Προς το περιεχόμενο

Dreadbox synths (ελληνική εταιρεία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ωραία, μόνο που μάλλον εσύ δε με κατάλαβες.

 

Καταρχήν ξέρω για τι περίπτωση μιλάς. Και θα σου έλεγα ότι σε ένα βαθμό συμφωνώ.

 

Από την άλλη, βρίσκω ότι υπάρχουν αρκετοί λόγοι, γιατί κάποιος να έχει το ένα μηχάνημα ή το άλλο.

 

Το πρόβλημα δεν είναι η σύγκριση αυτή καθ'αυτή. Κανένα πρόβλημα εκεί.

 

Το πρόβλημα βρίσκεται στον αφορστικό τόνο σου, όπως και στο πολύ απλό γεγονός ότι αυτόματα θεωρείς όσους διαφωνούν με εσένα τραγικά ηλίθιους ή εξωγηίνους, κάτι στο οποίο διαφωνώ κάθετα.

 

Εαν ασχολήσε 20 χρόνια με το εμπόριο θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ένα μικρό ποσοστό της τιμής έχει να κάνει με το κόστος κατασκευείς, και ότι, ΦΥΣΙΚΑ, και υπάρχει ένα ποσοστό αυξομείωσης της τελικής τιμής από άλλους παράγοντες, ενας εξ αυτών να είναι και το όνομα του προϊόντος (βλέπε Mac!  ;D )

 

Τέλος επιχειρήματα με παραδείγματα εκτός πραγματικότητας (μ'αεροπλάνα και σουβλάκια) θα έλεγα ότι πολύ απλά δεν είναι παραδείγματα. Μιλάμε για αισθητικά αποτελέσματα, καθώς και αποτελέσματα σε σχέση με την βιομηχανία του καθενός και τις επαγγελματικές επαφές του.

 

Με λίγα λόγια. Να υπάρχουν άλλοι τρόποι να ταξιδέψεις αλλά κάποιοι παίρνουν το τραίνο ακόμη... Ή το ferry στο Ριο-Αντίριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα βρίσκεται στον αφορστικό τόνο σου, όπως και στο πολύ απλό γεγονός ότι αυτόματα θεωρείς όσους διαφωνούν με εσένα τραγικά ηλίθιους ή εξωγηίνους, κάτι στο οποίο διαφωνώ κάθετα.

Αυτο ειναι δικο σου ασχετο συμπερασμα. Εγω δεν θεωρω οσους διαφωνουν μαζι μου τραγικα ηλιθιους, διαφωνω απλα με τους ηλιθιους.

Ηλιθιος = ο τυπος που θεωρει νορμαλ και θα πληρωσει με χαρα ενα αμαξι Smart που του το πουλανε καποιοι μη-ηλιθιοι σε διπλασια τιμη απ'την τιμη του τελευταιου μοντελου της Ferrari.

Ελπιζω τωρα να γινομαι καταννοητος.

 

Εαν ασχολήσε 20 χρόνια με το εμπόριο θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ένα μικρό ποσοστό της τιμής έχει να κάνει με το κόστος κατασκευείς, και ότι, ΦΥΣΙΚΑ, και υπάρχει ένα ποσοστό αυξομείωσης της τελικής τιμής από άλλους παράγοντες, ενας εξ αυτών να είναι και το όνομα του προϊόντος (βλέπε Mac!  ;D )

Εδω δεν μιλαμε για PC vs MAC, μιλαμε για PC του 2016 vs PC του 1986, με το δευτερο να πωλειται σε τριπλασια τιμη απο το πρωτο. 

 

Τέλος επιχειρήματα με παραδείγματα εκτός πραγματικότητας (μ'αεροπλάνα και σουβλάκια) θα έλεγα ότι πολύ απλά δεν είναι παραδείγματα.

Πιο ΕΝΤΟΣ πραγματικοτητας παραδειγματα για να καταλαβεις τα απολυτως αυτονοητα δεν υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτο ειναι δικο σου ασχετο συμπερασμα. Εγω δεν θεωρω οσους διαφωνουν μαζι μου τραγικα ηλιθιους, διαφωνω απλα με τους ηλιθιους.

Και με ποιόν τρόπο ακριβώς αποφασίζεις ποιός είναι ηλίθιος και ποιός όχι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα και φυσικά... Απλά νομίζω ότι θεωρείς όλους όσους διαφωνούν μαζί σου ηλίθιους! (και εξωγηίνους μερικές φορές)  :laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και φυσικά... Απλά νομίζω ότι θεωρείς όλους όσους διαφωνούν μαζί σου ηλίθιους! (και εξωγηίνους μερικές φορές)  :laugh:

Λαθος νομιζεις. Δευτερη φορα στο γραφω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τις αρχες των '00s ολα τα synths της εταιρειας κατασκευάζονταν απο την αρχη μεχρι το τελος απο ενα μονο ατομο, τον ιδιο τον Dave Smith.

 

Εισαι ξερολας. Η DSI ιδρυθηκε το 2002. Μεχρι τοτε ο Dave smith δεν ειχε πραγματα παραγωγης. H sequential που πουλήθηκε καπου το 85 και ειχε πανω απο 50 εργαζομενους στα καλα της.

 

H DSI και η Moog ειναι δυο πολυ μικρες Αμερικανικες εταιρειες, και οι δυο φτιαχνουν και πουλανε αναλογικα synths. Η μεν πρωτη φτιαχνει κορυφαια αναλογικα synths με τελικο κοστος αυτο που ξερουμε ολοι, η δευτερη φτιαχνει 850 παραλλαγες του Minimoog και τις πουλαει σε τιμη διαστημοπλοιου.

 

Και παλι εισαι ξερολας. Η DSI φτιαχνει υβριδια. Το μονο πραγματικα αναλογικο εκει μεσα ειναι το φιλτρο.  Επισης αραγε, εχεις ακουμπήσει ποτε voyager? Εχεις δει πως ειναι μεσα και πως κατασκευαζοταν? Η moog περαν του DR BOB εχει 2-3 κορυφαιους  σχεδιαστες και εχει φτιαξει κορυφαια πραγματα.. Ασχέτως αν μετα το θανατο του DR moog το γύρισαν.

 

Εγω μπηκα να σας γραψω πως λειτουργει η φαση με το κοστος των συνθς μιας και το ξερω πολυ καλα για να σας εξηγήσω οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως δειχνουν. Εσυ καθεσαι και ασχολησαι μην τυχον στην ειπα και σου χαλασω το image- και μετα δινεις στον κοσμο παραδειγματα με σουβλακια και πολεμικα αεροπλανα λεγοντας μας οτι εισαι 20 χρονια στο εμποριο και προσπαθοντας να μας αποδειξεις οτι εχεις παντα δικιο.  Ήμαρτο

The only good system, is a modular system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι ξερολας. Η DSI ιδρυθηκε το 2002. Μεχρι τοτε ο Dave smith δεν ειχε πραγματα παραγωγης. H sequential που πουλήθηκε καπου το 85 και ειχε πανω απο 50 εργαζομενους στα καλα της.

Λαθος διατυπωση κυρια μου. Βγαλε το "ως" και μεινε στο "(σ)τις αρχες των "00s". Ο ιδιος ο Smith το εχει πει.

Για το "ξερολας" τωρα, απλα γελαω. Το αν ειμαι ξερολας ή οχι το εχω αποδειξει εδω μεσα εκατονταδες φορες. Και μαντεψε, οι πραγματικοι ξερολες την εκαναν ενας ενας με ελαφρα πηδηματακια.

 

Και παλι εισαι ξερολας. Η DSI φτιαχνει υβριδια.

Α καλα, εσυ εισαι περιπτωση.... ;D ;D

 

Η moog περαν του DR BOB εχει 2-3 κορυφαιους  σχεδιαστες και εχει φτιαξει κορυφαια πραγματα.
Εχει φτιαξει. Οτι εχει φτιαξει εχει φτιαξει. Εκει καπου στα τελη των '60s με τελη  των '70s max. Απο κει και περα, ειναι το ανεκδοτο της αγορας. Μη μας πρηζεις Please με το Voyager, ΕΛΕΟΣ! Σε ποιον νομιζεις οτ μιλας? Σε καποιο 15χρονο fanboy? Ελα σε παρακαλω, μη μας τρελαινεις πρωινιατικα και κανει και ζεστη, που θα μας πεις για το Voyager, ενα καρα-basic ΜΟΝΟsynth που πωλειται €4000!! Το 2016!

 

Εγω μπηκα να σας γραψω πως λειτουργει η φαση με το κοστος των συνθς μιας και το ξερω πολυ καλα για να σας εξηγήσω οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως δειχνουν.
Ωραια μας το εδειξες. Σε ευχαριστουμε. Αν εχουμε καποια αλλη απορια σχετικα με τα synths θα σε ρωτησουμε. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου