Προς το περιεχόμενο

Μικροδιαστηματα μοριων σε κλασική κιθάρα


tragikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακάλυψα σήμερα αυτον τον κυριο, ο οποιος εχει κανει δυο παραλλαγες κλασσικων κιθαρων, η πρωτη με μετακινουμενα εξτρα ταστα βασισμενα στου ταμπουρα και η δευτερη με φιξαρισμενα σε μικροδιαστηματα μοριων (για καποιο λογο η δευτερη ειναι κ πολυ ωραια σαν εικονα!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πρωτη με μετακινουμενα εξτρα ταστα βασισμενα στου ταμπουρα

Έχεις κάνει λάθος, είναι fixed δηλ. μη μετακινούμενα (not movable) και είναι βασισμένα στον baglama (τον τούρκικο) το οποίο πιθανόν να είναι και ο ταμπουράς που αναφέρεις κι εσύ αλλά επειδή υπάρχουν πολλές διαφωνίες επί του θέματος ας το αφήσουμε.  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει λάθος, είναι fixed δηλ. μη μετακινούμενα (not movable) και είναι βασισμένα στον baglama (τον τούρκικο) το οποίο πιθανόν να είναι και ο ταμπουράς που αναφέρεις κι εσύ αλλά επειδή υπάρχουν πολλές διαφωνίες επί του θέματος ας το αφήσουμε.  ;D

 

εχεις δικιο το αλλο του ομως μοντελο ειναι movable!

ριξε μια ματια εδω:

 

 

οσο για τη διαφορα μπαγλαμα-ταμπουρα ακουσα οτι αυτος ειπε μπαγλαμα και το εγραψε και στους υποτιτλους αλλα εχοντας κανει καποια χρονακια μαθηματα με τον κ Βουλγαρη πανω στον ταμπουρα θυμαμαι απο τοτε που ημουν μικρο κ ανιδεο παιδακι να μου λεει οτι αν ακουσεις τουρκο η ισραηλινο να λεει μπαγλαμα αναφερεται στον ταμπουρα!

τωρα κατι οψιμες διαφωνιες για τις αρχαιοελληνικες ριζες του οργανου ομολογω πως δεν τις ειχα προλαβει!(αν αναφερεσε σε αυτες  O0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δικη σου η παντετα?? πολυ ενδιαφερον! πιθανον να δοκιμαστει πολυ αμεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τη διαφορα μπαγλαμα-ταμπουρα ακουσα οτι αυτος ειπε μπαγλαμα και το εγραψε και στους υποτιτλους αλλα εχοντας κανει καποια χρονακια μαθηματα με τον κ Βουλγαρη πανω στον ταμπουρα θυμαμαι απο τοτε που ημουν μικρο κ ανιδεο παιδακι να μου λεει οτι αν ακουσεις τουρκο η ισραηλινο να λεει μπαγλαμα αναφερεται στον ταμπουρα!

τωρα κατι οψιμες διαφωνιες για τις αρχαιοελληνικες ριζες του οργανου ομολογω πως δεν τις ειχα προλαβει!(αν αναφερεσε σε αυτες  O0)

 

Όχι αναφέρομαι σε αυτό

Baglama is the most commonly used string folk instrument in Turkey. It takes different names according to the regions and according to its size such as Baglama, Divan Sazi, Bozuk, Ηögür, Kopuz Irizva, Cura, Tambura, etc.

 

 

Και κάτι που βρήκα ενδιαφέρον

 

 

ΚΑΡΠΑΘΙΚΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ: ΟΙ ΤΑΜΠΟΥΡΑΔΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον το αρθρο!

οπως ειδες και σε αυτο που παρεθεσες αναφερεται και ως ταμπουρας! προσωπικα να σου πω την αληθεια στα εν ελλαδι ωδεια ηταν μπαγλαμας το γνωστο οργανο που συνηθιζεται στο ρεμπετικο και μετα ταμπουρας και σαζι τα δυο τουρκικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο tragike ...  :D

Τελικά τη μαστόρεψες την Ηλεκτρική βλέπω !!  >:D

 

... καλοτάξιδος !!  ;)

 

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο tragike ...  :D

Τελικά τη μαστόρεψες την Ηλεκτρική βλέπω !!  >:D

 

... καλοτάξιδος !!  ;)

 

/Πέτροc  8)

 

δεν ειμαι εγω στο βιντεο ;D (αν αυτο αφηθηκε να εννοηθει απο το ποστ μου!)

οχι προς το παρον δεν εχω επεμβει αλλα θα το κανω με τη μεθοδο σου προς το παρον προσπαθω να βρω λιγο τις αποστασεις και τα υλικα οπως και να χει ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου