Προς το περιεχόμενο

Οθόνη Technincs kn1200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Έπεσε στα χέρια μου ένα synth Technincs kn1200 το οποίο δουλεύει αλλά η οθόνη του φαίνεται να είναι χαλασμένη. Ανάβει κανονικά αλλά δε δείχνει τίποτα.Δοκίμασα να αλλάξω το contrast από το manual το οποίο βρήκα μετά κόπων και βασάνων  από το ίντερνετ αλλά πάλι τίποτα.Μπορώ να βρω κάπου την οθόνη  ή να το επισκευάσω κάπου?

Αξίζει τον κόπο?Είναι κρίμα χωρίς την οθόνη γιατί έχει πολλές δυνατότητες  που χωρίς την οθόνη δε μπορούν να αξιοποιηθούν. Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Syntaur δεν έχει. Το Ebay δεν βρήκα για την ώρα.

Εδώ θα βρεις μια παραπλήσια πατέντα επισκευής της ήδη υπάρχουσας αν γίνεται. Το έχω κάνει εγώ σε  ένα Juno που είχα  LCD Display of Digital Piano Keyboard: Common Issues | Keyboards, Guitars, Amps & Recording Gear

 

Σε αυτούς All Technics Spare Parts - Technics Parts, TECHNICS SERVICE ΕΛΛΑΔΑ TECHNICS ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΗΧΟΥ HI-FI TECHNICS GREECE soundservice.gr

μπορείς να στείλεις email διαθεσιμότητας.

 

Μπορείς να μιλήσεις με τον Γιωρίκα Καζαντζίδη στο 6944508986, ίσως να έχει στοκ, ίσως να έχει ανταλλακτικό, ίσως την επισκευάσει ο ίδιος. Βρίσκεται στο Αιγάλεω.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.Εβγαλα άκρη μόνο με τον τελευταίο .Είπε ότι έχει την πλακέτα .Θέλει 60 ευρω αυτός σύν τα μεταφορικά 20 -30 ευρω πάνε έλα .Σύνολο περίπου 80-90 ευρω.80 ΕΥΡΩ ΠΗΡΑ ΕΓΩ ΤΟ SYNTH.Συμφέρει λέτε?.Αυτη τη στιγμη  τα συγκεκριμενα πληκτρα στα μεταχειρισμενα  πιάνουν απο 60 - 100 ευρω.

Ποια είναι η πατέντα που λές παραπάνω? Διάβασα το άρθρο αλλά δε βρίσκω κάπου να λέει τη λύση.Τι ακριβώς έκανες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα πυκνωτές.

Για το άλλο θέμα οικονομικά δεν συμφέρει.

Αλλά αν θες να το φτιάξεις, το φτιάχνεις.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχέδιο που μου εδειξες δε μοιαζει με το εσωτερικο του οργάνου.Πήγα σημερα σε εναν ηλακτρονικο να το ρίξει μια ματια .Οι πυκνωτες είναι καλοί, ξανα κοιτάξαμε καποιες ψυχρες κολλήσεις  και αυτες οκ.Οπότε μάλλον ή είναι τροφοδοτικό οθόνης  ή πλακέτα.

Το να το στείλω Αθηνα μάλλον είναι  η μόνη λύση.Πρός το παρών θα παίζω μόνο κανονικά με τους ήχους και τους ρυθμούς.Δε μπορώ να κάνω κάτι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχέδιο που μου εδειξες δε μοιαζει με το εσωτερικο του οργάνου.

Όπως σου είπα και στο παραπάνω post, είναι παραπλήσια πατέντα και όχι για το παρόν όργανο.

 

Αν το όργανο σε καλύπτει ηχητικά και σου κάνει την δουλειά σου, αξίζει να επισκευαστεί. Αν είναι απλά χόμπι...τότε ναι, θέλει σκέψη.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν γνωρίζω για τυχόν ύπαρξή του, αλλά έψαξες μήπως η Technincs έχει κυκλοφορήσει κάποιο software μέσω του οποίου θα μπορούσες να χειριστείς τα όργανά της μέσω pc, ώστε να λυθεί έμμεσα το πρόβλημά σου?... δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες αλλά δεν χάνεις και τίποτα να ψάξεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υποθέτω πώς ένα  generic  sysex midi dump software (π.χ. SendSX122) , θα λειτουργεί μια χαρά , ώστε να έρθει σε επικοινωνία μέσω midi το keyboard με το pc.

 

Τουλάχιστον έτσι, θα μπορείς να φορτώνεις έτοιμους ήχους (που υποθέτω θα υπάρχουν χιλιάδες) και δεν θα χρειάζεται να μπεις στον κόπο καν να φτιάξεις δικούς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου