Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας μετά απο πολύ καιρό λόγο υποχρεώσεων εχω επιτέλους λίγο ελευθερο χρόνο  και λίγα χρήματα να ξοδέψω - αφιερώσω για την μουσική! 

Αυτό τον καιρό σκέφτομαι να επενδυσω σε ενα συστημα ήχου μιας που δεν εχω κατι αξιολογο για να ακουω μουσική ουτε ποια εχω cd''s αλλα ακουω μονο απο το youtube, το τελευταίο καιρό ψαχνω και ακουω γνώμες για το αν αξίζει να επενδύσω σε ενα καλό πικαπ και ηχεία για να ακουω αγαπημενους μου καλιτέχνες μιας και δεν εχω ασχοληθεί με βυνίλια και θέλω ναμου πείτε μερικά πράγματα, απο συγκρίσεις που εχω δει στο youtube είναι ποιο ασυμπίεστος ο ήχος αλλα εχει θορυβο και ερωτώ λοιπόν

Αυτός ο θορυβος είναι ενοχλητικός ή γαληνιος?  ;D

Ο ήχος είναι οντως ποιο ασυμπιεστος και υπάρχει περίπτωση με καλό συστημα να ακούσω ήχους που δεν εχω ακουσει ποτέ μου?

Ποσα χρήματα θα χρειαστώ για ενα καλό σύστημα ωστε να ακούσουνε τα αυτάκια μου καλο ήχο? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...για να ακουω αγαπημενους μου καλιτέχνες

 

Σε ποιο ειδος μουσικής αναφερεσαι;

 

μιας και δεν εχω ασχοληθεί με βυνίλια...

 

1. Καταλαβαινεις περιπου σε τι ακριβως αναφερεσαι. Και υποθετω οτι, "ξερεις" περιπου τι ζητας να επιτυχεις; Δηλ, εχεις αποκλεισει την πιθανοτητα με ενα καλό μοντερνο ηχοσυστημα να αποκτησεις την πολυποθητη μουσικη εμπειρια για το ειδος που θες να ακουσεις;

 

2. Εχεις σκοπο να επενδυσεις σε αγορα βινυλιων για καθε αλμπουμ που σου αρεσει;

 

3. Αν απλα θες να αναφερθεις στο war: Digital format vs analog vinyl audio, τοτε παει αλλου η κουβεντα

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερομαι σε δίσκους οπως deep purple , dire straits , pink floyd , παυλος σιδηροπουλο, και δισκους blues , τέτοια ισως και καποια σπανια ρεμπετικα λαικά συλλογή βυνιλιων δεν ξερω αν κάνω παντως 20 30 δισκους θα τους αγοράσω οπωσδήποτε! , απο εκει και πέρα θελω και το ψηφιακό πχ για να ακουω ραδιοφωνο κυρίως αλλα και για την t.v , ψαχνω κατι ολοκληρωμένο και δυνατό γιατί μένω στην εξοχή  >:D  δηλαδή  τι εννοώ ολοκληρωμένο απο επιπλο βιβλιοθίκη μέχρι ηχεία ενισχυτές πικαπ , ψηφιακό ραδιοφωνο .

1. Καταλαβαινεις περιπου σε τι ακριβως αναφερεσαι. Και υποθετω οτι, "ξερεις" περιπου τι ζητας να επιτυχεις; Δηλ, εχεις αποκλεισει την πιθανοτητα με ενα καλό μοντερνο ηχοσυστημα να αποκτησεις την πολυποθητη μουσικη εμπειρια για το ειδος που θες να ακουσεις;

οχι φυσικά και δεν το αποκλείω απλά θελω και ενα πικαπ μαζί με το μοντερνο  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν θα έμπαινα καν σε ένα νήμα που έχει τη λέξη "βινύλιο" στον τίτλο του, αλλά είδα τη λέξη "επενδύσω" και λέω (μέσα μου) "ωπ, άλλος ένας που έχει φάει τη φόλα, ας κάνουμε μία προσπάθεια να τον σώσουμε τον άνθρωπο".

 

Συνοπτικά λοιπόν : κάνε κάτι άλλο με τα χρήματά σου.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε, το να πάρεις 20 βινύλια με το μασιν χεντ κλπ δεν είναι επένδυση σε βινύλιο.

20 βινύλια του είδους βρίσκεις μτχ με 50 ευρώ.

Όμως για να πάρεις ένα πικαπ της προκοπής αρχίζεις από 150 σε μτχ + άλλα 20 σε phono stage.

Κατά τα άλλα χρησιμοποιείς ενισχυτή κλπ ό,τι έχεις.

 

Συνεπώς το να δώσεις 170 για να επενδύσεις στα 50 (βινύλιο) δε λεει.

Η φράση επενδύω στο βινύλιο θεωρητικά σημαίνει

α. έχω βινύλια, τουλάχιστον 100-200

β. δεν τα πετάω

γ. αναβαθμίζω το πικάπ μου ξεκινώντας από 300-5000

δ. αγοράζω συστηματικά βινύλια, όσα βγαίνουν νέα, ή αναζητώντας παλιά μτχ, αλλά - μη νομίζεις φτηνά.

Σήμερα δεν αξίζει να επενδύσει κανείς, αν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τι θέλει.

 

Είναι ένα σπορ που κάνει την τσέπη να ματώσει.

 

Εκτός αν μείνεις με τα 170-220 και λες έχω βινύλιο. ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Cusack στο High Fidelity ωραίο και cool τον είχανε φτιάξει. Όχι όμως ότι κι εμείς οι κοινοί θνητοί θα δείχνουμε έτσι. ;)

 

Τέλοσπάντων, αν υπάρχει καμιά Catherine Zeta Jones στο τοπίο (και τσιμπάει μ' αυτά), καλή τύχη και καλή διασκέδαση. Αν όχι, σκέψου και καμιά άλλη επένδυση. Μετοχές Afisorama Αμπελόκηποι ξέρω γω.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν το έθεσα σωστά , επιδεί δεν γνωρίζω πολλά απο συστήματα ηχου  θέλω να στήσω ενα ηχοσύστημα άλλα και να ενημερωθώ γιατί είμαι μουσικός και η μουσική είναι στη ζωή μου ετσι λοιπόν θελω να εχω ενα σύστημα το οποίο δεν ξερω τι θα ειναι αυτό το οποίο θα αποδιδει σωστά τον ήχο αλλα και θα μπορώ να το αναβαθμίσω αργότερα , ο λόγος που θελω να περιλαμβάνει αυτό το σύνολο και πικαπ είναι για να ακούω 20 -30 αγαπημένους μου δίσκους με την κατάλληλη ατμόσφαιρα και με ενα ουισκυ, το ότι δεν θα εχω 500 δισκους (σαμπως αυτοι που εχουν τους ακούνε?  O0) δεν σημαίνει οτι θελω να πάρω κατι φτηνό το οποίο δεν θα κάνει την διαφορά , αντιλαμβάνομαι οτι πρέπει να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη αλλα δεν είναι εκεί το θεμα αργά η γρήγορα θα επρεπε να το βάλω και η στιγμη αυτή είναι τώρα και ζητάω τις συμβουλές σας.

Να ενημερώσω οτι είμαι οπαδός της λάμπας και οχι του τρανζίστορ και ολοι οι ενισχυτές μου ειναι λαμπάτοι οπότε προς τα εκεί θα ήθελα να κινηθώ μιας και εχω νιώσει αυτην την ζεστασιά της λάμπας εναντι του τρανσίστορ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να σου πω την αμαρτία μου έχω περίπου 2000 και τους ακούω όλους (πλέον σπάνια) αλλά αποκτήθηκαν ξεκινώντας πριν 45 σχεδόν χρόνια και ακούγοντας τους καθημερινά.

Αυτό που θες να κάνεις

α. κοστίζει πολύ

β. δεν βρίσκεις εύκολα και φτηνά αυτή τη μουσική που θες

γ. με τον καιρό αποδεικνύεται κουραστικό σε σχέση με τα νέα μέσα αποθήκευσης μουσικής (τόσο που ακόμα και αυτοί που έχουν επενδύσει, ακούν όλο και πιό λίγο).

δ. δεν ξεκινάει κανείς από το μηδέν το 2016 για βινύλιο. Ξέρω πολλούς, πίστεψέ με, που ξεκίνησαν, τα έσκασαν και μετά τα πούλησαν.

 

κοινώς εδώ ταιριάζει άψογα το, τα μεταξωτά βρακιά....

(τη συνέχεια την ξέρεις)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να σου πω την αμαρτία μου έχω περίπου 2000 και τους ακούω όλους (πλέον σπάνια) αλλά αποκτήθηκαν ξεκινώντας πριν 45 σχεδόν χρόνια και ακούγοντας τους καθημερινά.

μπορεις να ακουσεις μουσική απο youtube πλεον?

Αυτό που θες να κάνεις

α. κοστίζει πολύ

Το γνωρίζω οτι θα τα σκάσω.

β. δεν βρίσκεις εύκολα και φτηνά αυτή τη μουσική που θες

Το ξέρω.

γ. με τον καιρό αποδεικνύεται κουραστικό σε σχέση με τα νέα μέσα αποθήκευσης μουσικής (τόσο που ακόμα και αυτοί που έχουν επενδύσει, ακούν όλο και πιό λίγο).

τι εννοεις?

δ. δεν ξεκινάει κανείς από το μηδέν το 2016 για βινύλιο. Ξέρω πολλούς, πίστεψέ με, που ξεκίνησαν, τα έσκασαν και μετά τα πούλησαν.

Δεν με ενδιαφέρει τι κανουν οι αλλοι , πάντα ηθελα να ακουσω μουσική απο πικαπ και δεν το εχω κάνει ποτέ , πέστο αποθημένο,

Ειναι καλή κίνηση να αγοράσω ενα Thorens TD-160 απο ebay?  Thorens TD 160 J N B Turntable Dust Cover Hinged | eBay

Σας βλέπω γενικά πολύ αρνητικούς σαν να ΄μου λέτε οτι δεν αξίζει οτι δεν υπάρχει αυτή η μαγία οτι απλά είναι ενας μύθος? Αυτό μου λέτε  ??? Ας πουμε οτι το θελω στο σαλόνι μου οπως θα εβαζα ενα φλιπερ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ακούω 20 -30 αγαπημένους μου δίσκους με την κατάλληλη ατμόσφαιρα και με ενα ουισκυ

Αν αυτό έχεις στο μυαλό σου τότε κάντο, εγώ μαζί σου. Βροχούλα έξω και να ακούς το κριτς κρατς του βινυλίου αραχτός στην πολυθρόνα απολαμβάνοντας το ποτό σου. Απλά αυτά τα χρήματα θα τα σπαταλήσεις για την κ@υλα σου και σε καμία περίπτωση δεν είναι επένδυση. Έτσι κι αλλιώς κουμάντο στην τσέπη σου κάνεις μόνο εσύ.  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου