Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πορν φρομ μάι περσοναλ ρακοσυλλεκσιον O0 ;D ;D

 

ντετικαιτιντ του Laks

 

nakamichi 50 είναι αυτό?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

αν θες και καμια καλη ακρη για καλο κρεας ο Βοσκος είναι ο άνθρωπος σου! O0

 

χμ... το κρέας προσπαθώ να το περιορίσω (πάντα ήμουν του ψαριού και των μαλακίων), αλλά για κάνα τενεκέ χωριάτικη κατσικίσια φέτα, πετάω την σκούφια μου...  ;D ;D ;D

τώρα για κάποιους "επαγγελματίες", άστο είναι μια πονεμένη ιστορία... ::)

 

τέλος θα ξαναγυρίσω στο αρχικό ερώτημα του φίλου μας που "Σκέφτεται να επενδύσει σε βινύλιο και ηχεία"...

 

θα πρέπει να εμπεδώσει ότι τον "ήχο" που του προσφέρει πλέον"άκοπα" ένα dac πέριξ του χιλιάρικου, για να τον βρει σε βινύλιο θα πρέπει να επενδύσει (γιατί όντως περί επένδυσης θα πρόκειται) πολλαπλάσια όχι μόνο σε χρήματα αλλά και γνώση χρήσης, σε πικάπ, βραχίονα, κεφαλή...

 

και σαν κερασάκι στην τούρτα, αφού αποκτήσει το πολυπόθητο σύστημα (και πες ότι το "έστησε" και σωστά), θα γελάσει (ξεράσει μάλλον) και η παρδαλή κουφή αρκούδα, όταν πάει να "παίξει" την συλλογή του (δικιά του ή που θα αποκτήσει) με τα (επιεικώς απαράδεκτα ποιοτικά) ελληνικά βινύλια (ακόμα και στην σπάνια περίπτωση που αυτά είναι σωστά συντηρημένα)... άντε λοιπόν και στην περιπέτεια αναζήτησης ποιοτικών βινυλίων εισαγωγής για να μην κλαίει τα λεφτά του...  8) ::)

 

βέβαια επειδή ο φίλος μας ήταν προδιαθετειμένος και ήδη αποφασισμένος να εξερευνήσει τον ήχο του βινυλίου και από ότι κατάλαβα σε μας έψαξε ένα "άλλοθι" (με την καλή έννοια) για να στηρίξει την επιθυμία του και να του προταθούν και κάποιες συσκευές για να μην τον πιάσουν κώτσο στην αγορά, προσωπικά θα του προτείνω ένα πολύ "φθηνό" hi end σύστημα, που κατά την γνώμη μου όμως θα "υπερκεράσει" και τα πιο τρελά του όνειρα σε "ήχο" (εννοείται ότι θα ακούσει επισταμένα και συγκριτικά πριν αγοράσει)...


με ενισχυτή τον X-i125 της Αdvance Αcoustic με ενσωματωμενο αξιόλογο dac (που αργότερα μπορεί να αναβαθμίσει αν ανεβούν οι απαιτήσεις του) και προενίσχυση phono για πικαπ... γύρω στα 1400€..

 

X-i125 - Advance Acoustic

 

X-i125.png

 

και ηχεία τα βραβευμένα Venere 2.5 της Sonus Faber με ήχο που συγκινεί οπαδούς όλων των "σχολών"... γύρω στα 2.500€

 

• 2.5 way speaker Venere 2.5 - High end floor standing speaker for home theater

 

SFVen2.5wal.jpg?v=1428599479

 

τώρα για το "διαφορετικό" και τα συμπαρομαρτούντα της "ιεροτελεστίας" των 25-30 LP "μεζέ" για το ουισκάκι, το Essential II της Pro-Ject θα τον καλύψει πιστεύω εισαγωγικά απόλυτα (κι αν του ανοίξει η όρεξη για περαιτέρω βλέπει)... γύρω στα 250€...

 

Pro-Ject Audio Systems

 

essential2.jpg

 

αυτά από εμέ και αμαρτία ουκ έχω... O0 ;D

 

 

 

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαρτίαν έχεις

διότι το προτζεκτάκι δεν συνάδει με τα ρέστα... :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τώρα για το "διαφορετικό" και τα συμπαρομαρτούντα της "ιεροτελεστίας" των 25-30 LP "μεζέ" για το ουισκάκι, το Essential II της Pro-Ject θα τον καλύψει πιστεύω εισαγωγικά απόλυτα (κι αν του ανοίξει η όρεξη για περαιτέρω βλέπει)... γύρω στα 250€...

 

μια χαρά "συνάδει" γι αυτόν τον σκοπό και εννοείται ότι δεν προτείνω ποτέ συνδυασμό "ειδικής αποστολής" που δεν έχω ακούσει... ;) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το αναλύσουμε περισσότερο υποθέτω, αλλά νομίζω ότι χάσαμε τον op.

 

μάλλον ...την έκανε... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραιες οι hi end-ιες του Νικου,αλλα οκ και με πολυ χαμηλοτερο μπατζετ απολαμβανεις ανετα.

Το 90's  συτστημα μου ειναι ενας sherwood ολοκληρωμενος,ενα standon, τριδρομα tonsil και πεντε tape decks. :P

Δεν ξεπερναει επισης τα 700-800 euro πλεον.(αν βγαλεις απο την τιμη τα ντεκς και τα βρεις και used η τιμη πεφτει δραματικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραιες οι hi end-ιες του Νικου,αλλα οκ και με πολυ χαμηλοτερο μπατζετ απολαμβανεις ανετα.

 

Λάκη μ', νομίζω ότι εδώ και αρκετές σελίδες το έχουμε ξεκαθαρίσει... ακόμα και με το κάτωθι τρανζιστοράκι μπορούμε να απολαύσουμε άνετα την μουσική (ειδικά αν λιαζόμαστε αγκαλιά με την κάτοχό του στα βραχάκια στις Καβουρότρυπες, ατενίζοντας τα πέλαγα)...  :P ;D

 

tumblr_o67ec5A5lV1qz5q5oo1_1280.jpg

 

όμως το σύστημα που πρότεινα (ή άλλο ανάλογης τιμής, φιλοσοφίας και ηχητικής ποιότητας) δεν αντιπροσωπεύει μια ακόμα "hi end-ιά" για να χουμε να λέμε... άλλωστε βρίσκεται στο entry level από πλευράς τιμής γι αυτό που ορίζουμε "hi end audio"...

αλλά πλέον  η τεχνολογία και ο εμπορικός ανταγωνισμός έχουν επιτρέψει σε αυτό να απολαμβάνεις "πιστότητα στην αναπαραγωγή " που κάποτε ήταν απλησίαστη εκτός αν ήσουν Σαουδάραβας εμίρης... επίσης από αυτό σαν βάση και πάνω κάθε άξια λόγου διαφορά ήχου προς το καλύτερο πληρώνεται ΠΟΛιιΥ ΑΚΡΙΒΑ και δυσανάλογα ως προς την ουσία της...

 

το θεωρώ λοιπόν τη "χρυσή τομή" στο μέτρο της "υπερβολής"... δεκτόν και σεβαστόν από μένα οτιδήποτε λιγότερο έως και το τρανζιστοράκι, αλλά "σου υπογράφω" ότι μόνο με ένα ανάλογο (και πάνω) μπορείς να καθηλωθείς και "υπερβατικά" να φτάσεις στο σημείο να απολαύσεις και (καλοηχογραφημένη) μουσική που σε οποιαδήποτε περίπτωση και με οποιοδήποτε άλλο μέσο θα προσπερνούσες με αδιαφορία (έως και απέχθεια)... και αυτό είναι "τεράστιο" καθορίζοντας ως έννοια το next step και την ανάγκη ύπαρξης του hi end, πέραν του ψώνιου και της ματαιοδοξίας κάποιων "πυροβολημένων" για το πλήθος...

 

και δω έχω πολλά παραδείγματα ανθρώπων που λάτρεψαν "ανάποδα" την κλασική μουσική ξεκινώντας από ακροάσεις σε ένα καλό σύστημα, για να ακολουθήσουν οι αίθουσες συναυλιών και μια μετέπειτα σχέση ζωής με αυτήν...

 

ε αυτό πως να το κάνουμε.. δεν θα συμβεί (κατά κανόνα) με ένα "σύγχρονο φθηνό (ή γοητευτικότατο κατά τα άλλα vintage) hi fi σύστημα"... καλώς ή κακώς, ακόμα και αν στο ίδιο άτομο έχει προσφέρει ατέλειωτες ώρες απόλαυσης με άγνωστο όμως ζητούμενο (όχι απαραίτητα περιττό) την "πιστότητα"...

 

και κάπου εδώ ξαναγυρνάμε στην "κολοκυθόπιτα" και θα ξαναλέμε τα ίδια και σ΄αφήνω γιατί θα μου πάρει την τέντα ο αέρας... :P 8) ;D

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θέλετε προτάσεις, να κάνω κι εγώ.

Υποθέτω βέβαια ότι μιλάμε για καινούρια και όχι μεταχειρισμένα που υπάρχουν πολλές ευκαιρίες αλλά προϋποθέτουν γνώσεις.

 

Κατ' αρχήν, στο ενισχυτικό κομμάτι, μεγαλύτερη ευκαιρία από τον καινούριο ολοκληρωμένο ενισχυτή των αδελφών Τσακιρίδη, είναι δύσκολο να βρεθεί.

theseus_zoom.jpg

Φουλ λάμπα (με ότι πέντοδο θες), με ενσωματωμένο λαμπάτο phono, με ενσωματωμένο dac Sabre 96/24 (είσοδο USB), με είσοδο ακουστικών με μεταβλητή αντίσταση εξόδου, δυνατότητα λειτουργίας των λυχνιών σε πέντοδο ή (ψευτο)τρίοδο, remote control, εγγύηση (αλλά και ότι αναβάθμιση θέλεις) από τον κατασκευαστή ουσιαστικά εφ' όρου ζωής (trust me I know) και στα 790 ευρά με το κλειδί στο χέρι. Δύσκολα θα αλλάξεις ....

 

 

Πικάπ.

Τρείς είναι οι λύσεις στο περιορισμένο budget. Rega Planar 1, Pro-ject II και  λίγο πιο πάνω σε τιμή το Audio Technica AT-LP5.

Με αυτή τη σειρά προσωπικής προτίμησης λαμβάνοντας υπόψη του παράγοντες όπως ήχος, ευκολία, τιμή.

Στην Ελλάδα παίζει και το PRO-JECT RPM 1.3 με Ortofon Red επάνω και στα 300. Χτύπα το!

Ότι και να πάρεις, πάρτο από μαγαζί που θα (ξέρουν να) το καλιμπράρουν κιόλας (παίζει ρόλο).

 

Ηχεία.

Εδώ γίνεται της κολάσεως και είναι και το σημαντικότερο κομμάτι της αλυσίδας.

Δεν είναι μόνο το budget.

Τα θες αναλυτικά ή ζεστά; Bookshelf ή Floorstanders; ευαίσθητα ή αναίσθητα; μόνο για μουσική ή και ταινίες;

Δεν έχω και μεγάλη επαφή με το άθλημα τελευταία αλλά μου άρεσαν τα Cambridge Audio SX-60, τα Dali Zensor 3 (πολύ) που άκουσα αλλά και με εταιρείες όπως Monitor Audio, Wharfedale, Tannoy (ναι, είμαι του βρεττανικού "ήχου") δύσκολα θα κάνεις λάθος.

 

Εδώ όμως δεν υπάρχει ευκολάκι (άστε το Internet και σηκωθείτε να αποκτήσετε τις δικές σας εμπειρίες) και είναι θέμα γούστου.

H λύση είναι να πάρεις παραμάσχαλα τα cd που γουστάρεις να ακούς και τα γνωρίζεις καλά και να κάνεις τις γύρες σου ακούγοντας ηχεία (αυστηρά στο budget σου (γιατί είναι σίγουρο ότι ο πωλητής με τεχνάσματα και "ειλικρίνεια" θα σε σπρώξει - εύκολα- παραπάνω).

Μαζί με φίλους (ή συντρόφους) έχει την πλάκα του. Αξίζει τον κόπο.

 

Καλή διασκέδαση !

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τον Θησέα Κώστα, έχω διαβάσει αλλά και ακούσει όντως φοβερά λόγια αλλά δεν τον έχω ακούσει... σύντομα ελπίζω να το καταφέρω γιατί τα μισά να είναι αλήθεια από αυτά που λένε, σε αυτά τα λεφτά θα είναι τεράστια ευκαιρία... και οι Τσακιρίδηδες έχουν αποδείξει στην πορεία τους στον χώρο ότι μπορούν να την προσφέρουν... βέβαια φαντάζομαι ότι μια και σου επιτρέπουν καστομάρισμα η τιμή μπορεί να ξεφύγει προς τα πάνω εύκολα, όπου όμως αλλάζει και ο ανταγωνισμός...

 

σε αυτό μόνο που διατηρώ επιφυλάξεις, είναι το κατά πόσο πλέον της "μουσικότητας" θα μπορούσε να προσφέρει σε έναν μεσαίο προς μεγάλο χώρο και "ρεαλιστικές" εντάσεις και δυναμικές, οδηγώντας απρόσκοπτα ανάλογα (σχετικά αναίσθητα όμως) ηχεία, περιορίζοντας την γκάμα στις επιλογές... στο σύστημα που πρότεινα αυτό ήταν το τελευταίο "όριο" προς τα κάτω για το "magic touch"...

 

χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένας φθηνότερος συνδυασμός δεν μπορεί να προσφέρει μέρος αυτού που θα ονόμαζα "audio εμπειρία"... πχ η εντυπωσιακή "ανοιχτή σκηνή" των Dali Zensor 3...

 

μια που ανέφερες αρκετές επιλογές να προσθέσω και τα φθηνότερα ηχεία από τα Sonus που το καθένα για το δικό του λόγο με ενθουσίασαν στην τιμή τους...  τα Aeromax 2 της Cambridge Audio με το BMR οδηγό να δίνει πρωτόγνωρη αίσθηση μεσουψηλά  και τα Triton Seven της GoldenEar.... αν δεν τα έχεις ακούσει κάνε το σε πρώτη ευκαιρία... αξίζει τον κόπο...

 

όμως ρε γμτ κι εκεί πάντα κάτι λείπει από την αίσθηση "πληρότητας" των Sonus ή των Harbeth 30.1 ή των ATC SCM40 (για να μην φύγω πολύ σε τιμή)... καλά και άγια τα φθηνά "British sound masterpieces" αλλά "σκαλιά"... σκαλιά που οδηγούν στους ορόφους με την "θέα"...  ::) ;D

 

εννοείται ότι προσυπογράφω πλήρως την παραίνεση σου και κλείνω με αυτή (μόνη ένσταση το να μένουν μεν αυστηρά στο μπάτζετ τους, αλλά παράλληλα να ακούσουν εγκυκλοπαιδικά και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΟΤΕΡΑ για να ξέρουν κάθε φορά που βρίσκονται)...

 

Εδώ όμως δεν υπάρχει ευκολάκι (άστε το Internet και σηκωθείτε να αποκτήσετε τις δικές σας εμπειρίες) και είναι θέμα γούστου.

H λύση είναι να πάρεις παραμάσχαλα τα cd που γουστάρεις να ακούς και τα γνωρίζεις καλά και να κάνεις τις γύρες σου ακούγοντας ηχεία (αυστηρά στο budget σου (γιατί είναι σίγουρο ότι ο πωλητής με τεχνάσματα και "ειλικρίνεια" θα σε σπρώξει - εύκολα- παραπάνω).

Μαζί με φίλους (ή συντρόφους) έχει την πλάκα του. Αξίζει τον κόπο.

 

Καλή διασκέδαση !

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου