Προς το περιεχόμενο

Stereo σύνδεση εξωτερικού εφέ σε κονσολα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα tc electronic m one xl το οποίο έχει 2 in και 2 out όλα με xlr βύσματα και μια κονσόλα allen & heath zed 14 η οποία έχει 4 aux και 4 στέρεο κανάλια.

Μου έίπανε πως έίναι πολύ καλύτερο ποιοτικά να συνδέσεις στέρεο ένα εφέ αντί για μόνο. Πώς θα το συνδέσω? Αν συμδέσω το left in του εφέ σε ένα aux στην κονσόλα και μετά πάρω τα out και τα συνδέσω σε 1 στέρεο κανάλι θα κάνω δουλειά? Αλλιώς πώς γίνεται.

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οπως τα λες θα τα κάνεις.

Οι πηγές (μικρόφωνα, κιθάρες, κλπ) είναι μονοφωνικές.

Αρα θα στείλεις σήμα στο εφέ απο το ένα auxilliary.

Η επιστροφή του εφέ όμως καλό είναι να μπει σε stereo είσοδο (ή 2 mono με pan απόλυτα δεξια κι αριστερά) καθώς οι αλγόριθμοι delay και reverb δημιουργούν στερεοφωνική εικόνα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το m one εχει μια ποικιλια επιλογων στο routing του για τον τροπο που θα οδηγηθει το σημα στις 2 μηχανες του,ψαξτο λιγο γιατι ετσι μπορεις να εκμεταλλευτεις κι αλλες δυνατοτητες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αυτό με τα routing options αλλά δεν έβγαλα άκρη... εγώ 1 εφέ θέλω να στέλνω stereo.τα αλλα που εχει με μπερδεψαν. parallel, dual mono, dual return. περισσότερο μπερδεύτηκα παρά έκανα δουλειά. Φίλε γιώργο μήπως ξέρεις ποιό routing απ όλα αυτά μου κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατεβάσεις από εδώ τις οδηγίες

http://cdn-downloads.tcelectronic.com/media/217036/tc_electronic_m-one_xl_manual_english.pdf

 

θα δεις στις σελίδες 13-15 τους τρόπου σύνδεσης που προτείνει ο κατασκευαστής.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είδα...Ωστόσο δεν γράφει ξεκάθαρα κάπου αν θέλω να συνδέσω ένα εφέ (μία μηχανή) με ποιόν τρόπο να τα συνδέσω. Ουσιαστικά θέλω να πάρω από το ένα In του εφέ και να στείλω σε ένα aux και έπειτα να πάρω και τα 2 out του εφέ (L-R) και να τα συνδέσω στην κονσόλα σε ένα στέρεο κανάλι.Δεν γράφει πουθενά ποιό routing option είναι κατάλληλο για αυτό... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη λύση είναι να βάλεις το εφέ εκτός send return.

Να πάρεις τα LR out του εφέ και να τα δώσεις σε ένα κανάλι.

 

Αλλιώς θέλει να φτιάξεις ιδιαίτερα καλώδια φοβάμαι....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Καλώδια στο σύνολο έχω φτιάξει. 1 από αρσενικό xlr σε καρφί balanced για το In του εφέ στο aux της κονσόλας και 2 καλώδια από XLR θυληκό σε καρφί balanced για το out του εφέ για να μπεί σε στέρεο κανάλι στην κονσόλα.Το θέμα μου είναι σε ποιό routing option όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν αντελήφθην καλώς το τι θέλεις,

θα επιλέξεις ANLGLEFT στο I/O menu...

κατόπιν Serial στο Routing και Routing Lock στο Utility για να μην αλλάζει η "δρομολόγηση" λόγω προεπιλογών των διάφορων presets...

 

τέλος, θα συνδέσεις ένα aux της κονσόλας σου στο Left Input του M one και τις Left- Right outputs αυτού, σε stereo return της (η επιστροφή σε κανάλια είναι λύση ανάγκης "only if"... στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να "χαραμίσεις" δυο κανάλια)...

 

έτσι θα τροφοδοτείς το M one με σήμα που θα περνάει και από τις δύο "μηχανές εφέ" του σε σειρά βγαίνοντας από την στέρεο έξοδο του, χρησιμοποιώντας κατά βούληση την μία από τις δύο, ή και τις δύο σε συνδυασμό (σε αναλογία μέσω του mix)...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια!!! σε ευχαριστώ πολύ npap!Μια τελευταία ερώτηση, όταν λές να στείλω από τα lr out του εφε σε strereo return στην κονσόλα δεν εννοείς σε ένα στέρεο κανάλι ε? Στην κονσόλα μου (allen&heath zed 16fx) send return έχει μόνο σε RCA ακριβώς πάνω από ένα κανάλι stereo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου