Προς το περιεχόμενο

Αξιοπρεπή PC Speakers


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν θέλεις ηχεία

αξιοοπρεπη για ηχογραφηση, καλη, μεχρι 100 ευρω?!!!

 

τότε για αυτά

για καλα ηχια τυπου 2,1, στα 40 βατ, θα προτεινατε κατι; της Αλτεκ ειναι καλα;

 

η απάντηση είναι όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ξεκαθαρος!!!!! επειδη τα m-audio av40  δεν μου αρεσουν, 40βατα ηχια, καλα, που να καταληξω; στη τιμη των 100;;;

 

να ρωτήσω κι εγώ αν μου επιτρέπεις... γιατί "40βατα" κι όχι 20βατα, 30βατα ή 50βατα?...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να ρωτήσω κι εγώ αν μου επιτρέπεις... γιατί "40βατα" κι όχι 20βατα, 30βατα ή 50βατα?...

να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: Αν είναι επαγγελματικά τότε μιλάμε για proβατα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: Αν είναι επαγγελματικά τότε μιλάμε για proβατα?

 

χο χο χο... ναι αθεόφοβε συνονόματε... όπως και για αυτά που δεν κάνουν μιλάμε για "δύσβατα" (μονοπάτια μίξης)...  :P ;D

 

ΥΓ. αφού παρακαλέσω τον φίλο μας να μην παρεξηγήσει το (καλοπροαίρετο) χιούμορ μας, θα πρέπει να τον προτρέψω (για να μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε πραγματικά), να προσπαθήσει να μας εξηγήσει πως έχει αντιληφθεί τα χαρακτηριστικά ενός ηχείου κατάλληλου για ηχογράφηση, γιατί μάλλον ταχει λίγο μπερδέψει (λογικό βέβαια με τα διάφορα που θα ακούει κατά καιρούς)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω παρα πολυ για τη συμετοχη!!!

προς θεου δεν παρεξηγησα ακθολου μα καθολου το χιουμορ σας, ισα ισα!!!!! ειμαι φαν του χιουμορ γενικα!!!!!

ειναι σχεδον οπως τα ειπε ο συναδελφος παεραπανω!!! για ημηαιμα προβατα θα ενδιαφερομουν!!!!!!!!!! τα m-audo μου φαινονται λιγο μικρα!

οκ και 50 βατ να ειναι, δεν εχω θεμα, απλα εβαλα ενα οριο ενεργειας! να μην παρω και "τερατα", αλλα οχι και 20 βατ!

αν τα Μ-audio ειναι μονοδρομος στη κατιγορια αυτη, να το σκεφτω! δεν εχω μπερδευτει, απλα ελεγα να αναβαθμισω λιγο τον εξοπλισμο του """""στουντιο""""" μου, και απευθυνομαι φυσικα στους ειδικους!!! για γνωμες: τη τελικηα ποφαση εννοειται εγω θα τη παρω!!! δημοκρατικα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έχεις δύο επιλογές...

η πρώτη, είναι αν σε ενδιαφέρει στο μέλλον να ασχοληθείς σχετικά σοβαρά με την ηχογράφηση και την επεξεργασία του ήχου...

έτσι αρχικά θα πρέπει να αποκτήσεις ένα ηχείο με σχετική συχνοτική ισορροπία και αποδεκτά "αχρωμάτιστο" μέχρι το σημείο που μπορεί να "κατέβει", όπως το m audio που σου προτάθηκε (εννοείται ότι είναι οριακά αποδεκτό ως monitor και απέχει από την έννοια του reference, αλλά σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν μόνο "εισαγωγικές" λύσεις, προσωρινές μέχρι να αποκτηθεί κάτι καλύτερο)...

 

παράλληλα μελετάς (μη τα ξαναγράφουμε, κρίμας κι άδικον είναι ;D) παλιότερα θέματα περί μόνιτορ και άρθρα στο noiz, γιατί δυστυχώς είσαι όντως "μπερδεμένος" (μη ανησυχείς δεν είσαι ο μόνος  ;)) με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ σχέση των Watt με την ηχητική ποιότητα και τις εντάσεις...


η δεύτερη και "αβασάνιστη" (που αν τελικά έχω εκτιμήσει σωστά, είναι και αυτό που ζητάς), είναι να ασχοληθείς με την fun πλευρά του "αθλήματος" που δεν προϋποθέτει επιμονή στην λεπτομέρεια και στην τεχνική αντικειμενικότητα, αλλά καλύπτει χαλαρά την υποκειμενική πλευρά της audio διασκέδασης, χωρίς ιδιαίτερους τεχνικούς προβληματισμούς...

 

έτσι ας πούμε, μπορείς να αποκτήσεις τα Alesis Elevate 5 (τα μοναδικά σε αυτή την τιμή που κατεβαίνουν άνετα κοντά στα 60Hz) για να έχεις all around ηχεία που θα παίζουν αρκετά δυνατά και καθαρά χωρίς να παραμορφώνουν, με έμφαση στο (άφθονο για την κατηγορία) "μπάσο", χωρίς βέβαια αυστηρά "ουδέτερη" ηχοληπτική γραμμή, αλλά όμως επί το πλείστον κολακεύει" τα αυτιά των απλών χρηστών, που θα τα χρησιμοποιήσουν ικανοποιητικά λίγο για να παίζουν παιχνίδια, λίγο για να ακούν μουσική και λίγο για να ηχογραφούν χωρίς περαιτέρω απαιτήσεις για βραχυπρόθεσμη αλλαγή τους για αναβάθμιση... 

 

9953611_800.jpg

 

άκου κι αυτά πριν αποφασίσεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 ευχαριστω για την απαντηση! θα επιμεινω οτι δεν μπερδευτηκα, αφου δεν ειχα το α ή το β διλειμμα, σε μια αναβαθμηση των ηχιων μου στοχευω, που τελικα, η εξαιρετικη τελευταια απαντηση, μου ελυσε τα χερια!!! απλα και ξεκαθαρα!! τα Αλεσις θα παρω!!! γιατι, με ψυχολογισες 1000 %!!! δεν παω να γραψω την υπερσονατα!!!!! μουσικάντης δηλωνω ετσι κι αλιως!!!!! (και παρακαλω να γραφτει σαν ιδιοτητα μου στο φορουμ, απο τους συντονιστες,,, δεν ξερω αν μπορω να το αλλαξω κι εγω)! τελειως απλες ηχογραφησεις θα κανω!

solved!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου