Προς το περιεχόμενο

Αγορά φλάουτου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου στους μουσικόφιλους.

 

Εδώ και επτά χρόνια ασχολούμαι με το άλτο σαξόφωνο και τους τελευταίους μήνες περνά από το μυαλό μου η ιδέα ενασχόλησης και με το φλάουτο. Έπειτα από μια γρήγορη αναζήτηση,  έπεσα πάνω σε αυτό: https://www.amazon.com/Closed-Tuning-Grease-Siver--More-available/dp/B00OLAJ3W6/ref=lp_11972061_1_2/162-4391022-7232626?s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1474817067&sr=1-2  . Στο amazon είναι best seller και η τιμή του (θεωρώ) είναι εξωφρενικά χαμηλή, οπότε θεώρησα σωστό να κάνω μια ερώτηση στους ειδικούς για να με κατατοπίσουν.  ;D

 

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί κανείς βρε παιδιά να πει μια γνώμη του τύπου: "καλό για  να κάνεις μια αρχή, πάρε το και αργότερα αναβαθμίζεται σε κάτι ακριβότερο" ή "Μην το πάρεις θα σου σπάσει τα νεύρα";

 

Μια τέτοια γνώμη αναζητώ κι απολογούμαι αν δεν ήταν ξεκάθαρο στο μήνυμα μου παραπάνω.

 

Κλείνω, ζητώντας συγνώμη αν το θέμα μου ήταν χαμηλού επιπέδου συγκριτικά με αυτό του φόρουμ ή άσχετο με τη θεματολογία του.

 

Καλό σας βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί κανείς βρε παιδιά να πει μια γνώμη του τύπου: "καλό για  να κάνεις μια αρχή, πάρε το και αργότερα αναβαθμίζεται σε κάτι ακριβότερο" ή "Μην το πάρεις θα σου σπάσει τα νεύρα";

 

Μια τέτοια γνώμη αναζητώ κι απολογούμαι αν δεν ήταν ξεκάθαρο στο μήνυμα μου παραπάνω.

 

Κλείνω, ζητώντας συγνώμη αν το θέμα μου ήταν χαμηλού επιπέδου συγκριτικά με αυτό του φόρουμ ή άσχετο με τη θεματολογία του.

 

Καλό σας βράδυ.

 

Υποθετω οτι απαντηση δεν πηρες (απο τους περισσοτερους και απο εμενα) επειδη δεν εχουμε γνωση επι του συγκεκριμενου οργανου! (εδω απο οτι καταλαβα μια και εγω καινουριος ειμαι υπαρχουν πολλοι κιθαρωδοι)

 

εχοντας παιξει αλλα πνευστα (φλογερες και κλαρινο) και παλευοντας και λιγο με τις κιθαρες γενικα η αποψη μου ειναι να μην παιρνεις ποτε το φτηνοτερο εκτος κι αν προκειται για καποια εξαιρεση που στην προτεινει δασκαλος(πχ εμενα μ ειχαν πει οτι υπαρχουν πλαστικα καβαλ που ειναι αψογα κουρδισμενα και οτι πρεπει για να ξεκινησεις αλλα τα δοκιμασα και ειχα την αισθηση οτι φυσαω σε λαστιχο ποτισματος)

προσωπικα και χωρις να εχω ιδεα απο φλαουτα θα ρωταγα δασκαλο η καποιο υπαλληλο που εξειδικευεται σε πνευστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα.

 

Αν στις κιθάρες ισχύει ότι μια φθηνή μπορεί να συμμαζευτεί και να παίζει αξιοπρεπώς, αυτό ξέχνα το στα πνευστά.

 

Η ποιότητα κατασκευής σε οτιδήποτε κάτω των 200-250 ευρώ είναι εκπληκτικά εκφυλισμένη. Leaks, κακές τάπες, κακο fit σε βίδες, άξονες και pillars, δύσκολο έως ακατόρθωτο να βγουν όλες οι νότες (ειδικά οι χαμηλές). Στην εικόνα δίνουν και λιπαντικό για το headjoint. Μέγα ατόπημα και ενδεικτικό του πόσο "αδαείς" είναι.

 

Stay away. Stay safe.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Πιστεύετε, δηλαδή, πως το ποσό που διαθέτω είναι ελάχιστο (60 ευρώ) για να περνάω όμορφα και δημιουργικά τον ελεύθερο μου χρόνο με το φλαουτάκι;;;

 

Μάνο, μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα ή να δημοσιεύσεις εδώ αυτά που  θα μου έλεγες από το τηλέφωνο;; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το κινητό μου τηλέφωνο και αυτές τις ημέρες δεν έχω τρόπο επικοινωνίας.  ???

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Καλό βράδυ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Briccialdi 203   

 

 

μακραν το καλυτερο μαθητικο φλαουτο που εχω δοκιμασει.

εξαιρετικα τιμιο για τα χρηματα του και βασει των προδιαγραφων του.χωρις πολλα ολλα μη διστασεις να προβεις στην αγορα του .συγρκιτικα με το σαξοφωνο δεν εχ3ει καμια απολυτως σχεση η τεχνικη του φλαουτου καθως μπορει οι δακτυλισμοι να μιαζουν σχετικα ,ειναι ομως αλλο οργανο.ΜΗΝ αγορασεις το οργανο που αναφερεις.κατασκευαστικα ειναι αντιγραφη κινεζικη,με χαλια ταπες,μηχανισμ9ο της πλακα ς κ αλλα ασχημα συναφη τεχνικα χαρακτηριστικα.για να σε κατατο0πισω σχ3ετ8ικα με ενα καλο,ενα χειρο0ποιητο ασημενιο φλαουτο εχει περι τις 8000ευρω.αυτα απο μενα για να μην απογοητευτεις ...με λιγα λογια παρε το briccialdi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου