Προς το περιεχόμενο

Ακουστική διαμόρφωση χώρου. προβλήματα-απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Φίλε npap, εσένα πια είναι η γνώμη σου για το stereo imaging στον συγκεκριμένο χώρο?

 

πριν από όλα, ξεκινώντας απέκτησε ή φτιάξε 2 καλές βάσεις για τα monitor (αν είναι δυνατόν όχι γραφείου και αποφεύγοντας σε αυτές τις "εκπτώσεις")...  8)

 

τώρα για το ιδανικό σε αυτές τις συνθήκες "στήσιμο", αν θεωρήσουμε ότι αφήνεις 15εκ από κάθε τοίχο το 1,80μ απόσταση που μένει, για το μέγεθος των ηχείων σου είναι επαρκές για "αξιοπρεπή" στερεοφωνική εικόνα (είναι στα όρια του ελάχιστου που προσωπικά προτείνω σε καθαρά near field υλοποιήσεις)...

 

έτσι και αλλιώς θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις (πριν κάνεις οποιαδήποτε μόνιμη επέμβαση στο χώρο) και τις δυο δυνατές χωροθετήσεις...

οι προσεγγίσεις που κάνουμε εκ του μακρόθεν είναι θεωρητικές και την τελική απόφαση θα την πάρεις επί τόπου...

 

έχω έναν "ενδοιασμό" για την πρόταση του φίλου gutter (πλέον της σίγουρα προβληματικής εργονομίας όπως επισήμανες κι εσύ), γιατί τοποθετώντας φίλος πέρυσι τα focal στο γραφείο του γύρω στο 1,50 από τον τοίχο στην πλάτη της ακρόασης, "λάσπωσαν" τόσο χαμηλομεσαία, που έγιναν αγνώριστα και έχασαν σε μεγάλο βαθμό τις μόνιτορ ικανότητες τους, οπότε αναγκάστηκα να του προτείνω να τους αλλάξει άμεσα θέση όταν πήγα και τα άκουσα, κόντρα στην ευκολία που προσέφερε η συγκεκριμένη (η γυναίκα του ακόμα μου το φυλάει  ;D)...

 

στην δική σου περίπτωση βέβαια, αν υποθέσουμε ότι θα αφήσεις λογικά 20-30εκ από τον πίσω τοίχο η απόσταση θα ναι μεγαλύτερη (αν ορίζοντας το sweet spot κολλήσεις την καρέκλα στον άλλο τοίχο)... τι να σου πω... μόνο μια δοκιμή όπως ήδη προείπα θα σε φωτίσει...

 

άλλωστε, όπως ήδη και ο ίδιος ξέρεις, ο χώρος σου δεν είναι ιδανικός και παράλληλα με την ηχοδιαμόρφωση, θα κυνηγήσεις το "βέλτιστο" στην αξιοποίηση του, σε σχέση και με την τοποθέτηση κι όχι το "τέλειο"...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν από όλα, ξεκινώντας απέκτησε ή φτιάξε 2 καλές βάσεις για τα monitor (αν είναι δυνατόν όχι γραφείου και αποφεύγοντας σε αυτές τις "εκπτώσεις")...  8)

 

τώρα για το ιδανικό σε αυτές τις συνθήκες "στήσιμο", αν θεωρήσουμε ότι αφήνεις 15εκ από κάθε τοίχο το 1,80μ απόσταση που μένει, για το μέγεθος των ηχείων σου είναι επαρκές για "αξιοπρεπή" στερεοφωνική εικόνα (είναι στα όρια του ελάχιστου που προσωπικά προτείνω σε καθαρά near field υλοποιήσεις)...

 

έτσι και αλλιώς θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις (πριν κάνεις οποιαδήποτε μόνιμη επέμβαση στο χώρο) και τις δυο δυνατές χωροθετήσεις...

οι προσεγγίσεις που κάνουμε εκ του μακρόθεν είναι θεωρητικές και την τελική απόφαση θα την πάρεις επί τόπου...

 

έχω έναν "ενδοιασμό" για την πρόταση του φίλου gutter (πλέον της σίγουρα προβληματικής εργονομίας όπως επισήμανες κι εσύ), γιατί τοποθετώντας φίλος πέρυσι τα focal στο γραφείο του γύρω στο 1,50 από τον τοίχο στην πλάτη της ακρόασης, "λάσπωσαν" τόσο χαμηλομεσαία, που έγιναν αγνώριστα και έχασαν σε μεγάλο βαθμό τις μόνιτορ ικανότητες τους, οπότε αναγκάστηκα να του προτείνω να τους αλλάξει άμεσα θέση όταν πήγα και τα άκουσα, κόντρα στην ευκολία που προσέφερε η συγκεκριμένη (η γυναίκα του ακόμα μου το φυλάει  ;D)...

 

στην δική σου περίπτωση βέβαια, αν υποθέσουμε ότι θα αφήσεις λογικά 20-30εκ από τον πίσω τοίχο η απόσταση θα ναι μεγαλύτερη (αν ορίζοντας το sweet spot κολλήσεις την καρέκλα στον άλλο τοίχο)... τι να σου πω... μόνο μια δοκιμή όπως ήδη προείπα θα σε φωτίσει...

 

άλλωστε, όπως ήδη και ο ίδιος ξέρεις, ο χώρος σου δεν είναι ιδανικός και παράλληλα με την ηχοδιαμόρφωση, θα κυνηγήσεις το "βέλτιστο" στην αξιοποίηση του, σε σχέση και με την τοποθέτηση κι όχι το "τέλειο"...

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Βάσεις εννοείται οτι θα πάρω και συγκεκριμένα αυτές.

Millenium BS-500 | Skroutz.gr

Το θέμα είναι οτι και στις 2 περιπτώσεις στησίματος η μπασοπαγίδες με παιδεύουν.

Βασικά στην πρώτη περίπτωση(δλδ να κοιτάζω την μπαλκονόπορτα)είναι απίθανο να στησω bass trap λόγω της μπαλκονοπορτας και του καλοριφερ.

Στην δεύτερη περίπτωση είναι λίγο πιο ευκολο γιατι την ντουλάπα δεν την χρησιμοποιώ(αν και πάλι θα πρέπει να την τρυπήσω)αλλά τεσπα :P

Οπότε προς την δεύτερη περίπτωση γέρνω(να κοιταω δλδ τον κοκκινο τοιχο).

Το γραφείο θα το στησω περίπου στη μεση(αναμεσα απο μπροστα και πισω τοιχο δλδ).Τα ηχεια απ τον μπροστα τοιχο θα απέχουν 50-60cm,απ τον πισω τοιχο περιπου 150cm.

Στο πλαι θα φτιάξω πανελ με ποδια(αν και δεν ξέρω το πως) ;D

Οπότε φαντάζομαι σε πρώτη φάση θα είμαι καλά.

Τα πανελ και οι  μπασοπαγιδες τι πυκνότητα και παχος να έχουν?(πετροβαμβακας)

Επίσης δεν ξερω αν πρεπει να χρησιμοποιησω και σε κάποια σημεια διαχυτές ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο χώρος σου (όπως όλοι οι μικροί) δυστυχώς δεν είναι σε θέση να διαχειριστεί σωστά τα μεγάλα μήκη κύματος των χαμηλών συχνοτήτων (ειδικά όσο μεγαλώνουν οι εντάσεις τα προβλήματα μεγαλώνουν)...

γενικά όμως το ταβάνι και οι τοίχοι "οδηγούν" τα ηχητικά κύματα, προς τις γωνίες όπου συσσωρεύεται ηχητική ενέργεια... περισσότερο στις τριπλές (τοίχος- τοίχος- ταβάνι ή πάτωμα), αλλά δεν ξεχνάμε και τις διπλές (τοίχος-ταβάνι)...  ειδικά λοιπόν το "μπάσο" ενισχύεται αρκετά db όσο πλησιάζουμε τους τοίχους με κορύφωση στις γωνίες που μπορεί να φτάσει τα +15db...

 

από την άλλη επειδή οι χαμηλές δεν είναι κατευθυντικές (όπως οι ψηλές) τα bass traps σου δεν "τρελαίνεσαι" να τα βάλεις σώνει και καλά συμμετρικά στις απέναντι γωνίες από κει που θα βλέπουν τα ηχεία σου...

 

τα στάσιμα δεν τα γλυτώνεις έτσι εύκολα δυστυχώς και ο τρόπος που σου πρότεινε ο Σπύρος παραπάνω είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις πλέον εξειδικευμένων εμπορικών ή μπελαλίδικων diy λύσεων... απλά εγώ σου προτείνω τα πάνελ πλέον των ψηλών γωνιών που θα έχουν τον ρόλο των bass traps, να τα τοποθετείς ανά δύο, ξεκινώντας κόβοντας τις κοντινές ανακλάσεις... μετά ακούς πειραματίζεσαι διορθώνεις θέση αν χρειάζεται και πας στα επόμενα 2... με τον ίδιο τρόπο συνεχίζεις μέχρι το σημείο που αισθάνεσαι ότι "νεκρώνεις" υπέρ του δέοντος τον χώρο σου...

 

για "διαχυτή" τον μόνο που σου προτείνω (αλλά και στον Σπύρο γιατί μπορεί να βελτιώσει το ήδη καλό του αποτέλεσμα) είναι ένας φθηνός δοκιμασμένος και αποτελεσματικός diy του φίλου PJ που είχε δημοσιεύσει τις οδηγίες κατασκευής του σε παλιότερο θέμα...

 

DIY λύσεις ακουστικής. in DIY - Page 1 of 2

 

τώρα για την χωροθέτηση των ηχείων ισχύουν αυτά που σου προείπα... έτσι που το περιγράφεις με 1,50 από τον τοίχο δυστυχώς μάλλον θα πέσεις στην αρχική κατάσταση που σου περιέγραψα... αλλά είπαμε οι δοκιμές θα σε οδηγήσουν στο βέλτιστο τελικό αποτέλεσμα...

 

μην αμελήσεις να βάλεις "ακίδες" στις βάσεις γιατί δεν βλέπω να έχουν... είναι σημαντικό... αν χρειαστείς όρθια πάνελ, μια λύση είναι να τα κρεμάσεις σε απλές κατασκευές με νοβοπάν θαλάσσης ως πλάτες, στηριγμένές σε ξύλινα πόδια...

 

καλή τύχη (η οποία στις αναγκαστικά "μπακάλικες" λύσεις είναι απαραίτητη)...  ;) :)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά εγώ σου προτείνω τα πάνελ πλέον των ψηλών γωνιών που θα έχουν τον ρόλο των bass traps, να τα τοποθετείς ανά δύο, ξεκινώντας κόβοντας τις κοντινές ανακλάσεις... μετά ακούς πειραματίζεσαι διορθώνεις θέση αν χρειάζεται και πας στα επόμενα 2... με τον ίδιο τρόπο συνεχίζεις μέχρι το σημείο που αισθάνεσαι ότι "νεκρώνεις" υπέρ του δέοντος τον χώρο σου...

Γεια χαρά και πάλι.

Ομολογώ πως αυτό δεν το κατάλαβα.Εννοείς να μην χρησιμοποιήσω την κλασσική chunk κατασκευή με κομμένο σε τρίγωνα πετροβάμβακα και απλά να τοποθετήσω στις γωνίες πάνελ?Και όταν λες ανα δύο?

Συγχώρα με αλλά αυτή τη στιγμή το κεφάλι μου έχει γίνει σαλάτα.

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Επίσης, 5εκ πάχος με 75kg/3 πυκνότητα για τα τελάρα είναι εντάξει?

Και για τα bass traps να ανεβω και σε πάχος και σε πυκνότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι... για όπου δεν σε παίρνει για ιδιαίτερες κατασκευές γιατί από το "ολότελα" κάνουν δουλίτσα στο σύνολο και σε αυτόν τον ρόλο... και σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποίησε και μεγαλύτερη πυκνότητα και πάχος αν θες... για τους τοίχους όμως τα τελάρα με πεντάρια και έως 50κιλα μια χαρά είναι... το "ανά δύο" σε αυτούς αναφέρεται... ένα απέναντι στο άλλο στους παράλληλους τοίχους... ακούμε, κουνάμε, προχωράμε...

και κάτι που ξέχασα... το ανθρώπινο σώμα είναι από τα καλύτερα ηχομονωτικά - απορροφητικά...  οπότε τις δοκιμές σου όχι με 5 νοματαίους μέσα στον χώρο των 7 τμ αν συνήθως δουλεύεις μόνος σου... ειδικά ευτραφείς φίλους που μόλις γύρισαν από την ψησταριά του Μπάμπη...  ;D ;D ;D

 

ΥΓ. ναι σαλάτα ήταν και το δικό μου μυαλό χθες και είναι και τώρα, οπότε μη δίνεις σημασία και αν το συντακτικό μου εξακολουθεί τα δικά του, ξαναρώτα...  ;) ;D

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι... για όπου δεν σε παίρνει για ιδιαίτερες κατασκευές γιατί από το "ολότελα" κάνουν δουλίτσα στο σύνολο και σε αυτόν τον ρόλο... και σε αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποίησε και μεγαλύτερη πυκνότητα και πάχος αν θες... για τους τοίχους όμως τα τελάρα με πεντάρια και έως 50κιλα μια χαρά είναι... το "ανά δύο" σε αυτούς αναφέρεται... ένα απέναντι στο άλλο στους παράλληλους τοίχους... ακούμε, κουνάμε, προχωράμε...

και κάτι που ξέχασα... το ανθρώπινο σώμα είναι από τα καλύτερα ηχομονωτικά - απορροφητικά...  οπότε τις δοκιμές σου όχι με 5 νοματαίους μέσα στον χώρο των 7 τμ αν συνήθως δουλεύεις μόνος σου... ειδικά ευτραφείς φίλους που μόλις γύρισαν από την ψησταριά του Μπάμπη...  ;D ;D ;D

 

ΥΓ. ναι σαλάτα ήταν και το δικό μου μυαλό χθες και είναι και τώρα, οπότε μη δίνεις σημασία και αν το συντακτικό μου εξακολουθεί τα δικά του, ξαναρώτα...  ;) ;D

Να σαι καλά φιλαράκι μου!

Η βοηθειά σου ήταν πολύτιμη,το εννοω.

Προχωράω σε δοκιμές και εδώ είμαστε,σίγουρα θα χω κι αλλες απορίες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου