Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

troll on:

Και εμενα που ακομα με συγκινουν τα point &click παιχνδια του ΄90, aka Day of the Tentacle κτλ, και παρολο που τα γραφικα ειναι τελειως ρετρο, και ετσι μπαινω πιο πολυ στο βαθος της ιστοριας παρα απο ενα τελευταιας γενειας 3d με physix κτλ, θα με πειτε αναχρονιστή;

 

Δεν σημαινει οτι ειναι "καλυτερα σε ποιοτητα" απο τα σημερινα. Απλά διαφορετικα...

 

Τοτε, οι δημιουργοι ειχαν αλλη προοπτικη, και αλλο προσανατολισμο. Και μιας και δεν προσφεροταν η τεχνολογια για κατι πιο "αληθοφανες", καταφερανε κατι "παιδιαρώδες" να ειναι αυθεντικο, απλο, λιτο και απερριτο.

 

troll of.

 

 

Φυσικα σημερα η προσεγγιση και ο προσανατολισμος αντιστοιχα και στη μουσικη ειναι διαφορετικα.

 

Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι που επιλεγουν βινυλιο ειναι ανθρωποι που μεγαλωσαν με βινυλιο. Που εμαθαν με αυτο, που ηταν μερος της καθημερινοτητας τους.

 

Αντιστοιχα, υπαρχουν και οι υπολοιποι, που επηρεαζόμενοι απο αυτη τη νοσταλγια και το παθος, πιστευτουν οτι τωρα αν ξεκινησουν αυτη τη "νοσταλγια" θα πιασουν το Holy Grail...(sorry OP...  :-X )

 

....

 

Μετα απο 30 χρονια, ακομα θα θυμαμαι το πρωτο μου αυτοκινητο, και θα εχω μια νοσταλγια για αυτο, ασχετα αν θα ειναι η μερα με τη νυχτα με εκεινα του μελλοντος... Θα ειναι ομως....καλυτερο;;;;

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

Μετα απο 30 χρονια, ακομα θα θυμαμαι το πρωτο μου αυτοκινητο, και θα εχω μια νοσταλγια για αυτο, ασχετα αν θα ειναι η μερα με τη νυχτα με εκεινα του μελλοντος... Θα ειναι ομως....καλυτερο;;;;

 

Επειδή τον τελευταίο χρόνο περνάω έντονα τη φάση με τα vintage αμάξια.

 

ΜΗΝ το συζητάς από θέμα άνεσης (στο δρόμο- air contition στην κάψα- θόρυβος- αξιοπιστία στο ταξίδι)....με σαφή υπεροχή του σύγχρονου.

 

Παρ' όλα αυτά, ένα vintage όχημα, το να το πάρεις π.χ. μια Kυριακή πρωί, και με την άνεση σου να πας μια εκδρομή (όχι μακρυά) και να κάτσεις για έναν καφε και .......να το χαζεύεις (μέσα έξω) είναι άλλη φάση.

 

Συνδυασμός και των δυο...είπαμε αφού (αν) υπάρχει η δυνατότητα.

 

Νταξ , δεν με φαντάζομαι π.χ. με ένα Datsun  240z να πάω για ψώνια μια Τρίτη στο.....super market.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε γυρναμε στη θεμελια διατυπωση (κατ' εμε) πως η μουσική και η ακροαση της ειναι αναγκη του καθενος.

 

Και οταν και οποτε και οπως θελει ο καθενας την καλύπτει, με βαση υποκειμενικα κριτηρια.

 

Απο εκει και μετα, περι ορεξεως....

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν καποιοι αλλαξαν το πως βλεπουμε τη μουσικη (και για καποιους τον κοσμο τον ιδιο) αυτο οφειλεται στις εμπνευσεις τους  και το πως καταφεραν και ακουμπησαν το δαχτυλο στον παλμο της εποχης και οχι γιατι επελεξαν αναλογικα η ψηφιακα μεσα.Τα περισσοτερα τα ηχογραφησαν με ενα συγκεκριμενο εξοπλισμο γιατι...ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΟΧΗ...λατρευω οτιδηποτε vintage αλλα δε το Holygrailo-ποιω!!!Οποιος καταλαβαινει το πιξελιασμα στα 20megapixels σε φωτο μεγεθους κορνιζας...ειναι και αυτος που θα σου ζητησει να του πεις το βαρος σου σε γραμμαρια με τρια δεκαδικα ψηφια (οπως προαναφερθηκε) και ειναι και αυτος που θα καταλαβει τα κσυλα αναμεσα σε 3 στρατ με ιδιο loaded pickguard σε blind test...ας ειναι!!! Ειμαι συλλεκτης βυνιλιων απο ενα συγκεκριμενο συγκροτημα και εχω δωσει μερικες χιλιαδες γιουργια σε βυνιλια...υπεροχη αισθηση νσ αφηνεις τη βελονα να καθεται στο δισκο να βαζεις ενα ποτηρι κρασι και να καθεσαι στην πολυθρονα να μυριζεις -διαβαζεις- χαζευεις το artwork  του album...αρκει πρωτα να εχεις χαμηλωσει το volume και να ακους απ το cd...ακομα και με axe fx και strat να ειχαν ηχογραφησει ΤΟΤΕ οι zep το black dog παλι θα μαμουσε!Λεγοντας αυτο θα συμφωνησω με αυτο που ειπε στην αρχη ο LK.Δηλαδη "δεν ειναι μονο η ακροαση...ειναι και τα υπολοιπα".Οποτε θα συνεχισω να μαζευω βυνιλια.(αν δε τα πουλησω ολα για να παρω ενισχυτη!!!).Υπαρχει ομως και κοσμος για τον οποιο δεν υπαρχουν "υπολοιπα" και ειναι μονο η ακροαση οποτε...στα περι ορεξεως θα καταληξουμε...(επιτελους και ενα θεμα που η καταληξη του δεν ειναι "ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ")

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η κουβέντα καταλήγει με ένα μαγικό τρόπο στο ποιός την έχει μεγαλύτερη.

 

Δεν νομιζω.

 

Εγω απο την μια πλευρα διαβαζω (μεταξυ αλλων) εναν ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΦΥΣΙΚΗΣ και εναν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΗΧΟΛΗΠΤΗ να παραθετουν ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και λεπτομερεις εξηγησεις γυρω απο το θεμα  και απο την αλλη εναν ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ 22χρονο (και τα δυο πολυ ωραια btw  ;D) ,καλοπροαιρετο αλλα,δυστυχως, ΜΗ ΓΝΩΣΤΗ της τεχνολογιας και της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ να αραδιαζει δοξασιες και απιθανες θεωριες που δεν αντεχουν ουτε δευτερολεπτο σε σοβαρη και εμπεριστατωμενη κριτικη.

 

Οποτε ΤΙ να μετρήσουμε?  :)

 

Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι που επιλεγουν βινυλιο ειναι ανθρωποι που μεγαλωσαν με βινυλιο. Που εμαθαν με αυτο, που ηταν μερος της καθημερινοτητας τους.

 

Εγω με βινυλιο μεγαλωσα,θυμαμαι ακριβως το πρωτο βινυλιο που.... μου αγορασαν το 1974 (Elvis Presley:The Rockin Days)  ;D & εχω φαει και τα .....νιατα μου μεσα σε αναλογικα στουντιο με 24καναλα Studer.

 

Εχω,ή μαλλον είχα μια και περυσι τα χαρισα σχεδον ολα σε εναν φιλο μου DJ ,πανω απο 4.000 βινυλια.

 

Ωραιες οι  αναμνησεις αλλα αλλο πραγμα οι αναμνησεις και αλλο η εξελιξη της τεχνολογιας & της ζωης....

 

Παντως με ιντριγκαρατε και εκανα ενα τεστ...εβαλα μια απο τις καλυτερες παραγωγες ever δηλ. το BLACK MOSES του ISAAC HAYES στις δυο εκδοσεις που εχω δηλ. μια 24 bit remastered σε cd & την original (αμερικανικο βινυλιο) που ειχα φερει απο τις ΗΠΑ το 1988.

 

Το πικαπ μου ειναι ενα MICRO SEIKI & το DVD player μου (δεν εχω πλεον cd player) ενα SONY που αγορασα περυσι 35 ευρω (για να βλεπει ο μικρος Peppa Pig  ;D)...

 

Ο ενισχυτης μου ειναι ενας αρχαιος ΜΙSSION CYRUS & τα ηχεια μου τα ιδια 700αρια MISSION που εχω απο τα late 80s....

 

SORRY BOYS....ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ (υπερ του cd)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όσον αφορά το headroom δε πα να ναι και 190 dB, μια φορά φυσικό δε θα είναι, γιατί? Γιατί μια φορά το 0 1 κτλ είναι πεπερασμένες ακολουθίες που μιμούνται κυματομορφές και μπερδέψουν τον νου οτι έχει να κάνει με κάτι άπειρο, όπως η μουσική σαν προιόν άπειρων όντων-εμάς των ανθρώπων. Κανενός τη φάση/ιδεολογία/τρόπο σκέψης δεν θέλω να αλλάξω ούτε επιμένω οτι είναι κάτι λάθος ή σωστό. Αλλά αυτό που ξέρω και βλέπω είναι πως ένα άτομο με 3000€ PC, plugins και όλα τα καλά του "ψηφιακού κόσμου" θα στέκει στην ιστορία μάλλον ως ένα παράδειγμα έλειψης δημιουργικότητας που αποδεικνύει οτι η ιδέα είναι αυτή που κινεί τα νήματα και όχι το πόσα διαθέτεις, σε αντίθεση με άτομα τα οποία με 2 δικάναλα ή τετρακάναλα και πολύ υποδεέστερο εξοπλισμό αλλάξανε τον κόσμο και τον τρόπο που σκέφτονται εκατομμύρια άνθρωποι.

Το bold δικό μου.

 

Το είπα και παραπάνω, αλλά δεν το έπιασες.

 

Σε οποιοδήποτε σημείο της τεράστιας αλυσίδας από την εγγραφή, στη μίξη, στο mastering, στην εγγραφή στο μέσο, στην αναπαραγωγή τη δική σου και να υπάρχει έστω και ένα (1) αντικείμενο που λειτουργεί ψηφιακά, αυτά τα 1100101010 θα υπάρχουν θες δε θες. Απλή σκέψη.

 

Τα υπόλοιπα δε τα σχολιάζω καν γιατί... yawn... Θα αφήσω τον ΣΦ να στην ξαναπεί!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να βλεπει ο μικρος Peppa Pig  ;D...

Τώρα το πρόσεξα αυτό.

 

Γιατί ρε Νίκο; Μεγαλύτερη να μη πω δεν υπάρχει!!!!

 

Βρες την πρώτη από τις ταινίες του Winnie the Pooh και βάλε. Και δες την κι εσύ. Φανταστική απ'άκρη σε άκρη (ειδικά συγκριτικά με την Πέπα το γουρουνάκι... Μέχρι και ο Max Steel βγάζει ταινία... καλύτερη θα είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι που επιλεγουν βινυλιο ειναι ανθρωποι που μεγαλωσαν με βινυλιο. Που εμαθαν με αυτο, που ηταν μερος της καθημερινοτητας τους.

 

 

Εγω με βινυλιο μεγαλωσα,θυμαμαι ακριβως το πρωτο βινυλιο που.... μου αγορασαν το 1974 (Elvis Presley:The Rockin Days)  ;D & εχω φαει και τα .....νιατα μου μεσα σε αναλογικα στουντιο με 24καναλα Studer.

Εχω,ή μαλλον είχα μια και περυσι τα χαρισα σχεδον ολα σε εναν φιλο μου DJ ,πανω απο 4.000 βινυλια.

 

Ακριβως αυτο. Και οπως γραφω παραπανω για τους "περισσοτερους που επιλεγουν βινυλιο", εννοω πλεον.

 

Νομιζω οτι το clue της υποθεσης ειναι το "υποκειμενικα κριτηρια vs αντικειμενικα κριτηρια για την επιλογη και χρηση retro/ vintage εξοπλισμου"

 

....Εδω τωρα εμπιπτει και το θεμα με τα ιερα Κσυλα, τα μαχόνια, τα στράτια, λεςΠαλια κτλ, που ειναι ικανα να ταρακουνήσουν συθεμελα τους στύλους του φορουμ!!!  ;D

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες την πρώτη από τις ταινίες του Winnie the Pooh και βάλε. Και δες την κι εσύ. Φανταστική απ'άκρη σε άκρη (ειδικά συγκριτικά με την Πέπα το γουρουνάκι... Μέχρι και ο Max Steel βγάζει ταινία... καλύτερη θα είναι).

 

Δηλαδη για αυτο;;;;;!!!!

 

https://youtu.be/cdxqEYhDeDA

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου