Προς το περιεχόμενο

Ακουστική διαμόρφωση χώρου. προβλήματα-απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Έχω έναν χώρο 7 τ.μ περίπου και σκέφτομαι να στήσω εκει μέσα το στουντιάκι μου :)

Οι διαστάσεις του δωματίου είναι οι εξής :

Μ=3.30

Π=2.10

Υ=2.77

Παρακάτω ποστάρω και φωτογραφίες για να αναλύσουμε λίγο τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με τον χώρο.

 

Αρχικά να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

1ον.Σοβαρές παρεμβάσεις(πχ ξύλωμα ντουλάπας η σώματος καλοριφέρ) δεν μπορούν να γίνουν γιατί είμαι σε ενοίκιο.

2ον.Χρήματα για μελέτη απο επαγγελματία δεν υπάρχουν.Ούτε καν γι αυτά τα προγραμματα που κυκλοφορούν που εντοπίζουν συχνοτικά προβλήματα.

Σε πρώτη φάση θα κάνω αυτά τα βασικά και μόνο ωστε να φτιάξει λίγο η ακουστική του χώρου.

Όταν λέω βασικά,εννοώ,να κόψω τις πρώτες ανακλάσεις απ τους πλαινους και μπροστά τοιχους,μπασοπαγίδες κλπ.

 

Το υλικό που θα χρησιμοποίησω είναι ο πετροβάμβακας.

Για τα πάνελ σκέφτομαι τις κλασσικές διαστάσεις, 1.20x60,5εκ πάχος και 75kg πυκνότητα.

 

Το πρόβλημα είναι στο στήσιμο των μπασοπαγιδων και του χώρου πίσω απ τα ηχεία.

Αρχικά οσο αναφορά τις μπασοπαγίδες,ο μπροστά δεξιος τοίχος δεν έχει την κλασσική γωνία,αλλά οπως θα δείτε και στην φωτογραφία μια περίεργη τσαχπινιά ;D

Ο αριστερός μπροστά τοίχος έχει την μπαλκονόπορτα και το καλοριφερ+κάποιους σωλήνες..

Τι λέτε να κάνω?

Ίσως κοχύλια(Κυλινδροι)πετροβάμβακα για τις γωνίες και κάποιο κινητό πάνελ πίσω απ τα ηχεία?

Ίσως να στήσω σε άλλο σημείο του δωματίου το γραφείο και τα ηχεία?

Monitors έχω τα focal alpha 50.

 

Όποιος έχει χρόνο και διάθεση να ασχοληθεί θα του είμαι ευγνώμων :)

3224569.thumb.jpg.e4cbe58e4f6d4efe703c5f89477a1f82.jpg

298335.thumb.jpg.990f05ca5d628d85dd384ef7749e76ce.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Τον χώρο τον προοριζω για control room.Δεν θέλω ηχομόνωση,ηχοδιαμόρφωση θέλω.Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να μαζέψω τις χαμηλές και τις μεσαίες συχνότητες γι'αυτο σκέφτομαι πετροβάμβακα.

Τις πρωτες ανακλασεις σε σχέση με την θέση ακρόασης θέλω να κόψω.

Απλά σκεφτόμουν στις 2 μπροστά γωνίες να φτιάξω μπασοπαγίδες αλλά ο χώρος είναι λίγο περίεργος και δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο τοπικ φαίνεται πόσο πολύ έχει πέσει το επίπεδο του noiz.

Ο ενας του λέει να ανοίξει μπ@υρδελ@κι και ο άλλος να βάλει ραφια για να φτιάξει την ακουστική του χώρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο τοπικ φαίνεται πόσο πολύ έχει πέσει το επίπεδο του noiz.

Ο ενας του λέει να ανοίξει μπ@υρδελ@κι και ο άλλος να βάλει ραφια για να φτιάξει την ακουστική του χώρου...

 

Ας ειμαστε λιγο πιο κόσμιοι με τα σχόλιά μας...

 

Ο πετροβάμβακας σαν υλικό δεν προτιμάται σε control-εκτός αν έχεις τίποτα θηρία μόνιτορ πια ή αν τα ηχεία έχουν σε πολύ κοντινή απόσταση μπροστά τους τοίχο-, εκεί χρειαζόμαστε υλικά με διαχυτικές συμπεριφορές.

 

O πετροβαμβακας ειναι από τα νο.1 υλικα που χρησιμοποιουνται για την ακουστικη βελτιωση.

 

Η διαχυση είναι άλλο κομματι για το οποιο δε μπορω να πω κατι υπευθυνα καθως δεν εχω ασχοληθει πρακτικα με αυτο, μπαινει ομως σε 2η μοιρα καθως ο χώρος πρεπει πρωτα ηχητικά να μαζευτει αφου μιλαμε για ενα χωρο ενος διαμερισματος.

Επιπλέον ο χωρος του είναι μολις 7τμ. Τί διαχυση μπορει να κανει ο ανθρωπος σε 7τμ?

Aπότι καταλαβαινω ο φιλος μας θελει να κανει το χομπυ του αξιοπρεπως, δε μιλαμε για επαγγελματικη χρήση.

 

Τι καθομαστε τωρα να λεμε για βιβλια, διαχυσεις και πίτσες μπλε.

 

Λεβέντη μου, εαν δεν το προορίζεις για επαγγελματικη χρήση και κανεις το κέφι σου παρε τον ορυκτοβαμβακα της Knauf, είναι ελαφρύς, γυρω στα 35-40 kg/m3, φτιάξε καδρα στις διαστασεις του πετροβαμβακα, καλυψε τα με ενα "ηχοδιαπερατό" πανι και βαλτα σε διαφορα σημεια.

 

Οτι ορυκτοβαμβακα και να παρεις, παρε μεχρι 50 kg/m3. Oχι παραπανω.

 

Τα πανελακια αυτα μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις και σα μπασοπαγιδες τοποθετοντας τα σε ολες σου τις γωνιες.

Εχει παιδεμα αλλα είναι ωραια.

 

Αλλιως παρε οικονομικα ηχοαπορροφητικα και μπασσοπαγιδες απο thomann ή οπου νομιζεις, διαβασε στα forums, δες το θεμα "ακουστικη project studio", μπες στο johnlsayers.com και κινησου αναλογα.

 

Θα χρειαστεις 4 μπασσοπαγιδες, και καμια 10αρια πανελακια για ολους τους τοιχους και το ταβανι.

 

Εγω ειμαι σε 10τμ με τυμπανα, ενισχυτες, pa και κονσολα και μιξαρω εκει για το χομπυ μου.

Ειναι αρκετα dead - στεγνα ηχητικα. Αλλα και επαγγελματιες φίλοι μου λενε οτι εχω κανει πολυ αξιολογη δουλεια και στο χωρο και στις μιξεις μου.

 

Aυτό που θελω να πω είναι ότι την δουλεια σου με λιγο κόπο και λιγο μερακι, θα την κανεις! Με την προυπόθεση φυσικα μιλαμε για χομπυ! Και αξίζει να το κανεις!

 

Και δεν εχω Focal  ::)

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις μεγάλο όγκο πληροφοριών και στο gearslutz.

Νομίζω για το stereo imaging είναι προτιμότερο να στήσεις κατά πλάτος και να κοιτάς τον κόκκινο τοίχο και για τις μπασοπαγίδες - πάνελ στην περίπτωσή σου- να χρησιμοποιήσεις βαρύτερο πετροβάμβακα τυπου 100kg με δύο σε κάθε γωνία είσαι στα 2,4m ύψος - μιά χαρά, για τα υπόλοιπα βάλε ελαφρύτερο και αν μπορείς βάλε δύο πάνελ κάθετα μπροστά σου πίσω από την/ις οθόνες και ένα οριζόντια στην επάνω μπροστά γωνία για να την κλείνει, κάνει πολύ δουλειά. Καθώς και στον τοίχο από πίσω σου οπωσδήποτε.

Αυτό που μπορείς να γλιτώσεις είναι οι πίσω γωνίες (πόρτα/καλοριφέρ) καθώς αυτό που μας καίει είναι τι ακούμε μπροστά μας και αφού δε βολεύει ο χώρος σου και δεν είναι και για αυστηρή επαγγελματική δουλειά μπορείς να το αφήσεις.

Και απο το ταβάνι αν κρεμάσεις πάνω απο το κεφάλι σου κάνει.  Για τις πρώτες ανακλάσεις αριστερα και δεξιά σου μπορείς να φτιάξεις πάνελ με πόδια για να κάθονται όπου θέλεις και να πειρατιστείς με τις αποστάσεις τους καθώς έχεις την ντουλάπα και το παράθυρο και σε περιορίζουν αλλά πάνω σε stand θα είναι μια χαρά.

Τέλος έχω να προτείνω ενδιάμεσα από το ύφασμα (απλό διάτρητο ύφασμα απο τα υφασματάδικα στο κέντρο, όχι με πυκνή πλέξη) και τον πετροβάμβακα πάρε όσα μέτρα χρειάζεσαι από το άσπρο συνθετικό που μπαίνει στους αποροφητήρες και βάλτο ανάμεσά τους, περιορίζει τη σκόνη από τον πετροβάμβακα, εγώ το είχα βάλει σε όλα τα πάνελ και στις γωνίες και παντού και δεν επηρεάζει την απορρόφηση, έκανε δουλειά σε σχέση με παλαιότερα πάνελ που είχα φτιάξει χωρίς και έβλεπα τη σκόνη στο πάτωμα και είναι και φτηνό.

Το ποσό που θα χρειαστείς  δε θα είναι υπέρογκο σε σχέση με τη δουλειά που θα σου κάνουν και φυσικά σε σχέση με αγοραστές μούφες από thomman τυπου auralex κτλ. είναι απάτη αυτά τα προιόντα και ακριβά.

Και κάτι άλλο, με τον πετροβάμαβκα βάλε μακρυμάνικο και γάντια και γυαλιά και χάρτινη η οτιδήποτε μάσκα στο στόμα. Είναι σα τη φαγουρόσκονη για φάρσες που είχαμε πιτσιρικάδες. Όπως είπε και ο beeros05, φυσικά και αξίζει να το κάνεις

Αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις μεγάλο όγκο πληροφοριών και στο gearslutz.

Νομίζω για το stereo imaging είναι προτιμότερο να στήσεις κατά πλάτος και να κοιτάς τον κόκκινο τοίχο και για τις μπασοπαγίδες - πάνελ στην περίπτωσή σου- να χρησιμοποιήσεις βαρύτερο πετροβάμβακα τυπου 100kg με δύο σε κάθε γωνία είσαι στα 2,4m ύψος - μιά χαρά, για τα υπόλοιπα βάλε ελαφρύτερο και αν μπορείς βάλε δύο πάνελ κάθετα μπροστά σου πίσω από την/ις οθόνες και ένα οριζόντια στην επάνω μπροστά γωνία για να την κλείνει, κάνει πολύ δουλειά. Καθώς και στον τοίχο από πίσω σου οπωσδήποτε.

Αυτό που μπορείς να γλιτώσεις είναι οι πίσω γωνίες (πόρτα/καλοριφέρ) καθώς αυτό που μας καίει είναι τι ακούμε μπροστά μας και αφού δε βολεύει ο χώρος σου και δεν είναι και για αυστηρή επαγγελματική δουλειά μπορείς να το αφήσεις.

Και απο το ταβάνι αν κρεμάσεις πάνω απο το κεφάλι σου κάνει.  Για τις πρώτες ανακλάσεις αριστερα και δεξιά σου μπορείς να φτιάξεις πάνελ με πόδια για να κάθονται όπου θέλεις και να πειρατιστείς με τις αποστάσεις τους καθώς έχεις την ντουλάπα και το παράθυρο και σε περιορίζουν αλλά πάνω σε stand θα είναι μια χαρά.

Τέλος έχω να προτείνω ενδιάμεσα από το ύφασμα (απλό διάτρητο ύφασμα απο τα υφασματάδικα στο κέντρο, όχι με πυκνή πλέξη) και τον πετροβάμβακα πάρε όσα μέτρα χρειάζεσαι από το άσπρο συνθετικό που μπαίνει στους αποροφητήρες και βάλτο ανάμεσά τους, περιορίζει τη σκόνη από τον πετροβάμβακα, εγώ το είχα βάλει σε όλα τα πάνελ και στις γωνίες και παντού και δεν επηρεάζει την απορρόφηση, έκανε δουλειά σε σχέση με παλαιότερα πάνελ που είχα φτιάξει χωρίς και έβλεπα τη σκόνη στο πάτωμα και είναι και φτηνό.

Το ποσό που θα χρειαστείς  δε θα είναι υπέρογκο σε σχέση με τη δουλειά που θα σου κάνουν και φυσικά σε σχέση με αγοραστές μούφες από thomman τυπου auralex κτλ. είναι απάτη αυτά τα προιόντα και ακριβά.

Και κάτι άλλο, με τον πετροβάμαβκα βάλε μακρυμάνικο και γάντια και γυαλιά και χάρτινη η οτιδήποτε μάσκα στο στόμα. Είναι σα τη φαγουρόσκονη για φάρσες που είχαμε πιτσιρικάδες. Όπως είπε και ο beeros05, φυσικά και αξίζει να το κάνεις

Αυτά τα ολίγα.

Καταρχας να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου,όπως και τον φίλο beeros05.

Αν στησω κατα πλάτος τα ηχεία εκτός οτι θα είναι πολυ κοντά στον μπροστά τοιχο,εγώ απο την θέση ακρόασης θα ακουμπάω σχεδόν τον πίσω τοίχο,δεν θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα μια τέτοια διαρύθμηση?

Για τα κινητά πανελ το σκεφτόμουν και γω αλλά δεν έχω ιδέα πως να τα φτιάξω.Καμιά πληροφορία?

Αν τελικά τα στήσω κατα πλάτος,στον αριστερό τοίχο την μπασοπαγίδα να την βάλω εκεί που δείχνει το πράσινο βέλος η εκεί που δείχνει το μαυρο?

243242.thumb.jpg.7870e55ea1da92151b8a8edc6d885685.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου