Προς το περιεχόμενο

Βελτιωσεις σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπερβολές  ::)

 

Ναι βασικά κι εγώ να σταθώ σε αυτό το σημείο. Τόσο μεγάλη διαφορά έχει το callaham tremolo block στον ήχο? Εννοώ, τόσο μεγάλη διαφορά που δεν 'έρχεται' με eq settings? Η δικιά μου η mex όχι μόνο δεν έχει callaham tremolo block, αλλά έχει το μισό από το full block. Παίζει άνετα κι αβίαστα. Μάλιστα, δεν υπάρχει κιθάρα που να μην έχω φέρει στα μέτρα μου ή στην οποία να μου φταίει κάτι άλλο εκτός από το παίξιμό μου.

 

Σκεφτόμουν όμως τελευταία να προσθέσω το full block (όχι απαραίτητα callaham) έτσι για το γαμώτο. Αξίζει λοιπόν η προσθήκη τόσο πολύ κατά τη γνώμη σας??

 

Τέλος, για την αλλαγή των ελατηρίων,  ουδέν σχόλιο κι από εμένα.  ;D

Tone control for bridge +1000

Nut +1000, ειδικά αν κάποιος χρησιμοποιεί floating tremolo

 

Τέλος, ας σταματήσει ο μύθος για έλλειψη sustain σε floating tremolo. Αξίζει να δοκιμάσει κανείς το floating μιας κι ανοίγει νέους ορίζοντες στο παίξιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές  ::)

 

 

Κι ομως.

Ισως φταιει οτι τη συγκριναμε με δυο στρατ "παλιουτσικες" που ετυχε να ειναι καλες κιθαρες,αν συγκριναμε με αλλες παρομοιες της μαλλον δεν θα εφτανε μεχρι εκει το ψαξιμο.

Παντως αν πεσει στα χερια μου καμια νεα στρατ που ..."δεν", θα ειναι η πρωτη κινηση που θα κανω.

Αν δεν το εχεις δοκιμασει μην εισαι τοσο επιφυλακτικος με τη συγκεκριμενη μετατροπη,γιατι και εγω ετσι ελεγα οταν το παρηγγειλε και μετα μου επεσε το σαγονι στο πατωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές  ::)

 

Δες τι έλεγα κι εγώ τρια χρόνια πριν...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=198895.msg737710#msg737710

 

Είναι τυχαίο που όλοι έχουμε τις ίδιες εντυπώσεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι strat guy.

 

Αν όμως είχα Strat, θα καταργούσα τον πενταθέσιο, και θα έβαζα τρία switches on - off, ένα για κάθε μαγνήτη, έτσι ώστε να είναι εύκολο να μπορώ να έχω όποιον συνδυασμό μαγνητών θέλω.

 

Μετά θα έβαζα τρία vol, και τρία tone pots.

 

Έτσι θα μπορούσα να έχω όσες "άκρες" ή μεσαία, θέλω ανά μαγνήτη, και μάλιστα θα μπορούσα να μπλεντάρω την ένταση κάθε μαγνήτη ξεχωριστά σε οποιονδήποτε συνδυασμό.

 

Παράδειγμα,

έχω και τους τρείς on, με ένταση 9 στον bridge και tone στο 8, ένταση 5 στον μεσαίο και tone 9, και ένταση 7 στον neck με tone τέρμα.

 

Άπειροι οι συνδυασμοί.

 

Εξαρτάται πως θα χρησιμοποιείς την κιθάρα, αν είνια καθαρά "studio" όργανο, κανένα πρόβλημα, αν όμως είναι το βασικό σου όργανο για live δεν είναι και τόσο πρακτικά τα τόσα πολλά διακοπτάκια/ποτεσιόμετρα. Θα πατήσεις κανένα λάθος κουμπΗ και αντί για Κλάπτον θα σου βγει Μέγκαντεθ. :P

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

..Θα πατήσεις κανένα λάθος κουμπΗ και αντί για Κλάπτον θα σου βγει Μέγκαντεθ. :P

Μικρό το πρόβλημα, το χειρότερο είναι να σου συμβεί το ανάποδο και στο ριφ να βγάλεις ήχο-παπί.

 

Εγώ πάντως το πολύ απλό που κάνω σε όλες τις strat τα τελευταία χρόνια (δεν είναι καν mod) είναι ότι κατεβάζω πολύ (όσο πιο κάτω γίνεται) τον μεσαίο μαγνήτη ώστε να συμπεριφέρεται σχεδόν σαν dummy coil. Έτσι, έχω θέσεις 2 και 4 που δεν διαφέρουν πολύ από τις τις θέσεις 1 και 5 αλλά είναι σημαντικά πιο αθόρυβες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου