Προς το περιεχόμενο

Besame Mucho για άλτο σαξόφωνο (Μαθητική εκδοχή )


Vasilis135

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι του Noiz,

 

θα ήθελα να αναρτήσω τη δική μου εκδοχή στο κλασσικό κομμάτι της Κονσουέλο Βελάσκες "Besame Mucho" παιγμένο σε άλτο σαξόφωνο.

Ύστερα από τέσσερα χρόνια επίπονης μελέτης στο σαξόφωνο, θέλησα κι εγώ να ερμηνεύσω κάτι με αυτοσχεδιασμό και να το μοιραστώ μαζί σας!

Δεν είναι φυσικά κάτι σπουδαίο, τα φάλτσα του τα έχει, αλλά τουλάχιστον το χαρήκα και πιστεύω είναι από τις καλύτερες στιγμές μου στη μουσική ως τώρα!

Να είστε καλά όλοι!

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ύστερα από τέσσερα χρόνια επίπονης μελέτης στο σαξόφωνο, θέλησα κι εγώ να ερμηνεύσω κάτι με αυτοσχεδιασμό και να το μοιραστώ μαζί σας!

Δεν είναι φυσικά κάτι σπουδαίο, τα φάλτσα του τα έχει, αλλά τουλάχιστον το χαρήκα και πιστεύω είναι από τις καλύτερες στιγμές μου στη μουσική ως τώρα!

 

Βασίλη σ ευχαριστούμε, τα είπες και μόνος σου τ αδύνατα σημεία , θα χρειαστεί κι άλλη δουλειά για το κατι παραπάνω : προσπάθησε να μάθεις ν ακούς λιγότερο αυτά που εσύ παίζεις και ποιο πολύ τι παίζουν οι άλλοι , στην περίπτωση του κομματιού που έγραψες σε συνεπήρε το σόλο σου και δεν τόνισες τις αλλαγές που είχαν οι συγχορδίες από κάτω σε μερικά σημεία, ειναι σημαντικό οι αλλαγές να ειναι ποιο ομαλές για να θυμίζουν το κομμάτι .

Συνέχισε με την ίδιο ενθουσιασμό και πολύ μελέτη  :D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη σ ευχαριστούμε, τα είπες και μόνος σου τ αδύνατα σημεία , θα χρειαστεί κι άλλη δουλειά για το κατι παραπάνω : προσπάθησε να μάθεις ν ακούς λιγότερο αυτά που εσύ παίζεις και ποιο πολύ τι παίζουν οι άλλοι , στην περίπτωση του κομματιού που έγραψες σε συνεπήρε το σόλο σου και δεν τόνισες τις αλλαγές που είχαν οι συγχορδίες από κάτω σε μερικά σημεία, ειναι σημαντικό οι αλλαγές να ειναι ποιο ομαλές για να θυμίζουν το κομμάτι .

Συνέχισε με την ίδιο ενθουσιασμό και πολύ μελέτη  :D

 

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις αυτές!

Η αλήθεια είναι ότι όταν παίζω έχω περισσότερο το νου μου στον ήχο μου να είναι καλός, και λιγότερο στην αρμονία και στην έκφραση...μου λείπουν χρόνια μελέτης δηλαδή, αλλά υπομονή τι να κάνω! :)

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuckin' A επιλογή τραγουδιού! Πολύ ευχάριστα συνολικά. Keep up the good work!

 

Ευχαριστώ για το όμορφο σχόλιο Jasemeister!

O0

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τολμάς αρκετά πράγματα και όντως αρκετά σου βγαίνουν!

Λίγο δειλά βγαίνει η πρώτη νότα, και πολύ χτυπημένες πάνω στον μετρονόμο οι νοτες στην πρώτη στροφή.

Θέλει αρκετό χαλάρωμα θα έλεγα σε πρώτη φάση, δηλαδή να παίζεις λιγότερο και να αφήνεις περισσότερες παύσεις σαν μια δική σου προσέγγιση.

Μετά πάς στις εναλλακτικές σου προτάσεις.

 

Για 4 χρόνια νομίζω ότι είναι καλά.

Θέλει δουλειά αλλά είσαι στο σωστό δρόμο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τολμάς αρκετά πράγματα και όντως αρκετά σου βγαίνουν!

Λίγο δειλά βγαίνει η πρώτη νότα, και πολύ χτυπημένες πάνω στον μετρονόμο οι νοτες στην πρώτη στροφή.

Θέλει αρκετό χαλάρωμα θα έλεγα σε πρώτη φάση, δηλαδή να παίζεις λιγότερο και να αφήνεις περισσότερες παύσεις σαν μια δική σου προσέγγιση.

Μετά πάς στις εναλλακτικές σου προτάσεις.

 

Για 4 χρόνια νομίζω ότι είναι καλά.

Θέλει δουλειά αλλά είσαι στο σωστό δρόμο.

 

Αρχικά dimsonic πραγματικά τέτοια σχόλια με κάνουν να συγκινούμαι πραγματικά, όταν αναλογίζομαι ότι ξεκίνησα στα 26 μου σαξόφωνο από "σημείο μηδέν" και φτάνω στα 30 να λέω ότι κάτι έκανα και μερικές φορές να κάθονται και μερικές "τσαχπινιές" στον αυτοσχεδιασμό!

Πέρυσι τράβηξα ένα σκληρό καλοκαίρι με ακοογράμματα και εμβοές στο φουλ, όπου και αναγκαστικά διέκοψα τη μελέτη για 3 μηνές! Μιλάμε δεν το είχα ακουμπήσει καθόλου! Να ναι καλά που το εξαιρετικό αυτό Forum μου έδωσε σημαντικότατες πληροφορίες για το τι σημαίνει ο δρόμος προς τη μουσική...

Επομένως κι εγώ είπα να ανεβάσω την καλύτερη στιγμή στο YouTube για να το χαρώ γενικότερα! Φυσικά έχουμε μελέτη μπροστά...στο διηνεκές!

Παίδες σας ευχαριστώ θερμά πήρα μεγάλη χαρά!!

O0 O0 O0 O0 :laugh: :laugh: :laugh: ;D ;D ;D

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου