Προς το περιεχόμενο

Απ: Dreadbox synths (ελληνική εταιρεία) - περι νοιζ κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να θυμηθούμε και λίγο τα παλιά... Το παρακάτω είναι το εικοστό, μόλις, ποστ μου στο φόρουμ.

Κάτι σημαίνει αυτό (για μένα σίγουρα αλλά και) για το φόρουμ.

 

εγώ είμαι γύρω στα 2 2.5 χρόνια μέλος.

Αμα ψάξω προς τα πίσω σαν νέο μέλος μπορεί και να έχω δυο τρία αντίστοιχα.

 

Το νοιζ έχει απίστευτο δυναμικό.

Είναι στο χέρι όλων να διαφυλαχτεί. Τα μέλη όση υπομονή και να θελήσουν να δείξουν δεν φτάνει.

Και στο κάτω κάτω ΔΕΝ είναι η "δουλειά" τους. Τα εισαγωγικά διότι η διαχείριση επίσης δεν είναι δουλειά.

Όμως ένα νέο μέλος όπως πχ ο Ray πριν 9 χρόνια για να είναι εδώ ακόμα, είχε γαϊδουρινή υπομονή και ανοχή σε καταστάσεις.

Το λεω εγώ με μόλις 2 χρόνια.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oντας ο συντακτης του αρχικου θεματος και απο τα νεωτερα μελη (και νεος και στον χωρο των συνθς γενικοτερα)

να πω καποια πραγματα που εχω αποκομησει μεχρι στιγμης απο εδω:

 

Εχοντας κανει το θεμα Bασικες Απορίες Περι Synthesis έχω μέχρι στιγμής δει πολύ προθυμία για παραθεση πληροφοριων και συμβουλων σε θεματα αρχαριου που το ξαναλεω οτι σε ξενα forums θα επερνα απαντησεις don't waste our time google it (σε ερωτησεις που ειναι συγκεκριμενες και οχι του τυπου τι ειναι συνθ τι κουμπι παταω τι κανει ο Osc όπου καταλαβαινω αυτη τη σταση)

 

Κανοντας αναγκαστικα ξανα τον δικηγορο του, (δεν τον γνωριζω προσωπικα οπως και κανεναν εδω μεσα) εχω να πω οτι ο Waterfall ειναι απο αυτους που προθυμοποιηθηκαν να δωσουν αρκετες πληροφοριες και συμβουλες με ακριβεις και εμβριθεις απαντησεις- και οταν δεν ηθελε να απαντησει σε κατι ελεγε τη γνωμη του ξεκαθαρα(πχ σε πιο τεχνικες ερωτησεις μου περι φυσεως του ηχου οπου θεωρουσε οτι μπαινω σε υπερβολικα βαθη) τωρα η αποφαση προσωρινου ban ειναι θεμα των μοντς και δεν θα εμπλακω

 

Τωρα περι των μεταξυ σας διαφορων δεν γνωριζω γιατι δεν εχω πανω απο 6 μηνες στο φορουμ! ;D

Οπως και να χει καλες μουσικες και καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα, δεν εκανα κανενα προσωπικο σχολιο. Πηρα μια φραση απο ενα στικυ θεμα, για να καταδειξω τι γινεται στικυ πλεον στο σεξιον, αμεσως μετα το παραπονο μου για την πορεία που εχει αυτο παρει. Ακομα και να το παρανοουσε καποιος που μπαινει πρωτη φορα στο φορουμ και δεν ξερει τι γινεται εδω κι ενα χρονο και βαλε που δε μπορουμε να σταυρωσουμε κουβεντα, δε μπορείς να πεις οτι ηταν προσωπική επιθεση. Ηταν κριτικη σε ενα δημοσιευμενο κειμενο.

 

Δηλαδή θεωρείς ότι όλο το κείμενο αντιπροσωπεύεται από μία φράση (που την παρουσίασες αποκομμένη και έτσι αναγκαστικά αλλοιώνεται το μήνυμα), άρα θεωρείς ότι αφού αυτή η φράση είναι λάθος τότε είναι λάθος όλο το κείμενο άρα θεωρείς ότι το να γίνει στίκυ μειώνει την αξία του noiz; Κατάλαβα σωστά; Διότι αν δεν θεωρείς όλο το κείμενο λάθος αλλά μόνο μία ή δύο ή τρείς φράσεις του, τότε γιατί θεωρείς μειονέκτημα για το noiz να κάνει στίκυ ένα κείμενο το οποίο είναι λάθος κατά 3%;

 

Προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου και αν τελικά μου δείξεις το πόσο κακό είναι το κείμενο αυτό, να το σβήσω, να το εξαφανίσω από προσώπου γής. Πραγματικά, όταν έγραψα το κείμενο και το ανέβασα, το μόνο που δεν περίμενα ήταν να γίνει στίκυ αλλά δεν περίμενα επίσης να μου προτείνει κάποιος moderator να το βάλω στα άρθρα διότι έτσι μπήκε στα άρθρα, ούτε ήταν αυτός ο σκοπός ούτε κάν το περίμενα να γίνει.

 

Τώρα, το παράπονο να σταυρώσετε κουβέντα είναι σαχλαμάρες, ο μόνος που έχει δικαίωμα να το πεί αυτό είναι ο Καταρράκτης που του βουλώσανε το στόμα για 14 μέρες. Ποτέ κανείς δεν απαγόρεψε σε κανέναν να πεί αυτό που θέλει και απολύτως όχι εγώ προσωπικά, το πρόβλημα είναι ότι όταν κάποιοι διαφωνούν σε κάτι και απαντάνε απλώς απαντάνε με ένα ύφος ανωτερότητας και υποτίμησης πρός τον άλλον, π.χ. υπέθεσε ότι έγραψα κάτι αρνητικό για μία κιθάρα, έρχεται ο άλλος και πετάει επιθετικούς χαρακτηρισμούς εναντίον μου επειδή θεωρεί ότι είπα κάτι λάθος και δεν μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει το λάθος (λές και είναι παράξενο και κάκιστο κάποιος που γνωρίζει λιγότερα να κάνει και λάθη) και απλώς υποτιμητικά μου την λέει.

 

Λοιπόν, προσωπικά δεν απαγόρεψα ποτέ σε κανέναν να πεί κουβέντα όπως και τα 10 τουλάχιστον χρόνια που παρακολουθώ το φόρουμ ανελλειπώς, δεν είδα κανέναν να απαγορεύει σε κάποιον να μιλήσει αλλά είδα αυτή την άθλια συμπεριφορά αμέτρητες φορές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα περι των μεταξυ σας διαφορων δεν γνωριζω γιατι δεν εχω πανω απο 6 μηνες στο φορουμ! ;D

Εγώ θα σε φωτίσω παλικάρι μου.

 

Ο χώρος εδώ είναι γεμάτος κλίκες.

Υπήρχαν πολλές άτυπες κλίκες εδώ μέσα, αλλά το θέμα επισημοποιήθηκε με την κλίκα gvour, fusiongtr και Τέρυ-που ο καθένας ξέρει-Ρόσκομπεκ.

 

Αυτοί λοιπόν οι αλήτες, "ανεβάζανε" τους δικούς τους με καλά σχόλια, και τα χώνανε στους αντίπαλους.

 

Επίσης όποιος τους έγραφε κακό σχόλιο "εξαφανιζόταν".

 

Επαναστατήσενε λοιπόν κάτι παιδιά από δω, και σκέφτηκαν να κάνουν κι αυτοί τις δικές τους κλίκες για να μην τους "φάει η μαρμάγκα".

 

Μετά πλακώσανε τα πολιτικά, μετά το "αν δεν είσαι μ' εμάς, είσαι με τους άλλους", μετά ήρθανε και οι Deep Purple, οι Stones και οι Zeppelin, μετά οι κόντρες για τον καλύτερο κιθαρίστα, και τελικά .... εγώ που πήγαινα για οικονομολόγος, βρέθηκα στο ΤΕΙ Οινολογίας και μπυροποσίας.

 

Καλή διαμονή. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Περιστασιακά επανέρχεται η απαίτηση για πιο παρεμβατικό moderation, περίπου με την ίδια συχνότητα με τις καταγγελίες για αυταρχισμό των mods.

Είναι πιο δύσκολο απ' ότι πιστεύει κανείς αρχικά να προσδιοριστούν τα κριτήρια των παρεμβάσεων.

 

Ας κρατήσουμε κατά νου ότι ο moderator δεν είναι editor / αρχισυντάκτης.

Προσωπικά διαφωνώ (όχι γι' αυτό το θέμα, γενικά το λέω) με το λογική ότι θα πιάσω ένα ένα θέμα και σβήσω/διορθώσω μέχρι το θέμα να έρθει σε ιδανική μορφή. Παρουσία τα μέλη έχουν ΚΑΙ με τα αρνητικά τους. Δεν είναι ο ρόλος του mod να διαφυλάττει avatars.

Οι κοινωνίες έχουν και τον κομπλεξικό, και τον ανάγωγο και τον εγκληματία. Στην κανονική ζωή η αστυνομία είναι για τον εγκληματία, όχι για τον ανάγωγο. Έτσι φαντάζομαι (εγώ προσωπικά) την κατάσταση κι εδώ.

 

Τέλος κρατήστε κατά νου ότι μετά από τόσα χρόνια αλληλεπίδρασης και παρατήρησης μερικές φορές μπορείς να δεις κάποιες μεμονωμένες συμπεριφορές ΚΑΙ υπό το πρίσμα της προσωπικής εμπειρίας. Για παράδειγμα μπορείς να καταλάβεις πότε κάποιος συζητά με προσωπική εμπάθεια ακόμα και αν κρατά το επίπεδο ευπρέπειας και πότε ένα βρισίδι μπορεί να είναι ασήμαντο στιγμιαίο λάθος. Επίσης μπορεί να καταλαβαίνεις πότε κάποιος επικαλείται τον κανονισμό αλλά στην πραγματικότητα εννοεί "φάτε τον Χ συγκεκριμένα" και πότε κάποιος παραπονείται για το επίπεδο της συζήτησης γιατί του τελείωσαν τα κανονικά επιχειρήματα. Μπορείς να ξεχωρίσεις τις τεχνικές διαφωνίες από τα territorial pissing.

 

That said, ειλικρινά δεν πιστεύω ότι κάτι από αυτά τα ενοχλητικά συνέβη εδώ και σέβομαι (και κατανοώ) απόλυτα την απαίτηση για προστασία του περιεχομένου. (Για παράδειγμα ο Ray το ζητά διαχρονικά και συμμετέχει με τρόπο συμβατό με αυτό).

 

Τελικά το μόνο που μένει ως universal κριτήριο είναι να μην στενοχωριόμαστε. Είναι τόσο ευρύ, τόσο απλό αλλά και τόσο υποκειμενικό. Και ο βαθμός παρεμβατικότητας του moderation είναι κάτι που θα στενοχωρήσει κάποιους όπως και να καθοριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μόνο που μένει ως universal κριτήριο είναι να μην στενοχωριόμαστε. Είναι τόσο ευρύ, τόσο απλό αλλά και τόσο υποκειμενικό. Και ο βαθμός παρεμβατικότητας του moderation είναι κάτι που θα στενοχωρήσει κάποιους όπως και να καθοριστεί.

 

το να μη στεναχωριόμαστε ακούγεται σαν ευχολόγιο.

Ιδίως όταν (μπορεί να) απευθύνεται και σε κόσμο που βράζει το αίμα του και βλέπει νόιζ και μπαίνει για να πει με ενθουσιασμό μια γνώμη.

Ή σε κάποιον επαγγελματία που μπαίνει με σκοπό να κάνει γνωστή την εργασία του.

Οι σφαλιάρες που θα φάει και το αντίκτυπο που θα έχουν επάνω του είναι καθαρα εκτός από θέμα ηλικίας, της διαδικτυακής εμπειρίας που μπορεί να έχει.

Που πολλές φορές κάποιος στα 25 δεν την έχει.

Μπορεί να μην την έχει και στο 40 αλλά θεωρώ ότι στα 25 δύσκολα την έχει.

 

Τον τελευταίο καιρό μπαίνω και είμαι στο νοιζ σχεδόν συνέχεια. Η κίνησή του (και λόγω καλοκαιριού) είναι πεσμένη. Αλλά βλέπω συχνά αντιδράσεις νέου κόσμου. Ερχονται ρωτάνε...δεν παίρνουν απαντήσεις... Αντε γειά μετά.

Ερχονται άλλοι, βάζουν ένα κλιπ.... Τρώνε πόρτα σε αυστηρότητα....

Όταν ρωτάει κάποιος μπορεί (θεωρώ) το οποιοδήποτε μέλος να καταλάβει αν ο ερωτών ψοφάει θα ένα θετικό σχολιάκι και μετά τα αρνητικά με τρόπο και πότε γουστάρει να του πούν με τη μία τα στραβά (προσωπικά ανήκω στη β κατηγορία).

Επίσης έρχεται κάποιος ρωτάει για το τάδε και του ξεφεύγει μια....αφέλεια... Πέφτουν και ένα και δυό ειδήμονες και τον αρχίζουν....

 

Τα έχω δει όλα τα παραπάνω.

Και εδώ αλλά και τα έχω ζήσει αλλού.

Θέλει εμπειρία για να διατηρηθεί ένας χώρος.

Την εμπειρία την έχουν οι διαχειριστές, την επιβάλλουν (κύρια ισομερώς κρατώντας όσο το δυνατόν ισορροπίες μεταξύ νέων και ασχέτων-ακόμα και παλιών=γκουρού)  αλλά προστατεύοντας τους γνώστες που είναι οι στυλοβάτες της πληροφορίας.

Δηλαδή στο βωμό των ίσων αποστάσεων για να διατηρήσεις ηρεμία σε ένα φόρουμ δεν μπορείς να θυσιάζεις ή να τραβάς τα αυτιά σε κόσμο που έχει προσφέρει επειδή μπαίνει ένας νέος με λυμένο ζωνάρι.

Είναι πολύ λεπτές ισορροπίες.

Το νοιζ έχει κάνει αρκετές αλλαγές πρόσφατα που νομίζω ακόμα δεν τις είδαμε να πιάνουν τόπο.

Και φυσικά θέλει τα άλλα μέλη να προστατεύουν τον χώρο αλλά και τους διαχειριστές. Φυσικά η χρήση του πμ προς τη διαχείριση είναι σωτήρια καθώς δεν γίνονται flames έξω.

Ναι ίσως είναι πιό εύκολο να την πείς σ αυτόν που σε αδίκησε σε δημόσια θέα, αλλά βοηθάς τον χώρο αν στείλεις ένα πμ στην διαχείριση εξηγώντας ευγενικά το πρόβλημα....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Βέβαια, για μένα, το να παραμένουν τα άσχετα σχόλια σε άλλο θρεντ είναι λάθος γιατί οι χρήστες συνεχίζουν να σχολιάζουν και να αντιπαρατίθενται. Τα άσχετα - προσωπική μου άποψη - πρέπει να τα τρώει ο Καιάδας. Έτσι αποθαρρύνονται οι μπαχαλάκηδες και για την επόμενη φορά.

 

Αλλά και πάλι μιλάμε για το συγκεκριμένο θρεντ. Πάρα πολλά άλλα χρησιμότατα θρεντ τα έφαγε η κλειδωνιά απλώς επειδή ορισμένοι αποφασίζουν να πουνε το μακρύ τους και το κοντό τους το οποίο δεν συμίπτει σε μέγεθος με το μακρύ και το κοντό των άλλων.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Όλα τα παραπάνω σχόλια και στις 5 σελίδες είναι ευπρόσδεκτα.

Ελπίζω όλοι να μάθαμε κάτι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου