Προς το περιεχόμενο

Jazzmaster για metal


Alexstratop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την αισθηση οτι η les paul λασπωνει, λογω μαονιου και λογω scale length καθοτι παιζω και σε drop c. Και ο λογος που το νομιζω ειναι οτι τη νιωθω ετσι σποραδικα. Αναλογα με τις αλλαγες καιρου ισως. Μπορει τη μια μερα να ειναι super και την επομενη να με ενοχλει πολυ.

Οσο για την θεση σου στο να μη γινονται τετοια οργανα το λες γιατι πιστευεις οτι δεν μπορει να φτασει το αποτελεσμα που θελει καποιος ηχητικα, ενω μπορει να βρει κατι ετοιμο στην αγορα?

Το ύψος των μανητών είσαι σίγουρος ότι είναι σωστά ρυθμισμένο; Όσο για το scale length και το drop C, θέλει μεγαλύτερο σετ χορδών π.χ. 11άρες, και ίσως ρύθμιση του truss rod, το οποίο αν δεν έχεις εμπειρία, ΜΗΝ το πειράξεις και πήγαινέ το σε κάποιον τεχνικό.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, ναι. Πιστεύω μπορείς να βρεις κάτι που να σε καλύπτει με λιγότερο κόπο και κόστος. Αφενός αυτό και αφετέρου γιατί πρόκειται για όργανα με τελείως άλλη χρήση, βέβαια το θέμα πάντα είναι καθαρά υποκειμενικό. Αλλά όπως δε θα δεις ποτέ έναν μπλουζίστα να παίζει με B.C. Rich Beast, κάπως έτσι μού έρχεται κι εμένα στο μυαλό. Επαναλαμβάνω βέβαια, είναι καθαρά υποκειμενικό. Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το ύψος των μανητών είσαι σίγουρος ότι είναι σωστά ρυθμισμένο; Όσο για το scale length και το drop C, θέλει μεγαλύτερο σετ χορδών π.χ. 11άρες, και ίσως ρύθμιση του truss rod, το οποίο αν δεν έχεις εμπειρία, ΜΗΝ το πειράξεις και πήγαινέ το σε κάποιον τεχνικό.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, ναι. Πιστεύω μπορείς να βρεις κάτι που να σε καλύπτει με λιγότερο κόπο και κόστος. Αφενός αυτό και αφετέρου γιατί πρόκειται για όργανα με τελείως άλλη χρήση, βέβαια το θέμα πάντα είναι καθαρά υποκειμενικό. Αλλά όπως δε θα δεις ποτέ έναν μπλουζίστα να παίζει με B.C. Rich Beast, κάπως έτσι μού έρχεται κι εμένα στο μυαλό. Επαναλαμβάνω βέβαια, είναι καθαρά υποκειμενικό. Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας.

Εισαι κατανοητος απολυτα. Και οπως λες μετα ειναι υποκειμενικο και θεμα γουστου.

Οσο αφορα την lp την εχω αφησει στα χερια 3 διαφορετικων ειδικων και φτανουμε παντα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο αλλα ως εκει. Δν κραταει πολυ και ισως το συγκεκριμενο οργανο πλεον δν το νιωθω αρκετα αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρώτα θα δοκίμαζα να καταστρέψω μια τέτοια.

 

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Jack-Danny-JM30-SB-Sunburst/art-GIT0011000-000

Το εχω ηδη σκεφτει αλλα δε θα εχει αρκετες αποκλησεις απο αυτο που εχω στο μυαλο μου? Παικτικα και ηχητικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ηδη σκεφτει αλλα δε θα εχει αρκετες αποκλησεις απο αυτο που εχω στο μυαλο μου? Παικτικα και ηχητικα

Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθουμε ποτές.  !!!!!

 

>:D >:D >:D >:D >:D

 

 

Γυρνάω στο σοβαρό μου.

Το ηχόχρωμα που επιδιώκεις είναι μια βουτιά σε ένα βάζο που η πλειοψηφία των πολύχορδων (δεν το γράφω τυχαία) παίζει με τα ΠΑΝΤΑ με ενισχυτές και εφέ που περνάνε από παντού.    ;)

 

Πρόταση-συμβουλή. Προς τον DIY ερασιτέχνη , ΟΧΙ προς τον κιθαριστή. Πάρε την κιθαρούλα (αν αντέχει το πορτοφόλι σου) και ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΣ ΤΑ ΦΩΤΑ . Να της φερθείς πρόστυχα αναίσχυντα και χωρίς τύψεις. Αν φτάσεις κοντά στο αποτέλεσμα θα έχεις ανέβει στον ΌΛΥΜΠΟ ( όχι στις Άλπεις ) αλλά δεν είναι λίγο, πίστεψε με.

Πρόταση-συμβουλή. Προς τον κιθαριστή , Ο Ντούιτ Γιόρ Σέλφ μην διαβάζει. Αν μια Les Paul λασπώνει, η φθηνή κιθαρίτσα που πρότεινα θα είναι σε βάλτο στο ένα πόδι και σε κινούμενη άμμο στο άλλο. Άρα, κάνεις φίλο σου τον "Ή Μπέη" και με την πρώτη ευκαιρία ως Πασάς αγοράζεις την Skatecaster.

 

Εγώ πάντως ήδη σκέφτομαι τα ρουταρίσματα        >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D

 

Ευελπιστώ να σε μπέρδεψα περισσότερο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνεις κατι τiς τους EMG και το compound radius...

 

μπα, η αντίστοιχη tele είναι στα 1200 και η strat στα 1300.

450 πάνω γιατί?

 

...βέβαια το θέμα πάντα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Αλλά όπως δε θα δεις ποτέ έναν μπλουζίστα να παίζει με B.C. Rich Beast, κάπως έτσι μού έρχεται κι εμένα στο μυαλό. Επαναλαμβάνω βέβαια, είναι καθαρά υποκειμενικό. Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας.

 

με flying - V?  ;)

 

Αν μια Les Paul λασπώνει, η φθηνή κιθαρίτσα που πρότεινα θα είναι σε βάλτο στο ένα πόδι και σε κινούμενη άμμο στο άλλο.

 

μην είσαι τόσο σίγουρος... Το διαφορετικό scale length παίζει μεγάλο ρόλο νομίζω.

 

Τώρα, για την skatecaster, αν θέλει εμείς δεν θα σταθούμε εμπόδιο, αρκεί να μας καλέσει στο γάμο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1958. Lonnie Mack-Albert King.

Το metal ήταν ακόμα αγέννητο...

 

έτσι... δεν χρειάζονται τα στερεότυπα... γιατί ας πούμε να στερείται την εργονομίας μιας tele ή μιας strat κάποιος metalας που θέλει και τους EMG του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι... δεν χρειάζονται τα στερεότυπα... γιατί ας πούμε να στερείται την εργονομίας μιας tele ή μιας strat κάποιος metalας που θέλει και τους EMG του?

Κανένα πρόβλημα! Όμως δεν έχει τον χαρακτηριστικό ήχο για τον οποίο προτιμάται εξαρχής το όργανο. Είναι σα να βάζεις κινητήρα Porsche σε Yugo. Δε θα είναι ούτε Porsche, ούτε το χαρακτηριστικό Yugo.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πραγματι εχουν ξεφυγει οι τιμες στις signature, to 2011 πηρα την jim root tele στα 950, και τωρα εχει 1275 με τα ιδια specs !

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθουμε ποτές.  !!!!!

 

>:D >:D >:D >:D >:D

 

 

Γυρνάω στο σοβαρό μου.

Το ηχόχρωμα που επιδιώκεις είναι μια βουτιά σε ένα βάζο που η πλειοψηφία των πολύχορδων (δεν το γράφω τυχαία) παίζει με τα ΠΑΝΤΑ με ενισχυτές και εφέ που περνάνε από παντού.    ;)

 

Πρόταση-συμβουλή. Προς τον DIY ερασιτέχνη , ΟΧΙ προς τον κιθαριστή. Πάρε την κιθαρούλα (αν αντέχει το πορτοφόλι σου) και ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΣ ΤΑ ΦΩΤΑ . Να της φερθείς πρόστυχα αναίσχυντα και χωρίς τύψεις. Αν φτάσεις κοντά στο αποτέλεσμα θα έχεις ανέβει στον ΌΛΥΜΠΟ ( όχι στις Άλπεις ) αλλά δεν είναι λίγο, πίστεψε με.

Πρόταση-συμβουλή. Προς τον κιθαριστή , Ο Ντούιτ Γιόρ Σέλφ μην διαβάζει. Αν μια Les Paul λασπώνει, η φθηνή κιθαρίτσα που πρότεινα θα είναι σε βάλτο στο ένα πόδι και σε κινούμενη άμμο στο άλλο. Άρα, κάνεις φίλο σου τον "Ή Μπέη" και με την πρώτη ευκαιρία ως Πασάς αγοράζεις την Skatecaster.

 

Εγώ πάντως ήδη σκέφτομαι τα ρουταρίσματα        >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D

 

Ευελπιστώ να σε μπέρδεψα περισσότερο.  :)

Δε με μπερδευεις καθολου αδερφε μου. Μου επαναφερεις ολες τις σκεψεις που εχω εξαρχης και γι'αυτο ανυπομονω να ξεκινησω. Πιθανοτα απο αυριο να κατεβω μια βολτα στον καλλιγα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου