Προς το περιεχόμενο

split nord electro 3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος πως σπλιταρει το nord 3 73 δεν βγαζω ακρη θελω να το χωρισω σε bass και piano εκει που ειναι το βελακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος πως σπλιταρει το nord 3 73 δεν βγαζω ακρη θελω να το χωρισω σε bass και piano εκει που ειναι το βελακι

 

Γειά σου pantas@music και καλωσήρθες στο forum μας.

 

Δεν το ξέρω το μοντελο σου αλλά διάβασα καποια πράγματα επ ευκαιρίας και βλέπω οτι τη δυνατότητα να χωρίσεις το clavie σε ήχους την δίνει μονο με ήχους organ το συγκεκριμένο μοντέλο και μάλιστα το ενα section να το χειρίζεσαι με δευτερο keyboard μεσω midi και με κάποιους περιορισμούς. Ετσι περιγράφεται η διαδικασία και στο manual του, το οποιο μπορείς να συμβουλευτείς

 

Απο την άλλη σε αυτό το βιντεο

 

 

ο τυπος το κάνει και λεει οτι γίνεται, με μια ματια που του έριξα.

 

Αυτό μάλλον θα χρειάζεται το nord sound manager software για να κανεις τις απαραίτητες επιλογές σε ήχους και να τους στειλεις στο electro

 

Τωρα περίμενε παράλληλα μηπως απαντήσει καποιος φίλος που έχει το όργανο και το γνωρίζει το θεμα καλά, για να σε κατευθύνει ορθότερα.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο organ section "σπλιτάρει" με Shift+Split όπου χωρίζει το organ στα lower manual και upper manual. Κρατώντας πατημένα τα κουμπιά αυτά πατάς το πλήκτρο που θες να γίνεται το split. Αυτά για organ μονο.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεις κατευθείαν από το όργανο να "σπλιταρεις" μεταξύ piano section και sample section (ή organ section με piano section κτλ). 'Ισως πρέπει να το κάνεις πιο πριν στο Sample Editor, και μετά να φορτωσεις έτοιμο σπλιταρισμένο τον ήχο, κάτι τέτοιο.

 

Τσέκαρε και το manual http://www.nordkeyboards.com/sites/default/files/files/downloads/manuals/nord-electro-3/Nord%20Electro%203%20English%20User%20Manual%20v3.x%20Edition%203.1.pdf και για κάνενα βιντεάκι στο youtube.

 

edit: με πρόλαβε ο cos_dr αλλα στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε!

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά electro, εξαιρουμένου του electro 5 είναι monotimbral.

Το μόνο split που μπορεί να γίνει είναι για upper/lower organ manual, όπως αναφέρθηκε.

Αν θέλεις "ντε και καλά" να το κάνεις, ο μόνος τρόπος είναι να φτίαξεις ένα νέο sample χρησιμοποίωντας το nord sample editor και να κάνεις mapping στο κλαβιέ σου χωρίζοντάς το στο σημείο που θες.

Βεβαίως, θα φας αρκετή sample memory και η ποιότητα των πιάνων δε θα είναι η ίδια με του piano section.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου