Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

L.K. καταλαβαίνω το πνεύμα του παραδείγματός σου με τα αυτοκίνητα αλλά υπάρχουν

και σύγχρονα πικάπ χωρίς να χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία

 

 

 

Εννοείται.

 

Έχω το stanton str-860.

Μια χαράει τσουλάει!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η μουσική με τις μεγαλύτερες απαιτήσεις σε δυναμική περιοχή,  παραμορφώσεις και θόρυβο και οι μηχανικοί της, έχουν καταλήξει σε DDD παραγωγές και τέλος...

 

+1000

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά όλες αυτές οι συζητήσεις λήγουν άδοξα, όταν βγει ο κακός  της παρέας και θέσει αναγωγικά στην μονάδα του ατόμου την καταλυτική ερώτηση...  >:D ;D

 

πόσο χρονών είσαι αγαπητέ μου φίλε και πόσες φορές έχεις επισκεφτεί ΩΡΛ στην ζωή σου?... ::)

 

γιατί αν είσαι -ήνταφευγα μουσικός, που μεγάλωσες σε μεγάλη πόλη χωρίς σταθερά περιοδική ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ των ώτων σου, θα σε στενοχωρήσω αλλά η συγκριτική αξία της γνώμης σου ως προς την πιστότητα, κατά κανόνα περιορίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην ατομική σου τέρψη, με ΟΤΙ και ΟΠΩΣ και να ακούς (πράγμα επαναλαμβάνω θεμιτό και σεβαστό όσο αυτό σέβεται συνειδητά την απόλυτη υποκειμενικότητα του)...

 

καλά και συ συμπαθέστατε 20χρονε μη χαίρεσαι... με μια βραδυά στο κλαμπάκι, την επόμενη τα απ αυτά σου θα ακούς... μη σου πω να σε έχει αφήσει και η γκόμενα που θα ακούς την φωνή της παντού κι από παντού... ;D

η φιλική συμβουλή της ημέρας (και προς όλους μας): μην ξεχάσεις να ακούσεις ένα οποιοδήποτε κομμάτι ως reference, συστηματικά επί μια βδομάδα σε διαφορετικές ώρες της ημέρας σε διαφορετικές εντάσεις... θα εκπλαγείς δυσάρεστα περί της δυνατότητας που σου δίνει ο εγκέφαλος για αντικειμενικές κρίσεις ειδικά σε ότι έχει να κάνει με το φαινόμενο του ήχου...

 

όπως και στην τελική οι περισσότεροι από εμάς θα εκπλαγούμε κατά συνθήκη από την διαφορά του τι πραγματικά ακούμε από το τι νομίζουμε ότι ακούμε...

 

BTW, επίσης ατελείωτες ώρες microtuning ή η διαφορά ενός εξωτικού καλωδίου με ένα απλά καλό, πολλές φορές ισούνται με ένα ελαφρότατο κρυολογηματάκι ασχέτως εποχής ή μερικά μικρογραμμάρια παραπανίσια κερί στ' αυτάκι μας... τόσο απλά και βασανισμένα...  :angel: ;D

 

φυσικά παρακαλώ μη "τσιμπήσει" κανένας προσωπικά τσ' υπερβολής το ύφος... O0

απλά τα περί "πιστότητας" να μην τα μπλέκουμε και να αφιερωθούμε αποκλειστικά στην  "κολοκυθόπιτα" που μας αφορά ατομικά... η μουσική με τις μεγαλύτερες απαιτήσεις σε δυναμική περιοχή,  παραμορφώσεις και θόρυβο και οι μηχανικοί της, έχουν καταλήξει σε DDD παραγωγές και τέλος...

 

οι κατασκευαστές από την άλλη βελτιώνουν καθημερινά τις όποιες αδυναμίες των ψηφιακών μέσων καταλήγοντας κάθε φορά σε αξιωματικά συμπεράσματα δια πάσαν θεωρητική χρήσιν... δεν περιμένουν εμένα να "ακούσω" να τους πω... τα αναλογικά μέσα έχουν πιάσει "ταβάνι" εδώ και πολλάαα χρόνια... τα ψηφιακά όχι μόνο το πέρασαν εν γένει αυτό το ταβάνι των αναλογικών, αλλά το δικό τους συνολικά έχει πολύ ύψος ακόμα που ούτε καν "φαίνεται" γι αυτό και το μέλλον (αλλά και το παρόν) τους ανήκει...

 

και ας σταματήσει αυτό το μπλέξιμο της ψηφιακής προσομοίωσης των μέσων παραγωγής ενός φυσικού ηχητικού δρώμενου (πχ αναλογικού synth ή ενισχυτή κιθάρας) με την πιστή καταγραφή - αναπαραγωγή του γεγονότος αυτού καθ αυτού είτε με αναλογικά είτε με ψηφιακά μέσα... είναι δύο τελείως διαφορετικές συζητήσεις...

 

επίσης το να παίζουμε με τις λέξεις δεν βοηθά την κουβέντα ειδικά όταν αυτονόητα καταλαβαίνουμε την κατά συνθήκη χρήση τους από τα συμφραζόμενα... δηλαδή κάποιοι σε μια δεδομένη στιγμή άνθρωποι που παίζουν ένα όργανο ακουστικό ή ηλεκτρικό ή έστω τραγουδάνε ή σφυρίζουν τι ήχο παράγουν?  μεταφυσικό ας πούμε?...

όταν αρχίσουμε να βαθμολογούμαστε στην έκθεση ιδεών δεν λέω...να προσέχουμε ιδιαίτερα... ;) :)

 

τέλος αυτόν που αγοράζει ένα αναπαραγωγικό σύστημα πολλών χιλιάδων ευρώ

τον ενδιαφέρει (η σωστότερα θα έπρεπε να) η πιστή αναπαραγωγή ενός οποιουδήποτε ήχου παράγεται στην φύση... από αυτήν την εν γένει ικανότητα να αναπαράγει για παράδειγμα τα εν δυνάμει 100db καθαρής δυναμικής περιοχής που μπορούν να παραχθούν στα όρια του πόνου από έναν κεραυνό, καθορίζεται αναλογικά και η συμπεριφορά του στην διαχείριση των peak δυναμικών του ήχου που θα παράγει μια συμφωνική ορχήστρα παρότι συνήθως θα κινείται στα 60-70...

 

εν κατακλείδι ένα hi end σύστημα αναπαραγωγής που σέβεται τον εαυτό του, πρέπει να δύναται να σε μεταφέρει κλείνοντας τα μάτια με την ίδια άνεση στο Royal Albert Hall (αν ακούς μουσική) και σε ένα δάσος του Αμαζονίου (αν παρακολουθείς μια ταινία)...

ελπίζω να είμαι σαφής και να μην κοπώ στο μάθημα.. ;D

 

στα καθ ημάς τώρα το ποιος την έχει μεγαλύτερη την "κολοκυθόπιτα" ποσώς και ενδιαφέρει κανέναν... η "συνταγή" της όμως?... εμένα τουλάχιστον όπως ξαναείπα με ενδιαφέρει...

 

γιατί το οξύμωρο του να "πείσω" εγώ κάποιον να ακούσει με τα δικά μου αυτιά δεν με απασχολεί διόλου... αλλά το να καταλάβω πως αυτός "ακούει" είναι πολύτιμη ανθρωποκεντρική γνώση που με κάνει "σοφότερο"...

 

ΥΓ. σόρυ για το σεντόνι και αν τυχόν επαναλαμβάνομαι σε αρκετά σημεία... για μια φρασούλα ξεκίνησα ο έρμος αλλά κάθε φορά που πήγαινα να ποστάρω κάποιος με προλάβαινε...  :angel:

 

https://youtu.be/VQZLHC-FXaw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι έλληνες Τα μέλη , πρέπει κάποτε να μάθετε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να συζητάτε τόσο πολύ για θέματα που έχουν κριθεί από την παγκόσμια ιστορία. Προφανώς, κάποιοι έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο, πολλά χρήματα για πέταμα και πολύ νοητικό λίπος για κάψιμο.

 

Επίσης - το λέω σχεδόν είκοσι χρόνια - αν είστε τόσο βέβαιοι ότι ξέρετε την απάντηση σε κάτι, ε, μην ρωτάτε και μας σπάτε τα φρύδια. Αφήστε να ρωτήσει και κανένας άλλος που (παραδέχεται ότι) δεν ξέρει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έβαλα το βίντεο για να το παρεξηγήσεις.

Μ αρέσει ο λόγος σου και οι απόψεις σου και το έβαλα για χιούμορ

 

οπότε μάλλον το δικό μου χιούμορ περνάει κρίση... παρανόηση κι όλα καλά που λέει κι ο Σάκης (νομίζω)...:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εγώ δεν κατάλαβα, να βάλω τζατζίκι στο πιτόγυρο ή όχι?

 

αυτο επιβαλλεται

αν θες ακου και τη δικη μου γνωμη που πανω σε αυτο ως ειδημων στα διαφορα οικοσιτα και βρωσιμα ζωα μπορω να τοποθετηθω

το κρεμμυδι μπορει να παραληφθει χωρις παρεξηγησ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npap

 

Δεν γνωρίζω  αν όλο το post σου αναφέρεται αποκλειστικά σε μένα οπότε περιορίζομαι στα παρακάτω:

 

Στην έκφραση για την πιστή αναπαραγωγή ( το δυνατόν) του φυσικού ήχου ο φυσικός ήχος μπορεί να ερμηνευτεί σαν ενιαίο σύνολο και καλό είναι να αποφεύγεται.

 

Σωστότερο δεν θα ήταν των φυσικών ήχων? ή μήπως όχι?

 

Και επειδή όλοι κάνουμε λάθη αλλά καλό είναι να τα διορθώνουμε

 

Ο φυσικός ήχος (ως ενιαίο σύνολο) δε γνωρίζω αν υπάρχει,σίγουρα όμως δεν μπορούμε να τον ακούσουμε και συνεπώς να τον αναπαράγουμε.

 

δηλαδή κάποιοι σε μια δεδομένη στιγμή άνθρωποι που παίζουν ένα όργανο ακουστικό ή ηλεκτρικό ή έστω τραγουδάνε ή σφυρίζουν τι ήχο παράγουν?  μεταφυσικό ας πούμε?...

 

Μεταφυσικό σίγουρα όχι.

 

Ο ήχος των μουσικών οργάνων ανήκει στους τεχνητούς και της ανθρώπινης φωνής στους φυσικούς.

 

Οσο για τα ηχοσυστήματα και τους φυσικούς ήχους έχεις δίκιο δεν σκέφτηκα την παρακολούθηση των ταινιών όπου εκεί ναι παιζούν σπουδαίο ρόλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου