Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά ηλ. μπάσου από αρχάριο


Rebel_Of_South

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, πως είστε σήμερα;;;

 

Μετά την ηλ. κιθάρα την οποία μαθαίνω χρόνια, με έχει πιάσει η επιθυμία να μάθω και άλλα μουσικά όργανα. Το 2ο πιο "γοητευτικό" όργανο για τα γούστα μου είναι το μπάσο....

 

Δεν έχω ιδέα όμως , θα ξεκινήσω απ το μηδέν. Δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου μπάσο, οπότε όλες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες

 

Επειδή, λοιπόν, με μια γρήγορη ματιά στο φόρουμ έχω παρατηρήσει ότι τα μπασάκια διαχωρίζονται σε κατηγορίες, κάτι το οποίο δεν μπορώ να κρίνω ζητώ τις συμβουλές σας

 

Ψάχνω ένα όργανο για εκμάθηση και αν είναι δυνατόν να μου κρατήσει χρόνια, καθώς η μεγάλη αγάπη και η βασική προτεραιότητα θα είναι η ηλ. κιθάρα. Δλδ, η μελέτη μου θα είναι οργανωμένη έτσι ώστε να μην "μπερδεύω" την μελέτη των δυο οργάνων

 

Επειδή, όπως ανέφερε είμαι άσχετος, ελπίζω να σας βοηθήσουν οι μουσικές μου προτιμήσεις & η λατρεία μου σε συγκεκριμένους μπασίστες

 

Geezer Butler --> Ο ύψιστος, ο λόγος που θέλω να αποκτήσω μπάσο και να μελετήσω

Lemmy

Steve Harris

Cliff Byrton

Rob Trujillo

 

ο λόγος που παίζω μουσική (ερασιτεχνικά πάντα) είναι το ροκ / μεταλ και σε αυτή την κατευθυνση θα ήθελα προτάσεις. Μπατζετ περίπου 300-350 ευρώ για ένα αξιοπρεπές μπάσο και για ενισχυτή θα κοίταζα κάτι τυπικό για χρήση σπιτιού. Αντίστοιχο του blackstar ht1r combo που είναι τούμπανο για εκμάθηση και για κάτι παραπάνω υπό προϋποθέσεις

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια, για τον χρόνο που θα σπαταλήσετε :) 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ

 

επειδή harley benton μάλλον δεν βρίσκεται στην Ελλάδα, κάτι παρόμοιο για να πάω σε κατάστημα να παίξω ώστε να δω περίπου αν με βολεύει το μπράτσο κτλ υπάρχει ;;;

 

Επίσης, με πας σε μπάσο που έχει στοιχεία J-bass & P-bass , δλδ είναι πιο all around ή τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα;;;

 

έχω διαβάσει (χτες) το άρθρο σου , αλλά ακόμα κι αυτά μοιάζουν chinese αφού δεν έχω καμία επαφή με τα ηλ. μπάσα  ;D

 

έχω μια καρτα ήχου Line 6 ux2. Αλλά ένα ενισχυτάκι θα το γούσταρα να πω την αμαρτία μου

 

ευχαριστώ και πάλι

 

edit : Η Harley Benton είναι μια περίεργη εταιρεία, κάτι σαν την ryanair στην εμπορική αεροπορία. Δεν μπορώ να καταλάβω πως με 100 ευρώ μου προσφέρει double action truss rod, καλό ξύλο (alder) στο σώμα και συνδυασμό των δύο κλασσικών μαγνητών, θα πάνε φυλακή αυτοί  ;D .....ή οι υπόλοιποι μας δουλεύουν

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή harley benton μάλλον δεν βρίσκεται στην Ελλάδα, κάτι παρόμοιο για να πάω σε κατάστημα να παίξω ώστε να δω περίπου αν με βολεύει το μπράτσο κτλ υπάρχει ;;;

Καλύτερα να δοκιμάσεις και short scale και long scale για να δεις με ποιο αισθάνεσαι πιο άνετα. Υπάρχουν και οι αγγελίες με πολύ καλές τιμές κατά καιρούς σε διάφορα όργανα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάινα πάουα είναι αλλά σ'αυτά τα χρήματα όλα τσάινα είναι ούτως ή άλλως και οι διαφορές είναι ελάχιστες. Τα συγκεκριμένα benton είναι στα ίδια "κυβικά" με τα VM squier και τα MIM fender (ωωω ιερόσυλος ντροπή γουατέβερ). Πολύ καλοφτιαγμένα μπάσσα που θα κρατήσουν άνετα και αν ποτέ θελήσεις απλά αλλάζεις κανα μαγνήτη κι είσαι άρχοντας.

 

Το συγκεκριμένο πιστεύω θα σου'ρθει κουτί, ειδικά δεδομένων των προτιμήσεών σου. Κλασσικό P/J, πιο all around δεν πάει (γι'αυτά που θες).

 

Για Ελλάντα νομίζω ο Καρατζός(;) κάπως έτσι φέρνει κάτι μπέντον αλλά δεν είμαι σίγουρος τι έχει στο μαγαζί και τι όχι. Κάτι αντίστοιχο ακριβώς δεν υπάρχει, ποιοτικά μπορείς να δοκιμάσεις τα μπάσσα που προανέφερα αλλά το μανίκι του μπέντον είναι λίγο διαφορετικό (12" radius έναντι 9.5" των squier/fender).

 

Με την καρτούλα την κάνεις μια χαρά την δουλειά σου αλλά αν γουστάρεις ενισχυτή (κατανοητό) κοίτα επίσης benton. Δεν τους έχω δοκιμάσει αλλά ακούγονται πολύ καλά λόγια και πλέον δεν θα δίσταζα να αγοράσω. Ειδάλλως, με τα ρέστα απ'το μπάσσο, και ο Rumble είναι αρκετά καλός και ο μικρός Laney Richter. Τους φθηνούς warwick τους βρίσκω λίγο μέτριους αλλά οκ, κάνουν την δουλειά τους. Γενικώς το θέμα ενισχυτή είναι υποκειμενικό οπότε δοκίμασε όσους βρεις και αναλόγως αποφασίζεις, ευτυχώς από ενισχυτές υπάρχουν στα Ελληνικά μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ μαυρομούρη, θα ξεκινήσω το διάβασμα με το άρθρο του X minor για τα short scale .

 

Βέβαια αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν δεν ξέρεις να παίζεις ούτε νότα, δεν μπορείς να φιλτράρεις τις πληροφορίες ......

 

Μπορεί να πηγαίνω στο εντελώς άλλο άκρο ( υπάρχουν κάποιοι που λανθασμένα νομίζουν ότι παίζοντας κιθάρα μπορούν να παίξουν τα βασικά του μπάσου), αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ διαφορετικά όργανα ακόμα και στους δακτυλισμούς

 

edit : X minor με βοήθησες αρκετά, θενξ

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πηγαίνω στο εντελώς άλλο άκρο ( υπάρχουν κάποιοι που λανθασμένα νομίζουν ότι παίζοντας κιθάρα μπορούν να παίξουν τα βασικά του μπάσου), αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ διαφορετικά όργανα ακόμα και στους δακτυλισμούς

Πάρε με το καλό πρώτα το μπασάκι σου και μετά κάτσε να δεις tabs μπάσου από κομμάτια που ξέρεις στην κιθάρα για να κάνεις σύγκριση, θα δεις πάνω κάτω το πως σκέφτεται και τι παίζει ένας μπασίστας. Εγώ ξεκίνησα με Maiden, Metallica, Purple και διαπίστωσα πράγματα που μου διέφευγαν πριν, όπως π.χ οι καταπληκτικές μπασογραμμές του Glover στο Highway star
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να πηγαίνω στο εντελώς άλλο άκρο ( υπάρχουν κάποιοι που λανθασμένα νομίζουν ότι παίζοντας κιθάρα μπορούν να παίξουν τα βασικά του μπάσου), αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ διαφορετικά όργανα ακόμα και στους δακτυλισμούς

 

Παικτικά δεν είναι καθόλου λανθασμένη εντύπωση βασικά. Αν ξέρεις κιθάρα, 99% μπορείς να παίξεις και μπάσσο μια χαρούλα, εφόσον συνηθίσουν τα δάχτυλα στην διαφορετική κλίμακα, πιάσιμο τσίμα-τσίμα στην άκρη του τάστου κι όχι στην μέση κτλ. Εκεί άλλωστε δυσκολεύονται πρώτα οι περισσότεροι.

Και στην τελική, δεν χρειάζεται να παίξεις με δάχτυλα με το στανιό, αντιθέτως με όσα λένε διάφοροι TRUE CVΛT τύποι, οπότε έχεις και το ατού του συνηθισμένου χεριού στην πένα (πάλι εφόσον συνηθίσεις στην δύναμη/γωνίες/πάχος χορδών κτλ.).

 

Εκεί που κολλάνε οι περισσότεροι κιθαρίστες είναι στη νοοτροπία του κιθαρίστα. Το οποίο μπορεί να'ναι και καλό, αρκεί να μην ξεφεύγουν πολύ και παντού. Εγώ ξέφευγα σε πολλές φάσεις και νόμιζα ότι ήμουν ο lead κιθαροβιόλης της μπάντας κι έσπαγα ούμπαλα μερικές φορές αλλά τώρα μεγάλωσα και less is more γιατί δεν πάει και το χέρι χοχοχοχοοο.

 

Αν ήδη έχεις ακούσματα διαφόρων μπασσιστών που σ'αρέσουν είσαι ήδη σε καλό δρόμο.

 

Άντε και καλές αγορές και καλά παιξίματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου