Προς το περιεχόμενο

Live και ώρα έναρξης


ThisIsSparta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Ανοίγω το thread για ένα θέμα που με έχει προβληματίσει καιρό και το έχω συζητήσει με διάφορους κατά καιρούς, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις επί του θέματος.

 

Αφορμή ένα live που έτυχε να βρεθώ χθες σε συνοικιακό μαγαζί (όχι μεγάλη μουσική σκηνή στυλ πχ Κύτταρο)  το οποίο ήταν πραγματικά πολύ καλό, με εξαιρετικούς μουσικούς, ανάλογες ερμηνείες και πολύ προσεγμένο ήχο.

 

Το θέμα είναι οτι χθες ήταν Δευτέρα και το Live ξεκίνησε κατά τις 22.30-22.45 και μαζί με το διάλειμμα τέλειωσε κατά τη 1+.

Για εμάς που δουλεύουμε πρωί σήμερα αυτό ήταν σκότωμα και δυστυχώς ενώ πέρασα πολύ καλά, θα το σκεφτώ αρκετά πριν ξαναπάω σε παρόμοιο live γιατί σήμερα σέρνομαι (ναι ναι, ξέρω, έχω μεγαλώσει κιόλλας κτλ.. )

 

 

Από την άλλη, το μαγαζί στις 21.30 που ήταν η θεωρητική ώρα έναρξης ήταν σχετικά άδειο, οπότε πιθανά η μπάντα να περίμενε να μαζευτεί κάποιος επιπλέον κόσμος πριν ξεκινήσει. Όντως 1 ωρα μετά το μαγαζί είχε παραπάνω κόσμο.

 

Οπότε ο προβληματισμός είναι ο εξής:

Όταν παίζεις live σε παρόμοιες συνθήκες, τι ώρα ξεκινάς;

Αν το μαγαζί δεν έχει αρκετό κόσμο την ώρα έναρξης, περιμένεις; Και πόσο;

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα!

Δυστυχώς αυτή είναι η ελληνική εφεύρεση που έχει επικρατήσει από τα 90s, και έχει και λίγο σκυλάδικη νοοτροπία, λες και άμα δεις λάιβ στις 19.00, όπως γίνεται στο εξωτερικό, θεωρείσαι φλώρος...Στην Αθήνα βέβαια, κάποιες φορές εφαρμόζεται το ωράριο, όταν υπάρχει θέμα συγκοινωνίας ή με προειδοποίηση στο event του fb. Κατά τ' άλλα επικρατεί το κλασικό 22.30 ή έντεκα παρά, το οποίο σε καθημερινή είναι απλά μια ταλαιπωρία. Προσωπικά, είμαι υπέρ πιο ανθρώπινων ωρών. Λες και μπύρα δε μπορείς να πιεις και στις 18.00...Εδώ ο Slash απ' το πρωί ξεκινάει... :P

Περαιτέρω, αν δεν έχεις προειδοποιήσει για "αυστηρή" έναρξη σε συγκεκριμένη ώρα, αναγκάζεσαι να περιμένεις...Εκτός να δεν πατήσει κανείς... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο μόνος λόγος που μπορεί να ξενυχτήσω είναι AN αργήσει το πλυντήριο, κυρίως (αν όχι μόνο) για να μην χαλάσει η επιδερμίδα μου.

Συνεπώς οιαδήποτε εκδήλωση (ό,τι και να είναι αυτή) τελειώνει μετά τις 22:00 ….άντε βαριά 22:30 , απλά δεν με αφορά. 

;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς οιαδήποτε εκδήλωση (ό,τι και να είναι αυτή) τελειώνει μετά τις 22:00 ….άντε βαριά 22:30 , απλά δεν με αφορά. 

 

+1000

 

αντε αν ειναι Σαββατο βραδυ  να το παω 23.00  ;D

 

φερω βεβαια και ............ παιδικα τραυματα απο απιστευτα ξενυχτια ως μουσικος τοσο σε σκυλαδικα(κανονικα) οσο και σε ροκ-σκυλαδικα (στα 90s παιζαμε μερα παρα μερα σε γνωστο κλαμπ και ΑΡΧΙΖΑΜΕ να παιζουμε στη 01.30 ενω το πρωι δουλευα κανονικα !!)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1000

 

αντε αν ειναι Σαββατο βραδυ  να το παω 23.00  ;D

 

φερω βεβαια και ............ παιδικα τραυματα απο απιστευτα ξενυχτια ως μουσικος τοσο σε σκυλαδικα(κανονικα) οσο και σε ροκ-σκυλαδικα (στα 90s παιζαμε μερα παρα μερα σε γνωστο κλαμπ και ΑΡΧΙΖΑΜΕ να παιζουμε στη 01.30 ενω το πρωι δουλευα κανονικα !!)

Καλά το ξενυχτι στο σκυλάδικο είναι μέρος της .....κουλτούρας του.

Φυσικά και αυτό δεν με αφορά, δεν έχω πάει ΠΟΤΕ σε σκυλάδικο στη ζωή μου (ούτε καν σε Ελληνική μουσική σκηνη), αλλά εκεί.....το σέβομαι.

 

Το να αφομοιώνεις αυτά τα ωράρια σε κάθε είδους μουσικό Live είναι απλά ατυχής αναγωγή.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ξενυχτι στο σκυλάδικο είναι μέρος της .....κουλτούρας του.

Φυσικά και αυτό δεν με αφορά, δεν έχω πάει ΠΟΤΕ σε σκυλάδικο στη ζωή μου (ούτε καν σε Ελληνική μουσική σκηνη), αλλά εκεί.....το σέβομαι.

 

Το να αφομοιώνεις αυτά τα ωράρια σε κάθε είδους μουσικό Live είναι απλά ατυχής αναγωγή.  ;D ;D ;D ;D

 

You can take the Greek out of the skyladiko but you can't take the skyladiko out of the Greek..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ThisIsSparta που θίγεις αυτό το θέμα, αυτό τον υπέροχο φαύλο κύκλο.

 

Νομίζω ότι ποσοστό του φταιξίματος αναλογεί και στις τρεις εμπλεκόμενες πλευρές:

Ι) Το κοινό, μάλλον χωρίς να το αντιλαμβάνεται, αντιμετωπίζει το live μέσα από τη κυρίαρχη μπουζουκοαντίληψη. Όχι ότι έχω κάτι με τα μπουζούκια, αλλά γιατί πρέπει να ξεκινάμε πολύ αργά και όσο πιο ξημερώματα το σχολάσουμε (βλ, και όσο πιο κουρέλια είμαστε στη δουλειά το άλλο πρωί), τόσο πιο καλά;

Επίσης, ας το παραδεχτούμε, το live στο οποίο πάμε αυθορμήτως και με αδημονία έρχεται πολύ πιο σπάνια από το live της "υποχρέωσης". Οπότε ρωτάς κι εσύ όπως ακριβώς έχουν ρωτήσει και εσένα πολλάκις, "τί ώρα περίπου θα βγείτε", και δικαίως, γιατί λέξεις όπως "εθελοντική" και "δισκοπάθεια" δεν είναι φτιαγμένες για να κουμπώνουν.  :)

 

ΙΙ) Οι μαζαγάτορες απ' ότι φαίνεται δε βρίσκουν σοβαρό κίνητρο για να επιμείνουν στη θέσπιση μιας διαφορετικής πολιτικής, του στυλ "εκτός Σαββάτου - Κυριακής, 21:30 πέφτει η πρώτη πενιά". Όταν κατ' επανάληψη βλέπεις να είναι η ώρα δέκα παρά και στο μαγαζί να είσαι εσύ, ο μπάρμαν, οι σερβιτόροι και οι μπάντες, δεν είναι πολύ εύκολο να ακούσεις επιχειρήματα για μια άλλη πραγματικότητα, με live απογευματινά, ακόμα και με live χωρίς ποτά. Ή μήπως θα φέρεις αυτούς τους πιτσιρικάδες Παρασκευή ή Σάββατο στο μαγαζί; Δεν είσαι καλά! Αυτές είναι μέρες για "όνομα", ή για κολλητούς με entourage που πίνει τον περίδρομο.

 

ΙΙΙ) Οι μπάντες που αποτελούν τη ραχοκοκκαλιά αυτού του rotation στα liveάδικα είναι μπάντες ερασιτεχνών, μπάντες ανθρώπων κατά κανόνα "σκασμένων" από την καθημερινότητα, που (εύλογα κατ' αρχήν) μπροστά στο να παίξουνε δε στέκονται σε "λεπτομέρειες" (όπως η αμοιβή, η καλή εξήγηση με τον μαγαζάτορα, οι μουσικές που ακούγονται πριν/ενδιάμεσα/μετά το live κ.α). Ανθρώπων δηλαδή που δεν έχουν κανένα (βραχυπρόθεσμο έστω) συμφέρον ή κίνητρο για να παλέψουν προσβλέποντας σε μια καλύτερη πραγματικότητα, αλλά αντίθετα είναι έτοιμοι (και πάλι εύλογα) να αρπάξουν απ' τα μαλλιά τη πρώτη διαθέσιμη ημερομηνία.

 

 

Γενικά όταν είστε πεσμένοι μπορώ αφιλοκερδώς να σας γράφω σε pm τέτοια αισιόδοξα σεντόνια, πληροφορίαι εντός.  :D :D

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το πρόβλημα ξεκινάει από το κοινό.  Και όταν λέω κοινό δεν εννοώ μόνο αυτούς που θα έρθουν στο λάιβ αλλά τη συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων της χώρας που βγαίνουν βράδυ. Πριν τις 22:30-23:00 δεν υφίσταται βραδινή έξοδος. Εδώ περνάς από καφέ στις 21:30 και ο κόσμος πίνει φραπέ.

 

Προσωπικά, μια και μοναδική φορά, επέμεινα η ώρα έναρξης του λάιβ μας να μπει 21:00 παρόλο που ο μαγαζάτορας διαφωνούσε. Διαφήμισα και το event στο fb με ειδική αναφορά στην ώρα του τύπου "ελάτε νωρίς, ξεκινάμε νωρίς". Ε, στις 21:00 οι μόνοι που υπήρχαν στο μαγαζί ήμασταν η μπάντα, ο ηχολήπτης και οι σερβιτόροι. Ο κόσμος άρχισε να έρχεται κατά τις 22:30 και έφτασε στον φουλ αριθμό του κατά τις 23:30. Εννοείται ότι δεν ξεκινήσαμε να παίζουμε 21:00 έτσι;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο, και δυστυχώς απολύτως άλυτο πρόβλημα.

 

Κανονικά θα έπρεπε τα λάιβ να ξεκινάνε 21:00 τις καθημερινές, 22:00 τα Σάββατα-Παρασκευές.

 

Αλλά όσο και να το προμοτάρεις, όσο και να το γράψεις στα διαφορα event, ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος είναι σε φάση:

"Τι γράφει; ώρα έναρξης 9. Μάλιστα. Ε κατά τις 11 θα σκάσω"

 

Συν την απροθυμία του κάθε μαγαζάτορα για λογική ώρα έναρξης, έρχεται και δένει το γλυκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ ως Έλληνας έχω την απλή συνήθεια (όταν τέλος πάντων): Θα βγώ για το φαγάκι μου, και ΜΕΤΑ θα πάω για ποτό, άρα στις 23:00 τουλάχιστον. Λογικό είναι...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου