Προς το περιεχόμενο

Wine box guitar - The Winecaster


Ampelofilosofos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νοιζάδες,

μιας και δεν υπήρχε πλάνο διακοπών, είπα να φτιάξω μια καινούρια κατασκευή για να κυλήσει πιο ευχάριστα το καλοκαίρι στην πόλη....

Χαζεύοντας βιντεάκια cigar box guitars είπα να φτιάξω κάτι αντίστοιχο με ένα κουτί δώρου για κρασ(ι)ά.

Σας παρουσιάζω το λεπόν την Winecaster (τι σόι Αμπελοφιλόσοφας θα ήμουν χωρίς κρασοκιθάρα,ε?) ;D ;D

Φωτορεπορτάζ από το αποτέλεσμα και τη διαδικασία οφκόρς...!

IMG_20160727_115201.thumb.jpg.894074d4956c98a92544cead808dc479.jpg

IMG_20160727_115249.thumb.jpg.2a252f37e835f36e2a5182526f06ecad.jpg

IMG_20160727_115528.thumb.jpg.2905e042bca2efadbe2bf706b942d035.jpg

Winecaster-makin_of_lite.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή!

πάνω που θα ρώταγα τί έχει μέσα στο κουτί είδα το pdf.  ;D

 

Δυό ερωτήσεις.

υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το κουτί την ώρα που παίζεις?

Πως κάθεται πάνω σου όρθιος ή στον καναπέ?

 

α και μια τρίτη

τι μαγνήτες έβαλες?

 

(περιττό να πω ότι μου έβαλες ιδέες..!)  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλημέρα μου!

Σ' ευχαριστώ dimsonic, όσο για τις απορίες σου:

1. Όχι, δεν παίζει ν'ανοίξει.Αν δεις στην 3η εικόνα το κουτί έχει ενα μάνταλο, το οποίο κλείνει αρκετά σφιχτά. Επίσης, με το δεξί χέρι να ακουμπάει με το παίξιμο στο καπάκι,το πιέζει προς το άλλο μισό του κουτιού.

2.Να πω την αλήθεια, μόνο καθιστός τη δοκίμασα.Σταυροπόδι ειδικα βολεύει πάρα πολύ! Δυστυχώς επειδή το σωμα είναι πανάλαφρο,έχει μπόλικο neck dive.Σκέφτομαι αν με δυσκολέψει να βάλω κανένα αντίβαρο μέσα στο κουτί να'ρθει στα ίσια της...

3. Μαγνήτες έβαλα gfs (guitarfetish),που τους είχα περίσσευμα από παλιότερη αγορά. Ο neck είναι από σετ vintage alnico staggered και ο bridge είναι alnico fat pat boutique.

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος, είσαι μερακλής και καραμπουζουκλής λαίμαι. Πολύ προσεγμένη δουλειά, προσωπικά θα πέρναγα το ξύλο ένα πιό σκούρο βερνίκι (δεν μου αρέσουν τα ανοιχτόχρωμα ξύλα) αλλά γούστα είναι αυτά. Κλιπς;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,το μανίκι ήταν έτοιμο.

Κώστα μια χαρά τα λες. Κι εγώ το σκεφτόμουν να το σκουρύνω και να δώσω και παλαιωμένο λουκ,αλλά σε κάνα-δυο σημεία σκίστηκε το ξύλο και έβαλα κυανοακρυλική κόλλα, οπότε αν έβαζα τίποτα βαφές,θα φαίνονταν λεκέδες...

Αφού λοιπόν τα θέλει ο κ@λοτράβας σας ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά χαρά ακούγεται, για το neck dive μπορείς να κολλήσεις κάτι (πχ βαρίδια ψαρέματος, ένα μεγάλο κομμάτι χαλκό ή κάτι τέτοιο) στο πίσω μέρος (μέσα στο κουτί) και να έρθει στα ίσα του.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου