Προς το περιεχόμενο

Jazzmaster για metal


Alexstratop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Καινουριος εδω με αφορμη ενα project που θα ηθελα να υλοποιησω. Σκεφτομαι εδω και καιρο να αγορασω ενα οργανο που να με ικανοποιει παιχτικα αλλα και αισθητικα. Μετα απο μηνες ψαξιματος σκεψης και δοκιμων οδευω στο να δοκιμασω κατι και θα ηθελα τις γνωμες σας.

Εχουμε και λεμε :

jazzmaster mahogany body με maple ταστιερα 25.5 scale, εβενο με 24 ταστα, jb seymour dunkan και μιας και δεν ειμαι φαν των original floyd λογω μανουρας, να δοκιμασω ενα απλο wilkinson τρεμολο.

Υποψιν οτι παιζω σε ολοκληρο drop c# και η les paul που ηδη παιζω "λασπωνει" συχνα πυκνα.

Λογω του οτι ασχολουμαι με ξυλουργικα θα προσπαθησω τουλαχιστον το σωμα να το κατασκευασω μονος, καθως θεωρω πως η warmoth ειναι αρκετα ακριβη αλλα τουλαχιστον με τα specs που θελω μπορει να τα φτιαξει, φανταζομαι, με ακριβεια.

Οποιοδηποτε σχολιο οσο αφορα το project η την επιλογη κατασκευης θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες....Αφού είναι το 1ο σου ποστ , εύχομαι να γράφεις συχνά από δω και πέρα, να μεγαλώσει και η παρέα μας....

 

1) Σε ποιο ποσό έχεις καταλήξει με την έρευνα αγοράς σου ;;; Αν η κατασκευή θα σου κοστίσει στο χιλιάρικο, θα πρότεινα να κοιτάξεις κάτι έτοιμο. Είμαι σίγουρος ότι έχεις στο νου σου την Jim Root Fender και φαντάζομαι θα σου αρέσει ο παικταράς  :)

 

2) τι είδους μεταλ σου αρέσει ;;; Για χαμηλά κουρδίσματα ( το drop c# δεν είναι κάτι ακραίο, νορμαλ το θεωρώ ) έχω μια συμπάθεια στους active μαγνήτες. Πιστεύω όχι έχουν καλύτερη απόκριση στις μπάσες χορδές. Μου άρεσαν πολύ οι emg 57/66 & SD blackouts.... Ο JB ενώ μου αρέσει και τον έχω σε μια μου κιθάρα, δεν κόβω φλέβες. Στο hard rock κελαηδάει πάντως. Αν σου αρέσουν ή θες passive, για μένα ο '59 στο neck είναι έρωτας

 

3) tremolo αν δεν χρησιμοποιείς μην βάλεις, κάνε την fixed bridge ή ακόμα και string through

 

αυτά σαν μικρή άποψη ενός ερασιτέχνη που δεν έχει και πολλές γνώσεις και με μικρή εμπειρία.

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδες και καλως σας βρηκα.

Η αληθεια ειναι οτι δν ειμαι τοσο aggresive παιχτης, οποτε προτιμω τους passive.

Η jim root ειναι κιθαραρα αλλα ο λογος που με ενδιαφερει η jazzmaster ειναι για λογους αισθητικης επειδη λατρευω το vintage στοιχειο και αν συνδυαζεται με μοντερνο στοιχειο ακομα καλυτερα.

Γι αυτο και ο βασικος μου προβληματισμος ειναι αν μπορει να λειτουργησει θετικα ο συνδυασμος αυτος.

Οσο για το ετοιμο οργανο, επειδη δν μπορω να παρω prs που θα ηθελα, θελω να μου αρεσει πολυ αισθητικα και δν βρισκω κατι μου να με τρελαινει μεχρι τα 1.500 ευρω. (Παικτικα και εμφανισιακα). Και δεν σκεφτομαι

Και geroyannis η αληθεια ειναι ενω σκεφτομαι βαρυτονη κιθαρα με χαλαει η αρκετη "μπασιλα" που βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

jazzmaster mahogany body με maple ταστιερα 25.5 scale, εβενο με 24 ταστα, jb seymour dunkan και μιας και δεν ειμαι φαν των original floyd λογω μανουρας, να δοκιμασω ενα απλο wilkinson τρεμολο.

Αυτό μόνο jazzmaster δεν το λες...Θα σου πρότεινα καλύτερα κάτι έτοιμο σε Ibanez. Αυτά τα υβρίδια, τύπου Jim Root tele, νομίζω δε χρειάζεται να γίνονται...Βέβαια, περί ορέξεως...

Όσο για το γεγονός ότι λασπώνει η Les Paul, είναι θέμα ρυθμίσεων π.χ. drive, tone κλπ και όχι κιθάρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thomann.de/gb/fender_jim_root_jazzmaster.htm

πολλά λεφτά!

 

πάντως αν σκέφτεσαι σετάκι μαγνητών duncan JB, θα σου πρότεινα να δεις προς τα νέα μοντέλα Pegasus και Sentient... Κάτι σαν μοντέρνοι JB και Jazz. Τους έβαλα πριν λίγο καιρό στη jim root strat μου και έχω εντυπωσιαστεί. Και σπλιτάρουν φοβερά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου