Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δειγματοληψία στα 32bit υπερβαίνει δραματικά αυτά τα δεδομένα.

(Σαν να μετράς το βάρος ενός ανθρώπου σε γραμμάρια και με 3 δεκαδικά ψηφία)

 

Με δυο λόγια ΔΕΝ χρειάζεται 1 TB και ΔΕΝ θα ακούσεις περισσότερα αν το διαθέσεις για να ψηφιοποιήσεις μια ταινία. 

 

+1000

 

oπως ειπα και παραπανω οποιαδηποτε....αντιρρηση που μπορει καποιος να εχει για τον ψηφιακο ηχο εχει να κανει με την παρανοηση και την αγνοια της επιστημονικης πραγματικοτητας οπως αλλωστε ΟΛΕΣ οι ΔΟΞΑΣΙΕΣ που ταλανιζουν το αμοιρο ανθρωπινο γενος  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

...οπως αλλωστε ΟΛΕΣ οι ΔΟΞΑΣΙΕΣ που ταλανιζουν το αμοιρο ανθρωπινο γενος  ;)

κανόνισε να το πας στα πολιτικά... :D χαχαχα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... Όταν ο κατασκευαστής σου λέει ότι έχει απόδοση 25Hz-20000kHz, περιλαμβάνει και τα δεκαδικά ψηφία? Δλδ, από 25Hz μέχρι 26Hz, αποδίδει το 25,1 - 25,2 κλπ? ...

 

Ασφαλώς και μπορεί. Από τη δειγματοληψία δεν προκύπτει  κάποια διακριτοποίηση στις συχνότητες με τον τρόπο που περιγράφεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά η συζήτηση έχει πολύ ενδιαφέρον αν και ο φίλος τη ξεκίνησε όχι για την ποιότητα του ήχου αλλά για το felling μιας τέτοιας ρετρό κατάστασης του παρελθόντος που σίγουρα το χουμε σκεφτεί οι πιο πολλοί.μεγαλωμένος και εγώ με τετρακαναλα fostex και πινκ πονκ για να γράψουμε κι άλλα κανάλια σίγουρα δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τη ποιότητα του αναλογικού ήχου.Δεν θα ξεχάσω μια ηχογράφηση που έκανα στα rock studios στο συγχωρεμένο Παντελή Δεληγιαννιδη όταν μπήκα μέσα στο χώρο του πιτσιρικάς να γράψω και το βλεπα σαν διαστημόπλοιο τη κονσόλα κτλ.

Σίγουρα το digital είναι πιο εύκολο απλό και φθηνό όσο αφορά την ηχογράφηση.

Αλλά πιστεύω και το αποδεικνύουν και οι εταιρίες ενισχυτων ότι κανένας ενισχυτής κιθαρας δεν θα καταφέρει Ν βγάλει καλύτερη ( όχι τόσο ψεύτικη ) παραμόρφωση ή κάποιο reverb σε Ψηφιακή μορφή από έναν αναλογικό ενισχυτή ειδικά αν είναι και λαμπατος.Επειδή Έχω γράψει κι εγώ κάποιες φορές ντραμς στη ζωή μου καμμια Ψηφιακή ηχογράφηση δεν κατάφερε να φτάσει την ...πως Ν το πω ταυτοποίηση του ήχου.οκ πιο ποιοτικός καθαρός δυνατός αλλά για μένα ακουγόταν πιο ψεύτικος στα αυτιά μου.Πιο drum machine.που όσο τεχνολογία όσο ακριβά και να είναι τα drum machine δεν θα μπορεσουν για μενα να φτασουν στο ζεστο ηχο ακομα και απο ενα φθηνιαρικο σετ drums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάντως θα πω κάτι σχετικό, νομίζω...

 

Είχα 2 ενισχυτές flying moll με τα PMC ηχεία μου. Ο ήχος έβγαινε ψηφιακά από την Lynx L22 προς ένα θαυμάσιο προ-ενισχυτή ακουστικών Grace Design M201 και από εκεί στους ενισχυτές και στα ηχεία.

 

Δυστυχώς ένας από τους δύο ενισχυτές χάλασε και, δυστυχώς, η Ιαπωνική εταιρία έχει κλείσει και η PMC αδυνατεί να κάνει κάτι (εκτός από το να μου πουλήσουν καινούριο).

 

Έτσι λοιπόν, με τη συμβουλή των νοιζάδων, και ειδικά του npap πούλησα τον Grace Design (κοψοχρονιά, αλλά...) και πήρα ένα NAD ενισχυτή (ψηφιακά από την ίδια Lynx L22) και στα ηχεία...

 

Ομολογώ ότι ΝΟΜΙΖΩ ότι υπάρχει κάποια σχετική διαφορά στην ποιότητα του ήχου, αλλά όχι τεράστια.

 

______________________________________

 

Εκεί που είναι η νύχτα με τη μέρα είναι η αλλαγή από το studio μου στο Γέρακα (με πετροβάμβακες, κοκ) στο Λονδίνο και το δωμάτιο που έχω... Εκεί υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι ΝΟΜΙΖΩ ότι υπάρχει κάποια σχετική διαφορά στην ποιότητα του ήχου, αλλά όχι τεράστια.

Διαφορά υπέρ ποιου?

 

Εκεί που είναι η νύχτα με τη μέρα είναι η αλλαγή από το studio μου στο Γέρακα (με πετροβάμβακες, κοκ) στο Λονδίνο και το δωμάτιο που έχω... Εκεί υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά!

Τεράστια διαφορά υπέρ ποιού?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

όταν μιλάμε για "ήχο", για να έχουμε ένα "αντικειμενικό reference" (γιατί ειδάλλως ο καθείς θα έχει το δικό του πλήρως παραμορφωμένο ως έννοια από τις προσλαμβάνουσες του, ειδικά τις "ηλεκτρικές") μιλάμε ΠΑΝΤΑ για την πιστή αναπαραγωγή (το δυνατόν) του φυσικού ήχου...

και εδώ ο αναλογικός ήχος έχει επίσης χρόνια "ξεπεραστεί" από τον ψηφιακό...

 

σε μνημείο "εννοιολογικής σύγχυσης" εξελίσσεται το παρόν thread (δυστυχώς σε απόλυτη αναλογία με την audio πραγματικότητα ειδικά στην Ελλάδα)...

ξεκίνησε από το ποιο είναι το καλύτερο "καφενείο" που έχει την δυνατότητα να "ψήσει" και εν συνέχεια να "σερβίρει" τον βραζιλιάνικο "καφέ" αναλλοίωτο και κατέληξε να μπερδεύει την παραγόμενη ποιότητα του καφέ με το πως γουστάρει ο καθένας να τον "πίνει" σε συνδυασμό με το άρωμα των λογής λογής "ρεβυθόζουμων" που έμαθε (ακουσίως φυσικά) ο εγκέφαλος του να ψάχνει σε αυτόν...

 

και στο επίπεδο της "συνειδητοποιημένης τέρψης" και των υποκειμενικών τρόπων της, με κύριο μέσο την αναπαραγωγή της μουσικής (όπως το έθεσε ας πούμε ο LK), η κουβέντα παραμένει ενδιαφέρουσα και δημιουργική (τουλάχιστον προσωπικά μιλώντας)...

 

όταν όμως (μάλλον λόγω απειρίας αλλά φαντάζομαι με καλή πρόθεση), το θέμα ξεφεύγει από την αποδεδειγμένη πλέον υπεροχή του ψηφιακού κόσμου στην προσπάθεια της "πιστής" καταγραφής-αναπαραγωγής  ενός ηχητικού δρώμενου, με "επιχειρηματολογία" που μπλέκει τις "λαμπάτες βούρτσες με τον ψαλιδισμό της παραμόρφωσης στις λούτσες" και τα "παράπλευρα κέρδη" του ψηφιακού κόσμου (που BTW συντελούν στις "υπεραξίες" του, μαζί με τα τεράστια οφέλη στην εν γένει εργονομία) όπως η μοντελοποίηση και η ηχοσύνθεση, ε τότε προσεγγίζουμε το αλαλούμ, που τελικά όπως εξελίσσεται, μάλλον εμένα με τρώει περισσότερο από τον συνονόματο να το αντιστοιχίσω πολιτικά... 8) ;D

 

για να μην τα πολυλογώ... με ένα usb dac και έναν ενισχυτή γύρω στο διχίλιαρο έκαστο, σε ένα ζευγάρι Harbeth Monitor 30.1, με μια καλή ηχογράφηση στο ταπεινό μου pcάκι, το 2016 δύναμαι να μεταφερθώ πια νοερά σε studio και σε αίθουσες συναυλιών, αναπαριστώντας μαγικά τις αρκετές δόξα το γιαραμπή εμπειρίες μου, χωρίς να χωρίσω με την γυναίκα μου ζητώντας της να πουλήσουμε το σπίτι μας, για να βάλω την koetsu που απέκτησα πριν πουλώντας το αμάξι της, σε ένα βραχίονα από ξύλο αφρικανικού σφενδάμου (καθότι ο εξ ανθρακονημάτων από το δεξί φτερό της f1του Σουμάχερ της έπέφτε λίγος) , μεγαλωμένου πειραματικά σε κενό αέρος σε γλάστρα τιτανίου, κατά το τελευταίο ταξίδι του διαστημικού λεωφορείου columbia...

 

τι? αυτό έπεσε?... γιατί ο σφένδαμος χωράει σε γλάστρα ή μεγαλώνει σε κενό αέρος?... άσε που τώρα που το σκέφτομαι δεν ξέρω καν αν υπάρχει αφρικάνικος...  ::) O0 ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ομολογώ ότι ΝΟΜΙΖΩ ότι υπάρχει κάποια σχετική διαφορά στην ποιότητα του ήχου, αλλά όχι τεράστια.

 

άσχετα με το παραπάνω μου post, Νικόλα μου το παράξενο θα ήταν να μην δεις διαφορά με το 500ρικάκι που ζήταγε ο Nad...

 

όσο για την μεγάλη σημασία ενός ηχοδιαμορφωμένου χώρου, όντως όταν τον είχες και τον "χάνεις" την καταλαβαίνεις στο όλον της... ;) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο drum machine.που όσο τεχνολογία όσο ακριβά και να είναι τα drum machine δεν θα μπορεσουν για μενα να φτασουν στο ζεστο ηχο ακομα και απο ενα φθηνιαρικο σετ drums.

 

μεγαλωμένος και εγώ με τετρακαναλα fostex και πινκ πονκ για να γράψουμε κι άλλα κανάλια σίγουρα δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τη ποιότητα του αναλογικού ήχου

 

κανένας ενισχυτής κιθαρας δεν θα καταφέρει Ν βγάλει καλύτερη ( όχι τόσο ψεύτικη ) παραμόρφωση ή κάποιο reverb σε Ψηφιακή μορφή από έναν αναλογικό ενισχυτή ειδικά αν είναι και λαμπατος

 

σε μνημείο "εννοιολογικής σύγχυσης" εξελίσσεται το παρόν thread (δυστυχώς σε απόλυτη αναλογία με την audio πραγματικότητα ειδικά στην Ελλάδα)...

 

ε τότε προσεγγίζουμε το αλαλούμ,

 

σωωωωπα.... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου