Προς το περιεχόμενο

Jazzmaster για metal


Alexstratop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπερα σε ολους.

Καινουριος εδω με αφορμη ενα project που θα ηθελα να υλοποιησω. Σκεφτομαι εδω και καιρο να αγορασω ενα οργανο που να με ικανοποιει παιχτικα αλλα και αισθητικα. Μετα απο μηνες ψαξιματος σκεψης και δοκιμων οδευω στο να δοκιμασω κατι και θα ηθελα τις γνωμες σας.

Εχουμε και λεμε :

jazzmaster mahogany body με maple ταστιερα 25.5 scale, εβενο με 24 ταστα, jb seymour dunkan και μιας και δεν ειμαι φαν των original floyd λογω μανουρας, να δοκιμασω ενα απλο wilkinson τρεμολο.

Υποψιν οτι παιζω σε ολοκληρο drop c# και η les paul που ηδη παιζω "λασπωνει" συχνα πυκνα.

Λογω του οτι ασχολουμαι με ξυλουργικα θα προσπαθησω τουλαχιστον το σωμα να το κατασκευασω μονος, καθως θεωρω πως η warmoth ειναι αρκετα ακριβη αλλα τουλαχιστον με τα specs που θελω μπορει να τα φτιαξει, φανταζομαι, με ακριβεια.

Οποιοδηποτε σχολιο οσο αφορα το project η την επιλογη κατασκευης θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω

 

Music Radar Reviews the Charvel Desolation Skatecaster SK-1 FR | Charvel Guitars

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ευτυχώς ακούνε κι άλλοι Gojira στο φόρουμ ;) ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς ακούνε κι άλλοι Gojira στο φόρουμ ;) ;D

 

ακούνε  ;D αλλά νομίζω πως λες για αυτή

Joe Duplantier Signature Model | Artist Series | Charvel® Guitars

 

η desolation νομίζω πως είναι κάτι μεταξύ της jackson dominion του Μark Morton από Lamb of God και της Surfcaster του Scott Ian. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και τις 2 ο θεουλης γι αυτό το έγραψα,  τη βλέπεις σε παλιές συναυλίες

 

Η βασική είναι όντως αυτή που ποσταρες , που φέρει και το όνομά του

 

Δεν ξέρω αν είναι όντως καλές , εμφανισιακά είναι πολύ όμορφες κιθάρες.

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οποιοδηποτε σχολιο οσο αφορα το project η την επιλογη κατασκευης θα με βοηθουσε πολυ.

 

Αν θες να φτιάξεις το σώμα μόνος σου για τη χαρά της δημιουργίας το καταλαβαίνω. Η Warmoth όμως (και οι USACG και Musikraft) έχουν λογικές τιμές. Τώρα βλέπω άβαφτο σώμα στο showcase $155. Mε alder είναι αλλά κοντά είναι στη τιμή και το μαόνι. Αν δεν βάλεις figured top στο σώμα και flame/birdseye maple στο μπράτσο η τιμή με ταχυδρομικά και τελωνείο για σώμα - μπράτσο θα σου έρθει αρκετά κάτω από 1000 ευρώ.

 

Μιας και ζήτησες γνώμες, αν έκανα το συγκεκριμένο project θα έβαζα Κorina στο σώμα και Gotoh 510 τρέμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόνο jazzmaster δεν το λες...Θα σου πρότεινα καλύτερα κάτι έτοιμο σε Ibanez. Αυτά τα υβρίδια, τύπου Jim Root tele, νομίζω δε χρειάζεται να γίνονται...Βέβαια, περί ορέξεως...

Όσο για το γεγονός ότι λασπώνει η Les Paul, είναι θέμα ρυθμίσεων π.χ. drive, tone κλπ και όχι κιθάρας

Εχω την αισθηση οτι η les paul λασπωνει, λογω μαονιου και λογω scale length καθοτι παιζω και σε drop c. Και ο λογος που το νομιζω ειναι οτι τη νιωθω ετσι σποραδικα. Αναλογα με τις αλλαγες καιρου ισως. Μπορει τη μια μερα να ειναι super και την επομενη να με ενοχλει πολυ.

Οσο για την θεση σου στο να μη γινονται τετοια οργανα το λες γιατι πιστευεις οτι δεν μπορει να φτασει το αποτελεσμα που θελει καποιος ηχητικα, ενω μπορει να βρει κατι ετοιμο στην αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου