Προς το περιεχόμενο

Korg MicroKorg-S


Synthhero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΑΜΑΧΑ ΓΕΝΙΚΑ αλλά για τη συγκεκριμένη σειρά.

Καλό όμως είναι να βλέπουμε και την υπόλοιπη αγορά.

 

Δε μετρά μόνο η πολυφωνία σε ένα όργανο...

Σίγουρα, αλλά εν έτη 2016 τέσσερα πολυφωνία...

 

...το ασφαλώς καλύτερο κλαβιέ που προσφέρει το MicroKorg-S στα 460 ευρώ σε σχέση με ένα  reface CS στα 400?

Δεν νομίζω πως αγοράζει κανείς αυτά τα μηχανάκια με γνώμονα το κλαβιέ.

 

Tώρα ας μη κάνω λόγο για την ποιότητα κατασκευής.

Γιατί, τι έχει λιγότερο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμέ τα πλήκτρα (η αίσθηση και οι δυναμικές) του Reface είναι καλύτερη από αυτά του MicroKorg.

Το reface το έχω. Το MicroKorg το έχω παίξει σε φίλο και σε μαγαζί.

 

Περί reface, η ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλή και τα ηχεία του έχουν πολύ καλή πιστότητα, απλά λείπει μπάσο, και λογικό λόγω μεγέθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραιο ειναι, αλλα τιποτα το_σημαντικα_καινουργιο. Η Korg εχει κυκλοφορησει 6 MicroKorg σε διαφορα χρωματα, αλλα καμια σοβαρη αλλαγη δεν λεει να κανει. Τα 5 πρωτα μοντελα ειναι ακριβως τα ιδια, με το τελευταιο λευκο να εχει γινει προσθηκη ηχειων. H αστεια 4τραφωνια προφανως δεν τους πειραζει, τα ηχεια ηταν αυτο που ελειπε απο το MicroKorg...

Έλα ντε.

 

 

Tουλαχιστον στο DX μοντελο η πολυφωνια θα μπορουσε να ηταν ανετα 16 ή και παραπανω, κρατωντας την ιδια τιμη παντα. 

Όχι μόνο παραπάνω πολυφωνία αλλά γιατί όχι και multitimbrality θα μπορούσε να έχει.

 

Να σημειώσω πως στα CS και DX η πολυφωνία είναι 8. Στα CP και YC η πολυφωνία είναι 128.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ ότι θα έπρεπε να έχει παραπάνω πολυφωνία

 

Επειδή σκοπίμως γίνεται υπεκφυγή για παράθεση των παρακάτω, νομίζω πως οι ερωτήσεις που μου θέσατε εχουν γνώμονα την υποκειμενική αποψη και τις ανάγκες που έχει ο καθένας μας οσον αφορά τα κριτήρια επιλογής των συνθς εχει απαντηθεί και επειδή υπόκεινται στη σφαίρα του υποκειμενισμου δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε.  Ας μην ανοίξουμε έναν ατερμωνα βρόγχο λοιπόν. Ωστόσο γίνεται συζήτηση και εχω το δικαιωμα και την υποχρεωση απέναντι στον εαυτό μου να μην μπω στον κόπο να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις και να επαναλάβω πράγματα για τα οποία εχω ήδη μιλήσει.  :)

τι έχουμε να πούμε πάνω στα Lfos, τα φίλτρα, το vocoder, τα arpeggiators, τους oscilators, τα ηχεία (2:1), τα 192 presets από MS-2000 και DW-8000 (τα καλύτερα brasses που έχω ακούσει) και τη user Bank, το ασφαλώς καλύτερο κλαβιέ που προσφέρει το MicroKorg-S στα 460 ευρώ σε σχέση με ένα  reface CS στα 400?

Ἀεὶ ὁ Θεὸς ὁ Μέγας γεωμετρεῖ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν αρκετοί χρήστες εδώ μέσα έχουν ή είχαν στην κατοχή τους πραγματικά synth, καταλαβαίνεις πως τους φαίνονται όλα αυτά.  :)

 

Συμφωνώ, κάθε χρήστης έχει διαφορετικά κριτήρια και κάθε προϊόν έχει το δικό του target group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ Reface CS και Microkorg, θα προτιμούσα και τα 2  ;D

 

Το πρώτο σου δίνει ενα ωραίο πάνελ με ολες τις παραμετρους διαθέσιμες ώστε να κάτσεις σπίτι σου και να φτιάξεις ήχους και να παίξεις.

 

Το δεύτερο σου δίνει περισσότερες επιλογές και αποθηκεύει presets, κάτι που ειναι μονοδρομος για live με πολυφωνικό όργανο. Επειδή επαιζα όλη τη χρονιά lives με το microbrute, με παιδευε πολύ το να αλλάζω (ακόμα και λίγο) τον ήχο από κομμάτι σε κομμάτι. Με αποζημίωνε το ηχητικό αποτελεσμα όμως.

 

Όμως, αν έπρεπε να επιλέξω ένα, θα επελεγα το Korg. Πιο προχωρημένο και ευχρηστο. Αν εβγαζαν μια έκδοση με πιο πλούσιο πάνελ θα ήταν καλύτερα, ακόμα και χωρίς να αυξήσουν την πολυφωνία.

 

Βέβαια θα επέλεγα το παλιο ΜΚ, γιατι δε νομίζω να δικαιολογεί την τιμή το update (βεβαια προσωπικά δε χρειάζομαι και τα ηχεια).

 

Πάντως δεν είναι τέλειο που στα 400€ (και λιγότερα ΠΟΛΛΕΣ φορες) μπορείς να διαλέξεις οργανα που σε βγαζουν άνετα σε μεγάλα stage? Και έχεις και διαφορετικές επιλογές ;D

 

Κρίμα που αυτή η εξέλιξη συνέπεσε με τις αφραγκίες μας  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε ένα Reface DX. Παίξε με τις παραμέτρους του, κατέβασε δωρεάν ήχους από το site soundmondo.yamahasynth.com και θα με θυμηθείς όσο αφορά και την ευκολία στο live και την ποιότητα.

Eγώ ουσιαστικά ένα DX rack ήθελα, αλλά τελικά η ευκολία του πληκτρολογίου, το μικρό του μέγεθος, τα ηχεία και οι μπαταρίες με έχουν κάνει να το χρησιμοποιώ περισσότερο από κάθε άλλο, όπως αντίστοιχα και ένα microkorg-s

Ειδικά σε καταστάσεις όπως διακοπές, πρόβες-σπίτι ή πρόβες σε στούντιο (έχω τους ήχους μου και με ένα midi controller του στούντιο γλιτώνω κουβάλημα), επισκέψεις σε φίλους μουσικούς (πας για καφέ, το παίρνεις μαζί, κάνεις κι ένα jam), ακόμη και με ακουστικά μέσα σε ένα τρένο ή στο καράβι, ή στην διαδρομή του tour (εφόσον δεν οδηγάς) μπορείς να παίξεις... Αν οδηγάς, το χαίρεται ο συνοδηγός!

Στα πολύ συν του reface dx είναι το midi-over-usb, 8-voice polyphony, pedal input ενώ του microkorg και του s το vocoder και τα πολύ περισσότερα presets.

 

Για το κλαβιέ, οφείλω να επιμείνω. Έχω δοκιμάσει και το akai mpk mini και το arturia microbrute/minilab. Όλα μου φαίνονται "παιχνίδια" μπροστά στο reface, σαν τα  μικρούλια casio sa ή τα παλιά yamaha. Δεν έχω παίξει με τα roland boutique, microkey, mininova, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πολύ συν του reface dx είναι το midi-over-usb, 8-voice polyphony...

To MIDI/USB ειναι ενα συν, το ασχετο In/Out 6-pin connector ομως που αντικατεστησε τα κλασσικα MIDI In & Out ειναι στα μειον, η 8φωνια δε ειναι επισης ενα μεγαλο μειον του οργανου. Ζουμε στο 2016 κι αυτες οι πολυφωνιες ειναι για τα πανηγυρια, ιδιως αν σκεφτεις οτι τα περισσοτερα 4-Op FM synths ειχαν ηδη 8φωνια το 1985 (DX21/27/100), το DX9 δε ηταν 16φωνικο ηδη απο το 1983! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To microkorg εχει μονο 2 καλα για τα οποία και κατασκευάστηκε: ηχο και φορητότητα.

 

το ασφαλώς καλύτερο κλαβιέ που προσφέρει το MicroKorg-S στα 460 ευρώ σε σχέση με ένα  reface CS στα 400?

Tώρα ας μη κάνω λόγο για την ποιότητα κατασκευής.

 

Ούτε κλαβιέ ούτε ποιότητα κατασκευής . Πληκτρα σαν τηγανητές πατάτες που ψαχνεις να βρεις που κρυψανε το "velocity sensitive". Το κλαβιε του -S στηρίζεις οτι είναι ανώτερο αναλογιζόμενος του αντιστοιχου microkorg; Γιατι αν δεν κανω λαθος δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

Αν καποιος θελει ποιοτητα και κλαβιε μπορει να παρει το ms2000. Και ειναι λογικό τετοια συνθς να μην εχουν ποιότητα κατασκευής παρα μόνο στον ήχο, αφου ο σκοπός τους είναι να λανσαριστουν ως low budget synths, . Είναι πολυ  θετικο να έχεις με λιγοστά χρηματα ενα synth συνδυαζει ηχο και δυνατοτητες και φορητοτητα, αλλα οταν η εκαστοτε εταιρια σταδιακα ανεβαζει την τιμη του ιδιου προϊοντος αναλογα με την ζητηση, καταντα λιγο εκνευριστικο(δεν μιλαω απαραιτητα για το S). Προσωπικά δεν θα εδινα ουτε κατα διανοια 460 ευρω για αυτο το συνθ απο τη στιγμη που μπορω να δωσω  420 για ενα ultranova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου