Προς το περιεχόμενο

Πως να βελτιωθώ σε κάποιους τομείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και πάλι! Είχα καιρό να μπω λόγω υποχρεώσεων αλλά κάλλο αργά που λένε!

 

Να ξανασυστηθώ: Με λένε Γιάννη και πηγαίνω σε ωδείο 3 χρόνια ηλεκτρική κιθάρα και θεωρία. Μου αρέσει να ακούω ροκ/μέταλ. Έχω μερικές απορίες για το πως θα βελτιωθώ:

 

[*]Όταν παίζω κιθάρα μόνος μου παίζω σωστά τα κομμάτια αλλά όταν με κοιτάει έστω και ένας τα κάνω χάλια όλα! Αν είχα άγχος θα το καταλάβαινα αλλά ΔΕΝ έχω άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω! Έχει τύχει σε κανέναν σας; Για π.χ. όταν έδινα εξετάσεις πριν λίγες μέρες και έπρεπε να κάνω αυτοσχεδιασμό μπλουζ τα έκανα σαλάτα ενώ στο σπίτι μου κυλάει νεράκι!

 

 

 

[*]Έχω κακή μνήμη και ενώ έχω πολλές γνώσεις σαν ακροατής της μουσικής, όταν παίζω γίνονται όλα αχταρμάς σε σημείο να ξέρω ότι αν παίζω σε σκηνή θα γίνω ρεζίλι των σκυλιών! Ξέρω ότι "επανάληψη μητέρα της μάθησης" αλλά μόνο αν διαβάζω παρτιτούρα είμαι ήσυχος... Εσείς που είστε μουσικοί και έχετε παίξει σε κοινό ποιο είναι το μυστικό σας; Σας θαυμάζω πραγματικά δεν κάνω πλάκα!

[*]Πως θα βελτιωθώ σε όλους τους τομείς και πως θα μεταπηδήσω στο ροκ/μέταλ από τα μπλουζ που έχω βαρεθεί να παίζω τώρα;

[*]Ποια μοντέρνα μέθοδος ηλεκτρικής κιθάρας θα με βοηθούσε; Υπάρχει υλικό ελεύθερο στο διαδίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζω κιθάρα μόνος μου παίζω σωστά τα κομμάτια αλλά όταν με κοιτάει έστω και ένας τα κάνω χάλια όλα! Αν είχα άγχος θα το καταλάβαινα αλλά ΔΕΝ έχω άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω! Έχει τύχει σε κανέναν σας;

Να σε ρωτήσω κάτι, έτσι από περιέργεια.

Όταν σε βλέπει έστω και ένας, μήπως προσπαθείς να κάνεις "το κάτι παραπάνω" έστω και αν δεν το καταλαβαίνεις?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι, έτσι από περιέργεια.

Όταν σε βλέπει έστω και ένας, μήπως προσπαθείς να κάνεις "το κάτι παραπάνω" έστω και αν δεν το καταλαβαίνεις?

Χμ καλή ερώτηση, δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Μπορεί και να ισχύει αυτό δεν είμαι σίγουρος αλλά το σίγουρο είναι ότι τη στιγμή που παίζω μπροστά σε άλλους στο μυαλό μου θέλω να τα κάνω όλα σωστά, ενώ για π.χ. στον αυτοσχεδιασμό προσπαθώ να κάνω το καλύτερο που έχω κάνει προβάροντας μόνος μου. Καλύτερα βέβαια να μην πω πως τα έκανα στην εξέταση στον αυτοσχεδιασμό...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τα ίδια. Στο σπίτι μόνος μου είμαι μια χαρά και αν βρεθώ έστω με έναν να τζαμάρουμε, το απόλυτο μηδέν. Ξεχνάω όσα ελάχιστα ξέρω. Όμως εδώ είναι το ζήτημα, να το ξεπεράσεις. Πολλοί σπουδαίοι καλλιτέγναι είχαν αυτό το κόλλημα και όχι μόνο το ξεπέρασαν αλλά έγιναν και μεγάλοι νάρκισσοι. Πάντως εγώ όταν έπαιζα με μπάντες, κοίταζα κάτω συνεχώς (shoe gazer). Ίσως και να μην είναι τίποτα σπουδαίο και να φταίω εγώ που το μεγαλοποιώ αντί να το ρίχνω στην πλάκα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε Γιάννη!

 

 

[*]Όταν παίζω κιθάρα μόνος μου παίζω σωστά τα κομμάτια αλλά όταν με κοιτάει έστω και ένας τα κάνω χάλια όλα! Αν είχα άγχος θα το καταλάβαινα αλλά ΔΕΝ έχω άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω! Έχει τύχει σε κανέναν σας; Για π.χ. όταν έδινα εξετάσεις πριν λίγες μέρες και έπρεπε να κάνω αυτοσχεδιασμό μπλουζ τα έκανα σαλάτα ενώ στο σπίτι μου κυλάει νεράκι!

 

Αρχικά μην ανησυχείς, όλοι μας στην αρχή το έχουμε αυτό..και έιναι μια μορφή άγχους! Μου έχει τύχει και μένα πολλές φορές και έχει να κάνει με το οτι εκείνη τη στιγμή σκέφτεσαι οτι κάποιος άλλος σε ακούει και σε κρίνει, έστω και καλοπροαίρετα. Αυτό θα φύγει με εξάσκηση και χρόνο, όταν δηλαδή αρχίσεις και πιστεύεις σε σένα και τις δυνατότητές σου, και κυρίως να αποδεχτείς το επίπεδο στο οποίο είσαι και να είσαι οκ με αυτό. Εννοώ οτι συνήθως αυτοί που σε κρίνουν σε εξετάσεις  έιναι κάποιοι καλύτεροι από σένα και εσύ θες να τους αποδείξεις οτι είσαι και εσύ καλός, οπότε μερικές φορές απλά δεν πιστεύεις οτι αυτό που κάνεις έιναι οκ (προσπαθείς να κάνεις το κάτι παραπάνω που λέει και ο Fusion) και δεν βγαίνει και ...την συνέχεια την ξέρεις.

Αν καταφέρεις να αποδεχτείς οτι είμαι τώρα στο τάδε επίπεδο, αυτές είναι οι δυνατότητές μου προς το παρόν και έχω βάλει στόχο να φτάσω κάπου πιο πάνω σιγά σιγά, θα δεις οτι θα σου φύγει το άγχος..

 

 

 

 

  • Έχω κακή μνήμη και ενώ έχω πολλές γνώσεις σαν ακροατής της μουσικής, όταν παίζω γίνονται όλα αχταρμάς σε σημείο να ξέρω ότι αν παίζω σε σκηνή θα γίνω ρεζίλι των σκυλιών! Ξέρω ότι "επανάληψη μητέρα της μάθησης" αλλά μόνο αν διαβάζω παρτιτούρα είμαι ήσυχος... Εσείς που είστε μουσικοί και έχετε παίξει σε κοινό ποιο είναι το μυστικό σας; Σας θαυμάζω πραγματικά δεν κάνω πλάκα!
     
 
Κλασική ή ηλεκτρική κιθάρα; Υποθέτω ηλεκτρική από αυτά που λές..
Φίλε μου εδώ είναι καθαρά θέμα εξάσκησης.. πάρε ένα τραγούδι που σου αρέσει, άκουσέ το 500 φορές και μάθε να το παίζεις μέρος-μέρος. Μετά παίξτο ολόκληρο και μετά παίξτο άλλες 500 φορές.
Ε, δεν θα το ξεχάσεις στη σκηνή..  ;D
 
 

 
Πως θα βελτιωθώ σε όλους τους τομείς και πως θα μεταπηδήσω στο ροκ/μέταλ από τα μπλουζ που έχω βαρεθεί να παίζω τώρα;
Ποια μοντέρνα μέθοδος ηλεκτρικής κιθάρας θα με βοηθούσε; Υπάρχει υλικό ελεύθερο στο διαδίκτυο;

 

Με δάσκαλο δοκίμασες;; Καλά τα εργαλεία στο internet, αλλά η δουλειά που θα σου κάνει ένας δάσκαλος δεν συγκρίνεται με τίποτα

 

Τώρα αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς με τίποτα δάσκαλο, βάλε κάποιους στόχους πρώτα και προσπάθησε σιγα σιγά να τους πιάσεις. Το "να βελτιωθώ σε όλους του τομείς¨είναι πολύ γενικό και δεν σε βοηθάει.

Ξεκίνα πχ να μαθαίνεις alternate picking και κάνε ασκήσεις με μετρονόμο - θα σου φτιάξει την πένα, κτλ. Επίσης έχε κατά νου οτι αυτό δεν είναι κάτι που κάνεις μια φορά και ξεμπερδεύεις, θέλει συνεχή μελέτη και εξάσκηση..

 

Τελευταίο tip, μάθε τραγούδια που σου αρέσουν ολόκληρα. Κάνει πολυ καλό

 

 

good luck!!

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω μάθημα σε ωδείο με δάσκαλο, σιγά μη μπορούσα εγώ από μόνος μου να μάθω κιθάρα  :P

 

Είδα όμως τις προάλλες ένα βίντεο του Ιωάννη Αναστασάκη που απαντούσε σε ερώτηση "Είναι καλή μέθοδος εκμάθησης το Modern Method for Guitar του Berklee?" (μέθοδος την οποία κάνω στο ωδείο) και απάντησε ότι ναι μεν είναι καλή αλλά επίσης είναι ξεπερασμένη. Μετρώ γενικά τα λεγόμενα του εν λόγω κιθαρίστα γιατί φαίνεται πολύ σοβαρός. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα ότι εσείς μια που είστε πιο έμπειροι και ψαγμένοι από εμένα να μου προτείνατε μια μέθοδο την οποία από τη νέα σεζόν να την προτείνω στο δάσκαλο να την αρχίσουμε. Φυσικά μια μέθοδο για να παίξω ροκ/μέταλ.

 

Είδωλό μου στις ρυθμικές κιθάρες είναι φυσικά ο υπέρτατος Χέτφιλντ! Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος ρυθμικός κιθαρίστας της μουσικής αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω μάθημα σε ωδείο με δάσκαλο, σιγά μη μπορούσα εγώ από μόνος μου να μάθω κιθάρα  :P

 

Είδα όμως τις προάλλες ένα βίντεο του Ιωάννη Αναστασάκη που απαντούσε σε ερώτηση "Είναι καλή μέθοδος εκμάθησης το Modern Method for Guitar του Berklee?" (μέθοδος την οποία κάνω στο ωδείο) και απάντησε ότι ναι μεν είναι καλή αλλά επίσης είναι ξεπερασμένη. Μετρώ γενικά τα λεγόμενα του εν λόγω κιθαρίστα γιατί φαίνεται πολύ σοβαρός. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα ότι εσείς μια που είστε πιο έμπειροι και ψαγμένοι από εμένα να μου προτείνατε μια μέθοδο την οποία από τη νέα σεζόν να την προτείνω στο δάσκαλο να την αρχίσουμε. Φυσικά μια μέθοδο για να παίξω ροκ/μέταλ.

 

Είδωλό μου στις ρυθμικές κιθάρες είναι φυσικά ο υπέρτατος Χέτφιλντ! Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος ρυθμικός κιθαρίστας της μουσικής αυτής.

 

 

Όντως ο Ιωάννης είναι εκπληκτικός κιθαρίστας και δάσκαλος και πολύ καλά κάνεις και ακούς αυτά που λέει. Από την άλλη θα έλεγα οτι είναι λάθος να πεις εσύ στον δάσκαλό σου ποιό βιβλίο κτλ να κάνετε. Θα έλεγα να συζητήσεις με τον δάσκαλό σου τους προβληματισμούς σου, να του πεις τι θέλεις να πετύχεις και αν δεις οτι δεν σε καλύπτει να αλλάξεις δάσκαλο/ωδείο.

 

Ίσως να σε βοηθούσε πιο πολύ κάποιο ιδιαίτερο αντί για ωδείο, μόνο και μόνο επειδή μπορείς να διαλέξεις εσύ τον δάσκαλο που θέλεις , να του πεις συγκεκριμένα πράγματα που θες να πετύχεις και να σε βοηθήσει να τα καταφέρεις χωρίς να περιορίζεται από κάποιο "πρόγραμμα" του ωδείου που πιθανά να υπάρχει.

Επίσης "με όποιον δάσκαλο κάτσεις...",.... αν ο δάσκαλός σου δεν παίζει αυτά που θες εσύ να παίξεις, σίγουρα δεν σου κάνει.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζω κιθάρα μόνος μου παίζω σωστά τα κομμάτια αλλά όταν με κοιτάει έστω και ένας τα κάνω χάλια όλα! Αν είχα άγχος θα το καταλάβαινα αλλά ΔΕΝ έχω άγχος και δεν ξέρω τι να κάνω! Έχει τύχει σε κανέναν σας; Για π.χ. όταν έδινα εξετάσεις πριν λίγες μέρες και έπρεπε να κάνω αυτοσχεδιασμό μπλουζ τα έκανα σαλάτα ενώ στο σπίτι μου κυλάει νεράκι!

 

i) Η πιο σίγουρη μέθοδος να διορθώσεις αυτό το πρόβλημα είναι η έκθεσή σου σε αυτό. Όσα περισσότερα Live κάνεις, τόσο θα απομυθοποιήσεις την έκθεση σου σε άλλους. Πάντα θα συναντάς προβλήματα στο live και πάντα θα διορθώνεσαι και θα μαθαίνεις από αυτά.

ii) Η δεύτερη μέθοδος να το καταφέρεις είναι να αυξήσεις τις δυνατότητές σου. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, στο live το ποσοστό των ικανοτήτων σου μειώνεται ραγδαία. Οπότε αν αυξήσεις τις δυνατότητές σου, το επίπεδό σου αν και μειωμένο στα live, θα είναι ψηλότερο από πριν. Όσο περισσότερο, επίσης κάνεις το (i), τόσο λιγότερο θα μειώνεται. Γενικά μη συγκρίνεις το πως είσαι σπίτι σου με το όταν εκτίθεσαι. Μια ακόμα βασική διαφορά, είναι ότι σπίτι έχεις το πλεονέκτημα της σκέψης. Στο live θα παρατηρήσεις ότι η σκέψη σου είναι σχεδόν ανύπαρκτη και πολλές φορές αναγκάζεσαι να παίζεις στον "αυτόματο". Με αποτέλεσμα πχ κάποιες φράσεις που έχεις μελετήσει, να μην τις θυμάσαι. Αυτό είναι λογικό να συμβαίνει και σηκώνει ολάκερη κουβέντα από μόνο του.

 

 

Έχω κακή μνήμη και ενώ έχω πολλές γνώσεις σαν ακροατής της μουσικής, όταν παίζω γίνονται όλα αχταρμάς σε σημείο να ξέρω ότι αν παίζω σε σκηνή θα γίνω ρεζίλι των σκυλιών! Ξέρω ότι "επανάληψη μητέρα της μάθησης" αλλά μόνο αν διαβάζω παρτιτούρα είμαι ήσυχος... Εσείς που είστε μουσικοί και έχετε παίξει σε κοινό ποιο είναι το μυστικό σας; Σας θαυμάζω πραγματικά δεν κάνω πλάκα!

 

Η γνώση της θεωρίας και της αρμονίας είναι το καλύτερο εργαλείο για αυτό το πρόβλημα. Η γνώση της αρμονίας σου παρέχει κλειδιά που θα σε βοηθήσουν να απομνημονεύεις πολύ ευκολότερα τα κομμάτια. Θα φτάσεις σε ένα επίπεδο που δεν θα θυμάσαι συγχορδίες πχ. αλλά αρμονικές φόρμες. Οπότε κάνε υπομονή και μελέτα όσο περισσότερο γίνεται για να αποκτήσεις τα εργαλεία αυτά όσο γρηγορότερα γίνεται.

Στο επίπεδο που είσαι, η μόνη λύση είναι να μελετάς τόσο πολύ τα κομμάτια που να σου βγαίνουν αυτόματα χωρίς σκέψη. Όταν ανοίγεις το κινητό σου, όταν φεύγεις από το σπίτι, όταν κάνεις καθημερινές διαδικασίες, δεν σκέφτεσαι. Βγαίνεις από το manual και μπαίνεις στο auto. Το ίδιο συμβαίνει και με το παίξιμο.

 

Μέθοδοι για κιθάρα υπάρχουν πολλές. Όμως το διαδίκτυο είναι ένα χάος δυστυχώς. Αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να βρεις έναν καλό δάσκαλο που θα σου χαρτογραφήσει την πορεία σου στη μουσική εκμάθηση. Μη διστάζεις να ζητάς αυτό που θέλεις. Μη σνομπάρεις βιβλία όπως το modern method for guitar. Προσωπικά, όσα βιβλία και να έψαξα, δεν έχω βρει κάποιο που να είναι όλοκληρωμένο με τον τρόπο που είναι αυτό. Ξέρω ότι φαντάζει απαρχαιωμένο και ξεπερασμένο. Ξέρω ότι η ροκ μουσική έχει εξελιχθεί και μπορεί να σου φαίνεται relic πχ γιατί μπορεί να μην έχει ταμπλατούρες. Σου βάζω στοίχημα όμως ότι αν ασχοληθείς με το όργανο και αύριο μεθαύριο φτάσεις να κάνεις και εσύ ο ίδιος μαθήματα, πολύ πιθανόν να κάνεις από αυτό. Έλεγα τα ίδια μικρότερος.

 

Επίσης κανείς δεν σου στερεί το να μελετάς αυτά που θέλεις. Προσπάθησε να βγάλεις όσα metal κομμάτια θέλεις από τώρα. Απλά αυτό χρειάζεται καλή οργάνωση χρόνου. Ανάμεσα στην ώρα που αφιερώνεις στο δάσκαλο, και στα κομμάτια που θέλεις ο ίδιος να βγάλεις. Γνώριζε όμως το εξής. Όσο περισσότερο χρόνο αφιερώνεις σε αυτά που σου λέει ο δάσκαλος και όχι στα ρυθμικά του hetfield, τόσο γρηγορότερα θα παίξεις καλύτερα. Είναι δική σου η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου