Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Fantasia... εννοείτε και αυτή. Και άλλες παλιές ταινίες της Disney (άλλο το πόσο καθίκι ήταν ο ίδιος ο Walt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί ρε Νίκο; Μεγαλύτερη να μη πω δεν υπάρχει!!!!

 

Ενταξει ουτε εγω τρελλαινομαι αλλα να ακουσεις κατι ΑΓΓΛΙΚΑ με ΟΞΦΟΡΔΙΑΝΗ προφορα που μιλαει ο μικρος εξαιτιας της να τρελλαθεις.... ;D

 

Παντως εχει αρχισει και βλεπει και Αριστογατες και ολα τα ωραια κλασσικα ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ  ;D αριστουργηματα...

 

Αλλα η Πεππα.....Πεππα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή η κουβέντα καταλήγει με ένα μαγικό τρόπο στο ποιός την έχει μεγαλύτερη..... Την επιχειρηματολογία, αυτό που ξέρω ...

Step, εδώ υπάρχει άλλη μια παρανόηση. Δεν υπάρχει κάποια συζήτηση με ανταλλαγή επιχειρημάτων ή κάτι τέτοιο.

Σου εξηγούμε πως έχουν τα πράγματα για να τα καταλάβεις και να τα ξέρεις κι εσύ.

 

Αυτά τα περί πεπερασμένων ακολουθιών (που δεν είναι φυσικές (sic) κλπ ) ΔΕΝ ισχύουν, ξέχασέ τα.

Μπορείς να ακούς και από 8-track κασέτα αν θέλεις ή από κέρινο δίσκο και ΧΩΝΙ αν σε ευχαριστεί αλλά μην πιστεύεις ότι ακούς με μεγαλύτερη πιστότητα λόγω της απουσίας ψηφιακού στοιχείου στην αλυσίδα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το ειδα αυτο

 

Σίγουρα το digital είναι πιο εύκολο απλό και φθηνό όσο αφορά την ηχογράφηση.

 

βλεπεις κατι εύκολο απλό και φθηνό σε αυτο εδω το DIGITAL studio?  ;D

 

http://www.blackbirdstudio.com/studio-a

 

Η χρηση ενος ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΜΕΣΟΥ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΗΧΟΥ (daw αντι για μπομπινοφωνο) δεν αλλαζει σε ΤΙΠΟΤΑ τις απαιτησεις αλλα και το κοστος ενος επαγγελματικου στουντιο.

 

Απλα αντι να γραφεις σε ταινια γραφεις ψηφιακα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλα ρε Νικ,πλακα μου κανεις;

Ιδιο το κοστος του αναλογικου υλικου φορεα ιδιο του ψηφιακου;

Ο ιδιος χρονος και ευκολια χρειαζεται να κανεις edit /μονταζ ψηφιακα ο ιδιος αναλογικα;

Για καλο το ειπα υπερ του ψηφιακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε Νικ,πλακα μου κανεις;

Ιδιο το κοστος του αναλογικου υλικου φορεα ιδιο του ψηφιακου;

Ο ιδιος χρονος και ευκολια χρειαζεται να κανεις edit /μονταζ ψηφιακα ο ιδιος αναλογικα;

Για καλο το ειπα υπερ του ψηφιακου.

 

Πήγες και συ να κάνεις ένα καλό.... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, στο "Σκεφτομαι να επενδυσω σε βυνιλιο και ηχεία" ο ΟΡ εβγαλε ακρη ή τσαμπα θα κατεβασω τον προτζεκτρορα  με το καρουλι απο το παταρι;

 

;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με ιντριγκαρατε και εκανα ενα τεστ...εβαλα μια απο τις καλυτερες παραγωγες ever δηλ. το BLACK MOSES του ISAAC HAYES στις δυο εκδοσεις που εχω δηλ. μια 24 bit remastered σε cd & την original (αμερικανικο βινυλιο) που ειχα φερει απο τις ΗΠΑ το 1988.

 

Το πικαπ μου ειναι ενα MICRO SEIKI & το DVD player μου (δεν εχω πλεον cd player) ενα SONY που αγορασα περυσι 35 ευρω (για να βλεπει ο μικρος Peppa Pig  ;D)...

 

Ο ενισχυτης μου ειναι ενας αρχαιος ΜΙSSION CYRUS & τα ηχεια μου τα ιδια 700αρια MISSION που εχω απο τα late 80s....

 

SORRY BOYS....ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ (υπερ του cd)

 

τώρα μας ιντριγκάρεις εσύ....

πες μας την κεφαλή, τον βραχίονα που φοράει το micro seiki, και τι Phono stage (εκτός αν είναι του mission)

 

γιατί σε μένα πχ το Direct των Tower of Power της sheffield στο thorens td160, sme III, dynavector 17D3, phono diy, pro MBL, τελικό pass F5 και ηχεία diy σε σχέση με το sony cd XA50ES ακούγεται καλύτερα στο βινύλιο (όχι απλώς)...και το ίδιο ισχύει και σε FLAC με ESS Sabre 9018 dac από πηγή υπολογιστή+squeezebox.

 

(αλλο το ότι βαριέμαι την διαδικασία και το ακούω μόνο σε special occasions...) :D

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τον τελευταίο χρόνο περνάω έντονα τη φάση με τα vintage αμάξια.

 

ΜΗΝ το συζητάς από θέμα άνεσης (στο δρόμο- air contition στην κάψα- θόρυβος- αξιοπιστία στο ταξίδι)....με σαφή υπεροχή του σύγχρονου.

 

Παρ' όλα αυτά, ένα vintage όχημα, το να το πάρεις π.χ. μια Kυριακή πρωί, και με την άνεση σου να πας μια εκδρομή (όχι μακρυά) και να κάτσεις για έναν καφε και .......να το χαζεύεις (μέσα έξω) είναι άλλη φάση.

 

Συνδυασμός και των δυο...είπαμε αφού (αν) υπάρχει η δυνατότητα.

 

Νταξ , δεν με φαντάζομαι π.χ. με ένα Datsun  240z να πάω για ψώνια μια Τρίτη στο.....super market.  ;D ;D ;D ;D

 

Να αλλα εδω μιλας για ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ και οχι για το πιο αυτοκινητο ειναι καλυτερο.....

 

Για να σου δωσω να καταλαβεις,εχω ΔΥΟ αυτοκινητα...το ενα ειναι ΑΥΤΟ

 

volvo%20003_4229.jpg

 

Ειναι μια VOLVO 123GT του 1967 η οποια ειναι στην οικογενεια μας απο το....1967 (την ειχε παρει ο πατερας μου για να τρεχει στα ραλλυ.....τετοιος τεντυμποϊς ηΝτουστασανε  ;D)

 

Εχει διπλο καρμπιρατερ και βγαζει απο 2000 κυβικα 120 ιππους (εχει αλλαχτει η original 1800αρα μηχανη των 115 ιππων)

 

ΚΑΙΕΙ ΤΟΝ ΑΜΠΑΚΟ,κανει ΤΡΟΜΕΡΟ θορυβο πανω απο τα 130 χαω και....στριβει.....οποτε...θελει.... ;D...

 

η ΑΝΕΣΗ που προσφερει στο ταξιδι ειναι παρομοια με αυτη ενος επαρχιακου ΚΤΕΛ της δεκαετιας του 1970...και φυσικα ΔΕΝ εχει air condition.

 

Η ΠΑΘΗΤΙΚΗ ασφαλεια του ειναι ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ (και ας ηταν το ασφαλεστερο αυτοκινητο της εποχης του) και σιγουρα δεν θα ηθελα να εμπλακω σε ατυχημα με αυτο...

 

επισης ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ στην οδηγηση (χρειαζεσαι τετρακεφαλο επιπεδου Αρνολντ Σβαρτσενεγκερ για να αλλαξεις ταχυτητες και φυσικα μπρατσα επιπεδου Lee Haney για να ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ γυρνωντας το ΤΕΡΑΣΤΙΟ και μη υδραυλικα υποβοηθουμενο ΤΙΜΟΝΙ.

 

Η επιταχυνση του (μιλαμε για ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ αυτοκινητο της εποχης) ειναι 15" για τα 0-100 και η τελικη του 160 χ.ω.α.   

 

Εχει παραπανω απο 1.000.000 χιλιομετρα και ητανε το καθημερινο ,και μοναδικο μας, αυτοκινητο  απο το 1967 μεχρι και το 1984.

 

Ο πατερας μου το εχει ακομα (με πινακιδες ΕΛΠΑ) και μας εχει κοστισει η...συντηρηση του οσο ....5 καινουργιες VOLVO  ;D

 

To ΚΟΣΤΟΣ αγορας του (πληθωρισμενο απο το 1967) ηταν ι σημερινα 70.000 ευρω.

 

Το αλλο αυτοκινητο μου ειναι αυτο

 

big-up_1f8b9e6bac37befb857c531263b3a6c0.jpg

 

ενα OPEL INSIGNIA TURBO diesel 2000 cc.

 

Βγαζει 195 ιππους,εχει επιταχυνση 0-100 στα  8.7" και τελικη 230 χ.ω.α.

 

Kαιει ελαχιστα.

 

Κινειται με ταχυτητες μεχρι και τα 200 χωα σαν να ειναι...σταματημενο (τοσο ΑΘΟΡΥΒΟ ειναι) ...εχει ΤΡΟΜΕΡΑ κρατηματα και ειναι εξαιρετικα ΑΣΦΑΛΕΣ.

 

Κοστιζει δε 35.000 ευρω (τα ΜΙΣΑ δηλ απο το VOLVO).

 

Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ αμφιβολια για το ποιο απο τα δυο αυτοκινητα ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

 

Καλυτερο ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ειναι αυτο που εχει τις καλυτερες ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ,την υψηλοτερη ΑΣΦΑΛΕΙΑ,τον λιγοτερο ΘΟΡΥΒΟ,την καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα  και την μεγαλυτερη ΑΝΕΣΗ στο ταξιδι και φυσικα την μεγαλυτερη ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ στα καυσιμα.

 

Εσυ εχεις μπερδεψει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ με το ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ στο ΜΑΤΙ  ;D...αλλο το ενα και αλλο το αλλο....

 

Επειδη η συζητηση αφορα στο ποιος ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΧΟΣ και παλι δεν χωραει ΚΑΜΜΙΑ αμφιβολια οτι ο ΨΗΦΙΑΚΟΣ ηχος ειναι ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΟΣ,με λιγοτερη ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ (μηδενικη in fact) ,μεγαλυτερη ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ (απολυτη In fact)  και μηδενικη ΦΘΟΡΑ μεσα στον χρονο αρα ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ απο τον αναλογικο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου