Προς το περιεχόμενο

bogner alchemist αυτος ο αδικημενος......


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηθελα καιρο τωρα να μεταφερω την εμπειρια μου απο εναν απ τους πιο αδικημενους ενισχυτες στα διαφορα φορουμ που διαβαζω ,λιγοτερο στην ελλαδα βεβαια αλλα και μονο οτι καποια στιγμη τους πουλουσαν και τους πουλανε για ενα κομματι ψωμι τα λεει ολα...

 

ναι συμφωνω οταν βγηκε  για κινεζικο μηχανημα ηταν ακριβος....1000 ευρω αν θυμαμαι καλα ο κομπο τουλαχιστον....παρ ολ αυτα καποιοι τον αγορασαν μονο και μονο βλεποντας το ονομα bogner μπροστα ,αλλοι τον σνομπαρισαν χωρις να τον δοκιμασου αφου ειχαν ξενερωσει με την συνεργασια του με την line6 οποτε θεωρησαν οτι ''ξεπεσε΄΄ ο τυπος κι εφτιαξε τον bogner των φτωχων...

 

εχουν περασει αρκετα μηχανηματα απ τα χερια μου....αλλα σε μικρη ηλικια ωστε να μην μπορω να τα αξιοποιησω εχοντας ελαχιστες γνωσεις για το αντικειμενο και αλλα τα τελευταια χρονια που πια νομιζω κατι σκαμπαζω....twin reverb,deluxe reverb,hot rod deluxe,blues junior,vox ac30 handwired,mesa transatlantic,mesa dual recto plexi 100,jtm 45,jcm 800 και πολλοι αλλοι εχουν κανει την βολτα τους απ το σπιτι μου και τελετυταιος σταθμος μου ο mesa mark v με μια καμπινα marshall 1960ax με g12m greenbacks συνδυαζοντας μοντερνο ενισχυτη να περναει απο vintage μεγαφωνα για να σπαει η μοντερνιλα....

 

φυσικα οπως πολλοι απο εδω δν καθομουν στ αυγα μου και ηθελα και εναν κομπο open cabinet για practice,μεταφορα σε στουντιο κλπ με καλα καθαρα....

 

ετσι το ματο μου επεσε σε εναν alchemist σε εξευτελιστικη τιμη και ειπα μηπως τον δοκιμασω δν ειχα τιποτα να χασω φραγκα πολλα δεν επαιζαν οποτε....

 

και εννοειται στο καθαρο του καναλι πραγματικα δν πιστευα στ  αυτια μου...δεν δοκιμασα καν το βρωμικο (ως λατρης του καθαρο και πεταλια μπροστα ) και τον πηρα θεωρωντας οτι η τιμη του ηταν κλοπη

 

επομενη κινηση μου ηταν ν αλλαξω το vintage 30 το οποιο ξυριζει αρκετα για μενα και να βαλω το μεγαλο greenback της celestion στα 70 βαττ ωστε σε βρωμικα να μου φερνει σε van halen και σε καθαρα να μην σπαει ευκολα....

 

για το βρωμικο του καναλι πολλα ακουγονται....ειναι μουντο ειναι ετσι ειναι αλλιως....ναι ειναι μουντο και σου κανει περισσοτερο για lead ηχους παρα για rythm....ετσι δν το χρησιμοποιουσα σχεδον ποτε...ασε που τα πεταλια μπροστα του το χαλουσαν κι αλλο....

 

ωσπου ψαχνοντας ωρες ατελειωτες το μηχανημα ανακαλυψα πως οτι κανει ο τρελοbogner δεν ειναι τυχαιο....παιρνοντας λοιπον ενα attenuator και σηκωνοντας το volume λιγο πανω απ το μισο ενας αλλος κοσμος εμφανιστηκε μπροστα μου...δν υπηρχε πια αυτο το μπουκωμα και ξαφνικα ανακαλυψα οτι εκτος απο εναν καθαρο και μπλουζιαρικο-τζαζζ ενισχυτη ειχα και εναν μεταλλοενισχυτη με οχι απλα καλο αλλα εξαιρετικο βρωμικο καναλι με πολυ γκαζι....

 

ουκ ολιγες φορες το attenuator με εχει βοηθησει ν ανακαλυψω εναν ενισχυτη ακομα κι αν εχει master volume...το θεωρω απαραιτητο εργαλειο οπως και το equaliser...τιποτα δεν ειναι φτιαγμενο να παιζει τελεια οπου κι αν το βαλεις....

 

που θελω να καταληξω?

 

μετα απο τοσα χρονια καταλαβα οτι καλυτερο ηχο βγαζει αυτος που γνωριζει καλα το μηχανημα του,ειναι open minded δεν κοιταει γιατι εχει τερμα το treble η το μπασο η οι ρυθμισεις του φαινονται ακραιες στο ματ(ο bogner παιζει τερμα middle treble και gain στο πρωτο καναλι στο crunch και εχεις πλεξι ηχο!!!!!)

 

την αλλη φορα λοιπον π θα δειτε εναν alchemist μην το σκεφτειτε....αρκει να τον ξεζουμισετε....κανει πραγματικα τα παντα απο fender καθαρα,πλεξι-βοχ σπασιμο και μεχρι και μεταλλοκαταστασεις....

 

επιτελους το εγραψα....ουφ....μακαρι να μπορουσα να τον ηχογραφησω κι ολας....ο boogie ειναι κλειστος κανα 6 μηνο πια....¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν λαμπάτοι που την παλεύουν και σε χαμηλές εντάσεις, κι άλλοι που χρειάζεται να τους ανοίξεις για να ακουστούν πραγματικά καλά..  Το έμαθα κι εγώ τώρα με τον mashall vintage modern.  :(

 

Πόσο έχει ένα attenuator; Το βάζουμε μπροστά ή στη λούπα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα τα γραφεις.

Τον εχω σε κεφαλη απο τοτε που πρωτοβγηκε ως δευτεροτριτο ενισχυτη,το καθαρο του καναλι για τα γουστα μου ειναι ερωτευσιμο.και το βρωμικο παιζει σε "περιεργες ρυθμισεις" και φυσικα σε καποια ικανη ενταση γιατι πολυ χαμηλα χανει ολη τη χροια του (οπως και πολλοι αλλοι λαμπατοι).

Πολυ τιμιο μηχανηματακι,σε βοηθαει να ξεπερασεις την "οπτικη ρυθμιση" ("α,εχω τερμα τα μεσαια αρα κατι δεν παει καλα στυλ") και να περασεις στην "ακουστικη ρυθμιση" ("τα γυρναω μεχρι να μου ακουστει καλα και δεν με νοιαζει τι δειχνουν") οπως σωστα περιγραφεις.

Επισης το σπασιμο της ισχυος στα 20w ειναι αρκετα μαγικη κινηση για τον συγκεκριμενο,γιατι τον κανει πιο...ενισχυτη σε αυτο το mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο έχει ένα attenuator;

 

https://www.thomann.de/gr/attenuators.html?oa=pra&sw=attenuator

 

Το βάζουμε μπροστά ή στη λούπα;

 

το βαζουμε μεταξυ ΜΕΓΑΦΩΝΟΥ και ΤΕΛΙΚΟΥ ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου