Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...

Δηλ για τι ακριβώς μιλάμε;

 

1. Παλαιά αναλογική ηχογράφηση που μετατράπηκε σε CD remastered?

 

2. Ψηφιακη ηχογράφηση τωρινής παραγωγής στουντιο που συγκρίνεται ή ιδια σε βινύλιο;

 

3. Βινύλιο που παίζει αναλογικά σε turntable αναλογικής εποχής;

 

 

??? ??? ???

 

4. Βινύλιο που παίζει από το youtube σε ηχεία λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το σχολιο πηγαινε στο παλικαρι που ειπε οτι θυμαται με νοσταλγια το..αναλογικο  στουντιο με την κονσολα ..διαστημοπλοιο που ειχε παει οταν ηταν παιδι (και ειχε πλασει μια αγαπη που ποτε ενα ψεμμα δεν του΄χε πει  ;D) λες και τα ψηφιακα στουντιο δεν εχουν κονσολες διαστημοπλοια  ;)

Πάντως  ο Dave Grohl, αγόρασε και μετέφερε ολόκληρη την Neve Electronics 8028 κονσόλα από το Studio A του Sun City ως "κονσόλα με μοναδικό ήχο" στο στούντιό του.  ;)

 

Κατά τα άλλα, μαζί σου.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  ο Dave Grohl, αγόρασε και μετέφερε ολόκληρη την Neve Electronics 8028 κονσόλα από το Studio A του Sun City ως "κονσόλα με μοναδικό ήχο" στο στούντιό του.

 

Ακριβως (να δεις και την ταινια γυρω απο την κονσολα αυτη αξιζει).

 

Αυτη την ωραιοτατη κοσνολα την συνδεει φυσικα ΚΑΙ με ενα ολοκληρωμενο  ψηφιακο συστημα Pro Tools  ;) οταν χρειαζεται (οπως κανουν εκατονταδες στουντιο σε ολοκληρο τον πλανητη με εξισου ωραιες και ευηχες κονσολες)

 

να ας πουμε το equipment list του αγαπημενου στουντιο (εχω την τυχη να εχω δουλεψει 4 φορες εκει)

 

Equipment

 

ειτε επιλεξεις να γραψεις σε ταινια (ελαχιστοι το κανουν) ειτε σε daw το...σημα σου μεσα απο την SSL & εναν τονο απο vintage comps/eq/pre  θα περασει θες δεν θες  :)

 

οπως ειπα και παραπανω το γεγονος οτι η τελικη καταγραφη του ηχου γινεται σε daw δεν σημαινει οτι η υπολοιπη αλυσιδα εγγραφης ειναι "υποδεεστερη",ΟΛΑ τα επαγγελματικα  στουντιο (ειτε γραφουν σε daw ειτε σε ταινια) ειναι "υποχρεωμενα" να εχουν κορυφαιο αναλογικο εξοπλισμο ηχογραφησης (δηλ. μικροφωνα , προενισχυτες,ενισχυτες κτλ. )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  ο Dave Grohl, αγόρασε και μετέφερε ολόκληρη την Neve Electronics 8028 κονσόλα από το Studio A του Sun City ως "κονσόλα με μοναδικό ήχο" στο στούντιό του.  ;)

 

Κατά τα άλλα, μαζί σου.  ;D

 

αν δεν κάνω λάθος 9 ήταν όλες όλες.

Μάλιστα κάποιος θυμάμαι γκρέμισε μέρος της σοφίτας του για να την χωρέσει μέσα !

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, μισό μόνο γιατί μπερδεύτηκα  :-X

 

Μπορεί να λέμε για βινύλιο και ψηφιακό μέσο, αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τις περιπτώσεις.

 

Δηλ για τι ακριβώς μιλάμε;

 

1. Παλαιά αναλογική ηχογράφηση που μετατράπηκε σε CD remastered?

 

2. Ψηφιακη ηχογράφηση τωρινής παραγωγής στουντιο που συγκρίνεται η ιδια σε βινύλιο;

 

3. Βινύλιο που παίζει αναλογικά σε turntable αναλογικής εποχής;

 

 

??? ??? ???

 

αν ρωτάς με βάση αυτά που είπα εννοώ κατα βάση ίδια μάστερ σε τράνσφερ είτε σε βινύλιο είτε ψηφιακό.

Πάντως στα παραδείγματά μου από όσο θυμάμαι ισχύουν τα:

1. LDS το remaster στο cd ήταν από βινύλιο αρχικό. Πολλές φορές γίνεται, φαίνεται δεν έχουν μήτρα, πάντως ακούγεται θόρυβος επιφανείας και pre echo του laquer.

2. Στον Garner ήταν remaster της telarc από τις ίδιες αρχικές ταινίες

3. στο DSOTM ήταν το γνωστό 30ετίας του Guthrie με τις πολλές επεμβάσεις που ήδη έχουν συζητηθεί στο νετ χρόνια τώρα. Το 3 το βάζω μόνο για να πω ότι το remaster δεν είναι πάντα καλύτερο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως (να δεις και την ταινια γυρω απο την κονσολα αυτη αξιζει).

 

Sound City, Muscle Shoals, Wrecking Crew, 20 feet from stardom,,,,,,

Αν και άσχετος με ηχογραφήσεις, τρελαίνομαι με αυτές τις ταινίες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@SF

 

Νικ

Προσωπικά ΔΕΝ συνέκρινα αναλογικό με ψηφιακό (καλλίτερο-χειρότερο).

Δεν με ενδιαφέρει μια τέτοια είδους σύγκριση.

 

Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό.

Ούτε με νοιάζει ποιο είναι καλλιτερο.

 

Τα χρησιμοποιώ και τα δύο, αναλογα με τα κέφια.

ΔΕΝ θα αποθάρρυνα πάντως έναν που θέλει να μπλέξει με αυτά.

Εμένα με αποζημιώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρονος ειναι μικροτερος αλλα οχι παντα,εγω ας πουμε κανω....5 διαφορετικα mix ψηφιακα ενω τα χρονια τα παλια ενα και ...πολυ ητανε  ;D

 

Το κοστος ενος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ψηφιακου στουντιο ηχοληψιας (μια και πολλοι μπερδευουν τα στουντιο με τις τεραστιες  κονσολες και νομιζουν οτι μονο αυτα ειναι....αναλογικα) δεν διαφερει σε ΤΙΠΟΤΑ απο αυτο ενος αναλογικου (τα ιδια θα δωσεις για διαμορφωση,προενισχυτες,μικροφωνα ,κονσολες,πιανα,κορυφαια τυμπανα,συλλογη απο ενισχυτες κιθαρας  κτλ,κτλ)...αντε να γλυτωσεις το κοστος του 24αριου & του 2 track για το downmix (που δεν το γλυτωνεις μια και πρεπει να δωσεις τα ιδια και περισσοτερα για ενα πληρες daw συστημα με κορυφαιους μετατροπεις)

 

Το σχολιο πηγαινε στο παλικαρι που ειπε οτι θυμαται με νοσταλγια το..αναλογικο  στουντιο με την κονσολα ..διαστημοπλοιο που ειχε παει οταν ηταν παιδι (και ειχε πλασει μια αγαπη που ποτε ενα ψεμμα δεν του΄χε πει  ;D) λες και τα ψηφιακα στουντιο δεν εχουν κονσολες διαστημοπλοια  ;)

 

Καλησπέρα.

 

Μάλλον λάθος κατάλαβες ή λάθος διατύπωση έκανα.

Δεν μπερδεύω ούτε τα μεγέθη ούτε τον όγκο.

Για το λόγο που χρησιμοποίησα την ηχογράφηση που έκανα πριν 25 Χρόνια ( τότε πιτσιρικάς ) Σ εκείνο το στούντιο είναι ότι και τα αναλογικά μηχανήματα έχουν την χάρη τους.Μάλλον για να μην παρεξηγηθώ έχουν κι αυτά ποιότητα.Και ακόμα επειδη περάσαμε στη φάση ( τότε ) που τα 8καναλα 16καναλα πομπινοφωνα έγιναν υπολογιστές dat  ή οτιδήποτε άλλο ψηφιακό χάθηκε κατ'εμέ η αισθητική ή αισθηματική φάση ενός στούντιο όπως το είχαμε συνηθίσει.Δεν είμαι οπισθοδρομικος ούτε παθαίνω πολιτισμικό σοκ σε οποιαδήποτε εξέλιξη κάποιου γεγονότος.απλά για μένα πάντα ηχογράφηση σημαίνει  όργανο ,μικρόφωνο ( ούτε καν line out ) κονσόλα κομπίνα master και τέλος.

Και επαναλμβανω δεν εννοώ ότι αυτό είναι πιο ποιοτικό αλλά πιο δεν ξέρω πως να το πω Έτσι το χω στο μυαλό μου.Για μένα ήχος είναι ο πραγματικός ήχος ενός οργάνου με καμμία Μ καμμια παραλαγη όσο και αυτό το κάνει να ακουστεί καλύτερο ή πιο δυνατό ή  Πιο καθαρό γιατί απλά παρεμβαίνει στον πραγματικό ήχο του οργάνου.γι αυτό ποτέ δεν άκουσα Ηλεκτρονική μουσική γιατί απλά δεν είναι ΜΟΥΣΙΚΉ.Ούτε καν ήχος.

Δεν είμαι ούτε ηχολήπτης ούτε σούπερ μουσικαρα και δεν ξέρω αν γι αυτό δεν έχω δικαίωμα Μ πω την άποψη μου χωρίς να χλευαστω.

Δεν πάμε να βγάλουμε απόφαση ώστε να καταχωρηθεί και να ναι κανόνας. Κάνουμε μια κουβέντα ( αν κατάλαβα καλά ) Σ παρειστικο επίπεδο μεταξύ φιλων-μουσικών χωρίς να γίνεται κρίση των επιπέδων αυτών.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ είναι η δική μου προσωπική ταπεινή άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τολη αγορινα μου παρε ενα πικαπ  ενα ενισχυτη (παιζει  ενας marantz 1060  8)που ειναι αστερι στις αγγελιες ) και ενα ζευγαρι ηχεια .Απο τι στιγμη που δεν εχεις ζησει  αυτη τη φαση ειναι μια ωραια εμπειρια.

Και στο τελος αν δε σου αρεσει ξαναπουλησε  τα  . ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ήχος είναι ο πραγματικός ήχος ενός οργάνου με καμμία Μ καμμια παραλαγη όσο και αυτό το κάνει να ακουστεί καλύτερο ή πιο δυνατό ή  Πιο καθαρό γιατί απλά ΔEN παρεμβαίνει στον πραγματικό ήχο του οργάνου

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ  :)

 

Το μπομπινοφωνο ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΙ τον "πραγματικο" ηχο του οργανου αρα ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ στον "πραγματικο" ηχο του.

 

Η ΨΗΦΙΑΚΗ ηχογραφηση σου δινει τον ΑΠΟΛΥΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΗΧΟ του οργανου και αρα ΔΕΝ παρεμβαινει σε αυτον (για αυτο προτιμηθηκε απο παραγωγους ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ μουσικης και ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ την αναλογικη εγγραφη στον μουσικο αυτο χωρο σχεδον ΑΜΕΣΩΣ)

 

Εσυ απλα προτιμας τον ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ (με την καλη ή κακη εννοια δεν εχει σημασια πολυ ορκιζονται στη..."ζεστασια" της παραμορφωσης της ταινιας ) του οργανου και με γεια σου και χαρα σου φυσικα.

 

Για μένα ήχος είναι ο πραγματικός ήχος ενός οργάνου με καμμία Μ καμμια παραλαγη

 

Τοτε η ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι θα πρεπει να προτιμας τον ΨΗΦΙΑΚΟ ηχο.

 

Εκτος και αν θες να πεις κατι αλλο (οτι ας πουμε σου λειπει το να βλεπεις να γυρνανε τα....καρουλια του STUDER και να κοβεις με ξυραφι 4 ωρες την ταινια  για να κανεις ενα edit ενος δευτερολεπτου  ;D )

 

Παντως να ξερεις οτι ακομα και αυτοι οι παραγωγοι που ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ακομα ταινια,την χρησιμοποιουν σχεδον αποκλειστικα ΜΟΝΟ στο tracking & συνηθως οχι για ολα τα οργανα (ας πουμε σπανια θα χρησιμοποιησουν ταινια για ηχογραφηση φωνης ή μπασου,συνηθως για τα ΝΤΡΑΜΣ γινεται η "μανουρα") ....μετα στο 99% των περιπτωσεων ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΟ DAW τα ηχογραφημενα σε ταινια Parts & κανουν την ΜΙΞΗ μεσα απο το DAW ειτε hybrιd (με αναλογικα & ψηφιακα εφε) είτε 100% ΙΤΒ (μονο με ψηφιακα plug ins) . 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου