Προς το περιεχόμενο

Dreadbox synths (ελληνική εταιρεία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς clopy

 

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα της Dreadbox που κατάφερε να φτιάξει synths (Erebus , murmux) που χαίρουν αναγνώρισης και εκτίμησης απο την διεθνή κοινότητα synth users

Keep em coming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για όσους ενδιαφέρονται, στο παρακάτω λινκ ανοίξαμε ένα thread σχετικό με τα DCOs

http://www.noiz.gr/index.php?topic=210530.msg902599

 

χμμμ δεν περιμενα οτι το θεμα μου (οντας και νεοεισερχομενος στον χωρο των συνθς)θα ανεβε τετοιες φωτιες! ;D

οπως και να χει πολλα ερεθισματα προεκυψαν απο τη συζητιση και πιστεψτε με ηταν εν τελει επικοδομητικη (δεν κανω καθολου πλακα) για καποιον σαν κ εμενα με εβαλε σε ψαξιμο

οποτε για να επανλεθω

εν προκειμενω το erebus ειναι ενα συνθ semi modular αν εχω καταλαβει σωστα?

εγω που θελω να παρω ενα hardware συνθ (δεν εχω ακομα καταληξει αν θελω ψηφιακο αναλογικο ή hybrid) αλλα θα ηθελα να εχω και εναν ελαχιστο πειραματισμο στην λογικη των modulars ειναι κατι το οποιο θα με καλυψει για αρχη?

γιατι εχω αρχισει να νιωθω μια καποια δυσανεξια με τα virtual synths μεχρι τωρα!

 

 

 

*δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα στο να τοποθετηθει και το μελος που ειναι στο δυναμικο της εταιρειας, ανταυτου ευπροσδεκτη, μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε αν δεν μας κανει κατι δεν το παιρνουμε, το λεω προς αποφυγη παρεξηγησεως μη θεωρηθει κρυφη διαφημιση κ αλλα τετοια κουλα!

 

Δε μπορούμε να εκφέρουμε άποψη (δε θα το κάναμε ποτέ)

θα σου πρότεινα απλά ως "καταναλώτρια" πριν διαλέξεις οποιοδήποτε synthesizer να δεις πολλά demo βίντεο και αν είναι δυνατόν να πας σε καταστήματα που μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα μηχανήματα και να καταλήξεις σε αυτό που σου ταιριάζει (ηχητικά/εργονομικά/οικονομικά)

 

Ευχαριστούμε για την υποστήριξη γενικά, σημαίνει πολλά για μας και για την προσπάθεια που κάνουμε αυτα τα χρόνια.

;)

The only good system, is a modular system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται, στο παρακάτω λινκ ανοίξαμε ένα thread σχετικό με τα DCOs

http://www.noiz.gr/index.php?topic=210530.msg902599

 

Δε μπορούμε να εκφέρουμε άποψη (δε θα το κάναμε ποτέ)

θα σου πρότεινα απλά ως "καταναλώτρια" πριν διαλέξεις οποιοδήποτε synthesizer να δεις πολλά demo βίντεο και αν είναι δυνατόν να πας σε καταστήματα που μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα μηχανήματα και να καταλήξεις σε αυτό που σου ταιριάζει (ηχητικά/εργονομικά/οικονομικά)

 

Ευχαριστούμε για την υποστήριξη γενικά, σημαίνει πολλά για μας και για την προσπάθεια που κάνουμε αυτα τα χρόνια.

;)

 

μονο πειτε μου του νεου εαν ειναι semi modular γτ δν εχω κατανοησει!

semi modular ειναι τα συνθς που δεν εχουν τα racks ξεχωριστα αλλα σου δινουν εν μερει δυνατοτητα συνδεσμολογιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο πειτε μου του νεου εαν ειναι semi modular γτ δν εχω κατανοησει!

semi modular ειναι τα συνθς που δεν εχουν τα racks ξεχωριστα αλλα σου δινουν εν μερει δυνατοτητα συνδεσμολογιας?

 

Ακριβώς είναι semi-modular :)

The only good system, is a modular system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

semi modular ειναι τα συνθς που δεν εχουν τα racks ξεχωριστα αλλα σου δινουν εν μερει δυνατοτητα συνδεσμολογιας?

 

Αντι για racks, χρησιμοποιείται η λέξη modules. Τα semi δεν εχουν (εκτος αν μου διαφευγει καποιο) κινητά modules, αλλα τοποθετημενα σταθερα απο τον κατασκευαστή. Επίσης έχουν μια συγκεκριμένη πορεία σήματος ( πχ osc -> filter -> amp) στην οποία ομως μπορείς να παρεμβεις με patch cables. Αλλα και να μη βαλεις καλωδιακια, παλι θα παιξει με την προκαθορισμενη πορεία.

 

Τα modular δεν εχουν εσωτερική συνδεσμολογία, οποτε καθοριζεις απο την αρχή την πορεία του σήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν,

 

Έκανα ένα μικρό ξεκαθάρισμα... δεν είναι τέλειο, αλλά τέλος πάντων, όλα τα άλλα μπορούν να συζητηθούν στο "αδερφικό" θέμα παρα δίπλα.

 

Εδώ... τα των Dreadbox synths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που καθαρισε το θεμα και μπορω να πω οτι βρισκω το Erebus εξαιρετικη επιλογη ακομα και για προχωρημενους χρήστες. Το ενσωματωμενο delay ειναι κατι που ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν εκαναν πολλες αλλες εταιρειες. Βρήκα τα murmux εξαιρετικα, αλλα δε μου φανηκε σαν ευκολο να πουλησει συνθ.

 

Οπως ειπα, ειχα παρει το microbrute, πριν μαθω για το erebus, οποτε τωρα θα αγοραζα ενα erebus ευχαριστως, αν ειχε 24dB φιλτρο.

Αν γυριζα πισω, θα επαιρνα το Erebus παντως, εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και το delay του θα με γλιτωνε απο τα 100€ επιπλεον για ξεχωριστο εφφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραίος.

 

επι τι ευκαιρία.

 

Αν και τα είπαμε "λιγάκι" με την Δήμητρα μέσω ΠΜ να το πω και δημοσίως: Καλώς ήρθατε στο φόρουμ και είναι προφανές ότι κάνετε πολύ καλή δουλειά! Μπράβο σας και εις ανώτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι για racks, χρησιμοποιείται η λέξη modules. Τα semi δεν εχουν (εκτος αν μου διαφευγει καποιο) κινητά modules, αλλα τοποθετημενα σταθερα απο τον κατασκευαστή. Επίσης έχουν μια συγκεκριμένη πορεία σήματος ( πχ osc -> filter -> amp) στην οποία ομως μπορείς να παρεμβεις με patch cables. Αλλα και να μη βαλεις καλωδιακια, παλι θα παιξει με την προκαθορισμενη πορεία.

 

Τα modular δεν εχουν εσωτερική συνδεσμολογία, οποτε καθοριζεις απο την αρχή την πορεία του σήματος.

 

νομιζω για καποιον αρχαριο σαν κ εμενα π μεχρι τωρα πειραματιζεται μονο μe virtual synths (modular και μη)

ενα semi ειναι οτι πρεπει και απο αποψη budget και απο αποψη περιπλοκοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου