Προς το περιεχόμενο

Μπάσο με σώμα σε στυλ Asat Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί να φτιάξω ένα μπάσο που θα εχει σώμα τελεκαστερ χωρίς όμως pickguard. Ψάχνοντας στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω σώματα σε tele στυλ, στην ευρώπη τουλάχιστον. Γνωρίζει κάποιος που θα μπορούσα να βρω ένα τέτοιο σώμα ή να μου το κατασκευάσει κάποιος σε λογικές τιμές; Ευχαριστώ των προτέρων

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί να φτιάξω ένα μπάσο που θα εχει σώμα τελεκαστερ χωρίς όμως pickguard. Ψάχνοντας στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω σώματα σε tele στυλ, στην ευρώπη τουλάχιστον. Γνωρίζει κάποιος που θα μπορούσα να βρω ένα τέτοιο σώμα ή να μου το κατασκευάσει κάποιος σε λογικές τιμές; Ευχαριστώ των προτέρων

 

Θα είναι λίγο δύσκολο (και ακριβό) γιατί πρέπει να ταιριάξει σε καινούριο template πάνω σε μπράτσο που θα του πεις (Fender Tele) υποθέτω.

Όντως κι εγώ μόνο Αμερικάνους έχω δει να φτιάχνουν αυτά τα σώματα.

Και τελικά θα σου πάει πολύ ακριβά να το κάνεις εξ' αρχής.

Επιλογές έτοιμες υπάρχουν (με λίγη υπομονή)

 

Short scale γίνεται και με σώμα κιθάρας τελε.

 

Πέρα από τα high end ASAT (που και πάλι θα σου έλθουν φθηνότερα από το να φτιάξεις μπάσο -χωρίς μεταπωλητική αξία- από την αρχή) στο tele bass κομμάτι υπάρχουν και τα Squier Vintage Modified Telecaster Bass και το  Telecaster Bass Special (και τα δύο discontinued άρα μεταχειρισμένα). Αξιοπρεπέστατα και έτοιμα για πειράγματα. Και τα δύο όμως είναι medium scale (32" scale) αν αυτό σε ενοχλεί (εμένα το αντίθετο).

 

Tele bass φτιάχνει και η Maruszczyk (Mr. Tee) αλλά το κόστος είναι κοντά σε ένα μεταχειρισμένο ASAT και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει.

 

Μια πιο φθηνή (και κομπλέ) λύση (δεν ξέρω τι τοπολογία μαγνητών θες) είναι τα κινεζοShine που εμφανίζονται συχνά πυκνά στο ebay (καινούρια) με γύρω στα €300 τιμή. Υπάρχουν και με HH αλλά και SH τοπολογία μαγνητών.

 

Υπάρχουν και κάποιες παλιότερες εταιρείες όπως οι Fenandez (παλιότερα) αλλά και πιο πρόσφατα η Schecter που ξαναέβγαλε το Baron (και hollow) με μαγνήτη a la Stingray.

 

Schecter, Squier, Shine και ASAT τα είχα ή ακόμα έχω.

 

Το ASAT (semi-hollow) είναι βασιλιάς, άλλη κατηγορία και είναι ακόμα μαζί μου.

Με μεγάλη διαφορά τιμής έρχονται τα Squier που και ήχο έχουν (θα εκπλαγείς) και ευκολόπαιχτα είναι.

To Baron είναι καλοκατασκευασμένο αλλά ο ήχος του δεν μου έκατσε.

Το Shine δεν ..... Ίσως με υπομονή και επιμονή (δεν την είχα) και καμπόσα mods/tweaks .....

 

Καλή τύχη.

 

 

ΥΓ Φωτό υπάρχουν αλλά είπα να μη φορτώσω το post

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το εκτενές post. Έκανα μια έρευνα σχετικά με τις μαρκες που αναφέρεις και δυστυχώς βλέπω ότι το κόστος ανεβαίνει πολύ ψηλά διοτι θα ηθελα 2 musicman style μαγνήτες αλλά χωρίς pickguard μπροστά.

 

Το 32" δεν με ενοχλει καθόλου ίσα ίσαι που θα το ήθελα κιόλας! Ενδεχομένως να κανω μια έρευνα για short scale με σώμα τέλε κιθάρας.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το εκτενές post. Έκανα μια έρευνα σχετικά με τις μαρκες που αναφέρεις και δυστυχώς βλέπω ότι το κόστος ανεβαίνει πολύ ψηλά διοτι θα ηθελα 2 musicman style μαγνήτες αλλά χωρίς pickguard μπροστά. 

 

Για αυτό σου είπα και τα Shine.

Χαμηλό κόστος, 2 MM, no pickguard, tele σώμα, tele neck.

https://www.amazon.co.uk/Shine-Telecaster-Electric-SBA-704-Humbucker/dp/B008I380HQ/ref=sr_1_4?s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1476079041&sr=1-4&keywords=shine+bass

 

SHINE BY CHASE ELCTRIC BASS GUITAR SBA-724 NATURAL WOOD FINISH TELE STYLE BODY [sBA-724/NA] - £199.99 : Chase Direct - The Online Music Store, Its Cheaper At Chase - Musical Instruments Manchester

 

61BLgn0bWfL._SL1400_.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το KEYTONE E-BASS TL STYLE VINTAGE DESIGN COLOR BLACK | eBay

Πιο tele (με 2 single και αντίστοιχα κιθαριστικό control plate) δεν γίνεται.

Δεν το έχω ακούσει και δεν τρελλαίνομαι.

Με basswood σώμα τέτοια κλειδιά, headstock και 34άρι, μάλλον μιλάμε για τρελλές "βουτιές".

Το "relic" δεν το σχολιάζω ..

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Καλησπέρα

 

Μπορώ στα συγκεκριμενα μπάσα να μπει με κάποιο τρόπο ένας p-bass passive μαγνήτης;

Είτε με κάποιο σκάψιμο είτε να κάνω οποιαδήποτε αλλαγή.

Βασικά θέλω να κάνω ή να αγοράσω ένα μπάσο που θα ναι Tele...με 1 p-bass passive μαγνήτη αλλά τζαζ μανίκι.

Υπάρχει κάτι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου