Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη Les Paul


jimskeet2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Επιστρεφω στο φορουμ μετα απο ενα αρκετα μεγαλο διαστημα λογω του οτι για καποιους λογους ειχα αφησει και την κιθαρα στην ακρη για επισης μεγαλο διαστημα. Απο παλιοτερα ειχα την ορεξη να κατασκευασω μια δικη μου κιθαρα. Τελικα φετος πηρα την αποφαση και το εκανα. Το project μου ξεκινησε απο το Φεβρουαριο και τελειωσα τελη Ιουλιου (δουλευα κυριως Σαββατοκυριακα).

 

Τα χαρακτηριστικα της κιθαρας:

Σωμα 2piece Korina με καπακι maple

Λαιμος 2piece mahogany με 10 μοιρες κλιση στο headstock

Ταστιερα rosewood με Mother of pearl shell inlays 24.75" κλιμακα

2way truss rod

Ταστα dunlop 6000

Μαγνητες Seymour Duncan JB(bridge) - 59(neck)

Switchcraft toggle και jack

CTS 500K Log Pots & Orangedrop 0 022 caps

Schaller κλειδια

Gotoh tailpiece & bridge

Cream binding στο σωμα κ την ταστιερα

Η κιθαρα ειναι σεταρισμενη με 10ρες ernieball.

 

Παραθετω κ ενα βιντεακι που εχω φτιαξει με slideshow τις φωτο που τραβηξα κατα τη διαρκεια του project μαζι με ενα cover που μπορειτε να ακουσετε την κιθαρα. Ο ηχος ειναι απο pod hd500x κατευθειαν μεσω usb.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έστειλες αδιάβαστους μεγάλε  O0

 

Καπάκι το βίντεο αυτό μετά το βίντεο που ανέβασε ο yameth με τη γραμμή παραγωγής της Gibson... τι άλλο θέλει κανείς ένα ζεστό μεσημεράκι του Αυγούστου.

 

Μπράβο, το έκανες να φαίνεται εύκολο ενώ κάθε άλλο παρά είναι.

 

Μοναδικό παράπονο ότι δεν είδαμε και πολύ από την ολοκληρωμένη κιθάρα. Αν δε βαριέσαι βάλε μερικές high-res φωτογραφίες να χαζέψουμε  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα

 

μια συναρμολογούμενη απ το Θωμά και θα είμαι και ευχαριστημένος !

 

 

Αξιος φίλε μου ! :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω δει το βιντεο απ το εργοστασιο της Gibson και γενικα πολλα βιντεο απο αλλα εργοστασια κ απο πολλους οργανοποιους, επαγγελματιες και μη.

 

Οντως δεν ειναι κ τοσο ευκολο και να πω την αμαρτια μου οταν την ξεκινησα πιστευα οτι θα ηταν πιο ευκολο απ οτι τελικα αποδειχτηκε. Μ αρεσε ομως η διαδικασια παρα πολυ και μαλλον θα τη συνεχισω με επομενα project!

 

Συντομα θα εχουμε και CNC μηχανημα για αλλη δουλεια αλλα θα μπορω να το χρρησιμοποιω και για κιθαρες, κατι το οποιο θα διευκολυνει πολυ την κατασταση γιατι σ αυτη που εκανα τωρα ολα γιναν με το χερι.

 

Περισσοτερες φωτο ολοκληρωμενη θα ανεβασω απο βδομαδα που θα επιστρεψω απο διακοπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πές μας μόνο το κόστος υλικών (εργαλεία, εξοπλισμός και χρόνος....άστο  ;D)

 

(να σου πω την αλήθεια μια μέρα όταν βγω στη σύνταξη ....ίσως)  :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πές μας μόνο το κόστος υλικών (εργαλεία, εξοπλισμός και χρόνος....άστο  ;D)

 

(να σου πω την αλήθεια μια μέρα όταν βγω στη σύνταξη ....ίσως)  :P

 

Λοιπον. Το κοστος επηρεαζεται πολυ απ το αν διαθετεις ηδη εργαλεια η οχι. Ο χρονος επισης εξαρταται κυριως απ τα εργαλεια αλλα κ απο το ποσο καλα ξες να τα δουλευεις.

 

Τα εργαλεια που χρησιμοποιησα ηταν τα εξης

Ρουτερ

Κορδελα

Σκαρπελα

Τρυπανι

Περιστροφικο τριβειο

Πριονι για ταστα

Γυαλοχαρτα

Σφιχτηρες

Κομπρεσερ

Πιστολι βαφης

Ξυλοκολλα tidebond original

Καποια jigs που εφτιαξα με κοντρα πλακε για καποιες εργασιες στη κιθαρα.

Μεταλικους χαρακες 50cm+

Αλφαδι

Λιμες

Και καποια ακομα που ισως ξεχναω

 

Απ αυτα χρειαστηκε ν αγορασω ρουτερ, πριονι για τα ταστα, περιστροφικο τριβειο, ξυλοκολλα, κοντρα πλακε για τα jigs που χρειαστηκαν και κοπτικα για το ρουτερ.

Χοντρικα αυτα τα υπολογιζω γυρω στο 200ρι με 250ρι. Εδω να πω οτι αυτο το θεωρω πολυ χαμηλο budget για εργαλεια γιατι ειχαμε ηδη κομπρεσερ, κορδελα και τρυπανι και για να κρατησω το budget χαμηλα εκανα πολλες ιδιοκατασκευες, κι επισης (φαινονται και στο βιντεο) τα templates για τα cavities των μαγνητων και του headstock οπως  και το radius block που χρειαστηκα για την ταστιερα τα καναμε σε CNC στη δουλεια του αδερφου μου χωρις κοστος.

 

Τα υλικα τις κιθαρας ολα μου βγηκαν γυρω στα 650.  Ισως να μου βγηκαν λιγο ακριβα τα ξυλα λογω του οτι πηρα ποσοτητα ισα ισα για μια κιθαρα και τα πηρα κ πλανιαρισμενα. Επελεξα ομως απλο maple για καπακι για να κρατησω το κοστος χαμηλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από μένα πολύ ωραία κατασκευή και για πρώτη κιθάρα παίρνει άριςτα αν και βλέπω ότι υπάρχει εργαστήρι με αρκετά εργαλεία και έφεση στο diy

Μια παρουσίαση βήμα βήμα στην πρόοδο της κατασκευής με οφθαλμόλουτρο που όλοι το έχουμε ανάγκη  θα ήταν σούπερ  :D

 

Καλή συνέχεια, περιμένουμε κι άλλες

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από μένα πολύ ωραία κατασκευή και για πρώτη κιθάρα παίρνει άριςτα αν και βλέπω ότι υπάρχει εργαστήρι με αρκετά εργαλεία και έφεση στο diy

Μια παρουσίαση βήμα βήμα στην πρόοδο της κατασκευής με οφθαλμόλουτρο που όλοι το έχουμε ανάγκη  θα ήταν σούπερ  :D

 

Καλή συνέχεια, περιμένουμε κι άλλες

 

Αν δεν υπηρχε ηδη το εργαστηριο δεν ξερω αν θα ξεκινουσα  το project καθως θα ηταν πολυ πιο δυσκολη η ολη διαδικασια αλλα κ μεγαλυτερο το κοστος.

 

Στα επομενα project η διαδικασια θα ειναι πολυ διαφορετικη καθως θα εχουμε στο εργαστηριο πολυ συντομα και cnc μηχανημα. Πολυ πιθανον να κανω και βιντεακια κατα τη διαρκεια της κατασκευης. Θελω να πιστευω οτι τελη 16 με αρχες 17 (μακαρι να καταφερω και νωριτερα) θα ξεκινησω το επομενο project το οποιο μαλλον θα ειναι παλι μια Lespaul αλλα σε gold top χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου