Προς το περιεχόμενο

Ανάμεσα σε 2 synths


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε ενα διλλημα...

 

Θέλω επιτέλους να κανω μια ανανεωση στο studio και σκεφτομουν να δωσω το φιλοτιμο αλλα ξεπερασμένο Yamaha CS1x.

 

Οπότε και είμαι αναμεσα σε δυο, τα οποία έχω βρει σε καλές σχετικά τιμες..

 

Korg Trinity V3

Roland XV 3080

 

 

Σκέφτομαι εξίσου και τα δυο, απλα για το δεύτερο έχω ακουσει οτι εχει μερικα ελαττώματα, παρόλα αυτα μου αρεσει η ιδεα οτι ειναι επεκτασιμο.

 

Στο πρωτο μου αρεσει οτι εχει την MOSS board...

 

 

Περισσοτερο χρειαζομαι καλα pads / strings και καποια λιγα ηλεκτρονικα στοιχεια. Δε με ενδιαφερουν καθολου ηχοι κρουστων. Κυριως για New Age / Filmscore το θελω, αλλα αν μπορει να βοηθησει και σε ηλεκτρονικη μουσικη, ακομα καλυτερα, χωρις να ειναι αυτο σημαντικος παραγοντας. Ποιο εχει καλυτερους ηχους out of the box ?

 

Οποιαδηποτε γνωμη και βοηθεια στην επιλογη ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω

 

 

PS. Δεν εχω τη δυνατοτητα να τα ακουσω απο κοντα... οποτε βασιζομαι σε Demo και απόψεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το 3080 το έχω, μπορώ να σου πω από πρώτο χέρι λεπτομέρειες.

 

Καταρχήν, έχει αρκετά καλούς ήχους, εμένα μου αρέσαν πιο πολύ από το Trinity V2. Προβλήματα δεν έχω αντιμετωπίσει.

 

Αρνητικά: δεν έχει ψηφιακή έξοδο (αν σε απασχολεί αυτό). Οι κάρτες επέκτασης είναι λίγο αρκιβές...

 

Επειδή είναι περασμένη η ώρα, δεν μου έρχονται άλλες λεπτομέρειες, οπότε ρώτα με :)

 

Τη λύση του Η/Υ τη σκέφτεσαι;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ηθελα να μπλεξω τον υπολογιστη, μου αρεσει να εχω synths.

 

Επειδη θα ηθελα και καποιους ηλεκτρονικους ηχους το Trinity V3 φανταζει καπως καλυτερα λογο της MOSS καρτας, ηχων δηλαδη απο το Ζ1 και το Prophecy. Χωρια που εχει και την Touch Screen.

 

Απο την αλλη ομως θα ηθελα και καλους ηχους σε pads και String section, και εκει ειναι που σκεφτομαι οτι ισως το XV3080 ειναι καλυτερο.

 

Επειτα ειναι και επεκτασιμο, και το Trinity δεν ειναι...

 

Μπερδεμα οπως βλεπεις..

 

Καποιοι χρηστες του Trinity προς αμυνα του ισως???

 

 

Γερασιμε η αποψη σου περι ολων αυτων??

 

 

 

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι πληκτράς. Το 3080 το πήρα έχοντας υπόψη τους ήχους από φυσικά όργανα που είχε, κυρίως πιάνα, βιολιά, μπάσα, organs, drums και κάτι lead (εκεί δεν ήμουν πολύ ευτυχισμένος με τα presets του). Όταν το πήρα (πριν 2 χρόνια) τα είχα ακούσει όλα και μου άρεσε καλύτερα, και έχει όντως καταπληκτικούς ήχους. Δεν ξέρω τι παίζει έκτοτε, δεν παρακαλουθώ την εξέλιξη των synths. Ούτε μπορώ να σου πω για τις γεννήτριες που έχει, δεν τις έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα.

 

Νομίζω ότι υπάρχουν καλύτεροι γνώστες του θέματος. Απλά, εγώ το έχω, αν θέλεις κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι fan της Korg απο τοτε που ξεκίνησα να ασχολούμαι .

Εχω το απλό Trinity και το Prophecy(και το παλιο Wavestation).

Θα ήθελα πολυ κι ενα Z1, αλλά με την επιδρομή των soft-synth

δεν πολυαγοράζω hardware,μου φαινονται ακριβά.

 

Λοιπόν νομίζω οτι το Trinity εχει αυτον τον new age

ηχο που ψάχνεις και το V3 ειναι η πιο πλήρης εκδοση

του.Η Roland εχει πιο all around ηχους κι εχει

κι αυτη τους υποστηρικτές της.

 

Ολα ειναι ζητημα γούστου σε τελικη ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου