξιμο (ειδικά σε πολύωρα λάιβ) και ασφαλώς πιό αξιόπιστα. Επίσης μου αρέσουν ιδιαίτερα τα soft V μπράτσα.

Πιό γενικά, εκτός απο το πάχος, σημασία -για μένα- έχει και το πως αγκαλιάζει το χέρι το σχήμα του μπράτσου, κοντολογής, όταν ένα μπράτσο έχει shoulders και rounded feel, ανεξαρτήτως πάχους, το θεωρώ βολικό.

Μεγάλη σημασία επίσης έχει και το taper του μπράτσου, το πόσο δηλαδή παχαίνει ή δεν αλλάζει όσο πλησιάζει στην ένωση με το σώμα.

Ο ήχος είναι ένα ακόμη στοιχείο που συζητιέται πολύ... ;D

Big neck - big sound λένε κάποιοι, ο καθείς κρίνει κατά το δοκούν  8).

Θεωρώ πως οτιδήποτε με πάχος κάτω απο 0.80" στο πρώτο τάστο παραείναι λεπτό. Όσο πιό λεπτό και D shape είναι κάποιο, τόσο πιό άβολο και κουραστικό το βρίσκω...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο slim,τα παχια δεν τα χωνεψα ποτε.

Πριν λιγα χρονια ειχα παραγγειλει στα τυφλα μια gibson (ομορφη μεν,αλλα) και μολις ηρθε και ειδα τι ηταν αυτο το "50's" neck (που δεν ειχα δωσει και τοση σημασια γιατι δεν υπολογισα οτι καποιος μπορει να βαλει για μανικι καταρτι απο ιστιοφορο) εφυγε κατευθειαν για πωληση.

Αντιθετως η τωρινη μου με το 60's με βολευει σχεδον σαν τις fender μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε μπράτσο με πάχος >0,9 στο 1ο τάστο , γιατί δεν κουράζει , δεν δημιουργεί τενοντίτιδες και βελτιώνει δραματικά τον ήχο . Η πρώτη φορά προέκυψε από λάθος . Πριν από 10 χρόνια αγορασα μία partcaster από κάποιον φίλο του νοιζ εξ αποστάσεως . Μόλις είδα το μπράτσο σοκαρίστηκα ( 1ιντσα στο 1ο τάστο u shape) . Όταν αρχιζα να τη συνηθίζω όμως, κόλλησα . Δοκιμασα κάποια στιγμή να της βάλω ένα neck από μια fender standard που είχα και τότε ειδα πόσο μεγάλη είναι η διαφορά και στην ταχυτητα που επερχεται η κόπωση και στον ήχο . Όπως λέει και ο SF  : Once you go fat you never go back...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου