Προς το περιεχόμενο

"Σαν Ταινία Παλιά" acapella cover από Kirk & Nerria


STUDIOM13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To δεύτερο acapella cover από Kirk & Nerria. Βασισμένο σε μια παλιά επιτυχία του Πάνου Κιάμου. Φυσικά ότι ακούγεται είναι προϊόν στόματος, δεν υπάρχει κανένα μουσικό όργανο. Απολαύστε το  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς!! Συγνώμη ξέχασα να προσθέσω απολαύστε το... με δική σας ευθύνη!  :) που συνήθως βάζω στις δημοσιεύσεις μου. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι το noiz έχει άλλο πεδίο μουσικού ενδιαφέροντος, αλλά συμπαθάτε με κι όλας μιας και από το 2005 που έκανα εγγραφή το θεωρούσα και λίγο σαν σπίτι μου, όλα αυτά τα χρόνια.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν προσβάλω την αισθητική κάποιων φίλων.

Και φυσικά είμαι και έτοιμος να το διαγράψω αν αυτό είναι επιθυμητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

συγνωμη αλλα τι να απολαυσουμε ακριβως??? ???

Αγαπητέ συμφορουμίτη noe13, εαν είχα τέτοια διλήμματα, είτε θα ρωτούσα πιο κομψά (μην παρεξηγηθώ και για αγένεια) είτε απλά δεν θα ρωτούσα δημοσίως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ουπς!! Συγνώμη ξέχασα να προσθέσω απολαύστε το... με δική σας ευθύνη!  :) που συνήθως βάζω στις δημοσιεύσεις μου. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι το noiz έχει άλλο πεδίο μουσικού ενδιαφέροντος, αλλά συμπαθάτε με κι όλας μιας και από το 2005 που έκανα εγγραφή το θεωρούσα και λίγο σαν σπίτι μου, όλα αυτά τα χρόνια.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν προσβάλω την αισθητική κάποιων φίλων.

Και φυσικά είμαι και έτοιμος να το διαγράψω αν αυτό είναι επιθυμητό.

 

Όχι δεν χρειάζεται να βάζεις το "με δική σας ευθύνη".

Μπορείς ελεύθερα να συνεχίσεις να ποστάρεις τη δουλειά σου, η οποία , αν και δεν είμαι του μουσικού είδους, είναι πάρα πολύ καλή.

Το ότι σε κάποιους θα αρέσει ή σε κάποιους άλλους όχι, αυτό το ξέρεις ήδη (σε όλους μας συμβάνει).

 

Συγχαρητήρια από εμένα, και συνεχίστε να κάνετε αυτό που κάνετε και σας αρέσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου άρεσε το "concept"

Εγω είμαι όλων ειδών μουσικής, εχω καποιες ιδιαίτερες προτιμήσεις βέβαια στα ορχηστρικά, γούστα ειναι αυτά.

Και απο εμένα να συνεχίσετε να κάνετε αυτό που σας αρέσει.

Ηθελα καποια στιγμή να φτιάξω κι εγώ ενα "φωνητικό" (instrumental βεβαια) κομματι, κανοντας δηλαδη τα οργανα με το στόμα, τα σολο, τα αρμονικά κλπ., το εχω στο πρόγραμμα ετσι να το διασκεδάσω λιγο και να δω τι θα καταφέρω. Είναι ωραία φαση, προσωπικά μου αρέσει.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπόν, σαν κομμάτι, εξ αρχής, θα έλεγα ότι δεν μου αρέσει ο κιαμος, και γενικά τα τραγούδια του.

 

Όμως, τεχνικά,και λόγω του κόπου και της προσέγγισης, θα έλεγα ότι είναι πολύ καλό. Αν τώρα ήταν ένα αλλο κομμάτι (που απλά εμένα θα με αντιπροσώπευε) θα του έβαζα 10+τόνο.

 

Επίσης, μου έφερε μνήμες αρχέγονες....

 

Τι εννοώ, τότε, το 1999 έχοντας τον πρώτο μου υπολογιστή (Ούτε θυμάμαι πόσο αργός ήταν) αλλά με την ακριβή για τα τότε δεδομένα μου Sound blaster Live Platinum 2, και προσπαθώντας να φτιάξω ήχους για το Vienna soundfont studio, ανα κόβω και να τραβώ samples, και να φορτώνω στην μνήμη (τη λιγοστή) της κάρτας ήχου για να παίξω κάτι τέτοιο, είχα την ιδέα να κάνω ακριβώς αυτό

 

Με το στόμα ήχους και μετα σε κανάλι του Δωρεάν με την κάρτα Cubasis σε midi να φτιάξω τραγούδι! :P

 

Ε, τότε τα παντα ήταν εναντίον μου, και το παρατησα!

 

Όμως αξίζει τον κόπο η προσπάθεια ;)

 

(Με πήγες πίσω 17χρόνια... Στην αρχή της ενασχόλησης μου με την ηχοληψία κτλ)

 

ΥΓ: Επίσης, χωρίς να δημιουργηθεί συνέχεια, δεν χρειάζονται δικαιολογίες και συγνωμες για κάθε thread, μονο οταν αντιβαίνουν στους κανόνες του φόρουμ.

Και στην περίπτωση εδω, ο ΟΡ δεν αντιβαίνει σε κανένα, οπότε δεν χρειάζονται και συγγνώμες απο μέρους του ΟΡ ;)

 

Φιλικά πάντα

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συμφορουμίτη noe13, εαν είχα τέτοια διλήμματα, είτε θα ρωτούσα πιο κομψά (μην παρεξηγηθώ και για αγένεια) είτε απλά δεν θα ρωτούσα δημοσίως.

θα μπορουσα να πω πολλα δε το συνεχιζω γτ βαριεμαι!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας και ειλικρινά με τιμάει το γεγονός ότι και φίλοι με διαφορετικά γούστα επικροτούν αυτή την δουλειά.

 

Holystone, πραγματικά το 99 ήταν ακατόρθωτο το εγχείρημα τουλάχιστον για μας τους κοινούς θνητούς με τις κάρτες που διαθέταμε. Τώρα τα πράγματα είναι πιο εύκολα πλέον.

 

Το δύσκολο του όλου εγχειρήματος δεν είναι πως θα το γράψεις όλο αυτό. Το καταλαβαίνει αμέσως κάποιος που ασχολείται.

Πολύ απλά το ενορχηστρώνεις από πριν με εικονικά ή κανονικά όργανα (ότι γουστάρει ο καθένας).

Μετά τραγουδάς ένα ένα track από πάνω με την ησυχία σου.

Και όταν τελειώνεις αφαιρείς το όργανο.

Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει πάντα, αν είσαι σίγουρος για την μελωδική γραμμή ή έχεις κάνει και αρκετή πρόβα για το τι ακριβώς θα τραγουδήσεις, δεν θέλεις τέτοια βοήθεια.

π.χ. Πρώτη φωνή και δεύτερη φωνή. Στις συνοδευτικές αρμονίες όμως βοηθάει πολύ και στα φουγκάτα σχήματα.

 

Το δύσκολο αλλά και μεγάλο μανίκι είναι στο μοντάζ (Sony Vegas χρησιμοποιώ) που εκεί πραγματικά χάνεσαι. Καταλαβαίνεις ότι για μια απλή αρμονία ή ένα μελωδικό riff έχεις ήδη πάνω από ένα video take, (στην καλύτερη δύο στην χειρότερη τέσσερα), που πρέπει να χωρέσουν μέσα στο γενικό πλάνο της εκάστοτε σκηνής.

Μαζί με άλλες μελωδικές γραμμές και τα όργανα της βάσης.

Εκεί θέλει και φαντασία αλλά και αποφασιστικότητα τι θα κόψεις από την θέαση, γιατί απλά δεν χωράει.

Αν τα βάλεις όλα θα γίνουν τόσο μικρά τα παραθυράκια που δεν θα έχει και πολύ γούστο το τελικό αποτέλεσμα.

Καθώς θα είναι πολύ δυσδιάκριτο τι τραγουδά ο καθένας.

 

Κάποιες φορές αυτό μπορεί να γίνει αλλά συνήθως όταν πάει προς το τέλος κάποιο κομμάτι, απλά για το μεγαλειώδες φινάλε  :) 

Σε αυτή την δουλειά για να γίνω και λίγο κριτής του εαυτού μου, την πάτησα σε μερικά σημεία σε αυτό το θέμα.

Καθώς μερικά παράθυρα είναι αρκετά μικρά κάποιες στιγμές.

 

Anyway, αυτά από τεχνικές λεπτομέρειες. Για όποιον ενδιαφέρουν.

Ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια σας  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου