Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SF

 

Με κάλυψες στο μεγαλύτερο μέρος, στο υπόλοιπο αλλά εξίσου σημαντικό ασ'το καλύτερα γιατί θα μπούμε σε ξένα χωράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

npap

Δεν γνωρίζω  αν όλο το post σου αναφέρεται αποκλειστικά σε μένα

 

ε όχι φυσικά... ;) :)

 

 

Στην έκφραση για την πιστή αναπαραγωγή ( το δυνατόν) του φυσικού ήχου ο φυσικός ήχος μπορεί να ερμηνευτεί σαν ενιαίο σύνολο και καλό είναι να αποφεύγεται.

 

Σωστότερο δεν θα ήταν των φυσικών ήχων? ή μήπως όχι?

 

ναι όντως... έχεις δίκιο...

 

Ο ήχος των μουσικών οργάνων ανήκει στους τεχνητούς και της ανθρώπινης φωνής στους φυσικούς.

 

από αυτή την οπτική ναι... ένας τέτοιος διαχωρισμός είναι πιο ακριβής...

 

Οσο για τα ηχοσυστήματα και τους φυσικούς ήχους έχεις δίκιο δεν σκέφτηκα την παρακολούθηση των ταινιών όπου εκεί ναι παιζούν σπουδαίο ρόλο.

 

μάλλον δεν κατάλαβες το παράδειγμα με τον κεραυνό... ένα αναπαραγωγικό σύστημα δεν κρίνεται ξέχωρα για την ικανότητα του να διαχειριστεί τους ήχους του φυσικού περιβάλλοντος από αυτούς των οργάνων, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αντιμετωπίζονται ως κάτι "διαφορετικό" στην ηχοληψία (δεν υπόκεινται συνολικά σε κάποιους "ιδιαίτερους" κανόνες πέραν της ατομικής ιδιαιτερότητας τους κατά περίπτωση, όπως όμως ισχύει για κάθε ήχο που παράγεται από οποιαδήποτε πηγή)... και είτε ηχογραφηθούν ως εφέ για μια παραγωγή τραγουδιού, ή για το background ταινίας, ή για ένα relaxation CD, το καλό σύστημα θα τους αναπαράγει κι αυτούς "πιστά το δυνατόν"...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελικά εγώ δεν κατάλαβα, να βάλω τζατζίκι στο πιτόγυρο ή όχι?

 

καλά εσύ (και η βαθιά αίσθηση αβεβαιότητας σου), αν περιμένεις από εμάς απάντηση στο υπαρξιακό γαστρονομικό σου δίλημμα και δεν πρόκειται να σταυρώσεις γκόμενα και νηστικός θα μείνεις...  :P :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μάλλον δεν κατάλαβες το παράδειγμα με τον κεραυνό... ένα αναπαραγωγικό σύστημα δεν κρίνεται ξέχωρα για την ικανότητα του να διαχειριστεί τους ήχους του φυσικού περιβάλλοντος από αυτούς των οργάνων, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν αντιμετωπίζονται ως κάτι "διαφορετικό" στην ηχοληψία (δεν υπόκεινται συνολικά σε κάποιους "ιδιαίτερους" κανόνες πέραν της ατομικής ιδιαιτερότητας τους κατά περίπτωση, όπως όμως ισχύει για κάθε ήχο που παράγεται από οποιαδήποτε πηγή)... και είτε ηχογραφηθούν ως εφέ για μια παραγωγή τραγουδιού, ή για το background ταινίας, ή για ένα relaxation CD, το καλό σύστημα θα τους αναπαράγει κι αυτούς "πιστά το δυνατόν"...

 

ναι έχεις δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος ενδιαφέρεται πια να απαντήσει στο αρχικό ερώτημα...μου φαίνεται παράδοξο κάποιος να αποθαρυννεται να αγοράσει βινύλιο ,πικάπ, κ.τ.λ όταν υπάρχει μια συνεχής συζήτηση για το vintage gear στη μουσική κ.τ.λ. στη τελική, μια ολόκληρη περίοδος στη μουσική περιλαμβάνει την ηχογράφηση και αναπαραγωγή με αναλογικά και είναι καλό κάποιος να έχει μια γεύση από το πως ακουγόταν η μουσική πριν 30 χρόνια. Ειδικά στη pop μουσική ο περιορισμός του βινυλίου (διάρκεια, δυο πλευρές) έπαιξε ρόλο στην διαμόρφωση της αισθητικής. Θα υπήρχε το LOW, το TARKUS χωρίς το περιορισμό του βινυλίου;

 

Η όλη κουβέντα έχει μια σοβαροφάνεια λες το "παιδί" θα μπλέξει στα ναρκωτικά και πρέπει να το σωσουμε.... ;D 

 

Η επιλογή βινύλιο σήμερα  δεν συνεπάγεται το ίδιο τρόπο αντιμετώπισης όπως παλιά. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα κουβαλάς στα πάρτι ,  στα μαγαζιά, να φοβάσαι μην στραβώσει/λιώσει κ.τ.λ. Δεν είσαι αναγκασμένος πια  να χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ βινύλιο (όπως παλιά γι αυτό και όλοι οι "γέροι" εδώ βγάζουν το άχτι τους, έχουν τραβήξει τα πάνδεινα), άλλα μπορείς συνδυαστικά με τα καινούργια μέσα.

 

Εγώ ξεκίνησα να παίρνω βινύλια το 2001, πριν το Mp3 κ.τ.λ., οπότε υπήρξε μια περίοδος για μένα που αγόραζα δίσκους χωρίς να έχω ακούσει το περιεχόμενο...τώρα αυτό δεν χρειάζεται

 

Αυτό που που κάνω σήμερα είναι να ψάχνω μουσική στο youtube, αν μου αρέσει κάτι το κατεβάζω Mp3, και αν μου αρέσει πολύ θα μπω στη διαδικασία να το πάρω σε βινύλιο... τελικά αγοράζω μόνο δίσκους που είναι για μένα πολύ σημαντικοί...γι αυτό δεν θα πάρω π.χ. το "White album" αν και θεωρείται σπουδαίος κ.τ.λ. αλλά θα πάρω το "Remember the Future" γιατί το γουστάρω  ....το βινύλιο δεν έχει ρίσκο πια...δεν χρειάζεται πια όλη τη μουσική σου συλλογή να την έχεις σε βινύλιο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος ενδιαφέρεται πια να απαντήσει στο αρχικό ερώτημα...μου φαίνεται παράδοξο κάποιος να αποθαρυννεται να αγοράσει βινύλιο ,πικάπ, κ.τ.λ όταν υπάρχει μια συνεχής συζήτηση για το vintage gear στη μουσική κ.τ.λ. στη τελική, μια ολόκληρη περίοδος στη μουσική περιλαμβάνει την ηχογράφηση και αναπαραγωγή με αναλογικά και είναι καλό κάποιος να έχει μια γεύση από το πως ακουγόταν η μουσική πριν 30 χρόνια. Ειδικά στη pop μουσική ο περιορισμός του βινυλίου (διάρκεια, δυο πλευρές) έπαιξε ρόλο στην διαμόρφωση της αισθητικής. Θα υπήρχε το LOW, το TARKUS χωρίς το περιορισμό του βινυλίου;

 

Η όλη κουβέντα έχει μια σοβαροφάνεια λες το "παιδί" θα μπλέξει στα ναρκωτικά και πρέπει να το σωσουμε.... ;D 

 

Η επιλογή βινύλιο σήμερα  δεν συνεπάγεται το ίδιο τρόπο αντιμετώπισης όπως παλιά. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα κουβαλάς στα πάρτι ,  στα μαγαζιά, να φοβάσαι μην στραβώσει/λιώσει κ.τ.λ. Δεν είσαι αναγκασμένος πια  να χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ βινύλιο (όπως παλιά γι αυτό και όλοι οι "γέροι" εδώ βγάζουν το άχτι τους, έχουν τραβήξει τα πάνδεινα), άλλα μπορείς συνδυαστικά με τα καινούργια μέσα.

 

Εγώ ξεκίνησα να παίρνω βινύλια το 2001, πριν το Mp3 κ.τ.λ., οπότε υπήρξε μια περίοδος για μένα που αγόραζα δίσκους χωρίς να έχω ακούσει το περιεχόμενο...τώρα αυτό δεν χρειάζεται

 

Αυτό που που κάνω σήμερα είναι να ψάχνω μουσική στο youtube, αν μου αρέσει κάτι το κατεβάζω Mp3, και αν μου αρέσει πολύ θα μπω στη διαδικασία να το πάρω σε βινύλιο... τελικά αγοράζω μόνο δίσκους που είναι για μένα πολύ σημαντικοί...γι αυτό δεν θα πάρω π.χ. το "White album" αν και θεωρείται σπουδαίος κ.τ.λ. αλλά θα πάρω το "Remember the Future" γιατί το γουστάρω  ....το βινύλιο δεν έχει ρίσκο πια...δεν χρειάζεται πια όλη τη μουσική σου συλλογή να την έχεις σε βινύλιο

Δεν επενδύεις όμως, απλώς ξοδεύεις σε βινύλιο. Τώρα αν σου αρέσει, αλλουνού παπά.

Το άλλοθι της πιστότητας δεν ισχύει, ειδικά με τις γνώσεις και τα οικονομικά επίπεδα που θέλει ο OP.

Το "ηχεία" στον ίδιο τίτλο απλώς δηλώνει την σύγχυση του OP.

 

Μόνο οι συλλέκτες, οι bargain hunters και οι ασχολούμενοι με το design εποχής ψάχνουν vintage gear.

Η συντριπτική καταναλωτική πλειοψηφία τα αγνοεί και πιθανόν καλά κάνει.

 

Οι δε "γέροι" έχουν γλυκές αναμνήσεις από αυτό το παράγωγο του πετρελαίου και πολλοί από αυτούς δεν το αποχωρίζονται. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ξέρουν ότι είναι βασανιάρικο και πλέον άνευ ουσιαστικού λόγου.

 

Όλα αυτά αποκτούν ακαδημαϊκή αξία όταν στον χορό μπαίνει η θρυλική και ακαταμάχητη κολοκυθόπιτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν δεν κάνω λάθος 9 ήταν όλες όλες.

 

 

Τέσσερις (4) Neve 8078  ;)

 

Μήπως τις μπερδεύεις με τις Focusrite? Εκείνες ήταν 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι είναι ο παράδεισος TΟΥ ΠΑΛΙΑΤΖΗ.

 

 

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις (4) Neve 8078  ;)

 

Μήπως τις μπερδεύεις με τις Focusrite? Εκείνες ήταν 10.

 

ναι

έχεις δίκιο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου