Προς το περιεχόμενο

Dreadbox synths (ελληνική εταιρεία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εχει γραφτεί στον υπερθετικό βαθμό πως οι απόλυτες τοποθετήσεις δεν οδηγούν σε κάποια σοβαρή συζήτηση και ιδιαίτερα όταν γράφει κάποιος ανώνυμα και ισχυρίζεται πως είναι ο πάπας του καράτε. Πότε θα το καταλάβεις αυτό βρε Waterfall-K;

Τα πάντα πλέον είναι διασταυρώσιμα και αν θελαμε να μάθουμε τι και απο πότε κάνει η DSI δεν έχουμε παρα να το αναζητήσουμε στην σελίδα της πχ:

 

Realizing the limitations of software, Dave returned to hardware and started Dave Smith Instruments, which released the Evolver hybrid analog/digital synthesizer in 2002. Since then the DSI product lineup has grown to include the Prophet-6, OB-6, Pro 2, Prophet 12, and Prophet ’08 synthesizers, as well as the Tempest drum machine, co-designed with friend and fellow electronic instrument designer Roger Linn.

 

Πρέπει να διαφωνήσεις και γι αυτό;

Πως θα συζητήσεις φίλε μου όταν δεν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος; Οταν όπως λες

 

οι πραγματικοι ξερολες την εκαναν ενας ενας με ελαφρα πηδηματακια.

 

Ποιο το νόημα της συμμετοχής σου;

Να αποδείξεις πως τα ξέρεις όλα ή πως κατέχεις την μοναδική αλήθεια;

Ποιον άλλον ενδιαφέρει νομίζεις;

Αλλά και να ενδιέφερε... Σε ποιόν; Αφου τους διώχνεις!

Διάλογος στα keyboards δεν αναπτύσσεται ακόμα και σε ένα ωραίο σαν κι αυτό, θέμα.

Υπάρχει μια σοβαρή τοποθέτηση απο την φίλη clopy και κάνεις ότι χρειάζεται για να σιωπήσει.

 

Παρακαλώ πολύ clopy να μην χρησιμοποιείς τετοιους προσδιορισμούς στο εξής.

Αν ξέρεις κάτι ειδικότερα με την  εταιρία αυτή πολύ θα θέλαμε να μάθουμε περισσότερα.

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αλλά και να ενδιέφερε... Σε ποιόν; Αφου τους διώχνεις!

Διάλογος στα keyboards δεν αναπτύσσεται ακόμα και σε ένα ωραίο σαν κι αυτό, θέμα.

 

 

 

Αν δεν μπαναριστει δεν υπαρχει περιπτωση να επανερθουν οι συζητησεις. Το λεω με λογο γνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα πλέον είναι διασταυρώσιμα και αν θελαμε να μάθουμε τι και απο πότε κάνει η DSI δεν έχουμε παρα να το αναζητήσουμε στην σελίδα της πχ:

Realizing the limitations of software, Dave returned to hardware and started Dave Smith Instruments, which released the Evolver hybrid analog/digital synthesizer in 2002.

Πρέπει να διαφωνήσεις και γι αυτό;

Oχι, γι αυτο δεν θα διαφωνησω. Και δεν θα διαφωνησω γιατι το Evolver και το Poly-Evolver ειναι οντως analog/digital hybrid synths, κι αυτο γιατι διαθετουν 2 DCO και 2 wavetable Οscs. Τα Prophet 6/8, τα Mophos κλπ ειναι ολα αναλογικα synths. Αυτο που ονομαζει hybrid η κυρια παραπανω ειναι τα synths με DCO, δηλαδη με αναλογικους ταλαντωτες ψηφιακα ελεγχομενους. Κατι που μονο εκεινη και καμια 100ρια ακομα σε ολο τον πλανητη λενε. Για ολους τους υπολοιπους που εχουν καποια ιδεα και καποια εμπειρα στα synths, αυτα τα θεωρουν αστειοτητες.

Εκτος κι αν θες να την πιστεψεις και να βγαλουμε απο την λιστα των αναλογικων synths καποια απο τα πλεον κλασσικα οπως τα Roland Juno και JX στα '80s, καποια Korg και πολλα αλλα. Παμε να ξαναγραψουμε την ιστορια των synths γιατι φαινεται οτι τοσα χρονια δεν ξερουμε τι ειναι digital/analog/hybrid κλπ.

 

Αυτα τα ολιγα απο μενα τον ασχετο.

Οτι θελει να γραψει η Clopy για την Dreadbox ας το γραψει, δεν την εμποδιζει κανεις. Αρκει να μην αρχιζει τα μαθηματα γιατι θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε.

 

@ManosX, να μπαναριστω δεν ξερω αν γινεται, να μπανιαριστω ομως γινεται, σε περιπου 15 λεπτα.

Καφρε. :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ManosX, να μπαναριστω δεν ξερω αν γινεται, να μπανιαριστω ομως γινεται, σε περιπου 15 λεπτα.

Καφρε. :-*

Μάλιστα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γραφτεί στον υπερθετικό βαθμό πως οι απόλυτες τοποθετήσεις δεν οδηγούν σε κάποια σοβαρή συζήτηση και ιδιαίτερα όταν γράφει κάποιος ανώνυμα και ισχυρίζεται πως είναι ο πάπας του καράτε. Πότε θα το καταλάβεις αυτό βρε Waterfall-K;

Τα πάντα πλέον είναι διασταυρώσιμα και αν θελαμε να μάθουμε τι και απο πότε κάνει η DSI δεν έχουμε παρα να το αναζητήσουμε στην σελίδα της πχ:

 

Πρέπει να διαφωνήσεις και γι αυτό;

Πως θα συζητήσεις φίλε μου όταν δεν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος; Οταν όπως λες

 

Ποιο το νόημα της συμμετοχής σου;

Να αποδείξεις πως τα ξέρεις όλα ή πως κατέχεις την μοναδική αλήθεια;

Ποιον άλλον ενδιαφέρει νομίζεις;

Αλλά και να ενδιέφερε... Σε ποιόν; Αφου τους διώχνεις!

Διάλογος στα keyboards δεν αναπτύσσεται ακόμα και σε ένα ωραίο σαν κι αυτό, θέμα.

Υπάρχει μια σοβαρή τοποθέτηση απο την φίλη clopy και κάνεις ότι χρειάζεται για να σιωπήσει.

 

Παρακαλώ πολύ clopy να μην χρησιμοποιείς τετοιους προσδιορισμούς στο εξής.

Αν ξέρεις κάτι ειδικότερα με την  εταιρία αυτή πολύ θα θέλαμε να μάθουμε περισσότερα.

 

Ζητώ συγνώμη για τους χαρακτηρισμούς, με έβγαλε από τα ρούχα μου (δικαίως ή αδίκως)

Εγώ απλά ήθελα να αναφέρω εμπερειστατομένα γεγονότα όσων αφορά το κόστος κατασκευής των συνθς, από πρώτο χέρι.

Μιας και ανήκω στο δυναμικό της εν λόγω εταιρείας, γεγονός που δεν ήθελα να αναφέρω αλλά αναγκάζομαι.

 

Συζητήσεις που παίρνουν τέτοια τροπή, χωρίς να την έχω προκαλέσει εγώ, με απωθούν από το να γίνω εγώ και οι συνάδελφοί μου ενεργοί σε αυτό το φόρουμ και να συζητήσουμε ενδιαφέροντα θέματα και να μάθουμε ο ένας από τον άλλον.

 

Συγνώμη και πάλι και καλή συνέχεια στην προσπάθεια που κάνετε για το noiz.

 

Δήμητρα Μ.

 

The only good system, is a modular system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Συζητήσεις που παίρνουν τέτοια τροπή, χωρίς να την έχω προκαλέσει εγώ, με απωθούν από το να γίνω εγώ και οι συνάδελφοί μου ενεργοί σε αυτό το φόρουμ και να συζητήσουμε ενδιαφέροντα θέματα και να μάθουμε ο ένας από τον άλλον.

Είναι αυτό που απευχόμαστε εδω και κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας για να αποφευγονται τετοια φαινόμενα. Η συμπεριφορά ενός δεν εκφράζει τις χιλιάδες των υπολοίπων μελών.

 

Οπως εγραψα παραπάνω, είτε σε αυτό, είτε σε ένα άλλο θέμα θα χαρούμε να μάθουμε περισσότερα για τα προιόντα και την προσπάθεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπως εγραψα παραπάνω, είτε σε αυτό, είτε σε ένα άλλο θέμα θα χαρούμε να μάθουμε περισσότερα για τα προιόντα και την προσπάθεια.

 

Θα σταθω σε αυτο ακριβως που ειπε ο yameth εδω και θα προσθεσω οτι, κατα την ταπεινη μου γνωμη, ειναι πραγματικα κριμα να μην υπαρχει ενεργη συμμετοχη ελληνων κατασκευαστων στο forum. Δεν ειναι δα και τοσοι πολλοι (δεν αναφερομαι μονο στο χωρο των synths αλλα γενικα στη μουσικη τεχνολογια) και δεδομενης της κινησης και κοσμου του noiz θα μπορουσε να υπαρχει ενας πολυ ουσιαστικος και ενημερωτικος διαλογος μεταξυ αγορας και industry, επωφελης και στις 2 πλευρες.

 

Οσον αφορα την dreadbox συγκεκριμενα, δρατωμαι της ευκαιριας να πω οτι χαρηκα ιδιαιτερα οταν ειδα προιοντα τους σε τοπικο μαγαζακι εδω στο εξωτερικο οπου βρισκομαι, καθως τους ειχα ακουστα καιρο αλλα δεν νομιζα οτι θα ειχα ευκολα την ευκαιρια να δοκιμασω τα μηχανηματα. Μπραβο για την προσπαθεια και για το ανοιγμα σε ξενες αγορες, ειδικα σε τετοιους καιρους.

 

Και τωρα, οικονομιες για κανα module :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ δεν περιμενα οτι το θεμα μου (οντας και νεοεισερχομενος στον χωρο των συνθς)θα ανεβε τετοιες φωτιες! ;D

οπως και να χει πολλα ερεθισματα προεκυψαν απο τη συζητιση και πιστεψτε με ηταν εν τελει επικοδομητικη (δεν κανω καθολου πλακα) για καποιον σαν κ εμενα με εβαλε σε ψαξιμο

οποτε για να επανλεθω

εν προκειμενω το erebus ειναι ενα συνθ semi modular αν εχω καταλαβει σωστα?

εγω που θελω να παρω ενα hardware συνθ (δεν εχω ακομα καταληξει αν θελω ψηφιακο αναλογικο ή hybrid) αλλα θα ηθελα να εχω και εναν ελαχιστο πειραματισμο στην λογικη των modulars ειναι κατι το οποιο θα με καλυψει για αρχη?

γιατι εχω αρχισει να νιωθω μια καποια δυσανεξια με τα virtual synths μεχρι τωρα!

 

 

 

*δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα στο να τοποθετηθει και το μελος που ειναι στο δυναμικο της εταιρειας, ανταυτου ευπροσδεκτη, μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε αν δεν μας κανει κατι δεν το παιρνουμε, το λεω προς αποφυγη παρεξηγησεως μη θεωρηθει κρυφη διαφημιση κ αλλα τετοια κουλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

H αλήθεια είναι ότι ήθελα ειλικρινά να πάρω μια απάντηση ως προς αυτό το "μας κλέβουν" μιας και το θέμα του synth δεν το κατέχω.

 

Προσωπικά, ως κατασκευαστής (άλλου, πιο primitive εργαλείου) με παραξένευσε η ευκολία με την οποία κάποιοι "αφορίζουν" ή έστω απορίπτουν το έργο ζωής κάποιου, όχι για λόγους αισθητικής ή γούστου -που είναι απόλυτα θεμιτό και κατανοητό- αλλά γιατί θεωρεί εκ του ασφαλούς ότι μπορεί να κρίνει -μεταξύ άλλων- και το κόστος Και να το πάει λίγο παραπέρα, ορίζοντάς το ως κλοπή. Άκρα προσβολή δηλαδή. Καθήκον μου βέβαια, όσο μπορώ, είναι να διαφωτίζω, να ενημερώνω και να εκπαιδεύω τους ενδιαφέροντες και μη, στο τι ακριβώς είναι το χειροποίητο και γιατί κοστίζει τόσο. Χωρίς υστερίες και συναισθηματισμούς, χωρίς ίχνος αυθεντίας ή υπερβολής. Όποιος θέλει το συζητάμε σε άλλο όμως, σχετικό post γιατί αυτό το καβαλήσαμε.

 

Η ανάγνωση της απάντησης της clopy δεν μου άφησε αμφιβολίες ότι είναι "εκ των έσω"

 

Μπράβο στην Dreadbox για το γούστο τους και την επιμονή τους.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτο που ονομαζει hybrid η κυρια παραπανω ειναι τα synths με DCO, δηλαδη με αναλογικους ταλαντωτες ψηφιακα ελεγχομενους. Κατι που μονο εκεινη και καμια 100ρια  ακομα σε ολο τον πλανητη λενε. Για ολους τους υπολοιπους που εχουν καποια ιδεα και καποια εμπειρα στα synths, αυτα τα θεωρουν αστειοτητες.

Εκτος κι αν θες να την πιστεψεις και να βγαλουμε απο την λιστα των αναλογικων synths καποια απο τα πλεον κλασσικα οπως τα Roland Juno και JX στα '80s, καποια Korg και πολλα αλλα. Παμε να ξαναγραψουμε την ιστορια των synths γιατι φαινεται οτι τοσα χρονια δεν ξερουμε τι ειναι digital/analog/hybrid κλπ.

 

αν ισχύει στην πράξη αυτό που ισχυρίζεσαι, οι 100 (?) αυτοί που αναφέρεις είναι μάλλον αυτοί που "σέβονται" την γλώσσα τους (αρκεί να έχουν τελειώσει το δημοτικό, για να μείνω στο "ύφος" σου) σε "όλο τον πλανήτη" και ("επιβάλλεται" να ) "λένε"...

 

υπερβατικοί αδόκιμοι προσδιορισμοί βασικών εννοιών (στην περίπτωσή μας του "υβριδίου")  που χρησιμοποιούνται "αυθαίρετα" αξιωματικά για αυθαίρετες τεχνικές θεωρήσεις "αυθεντιών" ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ πατριώτ'...

 

άμα γράψεις κάνα βιβλίο λογοτεχνικό ευχαρίστως να θαυμάσω και να δεχθώ (ίσως) οποιαδήποτε ανάλογη "δημιουργική" σου προσέγγιση στον κοινό μας κώδικα επικοινωνίας, που (και στο Ελάντα) είναι η "ΓΛΩΣΣΑ"... 

 

μέχρι τότε, το οποιοδήποτε synth, χρησιμοποιήσει στο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ στάδιο για την παραγωγή του ήχου του ψηφιακό chip, η υβριδική φύση του μέρους αυτού "αλλοιώνει" de facto και το όλον και η "pure analog" φύση του δεν μπορεί να ισχύει ως "κοινή παραδοχή" πλέον...

 

τώρα, αν θες να μου χαρακτηρίσεις το όποιο synth με digitally controlled oscillator, αντί για υβριδικό, analog με "ολίγη" από digital, ευχαρίστως... 8) ;D

 

το να επιμένεις να δικαιολογείς μια ατυχή σου έκφραση προσβάλλοντας, απλά δικαιώνει στους υπόλοιπους ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αντίδραση...

 

και ως αποτέλεσμα και ασχέτως προθέσεων, το μόνο "θύμα" στην "νηπιακά παραγόμενη" έλλειψη συνεννόησης, είναι η μετάδοση της ΓΝΩΣΗΣ...

 

ΚΡΙΜΑ...

 


 

 

υβρίδιο το [ivríδio] Ο42 : (επιστ.) 1. (βιολ.) κάθε ζωντανός οργανισμός που προέρχεται από διασταύρωση: Yβρίδια καλαμποκιού. 2. για το αποτέλεσμα της συνένωσης ή συνύπαρξης δύο διαφορετικών στοιχείων. || (γλωσσ.) λέξη που σχηματίζεται από στοιχεία δύο διαφορετικών γλωσσών.

[λόγ. < γαλλ. hybrid(e) -ιον (ορθογρ. δαν.) < λατ. hybrida `γόνος μεικτής καταγωγής΄ < hibrida με παρετυμ. αρχ. ὕβρις]

 

υβριδικός -ή -ό [ivriδikós] Ε1 : (επιστ.) 1. (βιολ.) που ανήκει ή αναφέρεται στο υβρίδιο1: Yβριδικά κύτταρα. 2. που είναι αποτέλεσμα συνένωσης ή συνύπαρξης δύο διαφορετικών στοιχείων: ~ πυρηνικός αντιδραστήρας. Yβριδικό ηλεκτρονικό κύκλωμα. || (γλωσσ.) ~ σχηματισμός, για λέξη που σχηματίζεται από στοιχεία δύο διαφορετικών γλωσσών.[λόγ. υβρί δ(ιον) -ικός]

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου